Velká filmová loupež

Komedie

Československo, 1986, 77 min

Oldřich Lipský

Emil Sirotek

Oldřich Kaiser, Jiří Lábus, Jaroslav Moučka, Jiří Němeček, Karel Heřmánek, Ladislav Gerendáš, Zdeněk Srstka, Dagmar Havlová-Veškrnová, Vladimír Hrabánek, Otakar Vávra, Vlastimil Bedrna, Stella Zázvorková, Jan Schmid, Václav Postránecký, Zdeněk Podskalský st., Vladimír Müller, Lubomír Lipský st., Jiří Kodet, Ladislav Chudík, Jiří Bartoška, Marie Glázrová, Saskia Burešová, Dagmar Patrasová, Helena Růžičková, Jiří Růžička ml., Vlasta Fabianová, Zlata Adamovská, Marie Rosůlková, Josef Abrhám, Vlastimil Brodský, Otakar Brousek st., Karel Augusta, Antonín Martin Brousil, Andrea Čunderlíková, Zdeněk Dítě, Milena Dvorská, František Filipovský, Nelly Gaierová, Zdena Hadrbolcová, Jan Hartl, Libuše Havelková, Vlastimil Hašek, Vladimír Hlavatý, Karel Houska, Iva Janžurová, Přemysl Kočí, Naďa Konvalinková, Miloš Kopecký, Lubomír Kostelka, Vladimír Kratina, Tatiana Kulíšková, Marian Labuda st., Milan Lasica, Miroslav Macháček, Kateřina Macháčková, Miroslav Moravec, František Němec, Jaroslava Obermaierová, Jiří Pomeje, Bronislav Poloczek, Jan Přeučil, Július Satinský, Jaroslav Satoranský, David Smoljak, Karel Smyczek, Květa Fialová, Jaroslav Soukup, Jiří Svoboda, Jana Synková, Pavel Trávníček, Jiří Schmitzer, Ota Sklenčka, Daniela Vacková, Lukáš Vaculík, Blanka Bohdanová, Miroslav Vaic, Magda Vášáryová, Václav Vorlíček, Václav Štekl, Ivan Vyskočil, Gabriela Vránová, Jiřina Švorcová, Josef Vinklář, Josef Větrovec, Jiřina Jirásková, Jana Šedová, Jitka Molavcová, Pavel Kříž, Jan Kanyza, David Suchařípa, Eva Horká, Hana Vávrová-Heřmánková, Michal Suchánek, Marie Tomsová, Uršula Kluková, Rudolf Hrušínský, Jaroslava Kretschmerová, Pavel Zedníček, Vladimír Novotný

Dalibor Lipský

Scénografie:

Jindřich Götz

Kostýmy:

Jan Kropáček

Velká filmová loupež sa mi zdá byť podobnou veselou "taškařicí" ako mnohé iné staré české komédie, ktoré tu majú červené hodnotenia - nechápem prečo tento film je taký zaznávaný. Iste, konzistentná humorná línia s hláškami je často nahrádzaná situačnými gagmi, ale stále na tom nevidím nič zlé. No a nespočetné popkultúrne odkazy na súdobú československú kinematografiu sú extrémne milé :-)(10.1.2010)

• Willy Kufalt

Fúúha! Šílená slabota. Hodně překombinované bez ladu a skladu včetně vyloženě trapných momentů. Příšerné šaškování dvojky Kaiser & Lábus a spousta hvězdných herců, kteří se zúčastnili natáčení, aby udělali publikum, zakývali do kamery nebo řekli jednu větu. Tak už to u podobných zakázkových filmů k výročí kinematografie, prvního kina, Barrandovu atd. bylo, dnes už je stěží uvěřitelné, že řada těchto snímků nevznikla jenom pro televizi, ale normálně s účelem promítání do kin. Renomovaní tvůrci komediálního žánru Oldřich Lipský a Zdeněk Podskalský už zde doslova mleli z posledního a myslím, že kdyby tohle zůstalo neoprášeno v archivu, nic by se nestalo. Některé narážky a parodie na různé čs. filmy jsou zábavné (za všechny jmenuju Vlado Müllera parodujícího svého kaprála Hoferika z filmu Signum laudis), stejně tak vtipný zemědělský dabing Kristiána a ocenil jsem v pozadí záběry na tehdejší filmovou pražskou výstavu roku 1986 s mnoha známými kostýmy a rekvizity. Ale jako celek ne :-((13.5.2018)

• Tessie

Na to, kolik známých tváří se této šaškárně propůjčilo opravdu koukám. Pořád jsem čekala víc, až najednou byly titulky... Velká filmová loupež to ale opravdu byla. O tom, jak se dá ukradnout pojmenování FILM pro cokoliv, kde dělají lidé psí kusy a nemusí to mít žáden smysl. Ani vynikající Lábus s Kaiserem to nezachránili.(12.12.2009)

„To sem blázen paní Moutelíková!“ - „No jo to víte, vono je dneska v našem filmu všecko možný.“ Naprosto bláznivá komedie ala z filmu do filmu, která nemá téměř žádný děj a chvílemi se mění v totální chaos. Zároveň je to přehlídka herců, filmů a jednotlivých vtipných scének. Nápadů má film nespočet (zelené autíčko, obraz s „odpovídajícím“ zvukem, promítačka), ale kvůli stylu vyprávění, (ne)důrazu na pointu a „švy“ působí snímek nesourodě, zmateně a občas skoro až amatérsky. Samotní Kaiser s Lábusem, pokud tedy zrovna jen neběhají odnikud nikam, mají řadu vtipných scének (z učitelky a především tedy jejího žactva jsem brečel smíchy), ale jistě jich mohlo být také víc. Co se týče odkazů na filmy a postavy, Velká filmová loupež jich nabízí hned několik opravdu zábavných („Pánové si přejí platit?“ a „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastný“ mě rozesmály nejvíce), někdy jde spíš o herce samotné (Zázvorková a její zničující smích, nesmělý Suchánek, slovenská „delegace“) a pak je tu spousta narážek na filmový průmysl (profese, cyklistky snažící se prosadit, řevnivost mezi divadlem a filmem) a také na socialistické poměry. Na druhou stranu, jakože casting dokázal zahrnout celou řádku kvalitních herců, někteří jsou tu jen tak pro okrasu a jejich výstup je jen těžká „vata“. To se nejvíce projeví v závěru. Konec byl totiž na celém filmu suverénně nejslabší (toporný až trapný) a opravdu ho nezachránila ani „happyendová“ pocta (?) zesnulému Lipskému při závěrečných titulcích. Dávám prozatím lepší průměr a časem si film chci zopakovat, navíc jsem v tom návalu scének jistě nezachytil všechny narážky a odkazy (hodnocení případně upravím). „Majko, copak vy ve třídě nemáte žádné chlapce?“ – „A no máme, ale to sou všecko takový paka vylízaný třeba, no..já se třeba chci, třeba absolutně votevřít ve třídě a nemůžu, když se na ně podívám, tak se zase zavřu, akorát snad Dušan za něco stojí, ale teď už taky ne, no.“(8.8.2015)

• ivishka

Jak řekla paní Stella Zázvorková - v našich filmech je množné už všechno.. tak s tím plně souhlasím...Úplné zatracení si to nezaslouží pouze díky skopičinám Lábuse a Kaisera na kterých stojí celý film... Co mě pobavilo kromě těch dvou bylo mini autíčko z kterého lezlo asi 20 českých herců včetně Růžičkové a jejího syna :-D. Ale naopak mě velmi rozčílilo nadabování Oldřicha Nového v Hotelu Modrá Hvězda. Velice podprůměrná komedie.(13.10.2012)

• - Fráze „A prchni“, kterou pronese šéf (Jaroslav Moučka) směrem k postavě vrchního (Josef Abrahám), je narážkou na Abrahámův známý snímek Vrchní, prchni! (1980). (LION-MR.T)

• - Ve filmu ztvárnila televizní hlasatelka Saskia Burešová sama sebe. (M.B)

• - Když se Král (Oldřich Kaiser) převlékne za školačku na exkurzi, řekne učitelce, že se jmenuje Karolína, což je jméno jeho skutečné dcery. (M.B)