Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

ladylucifer

Bylo to krásné. Skutečně film, který mě vzal za srdce. Bylo mi smutno z toho, jak krutí můžeme my lidé být, ale na to chtěl Lynch určitě upozornit. Snad se nad tím alespoň všichni zamyslíme. Trochu mě mrzí, že takové dílo nedostalo žádné ocenění, ale to není to hlavní. Hlavní je, že dokáže něco divákovi sdělit. ()

Jansen

Příběh Johna Merricka, muže se “sloní“ tváří, je opravdu otřesný. O to víc šokující je, že se opravdu stal. Krutá a puritánská společnost viktoriánské Anglie nepromíjí jakoukoli odlišnost. John je tak kvůli svému postižení vystaven posměchu nižších vrstev Londýna a pokryteckému obdivu těch, kdo něco znamenají. Jedině doktor Treves (Antony Hopkins) londýnský chirurg, mu nabídl pomoc. Mainstreamem snad nejlépe přijaté dílo Davida Lynche se opravdu vymyká mistrově “běžné“ tvorbě. Sloní muž ani zdaleka nedosahuje psychodeliričnosti pozdějších Davidových “místopisných“ filmů, z prvotní Mazací hlavy zůstal jen černobílý obraz a pár lyrických obrazů Merrickovy matky, a tak mohl David nastartovat svou kariéru a zapsat se do podvědomí milionů diváků na celém světě. Ostrým černobílým obrazem a prostředím mi Sloní muž připomněl Kabinet doktora Caligariho, klasiku němého filmu. Opravdu skvělý film a srdce drásající drama, které má zaděláno na to, stát se klasikou. ()

ScarPoul

Lynch vytvoril neskutočne pôsobivý film o živote muža, ktorý poznal len utrpenie a bolesť a až na sklonku života našiel šťastie a túžbu. Príbeh Johna Merricka - slonieho muža - je tu podávaný typicky lynchovskou formou. O to viac je film iný, keď si uvedomíme, že skutočným nepriateľom Johna Merricka je človek a jeho túžba ubližovať tým, ktorý sú slabší. Fantastický výkon Johna Hurta, ktorý ma aj po stý krát dokáže rozplakať a skvelo mu sekunduje aj Antony Hopkins, ktorého sofistikované vyjadrovanie dodáva filmu istú dávku inteligencie. Film je pomalý, ale neskutočne krásny aj napriek znetvorenému hlavnému hrdinovi. U mňa sa jedná o jeden z najlepších životopisných filmom, aké boli kedy nakrútené a nie je len atmosférou, hudbou a výkonmi, ktoré sú dokonalé. O maske slonieho muža nehovoriac. Ale hlavne tým aký pocit vo mne film zanechal a zanecháva vždy keď mám možnosť pozrieť si toto veľdielo. ()

Genero

Když maminka Příroda a duch Sťatý na Oortově hašišovém obláčku čichali toluen, stvořili Sloního muže. Tento nešťastník může z klece obludária jen tiše závidět malomocnému, belhavému bezdomovci Arnoštovi jeho milostné úspěchy u bláznivé, vousaté hajzlmadam Markétky. Je smutné, když se taková poetická duše potom dostane na výsluní a stane se pouhou kuriózní hračkou a módním oblíbencem v klubech zdegenerované aristokracie a za zády tuší opovržlivé úšklebky všech ostatních (tedy až na Hopkinse, který je karakter). Zkrátka, těžký je úděl těch, kterým vlivem genetické poruchy některé tělesné partie narostly do enormních rozměrů. Vím to z vlastní zkušenosti, protože není nic více ponižující, než když jdete městem, malé děti i starci na vás ukazují prstem a volají: Maxivocas, Maxivocas! ()

rawen

pro mě nejlepší film Davida Lynche - dost možná proto že je úplně jiný než ostatní "lynchoviny" - - Sloní muž je neuvěřitelně lidský a natočený tak vyjímečnou formou (čb, stylizace...), že si nezaslouží méně než 10/10 ()

Hwaelos

Člověka prostě ohromí, když v rámci projekce "Strange films" narazí na film, který vůbec není "strange", přestože ho nenatočil nikdo jiný, než David "Mazací hlava" Lynch. Režisér se však vyjadřuje překvapivě úsporně, citově neždíme, lidi ukazuje jako svině a povrchní hajzlíky a přesto považuju Sloního muže za jeden z nejdojemnějších filmů posledních let mé filmotéky. ()

Baxt

Nikdy bych netušil, že lze pomocí několika scén přetvořit zrůdu na lidskou bytost se vším všudy. John Hurt ve své roli začíná jako odporné stvoření a končí jako smutný, ale šťastný člověk. Kritika Sloního muže je z velké části založena na tom, že proti filmu obrací jeho největší klad - lidskost, přirozenost, grandiózní emoce a duši. David Lynch netočí filmy s duší ≠ David Lynch natočil mainstream. Sloní muž je velký film a těžké otázky podává jenom jednoduchým způsobem, s tím je třeba se před zhlédnutím smířit. Já to tak učinil a odměnou mi bylo nádherné dílo. A pro věčné cyniky vstup zakázán! ()

brutale

Kontrast krásy a hnusu - fyzična a duše vs. kontrast krásy a hnusu - duše a fyzična. Výprava do utrápenej duše uveznenej v boľavom zničenom tele. Ani sa mi veriť nechce, že film patrí pod ruku pána Lyncha, ale tlieskam a kričím bravó! ()

Seabeast

Naprosto právem zde ve Sloním muži upoutal David Lynch pozornost veřejnosti a sklidil nevídaný úspěch. V jeho režii tomuto zvláštnímu a smutnému příběhu vtiskl cosi překrásného, citlivého a dechberoucího. Bylo zde spousta momentů, které mi vehnaly slzy do očí. Ona černobílá barva jakoby přesně odrážela svět kolem osudu Johna Merricka, nedovedl bych si to bez ní představit. Dále naprosto uhrančivá kamera, střih a hudba, která ze Sloního muže dělá jedinečný a mistrovský kousek. Po Mazací hlavě přijít s něčím takovým chtělo notnou dávku důvěry od produčkního týmu, ale Davidovi přálo štěstí, protože nikdo jiný by to s takovou empatií asi nezpracoval. Sloní muž je také zároveň jeden z nejvíce přístupných a na mysl stravitelných snímků od Davida Lynche. Přesto má otisk jeho jedinečného rukopisu. Opravdu nezaměnitelný zážitek na který nikdy nezapomenu. ()

JohnCZ

Kterak John Merrick přetvořil ošklivost v krásu. Závěrečnou scénu s podkresem Adagio for Strings budu mít před očima asi ještě hodně dlouho. Ač si The Elephant Man zachovává jistá filmařská specifika, svým citlivým lidským pojetím je to zdaleka nejpřístupnější a nejčistší Lynchův film. Atmosférický (bez té černobílé by to ani zdaleka nebylo ono), skvěle zahraný a hlavně neobyčejně dojemný. ()

Marek1991

Veľmi silný a krásny životopisný film. Klobúk dole pred Lynchom, Hopkinsom, Hurtom, Francisom, či Morrisom. Tento film je nielen humanistickým, ale aj realistickým pohľadom na nás. Aj keď by sa dalo pochybovať, či bol šťastný, či sa urobilo všetko nakoniec správne a nebolo to len povrchné, je to film, ktorý je zároveň posolstvom. O tom, že je dojímavý netreba veľa písať, to zistíte. To, že sme my v niektorých veciach konzervatívni, kde by sme nemali byť, to je náš problém, každý má právo na život. Citlivo spracovaný film, bezpochyby skvost kinematografie. ()

corpsy

Ďalší, pre mňa veľmi preceňovaný snímok. Vizuálne cítenie sa Lynchovy uprieť nedá, ale toľko vyumelkovaných emócii, to snáď ani nieje jeho parketa. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce