Eliška s malou dcerkou se po mnoha letech vrací do rodné vesnice svého muže, aby se zde pokusila o nový začátek. Kromě vlídného přijetí sousedů ji tu však čeká i setkání s místní podivínkou, ženou, která ve své pomatené mysli vleče tíhu vlastního dávného neštěstí. Kolem Elišky, vystavené traumatům z osamělosti a postupně vysilované boji s nekonečnými úředními stereotypy, se postupně začínají spřádat sítě prokletí. Podaří se Elišce zachránit sebe i dceru před mysteriózním zlem dřív, než ji zcela ovládne stín Polednice a nebo vlastní šílenství? (Falcon)

lucascus

Nemůžu se zbavit pocitu, že tato látka by se lépe vyjímala jako středometrážní či krátkometrážní film, protože přílišná rozvláčnost filmu ubrala na kráse. Film potřeboval střídán dlouhých a krátkých záběrů, což je těžké uskutečnit na prostoru devadesáti minut. Co se kamery týče, nemám výtek, především mi utkvěl v paměti záběr na obilné pole, což hezky ladilo se sluncem v poledni, zrzavými vlasy Ani Geislerové, to vše přispívalo téměř ke hmatatelnému horku / polednice zase kontrastně ukazovala tajemno v tmavé postavě. Herecky mě mírně zklamala Geislerová, u které mi připadalo, že všechny její výrazy tváře znám už z jiných jejích filmů - bohužel tedy došlo k okoukání, prospělo by dlouho ji nesledovat, a posléze s odstupem alespoň deseti let se na ni s natěšením přijít podívat - neboť herečka je to dobrá. Neexcelovala ani Kolářová, ovšem zde je omluvitelný fakt, že prostor měla nevelký, její role byla předvídatelná, ale maskéři se na ni tedy opravdu vyřádili (tedy doufám). Co mi ale vyrazilo dech, byl herecký výkon v dětské roli - Karolína Lipowská, takový dětský talent už tu dlouho nebyl, kamera ji má očividně ráda, takže rychle toho využít, než nám vyroste a zase budeme horko těžko někoho shánět do kvalitní dětské role. ()

sahe

Příběh Polednice znám, ale asi jsem nepochopila tento film. Jakože prokletí domu, rodiny nebo utajovaná šílenost matky? Asi jsem z toho poněkud mimo. ()

hroubek

Trailery mě příjemně překvapily a já se na film začal hodně moc těšit, jelikož mě sedl styl tvůrců. A o to více mě mrzí, že musím říci, že mě film moc nesedl. Co se týče atmosféry, tak ta je parádní, vizuální stránka je perfektní a doslova je cítit to úmorné, vysávající léto a samozřejmě nesmím zapomenout na velmi dobrý střih a hudbu s kamerou. A i samotná režie je v pohodě a Jiří Sádek ukazuje, že má režii v malíku, a do budoucna bych se mu nebal svěřit náročnější projekt. Můj největší problém je v tom, že mě film prostě nudil a já stále čekal čím mě překvapí. A on mě ničím krom konce nepřekvapil. Geislerová je velmi dobrá herečka a tady to dokazuje znovu. Lipowská není špatná jen je hrozně nesympatická. Nejvíce si mě získala dvojice Mucha a Kolářová, protože jejich výstupy film posouvaly dopředu a přinášely alespoň nějaké vysvětlení. Film má několik zajímavých momentů, jen mě mrzelo, že buď přicházejí pozdě(poslední čtvrthodinka) a nebo nejsou dotaženy do konce(linka kolem otce a postavy Kolářové). Polednice není špatný film a rozhodně se tvůrci nemají za co se stydět, jen mě to prostě nesedlo, jak jsem doufal. ()

Allenka

Už když jsem o tom filmu četla - horor, který by se měl odehrávat v pravé poledne - říkala jsem si, že tady bude něco špatně. Ale očekávala jsem něco mnohem horšího a vlastně i to glosování pupkáče odvedle mělo svoje kouzlo. Jen je mi upřímně líto někoho, kdo se na to podívá a nemá rád Geislerovou, protože ona tam je. Asi tak 83 minut. Z 85. ()

L_A_D_A_S

Pokud pominu, že se film odehrává pravděpodně během období humanitární katastrofy, kde nejméně po dobu 3 měsíců (od srpna až říjen (počítejte se mnou, když se přistěhujou zbývá měsíc než začně holčička chodit do školy, takže pokud nechodí na vejšku tak je srpen, welcome párty je po 3 týdnech a to už jsme na konci srpna... atd atd) je venku 40 stupňů a neprší, má docela atmosféru. I když se v něm nestane vlastně nic. Postavy vesničanů jsou skvělé a každý kdo je nějak spojen s vesnicí si dovede představit podobný "horor" natočen v té svojí. Trochu mi vadilo někdy nevysvětlitelné chování Geislerové a malá holčička by nemusela být tolik protivná ale.. je to český film. Líbilo**** ()

vyfuk

Tady by si někdo měl přečíst pana Erbena. Někomu by to prospělo. Ale to jsou problémy, které se řeší skoro u každého filmu podle knihy v rámci adaptace. Musíme asi hold chápat, že se z toho snažili udělat plnohodnotný horor. To, že bych se měl nějak bát nebo tak, to jsem zavrhl asi hned po prvních dvaceti minutách, když hned první jump scare byl vytvořen pomocí zvukového efektu, který si každý umí zadarmo stáhnou z YouTube. Oceňuji nápad. Jak řekl i jeden můj pfítel, tak ta myšlenka a nápad je originální. Ale jako obvykle je zpracována špatně. Film nemá v podstatě žádný příběh. Mamča jede s dcerkou do nového domova za hledání klidu a místo toho se z toho stane osina v prdeli. Bojíme se pohlednice, jenže ona tam v tom filmu ani není. V tom já nemám problém. Nemusím vidět bubáka, abych definoval horor, ale spíš, když už to nechtěli teda filmaři brát fyzicky, tak to měli vzít psychicky. A to se nestalo. Větší psychické vypětí jsem měl, i když jsem včera málem nestihl vlak. Jediné bonusové body je tady asi kamera a hudba, která nějak dělá dojem, že se díváme na film, co dává nějak smysl. Nejvíc co mi film dokázal je to, že lidem umí hrabat z ničeho a že děti umí být rozmazlení fracci i bez internetu a postaveného baráčku na Minecraftu. Nevyužitý potenciál, ale bylo by hustý, kdyby se Chlupáček rozhodl z toho udělat universum jako od Marvelu a Geislerová se bude za dva roky potýkat s Vodníkem. ()

Guzo

Na české poměry velmi kvalitní kamera i práce s hudbou, plus Aňa Geislerová samozřejmě hraje skvěle. Bohužel je to chvílemi až moc artové a někteří herci ve vedlejších rolích mi sem úplně nezapadli. Co je ale nejdůležitější, po slušných třech čtvrtinách filmu přijde scénáristicky naprosto nedotažený závěr. 6/10 ()

jefff

Polednice je pecka. Dlouho jsem neodcházel z kina tak nadšený, zvlášť po českém filmu. Režisér i scénárista vlily do českého filmu novou krev, nový přístup. Vcelku komorní psycho-thriller si nehraje z nějakými fantaskními tvory chodícími a strašícími v noci, ale s něčím mnohem děsivějším. Zvlášť když nebezpečí nečíhá po odbytí půlnoci, ale v době nejklidnější - v poledne. Záběry i scény tu mají svůj smysl a někdy ty nedořečené jsou nejmrazivější. Aňu, rád sice nemám, ale předvedla velmi slušný výkon, ale mladičká Karolína Lipowská ji dokázala zastínit. Výborná byla i Daniela Kolářová a další postavičky důležité i méně důležité pro příběh filmu. Polednice nenadchne ty, kteří nebudou hledat a přijímat detaily filmu, které jsou pro celek zásadní. Ve filmu má smysl a důvod i ty nejmenší detaily. Jen si poslechněte pohádku... ()

obivan568

Už mě začíná štvát, jak jakejkoliv českej film s dobrým námětem skončí zprzněnej. Prvně jsem si myslel, že tu převládá psychologické drama nad tajemnem kvůli neschopnosti režiséra to správně podat (což je pravda), ale ke konci mi docvaklo, že to celé bylo zamýšleno jako psychologické drama. A to je to největší zklamání. K tomu mizerní herci, tupé dialogy a hloupé chování lidí (Geislerová si nikdy nevšimne že ji někdo vlezl do domu). ()

Georgex

Pokus o něco, co tu dlouho nebylo a podle výsledku se i na tohle rychle zapomene. Fandím každému z řady vybočujícímu českému filmu, ale, jak je vidět, na něco podobného u nás nejsou dostatečně zruční tvůrci a nejspíše ani herci. Neříkám, že se tvůrci nesnažili, dokonce některé momenty jsou velmi nápadité, ale jako celek to naprosto nefunguje a pokud by chtěl někdo namítat, že na to u nás není dostatek finančních prostředků, tak to neberu, jelikož toto selhává v tom naprostém základu a to ve scénáři. Jedná se o klasický český guláš, kde je od všeho trochu, ale všeho málo a ve špatném poměru. Zároveň by to již chtělo najít nějakou jinou herečku, jelikož to vypadá, že tu máme pouze paní Geislerovou, která sice nehraje špatně, ale do podobných rolí se příliš nehodí. Moje hodnocení 45%. ()

herr_carter

Téměř perfektní moderní horor. Mrzí mě, že mnoho zdejších podhodnocení je způsobeno buď tradičním názorem Čechů, že český film stojí obecně už dlouhou dobu za hovno, nebo (a co je horší), vůbec film nebyl pochopen. Já jsem viděl strhující herecké výkony Geislerové, mladé Lipowské, ale především dechberoucí Kolářové a pro mě doteď nepříliš známého staršího herce Muchy. Ve filmu je mrazivě přesvědčivě vykreslen hlavní problém ústřední herečky, který jenom podporuje vykreslení venkova a všech jeho temných míst. Navíc takhle sednoucí a vhodně vybranou hudbu už jsem pár let neslyšel - věřím, že film bude za rok mezi hlavními kandidáty na některé ceny Akademie........................moje hodnocení = 9 z 10. ()

Rihan

Nelze upřít snahu o natočení solidního hororu na naše poměry dost ojedinělou a dát 40% by bylo snad kruté, ale možná i spravedlivé. Dávám tedy ještě jednu hvězdu za radost, že se někdo od nás vůbec snažil natočit dobrý horor. ()

vitekpe

Melo to potencial (jak v pribehu a v obsazeni, tak i ve zpracovani), ale neco se tam nepovedlo... A bojim se bohuzel, ze to pada na rezii...Kolarova bez debat nejlepsi, ta mala holka spatna, tak jak je u nasich detskych hercu v poslednich dekadach zvykem... Celkove slabsi prumer, skoda. 2+ P.S.: nekolikrat jsem behem projekce vzpomnel na film Je třeba zabít Sekala... ()

see_sawandrew

Je to až k nevíře, ale Sádkovi se povedlo natočit skutečné zjevení v moderním českém filmu. Velmi dobře pochopil, že Erbenova předloha není na celovečerní snímek nosná, a tak ji z náboženského významu posunul do psychologického. Stejně jako v Kubrickově Osvícení (začátek filmu mi ho mile připomněl) je tu největší zlo ukotveno v člověku. Eliška právě prožívá ten nejčistší horor reálného života a příšerný tlak ji začíná měnit na největší hrozbu pro její vlastní dítě (což je mimochodem pro Erbenovu polednici to nejtypičtější). Stejně jako děj tlačí postavu až do klaustrofobického děsu, forma mezitím velmi chytře drnká na divákovy nervy a dostává ho do stejné situace. Zatímco scénář a herecké výkony spíše komicky dokreslují izolaci a samotu Elišky, kamera a hudba posunují film do tragédie a hororu. A funguje to výtečně. Jen těžko bude v českých kinech opět k vidění tak sugestivní psychodrama o rodinné a citové krizi. Je jen škoda, že navzdory naprosto jasné a jednoduché pointě je Polednice už předem odsouzena k nepochopení publika. Držím tvůrcům palce, aby se nenechali zblbnout a dál točili filmy jako tento. 90% ()

Kienast

"Svěží štika ve stojatých vodách české kinematografie, přesto jen na půl cesty" ... tak taková je Polednice od Jiřího Sádka v hlavní roli s Anna Geislerová. S přehledem natočený příběh se skvělým zvukem a dobrými hereckými výkony na motivy balady K.J. Erbena. Příběh vypráví o Elišce, která se s dcerou přestěhuje do rodné vesnice svého manžela, aby začala novou etapu života. Vše se zdá být v naprostém pořádku, až na to, že se po okolí pohybuje podivná žena a minulost vesnice i Elišky ukrývá děsivé tajemství. Film má chvílemi mrazivou atmosféru a skvěle fungující lekačky, škoda jen toho závěru, který byl na můj způsob celkem odbytý. Lepší konec by to posunulo ještě o level výš ! 6/10 P.S.: Polednice určitě bez problému obstojí i vedle Hollywoodské produkce ... a to je dobře :) https://www.facebook.com/simpanski/ ()

bari68

Akonáhle film začne kombinovať v sebe viacero žánrov je u nich vyššia pravdepodobnosť neúspechu. U českých filmov to platí dvojnásobne. Polednice má dobrú hororovú atmosféru a slušný potenciál, ktorý nevyužije. Či už v prípade useknutého a takmer bezpointového finále, to je veľké sklamanie. Vzývať tu Anin herecký koncert a jej ,,komparz,, , by bola strata času, na to už sme roky zvyknutý... . ()

Polednice vchází do dveří

Polednice vchází do dveří

10.08.2015

V červenci řadu lidí potěšil český horor Nenasytná Tiffany a už tu máme další nadějnou domácí žánrovku. Tentokrát nás vyděsí Polednice, film debutujícího režiséra Jiřího Sádka, který se inspiroval… (více)