Uprostřed noci na pusté losangeleské ulici Mulholland Drive se schyluje k vraždě. Do luxusního cadillacu však narazí vůz řízený opilými mladíky dřív, než stačí muž ve večerním obleku zastřelit elegantní tmavovlásku. Muži v autě zemřou, otřesená žena bloudí nočními ulicemi. Plavovláska Betty Elmsová, která právě přijela z rodného kanadského zapadákova Deep River do Hollywoodu, vyděšenou oběť ráno najde v zamčeném bytě poblíž Sunset Boulevardu, který jí na čas přenechala tetička Ruth. Neznámá, která si podle plakátu na film Gilda začne říkat Rita, ztratila paměť - a Betty se rozhodne pomoci jí pátrat po minulosti plné temných stínů. Zároveň se pokouší realizovat svůj sen stát se herečkou.
Důležitou roli v navzájem propletených příbězích obou žen hraje režisér Adam Kesher přeobsazující zrovna hlavní ženskou roli ve svém příštím hitu Příběh Sylvie Northové, ale i byteček v Sierra Bonita, kam se uchylují dívky, které v hollywoodském světě snů zabloudily na své cestě ke slávě. Nesmíme ovšem zapomenout ani na herečku jménem Camilla Rhodesová, filmového bosse jménem Roque, který s lidmi zachází jako s bezmocnými loutkami, a na jeho mafiánské pohůnky - bratry Castiglianeovy. Svou roli hraje i zlověstný sen, který v restauraci Winkie's na Sunset Boulevardu vypráví velice vyděšený muž jménem Dan... a také podivný noční podnik s názvem Klub Ticha, kabelka s pětadvaceti tisíci dolary a modrá krabice neznámého obsahu, od níž dost dlouho schází ten správný klíč.
V příběhu vystavěném na principech snu si autor pohrává s tím, co si obvykle představujeme pod logikou vyprávění, tradiční chronologií, totožností filmových postav i neměnnou podobou předmětů ve filmovém příběhu. Divák si teprve postupně skládá "skutečný" příběh filmu, který se výrazně liší od "vnějšího" příběhu, který sleduje. Stejně jako v Lost Highway totiž sledujeme cesty vyšinuté mysli, která po naplnění jistého definitivního činu zkouší výčitkám svědomí uniknout do svých představ. Možná, že touha po úniku z reality se ovšem i podruhé zvrhne jen v další zlý sen o lásce k nesprávné osobě... (Artcam Films)

Igy007

Film o snech, o snech životních, o snech ve spánku, a taky o snech ve snech ... dlouho mě film fascinoval, ačkoliv se pochopení nedostavovalo. Každá snaha vysvětlit si děj ztroskotala vždy na nějaké nelogičnosti. Až mi to jednou vysvětlil někdo z přátel - a světe, div se, ten film nejen že je super, ale dává i smysl. Jo, to takovej Inland Empire asi nepochopím ani v přístím životě ... Víte někdo, o čem to je ? ()

jackalsc

Hmm toto je opravdu zajímave :D Do poslední části je to film jako který jiný, sice né zrovna Lynchův žánr, ale naprosto bezelstný milý film s maximálně hodně podivným jumpscarem černého chlapa z poza rohu. A pak to příjde. Jedna kulka do vás, začínate se trošku zamýšlet. Druhá kulka, hmm toto je opravdu podivné říkáte si. A pak vyskočí z poza rohu chlap se samopalem a napere to do vás co se vleze. Zde už rezignujete se spojováním souvislostí, necháte film běžet a jen s údivem to dojedete na samoběh. Film vypnete a pak strávíte buď pár hodin na fórech typu ,, Co jsem to sakra viděl? " nebo raději jdete spát a film naprosto vytěsníte z mysli, jako by jste ho nikdy nesledovali, a jednoduše ho označíte poznámkou ,, Silný Lynch" Zvláštní je že člověk ho nemusí ani pochopit a přesto v něm dokáže něco ocenit, kdo ví co to je. Každopádně špatný film to není, ale neřeknu vám proč :D ()

PeteBuck

OK, OK. Chápem, že toto je film pre intelektuálov, ktorí radi riešia hádanky, ale toto je ako analyzovať mytológie jednotlivých kultúr a snažiť sa dopátrať, čo tým chcel, hergot, básnik povedať a ako to teda bolo s Adamom a Evou. Pochybujem, že existovali a že na základe doporučenia nejakého blbého hada zožrali jablko zo zakázaného stromu. Ale existovali? A čoho to bol symbol? K výsledku sa nedopátrame nikdy. A čo sa týka tohto filmu, tak možno ani Lynch nevie, čo natočil. OK, možno vie. Možno som si urobil nejaký záver aj ja, ale pre istotu som si vygooglil, ako to treba chápať a že na tému tohto filmu vzniklo ešte aj niekoľko diplomových prác. Nečudujem sa. Raz som videl, ako jednému týpkovi na katedre histórie schválili diplomovku, v ktorej analyzoval nápisy na hajzlíkoch. Kde som to skončil? Aha, film. Mňa to nebralo, úprimne mňa ten film sral. Je zaujímavé, že taký Revolver od Ritchieho vyfasuje 50 %, pričom si myslím, že ten film vedel, o čom točí a takáto surrealistická hovadina je tu označená ako 168. najobľúbenejší film. Asi fakt nepatrím do kategórie intelektuálov, čo sa radi rýpu v takýchto kravinách. ()

Felix22

Občas přemýšlím jestli samotný Lynch ví, co se v jeho filmech vlastně děje? Ze začátku jsem se snažil to nějak pochopit, pak se to ale podivně "přepne" a je z toho jiný film. I když jsem asi pochopil, co tím chtěl Lynch říct. Hodnocení: 7/10. ()

vitocassetta

Zamotání hlavy starým dobrým Lynchem. Po zhlédnutí jsem se nějaký čas nemohl pohnout ze židle. Snad se hýbal jenom můj mozek, jelikož mu tenhle film dal pořádnou lekci. Po filmu mě místo počítání oveček čekala noc plná přemýšlení a odpovědí na otázku „o čem to sakra bylo?“. Divákovi se naskytují dvě možnosti: buď se podívá na jedno z tisíce Youtube videí, které zápletku vysvětlují nebo bude neustále hledat východ z bludiště svých myšlenek. Obě možnosti jsou samozřejmě respektovány. Ať už se děj zdá být jakkoli matoucí, hlavní pointa a vysvětlení filmu jsou vcelku jednoduché a lehce se objasňují. Pochopit tento film je neskutečně uspokojující a láká diváka pustit si film podruhé, tentokrát však se získanými znalostmi. Poté dokáže ještě více ocenit Lynchovo bravurní vyprávění a zpracování tohoto příběhu. Dokázal totiž přetvořit poměrně jednoduchou myšlenku do svého osobitého stylu. Během filmu divák věří, že vše chápe a neustále se v této představě utvrzuje, ale ve 2/3 filmu přijde jedna scéna, která jeho těžce vybudované představy pošle do kytek. Následuje kolotoč dezorientace a kouzelných iluzí a nastává nefalšovaný a všemi obávaný mindfuck. Lynch si s divákem hraje a omotává si ho kolem prstu. Doporučuji se během filmu nejvíce soustředit na předměty, jména a místa. Ve filmu je ovšem obsaženo nespočet malých detailů, které jsou lehce přehlédnutelné jak ve scénáři tak v obrazu. Abych film stručně shrnul - děj se točí kolem hollywoodského režiséra Adama, který do svého filmu obsazuje hlavní herečku a zjišťuje, že toto rozhodnutí není úplně v jeho moci. Film naráží na jakési hollywoodské spiknutí a celkovou rivalitu herců a hereček v Hollywoodu a na tajemné zákoutí filmových produkcí. Snímek je ovšem tvořen více dějovými linkami. Ty jsou plné tajemných postav a kradených identit, vznikající a zároveň zanikající nebo se dokonce tváří jako pouhé zjevení. Setkání s mysteriózním “kovbojem“ nebo návštěva klubu Silencio jsou podle mě jedny z nejintenzivnějších scén ve filmu. Dokonce existuje i bakalářská práce, která podrobně rozebírá děj a jeho linie. Atmosféra filmu se dá krájet. Vyzdvihl bych vynikající herecké výkony v podání krásných hereček, zrcadlící děje, déjà vu, hrátky s časem a Lynchovy výrazné kulisy. Mulholland Drive je nevšední zážitek, který ovšem po prvním zhlédnutí nemusí poskytnout nějakou katarzi a spíše to je velký test divákovy pozornosti a fantazie. “This is the girl“ ()

John Dunbar

Jedna hvězda za temnou neproniknutelnou atmosféru a druhá za démonickou Lauru Harring.  Jinak jsem měl během sledování spíše nepříjemné pocity, které mívám ve zlých snech , a které mi bránily ponořit se hlouběji do poselství a smyslu filmu. Již nechci být u sledování filmu nikdy takto psychicky "zlynčován" a tomuto autorovi dávám doživotní ban. ()

RMN88

Nechápu, ale zároveň obdivuji tento film. I když tento film podle mě uvidíte více jak 5x stále ho nepochopíte a to je dobře! Je to horror? Je to strašidelný? Ne, spíše znepokojující, ale být znepokojen nemá od něčeho se bát moc daleko. ()

Fender

Bez přehnané patetičnosti musím přiznat, že jsem ještě nikdy u filmu necítil to, co při sledování tohoto snímku (a tím nemyslím oné lesbické scény), ale to, jak si Lynch s divákem hraje a jaké pocity v něm dokáže vyvolat. Po shlédnutí jsem se cítil naprosto vygumovaně, jako kdybych měl počítat matematické úlohy, ale ani jednou jsem se nenudil a především se snažil děj vnímat upřeně, jelikož jsem si byl vědom složitosti tohoto filmu, tudíž toto absolutně není vhodné si pustit k popcornu na pohodový a oddechový páteční večer. Ta komplikovanost mě ale tolik baví, protože vás to donutí pátrat po skládankách, které do sebe pak zapadnou, i když vám to asi bude trvat hodně dlouho a jakmile si vše uvědomíte, pochopíte, jak moc geniální Lynch umí být, úžasný pocit. ()

necrolovista

Tak mam pocit ze sme sledovali psychycke zrutenie zeny ktora milovala druhu zenu a kedze ju nemohka mat dala ju zabit najomnym vrahom a sama spachala samovrazdu ked ju vycitky k tomu dohnali. ()

F2003F

Úžasne sa mi to sledovalo, aj keď som netušil o čo tam ide. Ani netuším. Dej sa nesie v jednotnom duchu tajomnosťou bez priamočiarého významu alebo nápovedy. Výnimočné a fakt cool dielo, na ktoré asi stále nie som poriadne pripravený. Snáď znovu o ďalšiu dekádu :) ()

ssd3niss odpad!

"Asi bych jen napsal, že tenhle film mě přesvědčil o tom, že Lynchovy filmy prostě nemám rád. Po dokoukání jsem si jen říkal, na co jsem to jako teď kurva dvě a půl hodiny koukal." ()

Dohny

Půl fillmu průměrná podívaná, směšné dialogii a né moc strhující scénky, legrační příšerky, ale poté se tento film rozjel a byl k nezastavení. Smršť lesbických scén, vášnivé doteky dvou krásných hereček a následné zvraty, motanice okolo Betty, Diana, Camila, záhandná skládačka a hlava se vám točí a točí a nepřestává, přemýšlíte o pointě, o nějakém inteligentním závěru. Davide co tím myslíš? TICHO! Ale na čtyři hvězdičky to přece bylo, i kvůli té bezvadné hudbě, pane uživateli DOE. ()

Xylobalsam

Skvela podivana, kterou jsem uplne pochopil az po shlednuti rozboru filmu. Myslim, ze do kvalitu se urcite muze rovnat Twin Peaks. Kdo vubec Lynche nezna, at se radeji nediva, protoze z filmu nebude mit vubec nic. ()

De Large

Čo každý od Lyncha očakáva? Mulholland Drive! Modrý zamat je o milimeter lepší, ale aj tak musím dať 5*. Skvelý film, ťažko viac povedať. Proste Lynch, kde to čo ste videli v jednej chvíli je vlastne budúca chvíľa minulej... ()

jiziczek

Když jsem za sebou měl necelé dvě hodinky filmu, začalo mi běhat hlavou, že jsem byl snad osvícen duchem svatým, jelikož jsem do té doby nenašel na filmu nic, co by nešlo nějak pochopit. A vzhledem k ohlasům lidím, co to viděli, jsem opravdu začal uvažovat o své genialitě...:) Pak to ale přišlo... záběr po záběru jsem se v tom začínal zamotávat až jsem se zamotal naprosto... Žel bohu, nejsem asi geniální a nevím, co tím chtěl pan Lynch říct. ()

vykyn

Film jsem rozhodně nepochopil..a ani mi to nějak nevadilo.Stačilo se unášet úžasnou lynchovskou atmosférou,která mě nenechala chladným ani na vteřinu...Někdy není potřeba rozluštit poentu,aby byl zážitek maximální.To je případ tohoto skvělého filmu ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti