Uprostřed noci na pusté losangeleské ulici Mulholland Drive se schyluje k vraždě. Do luxusního cadillacu však narazí vůz řízený opilými mladíky dřív, než stačí muž ve večerním obleku zastřelit elegantní tmavovlásku. Muži v autě zemřou, otřesená žena bloudí nočními ulicemi. Plavovláska Betty Elmsová, která právě přijela z rodného kanadského zapadákova Deep River do Hollywoodu, vyděšenou oběť ráno najde v zamčeném bytě poblíž Sunset Boulevardu, který jí na čas přenechala tetička Ruth. Neznámá, která si podle plakátu na film Gilda začne říkat Rita, ztratila paměť - a Betty se rozhodne pomoci jí pátrat po minulosti plné temných stínů. Zároveň se pokouší realizovat svůj sen stát se herečkou.
Důležitou roli v navzájem propletených příbězích obou žen hraje režisér Adam Kesher přeobsazující zrovna hlavní ženskou roli ve svém příštím hitu Příběh Sylvie Northové, ale i byteček v Sierra Bonita, kam se uchylují dívky, které v hollywoodském světě snů zabloudily na své cestě ke slávě. Nesmíme ovšem zapomenout ani na herečku jménem Camilla Rhodesová, filmového bosse jménem Roque, který s lidmi zachází jako s bezmocnými loutkami, a na jeho mafiánské pohůnky - bratry Castiglianeovy. Svou roli hraje i zlověstný sen, který v restauraci Winkie's na Sunset Boulevardu vypráví velice vyděšený muž jménem Dan... a také podivný noční podnik s názvem Klub Ticha, kabelka s pětadvaceti tisíci dolary a modrá krabice neznámého obsahu, od níž dost dlouho schází ten správný klíč.
V příběhu vystavěném na principech snu si autor pohrává s tím, co si obvykle představujeme pod logikou vyprávění, tradiční chronologií, totožností filmových postav i neměnnou podobou předmětů ve filmovém příběhu. Divák si teprve postupně skládá "skutečný" příběh filmu, který se výrazně liší od "vnějšího" příběhu, který sleduje. Stejně jako v Lost Highway totiž sledujeme cesty vyšinuté mysli, která po naplnění jistého definitivního činu zkouší výčitkám svědomí uniknout do svých představ. Možná, že touha po úniku z reality se ovšem i podruhé zvrhne jen v další zlý sen o lásce k nesprávné osobě... (Artcam Films)

Movie Gourmet

Klasický Lynch(ův) úlet, ve kterém skvěle rozehrává svou rošádu. Je to mysteriózní rozhodně netuctový snímek, který stojí za to vidět. Verdikt: 4* a 80 %. ()

Rufete

"When you see the girl in the picture that was shown to you earlier today, you will say, "this is the girl". The rest of the cast can stay, that's up to you. But the choice for that lead girl is NOT up to you. Now... you will see me one more time, if you do good. You will see me... two more times, if you do bad. Good night." Komentář může obsahovat spoilery. To máte tak; když se díváte na film, o kterém víte, že je to "mindfuck" a všechno chápete, přijde znenadání posledních 15 minut a všechny vaše myšlenky se rozplynou nebo spletou dohromady. Kouzlo Davida Lynche. Musím ovšem uznat, že jsem tohle pobral daleko líp, než třeba jeho Eraserhead, z čehož se mi rozpouští mozek ještě dva roky po zhlédnutí. Mulholland Drive je bravurní mysterióznost, miluji tyhle filmy. Mám v hlavě přibližnou představu o tom, na co chtěl režisér upozornit, ale prozatím si ji ponechám pro sebe. Zatím můžu pouze ocenit Lynchovu práci a skvělou Naomi Watts. Scéna na jejím castingu byla fantastická, opravdu pastva pro oči. Taky nesmím zapomenout na taneční čísla na castingu, kde se opět povedlo udělat z hereček něco velice děsivého, a na scény z divadla. Divadlo hrálo v tomhle příběhu velkou roli a při představeních jsem vždy dočista oněměl. Víc dokážu napsat až po dalším zhlédnutí. ()

Renfield

Ani já nebudu tvrdit, že jsem plně pochopil, otázek je mnoho, vysvětlení ve filmu vlastně žádné. Každý si tedy může nalézt to své a věřím, že právě o to panu režisérovi jde. David Lynch natočil další velké dílo. Dílo, ve kterém vládne temná atmosféra, mystérie a spousta různých, často podivných postav... jak už to tak u něj bývá zvykem. K tomu mu opět značně dopomáhá Angelo Badalamenti se svoji nádhernou hudbou a taktéž za kamerou stojící Peter Deming. Herci jsou výborní, především pak ústřední dvojce hereček Naomi Watts a Laura Harring. Film vládne snovou atmosférou, kterou jsem se nechal unášet až do posledních přibližně dvaceti minut. Zde nastává probuzení a to vcelku prudké... film otáčí a vysvětluje, nebo spíše ještě více zamotává? Jak jsem psal na začátku otázek je mnoho, i proto se na Mulholland Drive budu jistě občas vracet. K naprosté dokonalosti nescházelo mnoho, právě zmíněných dvacet závěrečných minut bylo na mě opravdu příliš prudkých, možná to chtělo ubrat, ale to by zas nebyl David Lynch. 90% ()

smetyl

Konečně jsem si doplnil filmové vzdělání a musim přiznat, že mě to dojebalo víc, než bych čekal. Mulholland má v sobě tolik skrytých nápověď, které musíte odhalit, aby vám došlo, o čem ten film vlastně vůbec je. Po delším přemýšlení jsem přišel na vysvětlení, které mi dává smysl a vede k němu hned několik indícií. SPOILER Drtviá většina stopáže je jen představou hlavní hrdinky, která vůbec není tak roztomilá, hodná a nejmenuje se Betty. Jde o zhrzenou ženu, která je zklamaná láskou a neúspěchem. Hollywood jí zničil život, a tak v halucinačním opojení upadá do představ /které sledujeme většinu stpáže, aniž bychom věděli, že to jsou to jen halušky/ před svou smrtí. KONEC SPOILERU Mulholland Drive musíte nejdříve pochopit, aby se vám mohl líbit. ()

Oralfabet

Nejtajemnější film, co jsem kdy viděl. Nikdy na něj nezapomenu, už je navždy mou součástí, ukázal mi, čím filmy můžou být. Můžu se na něj dívat znova a znova, a stejně nikdy neztratí na své působivosti. Fascinuje mě na něm vše, každá scéna, to jak fungují dohromady, dokonce i způsob, jakým tenhle film vznikl. S Lynchem to pro mě nebyla úplně láska na první pohled, ale myslím, že zhruba v době, kdy jsem se dostal k tomuhle filmu, jsem si začal uvědomovat, že je to režisér, jehož díla ke mě budou promlouvat navždy. Pravda se schovává za bistrem a je to to nejděsivější, co si dokážeš představit. 10/10 ()

Ayush

Pokud je to skutečně tak, jak všichni tvrdí a zatímco my se zarytě snažíme rozklíčovat geniální rébus, Lynch si s námi jen hraje, tak se opravdu jedná o docela obyčejnej, průměrnej film :) ()

nany2121

Mulholland Drive je úplne prvý film, čo som videl od tohoto režiséra. Jedno musím uznať, že tento film je veľmi originálny. V živote som nič podobné nevidel. Žial jeho originalita spočíva v tom, že na konci filmu budete sedieť so spadnutou čeľusťou až po členky, lebo nebudete mať ani poňatia, ako to vlastne skončilo. Mulholland Drive je nesmierne komplikovaný a zamotaný film. Zaradil by som ho do kategórie filmov "pre náročného diváka". Je až neuveriteľné, že vpodstate na každom kroku čakáte, že sa niečo vysvetlí.Neviete, totiž hneď od začiatku peknú kopu súvislosti.. Neviete, čo sú postavy zač, nepoznáte žiadne príčiny a spojitosti vám úplne unikajú. Napriek tomu vás film vtiahne svojou atmosférou a budete čakať nedočkavo na záver, na rozuzlenie :) A ono nepríde !!! Ale je tomu naozaj tak ? :) A tu nasleduje druhá časť zážitku :) Začnete googliť, hladať, nedá vám to, ste zvedavý, čo sa to vlastne stalo :) Začínate pomály chápať, dávate suvislosti do kopy a ste v nemom úžase. Film je potrebné vidieť minimálne dva krát. ()

Emo-haunter

Mulholland drive je velmi propracovaný film, který sice nemá všechny záhady vyřešené a nechává některé postavy zahalené tajemstvím a skrytým účelem, nicméně dějová linka je ve finále jen pořádně rozházená, a je potřeba odlišit sny, fikci a realitu - pak, když si divák uvědomí co je co, otevře se mu brutálně propracovaná synchronizace Lynchovy poetiky a jeho originálnímu podvědomí. Nebudu lhát, pomohl jsem si k uspořádání jednou pěkně napsanou prací, která o tomto filmu pojednává a dobře nastiňuje základní přístupy a interpretace tohoto díla. Lynch je sice trochu egoista, a chce z některých svých filmů dělat více, než jsou, nicméně tady udělal větší díru do duše, než v případě Twin Peaks nebo Lost Highway, byť by mohla být stopáž trochu kratší. Na závěr jen musím smeknout před poctivou řemeslností - kamera, hudba, střih, práce se symboly a detaily na kvalitní úrovni. Jo, a Lynch zase jen potvrdil, jak velkým romantikem je. 8,1/10. ()

hacho

Poprve se mi Lynch libil a dokazala jsem si dej po svem poskladat k me naproste spokojenosti. Pokud tedy radi u filmu vite, o co v nem jde, a zaroven chcete zkusit Lynche, tohle je vase spravna volba :o) ()

Pedro

Tak pro tyhle filmy stojí za to žít... :-) V jednom rozhovoru Lynch tvrdí, že tenhle film dává smysl, a já trvám na tom, že to myslí vážně. Po druhém shlédnutí (které mimochodem následovalo bezprostředně po tom prvním) jsem dospěl k závěru, že tenhle film není byť třeba geniální, ale přesto jen chaotickou sekvencí navzájem nesouvisejících obrazů, ale že opravdu popisuje racionální příběh, přestože se tak děje Lynchovsky bizarním způsobem. Domnívám se tak na základě toho, že jsem na internetu našel celkem podrobnou interpretaci tohohle filmu, která se jen v detailech liší od té mojí. Že by dva lidi nezávisle na sobě pochopili určitý film v principu naprosto stejně, přestože by ve skutečnosti žádný smysl nedával? To mi fakt připadá docela dost přitažené z vlasy... Zase ale na druhou stranu nevěřím tomu, že se tenhle film nechá pojmout beze zbytku. Lynchovy libůstky jako je modrá krabička, trpaslíci nebo netvor za rohem jsou podle mě od toho, aby se jimi člověk nechal fascinovat, ne aby se jim snažil porozumět. V těchhle případech nezbývá, než probudit své iracionální já a užívat si jedinečnou atmosféru tohohle snímku, kterou modré krabičky a jim podobné půvabné nesmysly spoluvytvářejí. A že je ta atmosféra místy tak hustá, že už snad hustější ani být nemůže! I když... Co my víme, co na nás Lynch chystá příště? :-) ()

jilda

Velmi vizuálně silný film, super herecké výkony a napínavá atmosféra.První film, který jsem opravdu, ale opravdu nepochopil.Klasifikace jako mysteriózní horor je plně na místě, musím se podívat i na další Lynchovy filmy. ()

krusty2

Tak sem hodnotenie ani neidem pisat lebo pre normalneho bezneho cloveka je to nepozeratelne a priucku na film k tomu nedodavaju.Rad by som to niekedy aj pochopil :-)Mam taky pocit ze niektory to vobec nechapu a preto davaju vela hviezd,ale niekedy mam pocit ze Lynch nieco berie a je to nieco dost silne. ()

tom.cube

Naprostá šílenost, po jejímž skončení zůstane člověku jen spadlá čelist s výrazem "WTF??". Bohužel jsem neodolal a začal pátrat po významu snímku po netu, čímž jsem udělal obrovskou chybu. Samotné kouzlo Lynche je totiž právě v hledání, nikoli nalezení pravdy. I když, kdo ví, jak to ten blázen ve skutečnosti myslel :). Každopádně na ten závěrečný tobogán jen tak člověk nezapomene. Už při vyslovení názvu Mulholland Drive mě chytá mrazení v zádech. ()

bidja

Pokud se mohu kromě hvězdiček vyjádřit tak jsem si mimo jiné velmi pěkně ulítl na scénce s pitím kávy. ()

vozihnoj

David Lynch snad ani netočí filmy, on točí umělecká díla. Myslím,že tento film snad ani nejde pochopit „normálně“, každý si v něm totiž musí najít to své. Genialita přijde hlavně v poslední půlhodině a po závěrečných titulkách člověk prostě sedí dál v sedačce naprosto fascinován a nechápe, co se to s ním ty poslední 2 hodiny dělo. ()

wampire23

Waw. Čo sa nám to snažil pán Lynch opäť povedať? Nemám ani zdania:D. Ale vôbec mi to nevadí. Prvú hodinu a pol som skoro ani neveril, že je to od Lyncha. Ale posledných 45 minút surrealizmu ma opäť dostalo. A pri úplnom závere som takmer nedýchal. Bravóóó. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti