Ratchedová

• USA Ratched
Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller
USA, 2020, 7 h 15 min (Minutáž: 46–62 min)

Předloha:

Ken Kesey (kniha)

Hudba:

Mac Quayle

Sarah Paulson, Finn Wittrock, Jon Jon Briones, Judy Davis, Harriet Sansom Harris, Cynthia Nixon, Hunter Parrish, Amanda Plummer, Corey Stoll, Sharon Stone (více)

Epizody(8)

Je rok 1947 a Mildred Ratchedová začíná pracovat jako ošetřovatelka ve špičkovém psychiatrickém ústavu. Za jejím dokonale upraveným zevnějškem se ale skrývá čiré zlo. (Netflix)

Kacitr

Bylo z toho cítít Kubrickovo Osvícení a taky novější Doktor Spánek. Možná to bylo moc načančané.... uhlazené. Ale atmosféra by se dala krájet a budované napětí je parádní. Mildred řádná mrcha, Sarah Paulson výborná. I když jsem si na ní musela zvykat. V závěru moc natahované. Šest dílů by bylo dostačujících. ()

Rada

Dostala mě atmosféra, hra s barvami, návaznost rozpůlených obrazů a především obdivuhodné herecké výkony, to vše mě vtáhlo do děje a unášelo mě pryč z reality do jiného světa. ()

dan4815

Očekával jsem, že to bude trochu jiné AHS. Bohužel. Na AHS jsem přestal koukat, kdy už bylo Sarah Paulson plno. V tomto seriálu ji role vůbec nesedla, byla vzdálena od Ratchedové z Přeletu nad kukaččím hnízdem. Přijde mi oproti filmové postavě jako přílišný blázen, který je ztracený ve sračkách minulosti a jen zřídka procitne. Přitom ve filmu byla cynická, zlá a odměřená, ale to bylo vše. Zlo ani podlomené duševní zdraví z ní nesálalo. A to řešení své orientace mě pak už také sralo. Budování atmosféry bylo zbytečné, hlavní postava naprosto nesympatická, herečka k ničemu a ta podoba s AHS mě neoslnila. Jo, dříve jsem měl AHS v lásce, Ratchedová si zaslouží vlastní seriál se střídmějším stylem vyprávění, s úplně jinou sadou herců a s reálnějším profilováním postav. ()

petikacka

Je to sqělý dobový seroš, kerý předchází časově "Přelet nad..." Neznám žádný hororový story filmy, takže jsem vlastně nepolíbená nějakým předobrazem. Kulisy a kostýmy jsou brilantní, hudba taktéž, děj je bizarní, ale originál je originál! Za mě je prostě Jack Nicholson pánbůh a náčelník ještě větší!!!  Za mě 85% ()

warrenur

1.seria: Sarah Paulson je ako stvorena pre rolu "zaludnej zeny". ;) To bolo jasne, ked som ju videl v mnohych postavach v American Horror Story. Manipulacia s ludmi, odhad charakterov, zlomyselnost, ci klamanie telom v tom najlepsom. Ano, par vypatych situacii zvladla az moc polahky, ci s prilisnou filmarskou naivitou. Avsak, mnohe maju svoj naboj a pobavili. Co sa dialo v hospici, ked boli liecebne postupy v plienkach a skoro totozne s mucenim bolo obcas dost drsne. Vztah setra-bracek mal svoje vyslnia a i uskalia, ktorym som uz v zavere ale neveril. Podarene, rydze charaktery a par wtf momentov, ktore bud pobavili, alebo rozladili. Zavereny diel vsak moje hodnotenie o hviezdu znizil. Cakal som o cosi domyselnejsi koniec a dotiahnutie asi dvoch linii, ktore sa priam nukali. Ale rozumiem, ze trebalo starting point do druhej serie, a tak tvorcovia prisli s dost prvoplanovym charakter-twistom. Za mna, lacny koniec. Inak vsak serial ako jednohubku odporucam. Vacsine sadne. 65% ()

geek.ondra

Řemeslně uspokojivé a Sarah Paulson se snaží. Ovšem nedá to nic ani fanouškům díla Miloše Formana a ani obdivovatelům Murphyho tvorby. Zajímavý leč zbytečný průměr ()

helraiser

Perfektní podívaná. Krásná stilizace padesátých let a pomalé tempo vyprávění z tohoto seriálu dělá opravdu parádní zážitek. Bavilo a jsem opravdu zvědavý na pokračování. ()

kukkik

Předlohu jsem nečetl, každopádně tohle zpracování pro mě znamenalo jen zklamání a ztrátu času. Velice zmatený začátek série a zbytek nuda, které se daří jediné - zvyšovat zášť vůči všem postavám. 1/5 ()

Knor

Očekával jsem něco trochu jinýho, řekněme spletitějšího a temnějšího. Ryan Murphy nijak extra nepřekvapil a utrhnul se jako obvykleze řetězu. Totiž aspoň podle mého sestra Retchedová nepůsobila jako to největší zosobnění zla, protože v tom kolotoči vražd a mučení co Murphy předvedl nijak nevynikala, krom manipulátorství a svým osobitým géniem. Ale třeba to byla jen příprava pro další sérii, kdy se její osobnost zformuje do podoby, kterou známe z Přeletu. Ale i tak mě to hodně bavilo, krásnej vizuál, skvěle napsaný a zahraný postavy, překvápka a stylová atmosféra. Na další sérii se dost těším. ()

bohhous22

Zatím zklamanej!!!Čekal jsem vývoj hlavní postavy,ale dostalo se mi schizofrenických zrůdnosti , těžce neopodstatněných!!! Související s Kukaččím hnízdem je těžce zavádějící ()

Hrabovo

První díly jsou uhrančivě estetické (kostýmy, scénografie, herecké výkony, hudba, způsob vyprávění), stylizované velmi přesvědčivě do podoby pohádky o Zlu. Nadsázka velmi zdařile balancuje na hraně kýče, je to fascinující, aby se to pak ve druhé polovině zvrhlo v přeslazenou banální vyprávěnku o štěstí žen osvobozených od mužů. Už mně unavuje, jak se v poslední době ať se díváte na komedii, horor či drama, všude se řeší 4% (a méně) menšina. Sama si už připadám jako pouhá heterosexuální menšina...Jo a se sestrou z Přeletu to nemá nic společného. ()

Hemlock

Lehce nadprůměrný seriál s našlapaným startem, stagnující prostřední pasáží plnou zbytečných keců o trampotách sester z Lesbosu a slušným závěrem, který Ratchedové zajistil výsledný hattrick - 60%. Spojitost s AHS, tedy až na ústřední postavu, zde nevidím. ()

Arkagas1989

Sestra Ratchedová je natočena podle knižní předlohy z románu vyhoďte ho z kola ven. Tahle postava navazuje na sestru z přeletu nad kukaččím hnízdem a kdo film zná, určitě ví, o jakou postavu se jedná. Tady se celého příběhu chopil režisér american horor story a mělo se údajně jednat o jednu ze sérií AMS, která ale nakonec dostala podobu vlastního seriálu s prozatím dvěma řadami. Miluju to. Atmosféra 40.let, oblečení, účesy, stará auta, co se kulis týče, naprostý skvost. Samotný příběh je skvěle propracovaný, nemocnice v Lucii, kde je ředitelem velmi podivný Dr.Hanoover, který není úplně doktor, vrchní sestra Bucketová - která je mou oblíbenou postavou a Ratchedová, která do této nemocnice nastupuje, aby zachránila svého bratra,masového vraha před trestem smrti. Tato nemocnice totiž není nic jiného než psychiatrická klinika, kde se léčí různými způsoby. A tím samozřejmě myslím i metody jako lobotomie, nebo vodní "terapie. Příběh skvělý, ze kterého je prostě cítit ruka režiséra AMS a herecké výkony naprosto excelentní. Taková vyšinutá Charlotte mě svým hereckým výkonem naprosto vyrazila dech. Seriál je stvořený pro lidi jako jsem já, kteří se rádi dívají na díla, která jsou jiná. ()

nemer

Pohádkově úchylná parodie, to je můj dojem po zhlédnutí první řady. S Ratchedovou z Přeletu (Vyhoďme ho z kola ven) má společný možná tak název. Toto je pohádková Ratchedová, která není ztělesněným zlem, ale s níž budete místy i soucítit (už to značí naprosto tragické uchopení předlohy), vůbec charaktery jsou natolik přehnané, až působí naprosto nerealisticky a stávají se karikaturami sebe samých. Atmosféra není hororová, ale spíš jako kdybyste se ocitli v poněkud úchylné pohádce. Při tanečním vystoupení dr. Hanovera jsem se opravdu musela smát. Seriál je těžko zařaditelný, díky kostýmům a doslova barvami hrajícímu prostředí se na něho dobře dívá, ale navzdory snaze i slušnému hereckému obsazení - atmosféru zkrátka nemá. Prostě taková úchylná oddechovka, kterou nelze brát vážně a na kterou zřejmě brzo zapomenete. Ratchedová je něco jako telenovela pro pokročilé. ()

GNTRS

Musím říct, že seriál si mě získal a přikoval do sedačky. Prvních pět dílů pro mě bylo naprostá bomba za 5*. Scénáristicky vypiplaný se skvělým střihem a hudbou a občas správně bizar. I scény, který by za normálních okolností byly totální nuda, tady působily skvěle. Zvlášť v momentě, kdy se scéna zdvojila/rozpůlil se obraz a bylo vidět jak na sebe scény navazují v jednom záběru. Skvěle vygradovaný a opravdu lahůdka. To mi na obrazovce oči visely, že bych si je mohl klidně odstříhat nůžkama. Hlavní hrdinka Mildred Ratched je tu opravdu ďábelská a její plány dávají perfektní smysl. To se ale počínaje 6. dílem čertužel mění. Příběh se stočí směrem, který mě fakt nezajímá = nezajímá mě dál osud jejího bratra. O to víc zamrzí fakt, že se tahle zápletka stane zřejmě tou hlavní v další sérii. Snad to scénáristi ale dořeší během 1–2 dílů a příběh se stočí jinam. ()