Uprostřed noci na pusté losangeleské ulici Mulholland Drive se schyluje k vraždě. Do luxusního cadillacu však narazí vůz řízený opilými mladíky dřív, než stačí muž ve večerním obleku zastřelit elegantní tmavovlásku. Muži v autě zemřou, otřesená žena bloudí nočními ulicemi. Plavovláska Betty Elmsová, která právě přijela z rodného kanadského zapadákova Deep River do Hollywoodu, vyděšenou oběť ráno najde v zamčeném bytě poblíž Sunset Boulevardu, který jí na čas přenechala tetička Ruth. Neznámá, která si podle plakátu na film Gilda začne říkat Rita, ztratila paměť - a Betty se rozhodne pomoci jí pátrat po minulosti plné temných stínů. Zároveň se pokouší realizovat svůj sen stát se herečkou.
Důležitou roli v navzájem propletených příbězích obou žen hraje režisér Adam Kesher přeobsazující zrovna hlavní ženskou roli ve svém příštím hitu Příběh Sylvie Northové, ale i byteček v Sierra Bonita, kam se uchylují dívky, které v hollywoodském světě snů zabloudily na své cestě ke slávě. Nesmíme ovšem zapomenout ani na herečku jménem Camilla Rhodesová, filmového bosse jménem Roque, který s lidmi zachází jako s bezmocnými loutkami, a na jeho mafiánské pohůnky - bratry Castiglianeovy. Svou roli hraje i zlověstný sen, který v restauraci Winkie's na Sunset Boulevardu vypráví velice vyděšený muž jménem Dan... a také podivný noční podnik s názvem Klub Ticha, kabelka s pětadvaceti tisíci dolary a modrá krabice neznámého obsahu, od níž dost dlouho schází ten správný klíč.
V příběhu vystavěném na principech snu si autor pohrává s tím, co si obvykle představujeme pod logikou vyprávění, tradiční chronologií, totožností filmových postav i neměnnou podobou předmětů ve filmovém příběhu. Divák si teprve postupně skládá "skutečný" příběh filmu, který se výrazně liší od "vnějšího" příběhu, který sleduje. Stejně jako v Lost Highway totiž sledujeme cesty vyšinuté mysli, která po naplnění jistého definitivního činu zkouší výčitkám svědomí uniknout do svých představ. Možná, že touha po úniku z reality se ovšem i podruhé zvrhne jen v další zlý sen o lásce k nesprávné osobě... (Artcam Films)

Mat21 odpad!

Jako by již začátek měl být předzvěstí pojetí celého filmu. V bezeslovné scéně uniká Rita díky autonehodě ze spárů nájemného vraha, aby s kabelkou plnou peněz a záhadným klíčem zamířila do centra nočního města. Zmatená a se ztrátou paměti končí v penzionu, kde ji nalézá začínající herečka Betty. Jako by již mezi nimi existovalo pouto, jejich setkání se záhy změní ve velmi úzké přátelství, ve kterém se snaží vypátrat pravou totožnost, jméno i příčinu výpadku paměti Rity. Paralelně s hledáním se rozvíjí život mladého a ambiciózního režiséra Adama, který musí čelit tlakům investorů filmu na obsazení hlavní ženské role nejnovějšího snímku. Zdálo by se, že s přibývajícími minutami se obě dějové linie začnou nejenom prolínat, ale vysypané střípky postupně skládat v jeden celek, ale není tomu tak. Mulholland Drive se vymyká všemu, co bylo dosud natočeno, a posouvá hranice syrového surrealismu. ● Dílo geniality nebo výplod čistého šílenství? Nikoliv vzájemné prolínání minulosti, současnosti i budoucnosti, ale domnívám se tvrdit, že přímo promýchání děje i jednotlivých postav vystřižených z jednoho časového období a dosazení jinam dalo vzniknout naprostému chaosu. Snad kdybych si poznamenával jednotlivé ústřižky a lepil si je na časovou osu, má slova by byla potvrzena konkrétními případy. Jeden příklad za všechny: domovnice Koko poznává na večírku vyvolenou svého syna Camillu, ale v logicky navázaném ději do období ztráty její paměti ji vidí opět poprvé. Spousta kliček a dějových zákrut, které jako by byly ve filmu navíc a nejenomže nepřispívají k celkovému osvětlení pointy, naopak vše zamýchávají do nesrozumitelné kaše. Vsuvka s jasnovidcem Adamem, který v tušení hrůzného činu a snaze o jeho odhalení, padá zasažen infarktem k zemi, je toho důkazem. Tvůrcům bych doporučil shlédnout film obdobného ražení 21 gramů , geniálně podaný se skládačnou, u které nakonec nechybí žádný z dílků, a posléze se kát za paskvil, který vypustili do světa. ║19.6.2009║ ()

KOZEL84

Fascinující film.Scénu kdy Naomi Watts dělá hereckou zkoušku sem si dával několikrát.Výborná hudba.Jasně nejlepší Lynch. Jo a taky sem se skoro lekl,že to pochopím,ale Lynch ''nezklamal''.Ani trochu mi to nevadí. ()

smitka8

Mám ráda filmy, o kterých je třeba přemýšlet, ale tohle bylo dost přehnaný. Dvě hodiny koukám na trochu nudnější a ne moc záživný příběh, kde se objevují nezávisle na sobě různé postavy. Jediné co mi brání film vypnout je, že se těším na závěrečné rozuzlení a poskládání příběhu dohromady. V poslední půlhodině dochází k totálnímu zvratu. Něco málo mi do sebe zapadalo a další informace jak to vlastně mělo být jsem si později našla. Některé postavy (chlápek z Winkie`s a přízrak, blonďatá Camilla,...) prostě nechápu, co měly znamenat. Připadalo mi, že se 2 hodiny filmu nějak natočili, jenže pak nevěděli jak to dát dokupy, tak to na konci splácali do kupy. Možná kdyby to bylo lépe promyšleno, byl by z toho geniální film, takhle to bylo dost odfláknuté. 5/10 ()

Wawer

Nuda, chaos a pár pohledů na obnažené dívky, Lynch ve mě vzbuzoval velká očekávání, dokonce i dokázal pobavit (scéna kdy zabiják musel nedobrovolně zabít i další lidi navíc), ale jinak to bylo potácení od nikud nikam, které nedávalo smysl a na rozdíl od Lost Highway to nebyla ani moc strhující filmařina ()

El-Barto

Mulholland Drive mě nejvíc překvapil tím, že se neubíral tak jak se od začátku zdálo a v tu chvíli jsem neměl nejmenší tušení, o co tomu Lynchovi jde. Přiznám se, že jsem si z toho jak Lynch příběh vypráví nedokázal vybrat nic, co by mi dávalo smysl a dokázal jsem se s tím spokojit jako s pointou. Tak jsem našel "možné vysvětlení" a až tam mi došlo jak moc jsem to nepochopil:) I když mě příběh totálně minul a nelíbilo se mi jak v tom bezmocně tápu, několikrát jsem se přistihnul jak žasnu nad tím, jak je film fantasticky natočený (konkurz Betty, ten divnej klub ticha...), ale nic to nemění na tom, že mám z Mulholland Drive spíš rozpačité dojmy. ()

TomasKotlant

Ztracení v labyrintu upadajícího Hollywoodu. Výborná kombinace žánrů. Krásné využívání melodramatických záběrů pro odlehčení filmu. Jak tak všecko začíná do sebe zapadat, tak najednou přijde hurikán a všecko rozseká na kousky. Ještě se na to budu muset podívat znova, abych pochopil ten modrý klíček... (a pár dalších věcí) Každá scéna je vypilovaná tak dokonale, že chápat tento film jako celek je možná zbytečné. *** Ve zkratce: Ticho. ()

Fifer

Zdejší vysoké hodnocení je dle mého názoru způsobeno tím, že je Mulholland Drive pro mnohé prvním Lynchovým filmem (za mnohé jistě může i lechtivá lesbická scéna a Hollywood jako dějiště filmu). Nemůžu si pomoct, ale zdá se mi, že se tu Lynch nepěkně vykrádá. (konkrétně Lost Highway a Twin peaks) Když to srovnám s Lynchovými začátky (Modrý samet, Zběsilost v srdci), tak je to nepoměrně vypiplanější a preciznější. Jenomže je to pouze variace na již viděné. Porovnejme s Lost Highway: Máme tu záměnu identity (jediný rozdíl je,že zde je to žena), máme tu strašidelného bubáka (LH: děsivý skřítek, zde ono monstrum za rohem), dále tu máme zrádnou Femme Fatale ( co na tom, že nyní je zrada v lesbickém, nikoli hetero páru), a tak bych mohli pokračovat. Lynch si nezaslouží, abychom mu tleskali za pouhý variační odvar, ten má navíc. A naštěstí to také dokázal následný filmem, kde pochopitelně používá své oblíbené postupy, ale již nelze hovořit o vykrádání se. ()

joudas

Na tohle jsem se chystal už hodně dlouho. Osobně jsem sice čekal mnohem větší šílenost, ale přesto se cítím, jako by mou mysl hodný strejda David nalákal na lízátko, hodinu a půl si s ní pěkně hrál a pak ji zmlátil, znásilnil a odhodil do škarpy. A já si ani nejsem úplně jistý, jestli se mi takové zacházení líbí nebo ne. Chápu, že to někdo obdivuje, ale já tu údajnou Lynchovu genialitu (mezi genialitou a šílenstvím je ale tenká hranice) asi nedokážu plně ocenit. ()

Aere

Herecké výkony, atmosféra, hudební doprovod, gradace napětí, všechno dobré. Ale vadí mi, že jsem to nepochopil, hrozně mi to vadí. Film celou dobu postupuje logicky, ale pak nám Lynch připraví takovou malou smyčku. Něco hodí sem, něco tam a my se rázem honíme za vlastním ocasem a nevíme si rady. Třeba se mi v tomto ohledu časem vyjasní, nicméně nejsem si jist, zda se Lynch doma nesměje svému smyčkovému vtípku. :) ()

Helldo

Silně doporučuji pro ty, kteří se nachází v rozpoložení, kdy si myslí, že již je nemůže nic překvapit. Opravdové „psycho“, kterému na gradaci přidává skvělá práce se zvukem a kamerou. A není to úplně tak, že by nic nemělo s něčím nic společného a nic do sebe nezapadalo. Ono naopak vše najde své propojení, ale v závěru vyzní jakoby vniveč. Přišlo mi to spíše jako cvičení mozkových závitů, když při každém novém záběru jsem zabudovával nové postavy do své paměti a v pokročilejším stádiu filmu zase vzpomínal, kde se ona individua předtím objevila. A to nejde pouze o osoby, ale i věci jako onen tajemný klíč, popelník na konferečním stolku, či vysačka se jménem číšnice v baru. Všechna tyto fakta ovšem nemají objektivní vyznění a zavisí na každém, jak si toto dílo muže, který snad užívá jen levou část mozku, vysvětlí a přijme jej. Rozhodně ne jednoduchý film :) ()

Vlče

Nikdo netočí filmy jako David Lynch. Ti kdo řeší "o čem to je" naprosto míjí podstatu filmu - Lynch se nepohybuje ve skutečném světě, ale v psychologickém světě našich tajných tužeb, přání a fóbií - jedna nezapomenutelná scéna následuje další a stále jasněji vystupuje hlavní téma, nepostihnutelnost lidské duše a nekonečná složitost jejích vnitřních pochodů. Některé scény jsou neobyčejně opravdové, např. ta kde Naomi Watts přijde na herecký konkurz. Velkým bonusem je, že v Mulholland Drive se za vším tím mysteriózním oparem skrývá i silný příběh, který při opětovných shlédnutích stále dokáže překvapovat. ()

Vrata88

Já toho Lynche prostě obdivuju. No řekněte, kdo jiný prostě ráno vstane, hodí na papír to o čem se mu v noci zdálo, trochu to rozvede, natočí podle toho film, ze kterého se stane kult a navíc za to dostane palmu v Cannes. Nechci tím jeho Mulholland Drive nějak hanit, ale potom, co jsem tenhle film viděl mě to tak opravdu připadá, že si do toho filmu dává to, co se mu zrovna mihne hlavou. Na tohle se člověk podívá a moudrej z toho moc není. No co má společnýho modrá krabička, dvě ženský, divadlo s playbackem, vrah nešika, kabelka plná peněz, herecký konkurz, kovboj, sousedky, které si vymění byty a jak je sakra možný, že v jedný scéně se Naomi prostě vypaří a pak se objeví uplně někde jinde a co s tím vším má společnýho ten strašák a adresa Mulholland Drive? Nevíte? Podívejte se. Stejně nepochopíte ale budete se u toho bát a docela bavit. P.s. jako jsem psal u Lost Highway : jestli jsem si nečeho nevšim, nebo jsem to špatně pochopil a tím pádem tady plácám nesmysly, tak mě omluvte :) ()

frolish

Neuveritelne atmosfericke a podmanive, silne v jednotlivych scenach, skvela Naomi Watts, ale ku koncu som bol viac nastvany ako spokojny. Ono to bolo velmi solidne rozbehnute a paradne som sa do toho ponoril, ale ked mi potom Lynch v poslednej tretine serviruje sceny takmer uplne nahodne a bez akejkolvek sance si ich aspon ako-tak duchaplne pospajat, to nadsenie zacalo vyprchavat. Lima to vo svojom komentari vystihol dokonale. ()

Heffleyka

Tak to bylo úžasné! Nebudu předstírat, že jsem to pochopila... Měla jsem asi 3 teorie, které mi všechny Lynch rozcupoval na kousky, a tak jsem se už po zbytek filmu ani nesnažila to pochopit a jen si to skvělé dílo užívala... P.S. Naomi Watts skvělá, jako vždy. P.P.S: Twin Peaks je podle mě pořád nejlepší Lynchovo dílo ;) ()

kamigava

Atmosféra a celkové napětí bylo hodně nervy drásající. Nečekal jsem ale, že se film bude motat kolem dvou lesbiček, z nichž jedna si očividně objedná vraždu té druhé ze žárlivosti. Aspoň doufám, že jsem ten film tak pochopil. Kdyby to mělo lepší rozuzlení, bylo by lepší i hodnocení. Ta stopáž mi tolik nevadila, protože se mě děj držel zuby nehty. Znovu říkám, že by mě vůbec nenapadlo, o čem tenhle film je. Zajímavý režisér zajímavé filmy. ()

Vilg

Potřeboval bych film, co by tenhle vysvětloval. Ale krom toho, proč ne. Menší šílenství, než humusná Mazací hlava, a větší, než Lost Highway a jinak klasický David. S tíživými obrazy noci, rozsekané neony na cáry a místy téměř absurdními dialogy. Domnívám se, že kdyby tenhle člověk tak nemiloval nesekvenční vyprávění a surreal, mohl na poli temné krimi v klidu trumfnout Scorseseho. Mulholland působí jako jeho opus Magnum, kombinujíce v sobě střihy a záběry jako z Twin Peaksu s atmosférou z Highwaye. A, samozřejmě, lesbické scénky mezi Naomi Watts a Laurou Harring, umístěné ve vrcholné vychcanosti přesně tak, aby obnovily divákův zájem kolébaný pomalým tempem a klasicky přehulenou stopáží. Hezky, Davide. Moc hezky. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti