Velká filmová loupež

Komedie

Československo, 1986, 77 min

Oldřich Lipský

Emil Sirotek

Oldřich Kaiser, Jiří Lábus, Jaroslav Moučka, Jiří Němeček, Karel Heřmánek, Ladislav Gerendáš, Zdeněk Srstka, Dagmar Veškrnová-Havlová, Vladimír Hrabánek, Otakar Vávra, Vlastimil Bedrna, Stella Zázvorková, Jan Schmid, Václav Postránecký, Zdeněk Podskalský st., Vladimír Müller, Lubomír Lipský st., Jiří Kodet, Ladislav Chudík, Jiří Bartoška, Marie Glázrová, Saskia Burešová, Dagmar Patrasová, Helena Růžičková, Jiří Růžička ml., Vlasta Fabianová, Zlata Adamovská, Marie Rosůlková, Josef Abrhám, Vlastimil Brodský, Otakar Brousek st., Karel Augusta, Antonín Martin Brousil, Andrea Čunderlíková, Zdeněk Dítě, Milena Dvorská, František Filipovský, Nelly Gaierová, Zdena Hadrbolcová, Jan Hartl, Libuše Havelková, Vlastimil Hašek, Vladimír Hlavatý, Karel Houska, Iva Janžurová, Přemysl Kočí, Naďa Konvalinková, Miloš Kopecký, Lubomír Kostelka, Vladimír Kratina, Tatiana Kulíšková, Marián Labuda st., Milan Lasica, Miroslav Macháček, Kateřina Macháčková, Miroslav Moravec, František Němec, Jaroslava Obermaierová, Jiří Pomeje, Bronislav Poloczek, Jan Přeučil, Július Satinský, Jaroslav Satoranský, David Smoljak, Karel Smyczek, Květa Fialová, Jaroslav Soukup, Jiří Svoboda, Jana Synková, Pavel Trávníček, Jiří Schmitzer, Ota Sklenčka, Daniela Vacková, Lukáš Vaculík, Blanka Bohdanová, Miroslav Vaic, Magda Vášáryová, Václav Vorlíček, Václav Štekl, Ivan Vyskočil, Gabriela Vránová, Jiřina Švorcová, Josef Vinklář, Josef Větrovec, Jiřina Jirásková, Jana Šedová, Jitka Molavcová, Pavel Kříž, Jan Kanyza, David Suchařípa, Eva Horká, Hana Vávrová-Heřmánková, Michal Suchánek, Marie Tomsová, Uršula Kluková, Rudolf Hrušínský, Jaroslava Kretschmerová, Pavel Zedníček, Vladimír Novotný, Karel Dvořák

Dalibor Lipský

Scénografie:

Jindřich Götz

Kostýmy:

Jan Kropáček

Přehlídka hereckých hvězd let osmdesátých, nic víc, nic méně. Jinak mě toto dílko neoslovilo, jako film u mě nefunguje, přestože ho má táhnout dvojitá dvojice populárních komiků. Koukám na něj z nostalgie, protože filmovou výstavu jsem jako malý kluk navštívil s babičkou a dodnes si pamatuji golema a vycpaného medvěda, u jehož tlapy ležel ulomený dráp a já jsem si ho nevzal...dodnes lituji :-)(11.12.2010)

Pasáž, kdy Kaiser dělá před uklizečkou spolu s Lábusem scénku o své třídě a vypráví "že vždycky když se podívá do třídy tak se chce otevřít , ale jakmile se na ně podívá tak se zase zavře" je naprosto bezchybná a dokazuje jací dva geniální komici se v Čechách rodí. Neboť plasticitu a humor sobě vlastní, kterou oplívá hlavně Kaiser je naprosto geniální!!! A tato scéna to potvrzuje - škoda, že film jako celek je zcestný a nedává krapet smyslu, je nezábavný a ve svém důsledku nekoukatelný. Kdyby se film skládal jen z této scény bylo by to za plný počet, neboť jde o opravdu velevýstup a já si jen na to vzpomenu a už se směju. Ti dva (nemyslím režiséry - i když vlastně oni také ) to prostě umí , to se jim nedá upřít!(29.11.2004)

Kaiser a Lábus se předvádějí v naprosto chaotické komedii, které evidentně scházel scénář a asi se zhusta improvizovalo. Na výsledku je to dost znát. Vše se točí kolem jednoho zázračného holografu sestrojeného japonským geniálním konstruktérem, který dokáže přemisťovat tam a zpátky filmové postavy do reálného světa, a do toho se připletou identičtí dvojníci skutečných herců Kaisera a Lábuse. Zmatek, převleky a jedno nedorozumění střídá druhé. A to vše se odehraje během filmové výstavy u Hybernů, ale je to celkem legrace a některé nápady stojí za to. Zvláště povedená je scénka, kdy nepraví Kaiser s Lábusem jsou donuceni sehrát scénku s učitelkou a jejími žáky. Kaiser s Lábusem se zde vyřádili dokonale, ale jako celek to dokonalé není a střídání režisérů se ukázalo jako slabina. Je to mírně zmatená parodie, ve které tak nějak bez ladu a skladu se objevují a zase mizí známé filmové postavy ze známých českých filmů, aniž by k tomu měly své opodstatnění. Lipský asi věděl, co točí, ale Podskalskému se to vymklo kontrole. 60%(13.3.2009)

• Radiq

Je to spíš pro znalce českejch filmovejch a hereckejch luhů a hájů, protože tam je plno různejch narážek a spojitostí, což je možná mínus pro toho, kdo to nezná... (Vaculík ala Láska z pasáže, Heřmánek pravděpodobně ala Fešák Hubert, Lipský ala hlídač z Jáchyme hoď ho do stroje, Abrhám ala Vrchní prchni, Ferat s pajšlem, Hrušínský z Rozmarného léta, Skalpel prosím). Ale vyrovnává to několik dokonalejch forů, který mě dostaly do kolen (udělej nám Lábuse třeba Rumburaka, divadelní představení s opičkou, smějící se Zázvorková). Kromě toho je se tam vyskytujou snad jenom takoví herci, kteří jsou super, namátkou... všichni! No jinak se to místama fakt tváří jak dokument z nějakyho českyho filmovyho festivalu... A navíc product placenemt na Sony, co víc si tenktát mohli firemní papaláši přát - reklama ve filmu v komunistické zemi...A pro nenasyty i trochu nahoty na dvojkole...(26.1.2012)

• honajz

Škoda, že Lipský během natáčení zemřel. Na filmu je ten šev velmi vidět. Lipský měl pravděpodobně velmi dobře promyšleno, co chce točit a jak - celý úvod a některé scény jsou toho dokonalým příkladem včetně výpravy a kamery, dokonce je poznat náznaky linie a děje, jaký měl Lipský původně v úmyslu. Jenže rutinér televizní zábavy, který nikdy nepřekročil stín revue, Zdeněk Podskalský, Jen dokázal, že na Lipského prostě neměl. Chytrou strukturu vyprávění a hlášek zcela rozbořil a udělal z toho to jediné, co uměl, a navíc nijak obzvlášť dobře - revue. Je to škoda - celý film skutečně mohl být dokonalou poctou českým hercům a herečkám se spoustou vtipných replik a hlášek, ale chtělo to prostě Režiséra, ne rutinéra TV zábavy. Tohle byla práce třeba pro Schulhoffa, v té době ještě dobrého Víta Olmera, Ladislava Smoljaka, Jiřího Menzela... škoda.(7.12.2014)

• - Ve filmu se mihne i režisér Václav Vorlíček, a to v roli číšníka ve scéně v hospodě, kde Lambas (Jiří Lábus) popíjí s kumpány pivo. Pronese přitom směrem k Lambasovi: "No tak, jak sme Tě to učili?" což je odkaz na seriál Arabela (od r. 1979). (offlineman)

• - Na webových stránkách fanoušků značky Tatra, zejména vozů Tatra 613, jsou k vidění oblíbené scény z příjezdu delegací k paláci U Hybernů. V kontrastu s tím je prezentováno "úsporné barrandovské autíčko" Fiat 600, ve kterém se na výstavu dostavilo odhadem 20 dalších herců. (SeanBean)

• - Poslední film režiséra Oldřicha Lipského. (M.B)