Reklama

Reklama

Hlava 22

(seriál)
Trailer 2

Epizody(6)

Obsahy(1)

Seriál Hlava 22, natočený na motivy věhlasného stejnojmenného románu Josepha Hellera, vypráví příběh prohnaného a bezkonkurenčního flákače Yossariana (Christopher Abbott), pilota bombardéru amerického letectva za druhé světové války. Ten je celý bez sebe, protože se ho snaží zabít tisíce lidí, které nikdy neviděl. Jeho skutečným nepřítelem je ale vlastní armáda, neustále navyšující počet misí, které musí letci absolvovat, aby splnili povinnost. Pokud se však Yossarian jakkoli pokusí vyhnout svým nelogickým povinnostem, poruší absurdní, byrokraticky vykonstruovaný paragraf známý jako Hlava 22, který udává, že obavy o vlastní bezpečnost tváří v tvář skutečným a bezprostředním ohrožením jsou důkazem racionálního uvažování. Letecké povinnosti může být zbaven ten, kdo je uznán za psychicky narušeného a zároveň požádá o uvolnění. Žádost o uvolnění ale svědčí právě o psychickém zdraví a proto k němu dojít nemůže. (HBO Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (134)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Dovolím si tvrdit, že Hellerovu slavnému románu je duchem i vizáží mnohem blíž filmová verze, která je zřetelně absurdnější, jízlivější, vzhledem k rozsahu mnohem koncentrovanější a v neposlední řadě roztříštěním dějové linie a halucinogenními stavy podobnější románu, který pracuje s různými časovými rovinami a klade čtenáři různé překážky. Seriál je pro ty, co to chtějí polopatě, protože je vyprávěný lineárně se zjevnou snahou zpřístupnit obsah co největší divácké obci. Satira je přítomná, ale vytrvale neútočí, jen tu a tam zavrčí a vycení zuby. Ve filmu je víc přítomný zmatek a hodnotová krize kapitána Yossariana. Ze seriálu se trochu vytrácí společenskokritické zaměření románu ve prospěch pohody a koupání. Cítím tu podprahovou snahu ulámat konfliktu nejostřejší hroty. Ale i tak je to nadprůměrný kousek, který rozhodně stojí za vidění. Celkový dojem: 75 %. ()

Torgal 

všechny recenze uživatele

Knihu považujem za najlepšie napísaný román aký som čítal. Videl som aj filmovú adaptáciu s Alanom Arkinom a tak mi bolo jasné, že preniesť ducha tejto knihy na obrazovku nie je nič jednoduché. Seriálu sa to podarilo lepšie ako filmu, no aj tak je výsledný dojem neucelený, roztrieštený do izolovaných epizódiek. Tie tu nefungujú ani zďaleka tak výborne ako v nechronologickom, mozaikovitom rozprávaní knihy. Aj tak škoda, že bolo len šesť epizód, lebo dojem sa s každou ďalšou zlepšoval. Herecky je to ale paráda, všetky role výborne trafené a zahrané, a to vrátane Yossariana. 7+/10 ()

Reklama

agentmiky 

všechny recenze uživatele

Hellerův protiválečný román jsem nečetl, ale dost jsme se o něm učili ve škole v literatuře. Původní film ze 70. let jsem neviděl, ale tento seriálový projekt pod taktovkou Michoda a Clooneyho jsem si nemohl nechat ujít. Jsem rád, že na těch šesti epizodách člověk vidí ten vyšší rozpočet. Všechno působí správně velkolepě, honosně, až jsem si chvílemi dokonce myslel, že sleduji normální celovečerní film. V tomhle ohledu nemám co vytknout. Jinak jsem si připadal jako na horské dráze. Tato série totiž nabídne dost satirických scén, kdy se ukazuje ta nesmyslnost války v denním světle, působí to až k popukání. Jenže tyto zábavnější sekvence střídají zčistajasna emocionálně drtivé momenty, kdy hlavní hrdina Yosarian postupně přichází o své nejvěrnější spolubojovníky a přátele. A závěrečný díl tomu nasadil korunku. Herecky bezchybná záležitost, kde každý využil svůj čas před kamerou maximálně možným způsobem. Suma sumárum výborná šestidílná minisérie, kterou mohu doporučit všem. Za mě 8/10 ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Tento mini seriál som si zamiloval. Asi to nieje prekvapenie, keď mám medzi obľúbenými seriálmi samé vojnové kúsky. Toto bolo ale veľké prekvapenie. Christopher Abbott absolútne úžasný. Dávam tomu mesiac a stavím sa, že ho budem mať medzi obľúbenými hercami. Už v snímke Sweet Virginia (2017) bol skvostný. Až mi je divné, že tu vyzerá o 10 rokov mladšie. Respektíve - nečakal by som, že dokáže na mňa pôsobiť, že má nejakých 20-22 rokov. Tiež pochválim prenádhernú sestričku Tessu Ferrer, strašne ma mrzí že to s ňou skončilo tak otvorene. Ale hold to je vojna. Tiež ma mrzí málo priestoru pre režiséra snímky Georgea Clooneyho. Hral tu veľmi zaujímavú postavu, z ktorej by som si dal viac. Tiež Hugh Laurie, ktorého nejak zvlášť neobľubujem sa mi tu páčil a tiež škoda malého priestoru. Úžasné šokujúce momenty a v skutku smutný koniec. Ja chcem viac !! ()

Dionysos 

všechny recenze uživatele

Opakováním k novému, anebo přímou trasou ke vždy stejnému? Názorný příklad, naprosto zřejmě unikající autorům: původní knižní logo MaM se v minisérii mění na MM a v tomto rozdílu je obsaženo vše – iluzivní spojka & vytvářela vnitřní diferenci a zdání, že dvě M jsou něco jiného, než jediná osoba Milo Minderbindera, která stojí za vším tím podnikem: měli jsme tu tedy stejnost, který se diferencuje od sebe samé a vytváří něco nového, stále se rozpínající svět ve světě, cirkulární ekonomika od M k M se symbolem & plným zákrutů a kruhovostí času. Oproti tomu MM spojené společnou vertikálou kde jedno M končí tam, kde druhé začíná, odkazuje k jednosměrné vertikále času alias linearitě času a vyprávění, které  je v případě amerických seriálů, netflixových sérií, Apple TV produktů, HBO minisérií a hollywoodských filmů stále jedno a to samé, věčný návrat stále stejného vyprávěcího mustru, vizuálních a narativních klišé a s tím glajchšaltovaných obsahů, které jsou tak v protikladu k tomu nejzákladnějšímu stavebnímu kameni knižní předlohy, že se nedá toto nereflektovat, jelikož se nejedná o změnu legitimní (protože jakýkoliv přepis knihy do filmu se původním čtenářům vždy jeví jako zjednodušení/pokroucení atp., což ale není tento případ u tohoto znásilnění samotné základní struktury vyprávění), ale politickou, ideologickou a Uměleckou s velkým u, proti čemuž je třeba bojovat vždy a všude a všemi prostředky! ()

Galerie (72)

Zajímavosti (6)

  • Bombardér North American B-25 Mitchell, ve kterém pracuje hlavní hrdina bombometčíka, je pojmenován „Yankee Doodle“. Jedná se o známou píseň z období americké války o nezávislost a Yankee Doodle Dandy se jmenuje slavný muzikál z roku 1942. Toto jméno bylo u osádek velmi oblíbené. Kromě skutečného B-25 „Yankee Doodle Dandy“, sestřeleného nad Itálií, nesl toto jméno i B-24D Liberátor ztracený nad Pacifikem a další B-24H Liberator patřící k 485. bombardovací skupině. Čistě „Yankee Doodle“ se jmenovala B-17E ztracená nad Pacifikem a další B-17E sestřelená tamtéž se jmenovala „Yankee Doodle Jr.“. (p3tris)

Související novinky

PF 2020

PF 2020

31.12.2019

Tak Le Mans ’66 nakonec v celkovém hodnocení uživatelů ČSFD.cz porazil i oceňovaného Jokera. Není to zas až tak překvapivé, jedná se přeci jen o pozitivnější film, a to máme rádi. Což dokazuje i… (více)

Reklama

Reklama