Válečný velkofilm světoznámého režiséra Rolanda Emmericha (Den nezávislosti, Patriot, Godzilla) líčí příběh příslušníků amerického námořnictva a letectva v bitvě u Midway, která znamenala zlom na pacifickém bojišti druhé světové války. Hvězdně obsazený film (Luke Evans, Woody Harrelson, Patrick Wilson, Ed Skrein, Aaron Eckhart, Nick Jonas a další) působivě ukáže nejen pozadí konfliktu, ale zejména bitvu samotnou, která doposud nikdy nebyla natočena tak velkolepě. Zároveň nám jednu z rozhodujících námořních bitev druhé světové války přiblíží i z pohledu japonské armádní elity. (Vertical Entertainment)

Alien220

Historicky i vojensky překvapivě věrohodné. Pokus o gradaci atmosféry se skoro zdařil. Útok na Pearl Harbor, Doolitlův nálet, Korálové moře i oprava Yorktownu má spád a film si člověk užívá, ale samotná bitva o Midway je bohužel orientovaná hodně na efekt na úkor atmosféry. Třeba dechberoucí nálet devastatorů je pryč za pár sekund bez nějakého většího zvukového podbarvení. Další sebevražedné a heroické scény jako dogfights s letadly z Midwaye úplně chybí. Emmerich už není, co býval a tady se to bohužel plně ukazuje. Úplně se rezignovalo na japonské akce, útok na Yorktown je zmíněn skoro v meziřečí. Oproti Midwayi ze 76 je to pocukrovaný obal bez hlubšího obsahu. Škoda. Nebál bych se tomu dát o 60-90 minut víc a pořádně vygradovat samotnou bitvu, která toho má mnoho co nabídnout. Totální vabank američanů, který se vyplatil a z Midwaye udělal pravděpodobně nejdůležitější námořní střet v dějinách. Jinak film stojí za to, o tom žádná. Není to skvost, ale pokud nemáte velká očekávání, budete spokojeni. Harrelson mi v osobě Nimitze vůbec neseděl, ale nakonec se s tím popral se ctí. Skvěle je ztvárněn Halsey i McClusky. Solidních 6/10 ()

Mikino00

I když se film tváří jako rozmáchlá válečná freska klasického střihu brzy je jasné, že Emmerich dupe na plyn a natočil spíše akční podívanou plnou bitev, kde dal prostor možná až zbytečně moc postavám, a divák tak neměl šanci vytvořit si k hrdinům silnější pouto. Film je vlastně jednou nekončící akcí, což sice lahodí oku, avšak se po jisté době okouká a zevšední. ()

gumolit

Roland Emmerich je autorom niektorých z najväčších hollywoodskych trhákov posledných 20 rokov o tom niet pochýb. A to že mu Američania a hlavne Amerika leží v žalúdku už dlhšiu dobu o tom nepochybuje snáď nikto. Veď stačí si to zdokumentovať . V Dni nezávislosti nechal vyletieť do povetria Biely dom, v Dni potom pod jeho réžiou zamrzol celý New York, v 2012 obrie tsunami zmietlo zo zemského povrchu veľkú časť hlavne americkej populácie,Godzilla miesto Tokya napadla tiež New York...proste Roland nie je žiadny troškár a financiami nešetril tiež. Nemal k tomu ani dôvoď jeho filmy zarábali miliardy dolárov a z toho stovky miliónov hollywoodskym štúdiám raz darmo Američania sa radi pozerajú na svoju skazu. No aj tak mal nemecký filmár problém natočiť svoj nový akčný epos Boj u Midway. Vojnovú drámu so stomilionovým rozpočtom nechcelo roky žiadne zo štúdii podporiť. Emmerich to nevzdal a po 30 rokov natočil bez podpory štúdii jeden z najdrahších nezávislých filmov v histórii. Možno je dobre že to tak dlho trvalo, pretože vývoj digitálnej technológie mu umožnil ušetriť asi 20 miliónov. Veľkú časť filmu vďaka dnešným technológiám mohol nakoniec natočiť pred modrým pozadím a dokončiť v počítači. Ako generovanie počítačom nepôsobia vo výsledku ani tak sugestívne akčné scény, ako schematický scenár. Na rozdiel filmu z roku 1976 sledujeme reálne postavy a príbehy skutočných mužov a žien, ktorí u Midway bojovali a umierali. Ich hodnovernosť režisér konzultoval s historikmi a pamätníkmi z amerického námorníctva. No i napriek snahe každá z postáv filmu je veľmi hrubo naskicovaná, jednorozmerná a vyjadruje sa vetami bez akýchkoľvek rozdielov a presvedčivosti. Film s postavami nakladá rutinne a bez veľkého záujmu. Príbehy niektorých z nich skončia skôr než začnú. Viac pozornosti než psychológii hrdinov je venované zachyteniu presného priebehu bitky krok za krokom. Cez vernosť historickým faktom Emmerich paradoxne dopláca na príliš veľkú snahu natočiť snímok ktorý bude braný vážne. Patetické repliky a zneužité melodramatické rozprávacie postupy akúkoľvek snahu o vierohodnosť zrážajú k zemi. Rovnako ploché ako postavy je správanie príbehu s priamočiarym patriotizmom oslavujúcich hrdinov a vojnu. Film ma svojim výsledkom skoro najbližšie ku komiksom, pretože pokiaľ vie čim Bitka u Midway zaujať a ohromiť sú to bojové scény. Veľkolepé akčne sekvencie, ktorými Roland nešetril , ale zároveň film nestavia len na nich pripomínajú jazdu na horskej dráhe. Snímku i cez jeho myšlienkovú plytkosť a béčkové spracovanie príbehu nejde uprieť, že ponúka zážitok za všetky peniaze, ktorý vám dá skutočne zažiť vojnu. Roland Emmerich natočil ďalší zo svojich veľkofilmov a aj keď sa teraz držal skutočných udalostí rozhodne to neznamená že za veľa peňazí dostane divák extra kvalitu. Američania síce bitku u Midway vyhrali no režisér so svojim filmom tak trochu prehral na celej čiare. ()

mira007

Válečný velkofilm specialisty na velké filmy Rolanda Emmericha má těžiště v bojových scénách, protože všechno ostatní mimo tyto scény je jaksi unylé nic, patos, nebo čirá zmatená nuda. Překvapilo mne , že u takového drahého filmu působí v některých momentech ty CGI efekty dost nevěrohodně jako levnější čirá počítačová hra, což je dáno nadužíváním těchto efektů. Pro fandy počítačových stříleček asi trefa do černého , ale pro mne málo, nehledě na to, že v některých věcech je politicky vidět, že na to dávali prachy Číňani. ()

filipvrbik

Vliv čínské kinematografie je bohužel poznat na každém kroku - spousta celkem nic moc efektů, spousta přeplácané akce, spousta proti japonských narážek, pořád se něco děje a přesto mě film nudil a nebavil... Casting divný, v hlavních rolích méně známí herci než v těch vedlejších, ústřední příběh prakticky chybí.. Ne všechny čínské filmy jsou špatné, ale tento zrovna je...30% ()

Brejlil

Velkolepě zastaralý film. Rolandův opus se samozřejmě může pochlubit mnoha pěknými záběry, v dobách Tora! Tora! Tora! a Midwaye nezrealizovatelnými, ale jinak jede podle stejných šablonek. Takže akci střídá nějaké to "žvanění", a pak zase akce. Bohužel té akce je zbytečně moc. Proč Pearl Harbor? Proč nájezd na Marshallovy ostrovy? Proč Doolittleův nálet? Také zkratkovitost vadí. Kdo netuší, co se vlastně potopilo v Korálovém moři a jak heroické úsilí musely čety dělníků podstoupit, aby Yorktown opět vyplul, ten to z filmu nepochopí. Herci nemají moc prostoru, výprava je sice pěkná, ale bylo tam vůbec aspoň jedno skutečné letadlo? Jsem zvědav, s čím přijde Roland příště. Mohla by to být nějaká pěkná destrukce Země ve stylu D. W. Griffitha. ()

Echelon1

Midway je film stvorený pre kino, hlavne s poriadnym zvukom. Lepšie, než som čakal z prvotných ukážok a ďaleko, ďaleko, ďaleko lepšie, než som očakával podľa hodnotenia a komentárov. Brilantný zvuk (v pár momentoch sa celé kino chvelo) a k tomu nádherná kamera, ktorá plnohodnotne využíva majestátnosť lodí a celkového zasadenia 2. svetovej v Pacifiku. Veľký zážitok, aký sa zažíva len na striebornom plátne. Ako bonus brilantne vybrané herecké obsadenie, o tom ale neskôr. Určite je mnoho akčných scén prehnaných, hrajúcich hlavne na efekt, ale čakal som, že Midway bude oproti reálnym udalostiam značne pozmenený pre „väčšie oslovenie širšieho publika“. No nestalo sa. Na film sa veľmi presne sa drží priebehu udalostí, v podstate sa jedná o hraný veľkofilmový kino-dokument za 100 miliónov dolárov (netvrdím, že námietky neexistujú a už vôbec nie, že vyobrazuje kompletný priebeh, to by sa ale do filmu už naozaj nezmestilo a diváci by boli už definitívne zmätení). Žiadne Bayovské Pearl Harbor sa nekoná, ale skôr súčasná verzia starého Midway. Už dlho hovorím, že moderná technika konečne dosiahla dostatočnú úroveň, aby sa dali natočiť plnohodnotne filmy o takýchto udalostiach a Midway je toho podľa mňa prvým zábleskom. Aj to CGI bolo – aspoň v kine mi to tak prišlo – až na pár momentov lepšie, než trailery ukazovali. Emmerich opäť dokazuje, že veľkofilmy sú skrátka jeho parketa. Obávam sa ale, že viac filmov tohto razenia nebude. Ono totiž práve tá „dokumentárna“ forma, kedy príbeh absolútne ustupuje deju, so sebou nesie totiž skutočnosť, že väčšinoví diváci si z toho neodnesú okrem pár historických náhľadov, streľby a explózií nič viac. Ak človek nemá nejaké historické znalosti o sfilmovanej udalosti a neorientuje sa aj v tom, čo nebolo povedané a ukázané, bude zmätený. Prekvapilo ma, ako sa tvorcovia často dbali aj na drobné detaily priebehu boja a zlomových momentov. Škoda len, že nenatiahli stopáž o ešte takých 15-20 min. a neukázali viac. Do bitky o Midway sledujeme totiž vývoj od začiatku vojny v Pacifiku. A vo viacerých kľúčových momentoch by som čakal venovanie väčšieho množstva času pre vyobrazenie udalostí. Napríklad, bitka o Koralové more, ktorá citeľne ovplyvnila boj u Midway, je tu ukázaná v jednom jedinom momente, potopenie USS Lexington ani nebolo spomenuté, boj a poškodenie USS Yorktown počas bojov len veľmi v krátkosti. Neprekvapilo ma, že ani nespomenuli krycí útok na Aleuty. Čo ma ale asi prekvapilo, tak je to ignorovanie potopenia USS Yorktown (spolu s torpédoborcom Hammann) ponorkou. Byť tam toto, tak by som šiel asi aj na 5*. Ani len neukázali útok japonských lietadiel na ňu a celkovo jej pôsobenie je úplne prehliadané. Takže výmena Fletchera vo velení za Spruanceho sa tu nekonala. Fletcher tu navyše z nejakého dôvodu ani nie je. Midway je hodne o USS Enterprise a jej pilotoch – hlavne Bestovi a sekunduje McClusky, ktorí boli pri rozhodujúcom útoku. Earl Gallagher, podieľajúci sa na útokoch tu chýba. Ako som spomenul, tak herecké obsadenie je výborné a vykreslenie charakterov presne také, aké som si vždy predstavoval, ale opäť platí, iba ak ich poznáte z histórie. Hlavne Dennis Quaid ako hláškar Halsey, Harrelson ako Nimitz rozvážny a J. Weber ako opatrný a rovnako tak rozvážny admirál Spruance. Mnoho ľudí tvrdilo, že japonská strana tu skoro nie je. Je možno v 15-20 min. stopáže a je dobre vykreslená, ich dialógy sú zaujímavé. Dokonca aj im vložili pár väčších momentov (na konci je dokonca venovanie filmu písané pre "amerických a japonských námorníkov, ktorí bojovali o Midway"). Hlavne tam nechali to, ako ostal na potápajúcej sa Hirjú admirál Jamaguči a jej kapitán Kaku. Síce v trochu skrátenej verzii, s pár detailami neukázanými, ale predsa. Mohlo tam byť toho viac, dôstojníci Akagi (tam k obetovanie sa nakoniec nedošlo) aj Sorjú spravili podobné rozhodnutia. Škoda, že japonské lode sú hodne upozadené. Prv som si hovoril, že je to snaha budovať napätie, ako nejaká vzdialená, neznáma hrozba, ale mohli ich ukázať skorej, než tých pár chvíľ počas útokov na ne. Film vlastne končí s potopením Hirjú, nasleduje víťazný (rýchly) dozvuk, sústredený na krátky popis hlavných aktérov a ich životov. Takže na trebárs ostatné dozvuky bitky nedôjde - hlavne zúfalý pokus o dohnanie a zničenie amerických lietadlových lodí krížnikmi a bojovými loďami. Pár pozastavení sa by som ešte mal, ale nestíhal som si všetko všímať, a tak počkám na DVD, aby som sa na určité chyby pozrel podrobnejšie (napríklad mám dojem, že v jednom momente vo formácii s jap. lietadlovými loďami plávala aj Jamato, čo je nezmysel, keďže ten zväz bol mnoho kilometrov ďaleko), či sú skutočne tam, a možno komentár ešte upravím, ak sa mi bude chcieť. /// Inak pozor na titulky, aspoň v kine, kde som bol, boli až príliš voľne preložené, skôr ale opäť cielili na všeobecné publikum, aby sa nestrácalo v pojmoch. Po 2. návšteve kina rovnaká spokojnosť. Zabudol som ešte poslednú vec: film má veľmi dobrú hudbu. () (méně) (více)

Dunadan

Už si ani nespomínam, kedy naposledy som videl tak vizuálne a herecky (česť jednej/dvom výnimkám) neatraktívny film. Ten, kto dal Skreinovi hlavnú úlohu, by sa mal obesiť. Dvakrát. ()

Klara

Vyloženě špatné to nebylo...ale mohlo to být mnohem, mnohem lepší. Film nepřinesl nic nového, efekty se vůbec nepovedly a celkově mi tenhle film absolutně nic nepředal. Takových filmů už bylo natočeno nespočet. ()

TheSpearCZ

Konečně snesitelný film od Emmericha, který po průseru jménem Independence Day 2 natočil válečný Midway, u kterého sice jde cokoliv vytknout, ale tohle je pro mě osobně ten film, u kterého jde většina věcí lehce přehlédnout. Prvních dvacet minut a samotný útok na Pearl Harbor určitě naladil na zbytek filmu a okamžitě mi připomněl dnes již kultovní stejnojmenný film (který určitě stojí za zhlédnutí !), staví se tu na samotné akci, které je tu více než dost a pochválit musím i herce, kteří potěšili ve výsledku všichni, ale přeci jen tu musím vyšvihnout Luka Evanse, coby badass Richard Best. Nevadily mi tu ani efekty, u kterých jde poznat, že chyběl rozpočet a možná i čas na samotné dodělávky. Já jsem ale potěšen a zase po nějaké době se mi dostavilo solidního mainstream válečňáku. Čisté 4* ()

petikacka

Tady se držel Roland Emmerich dost zkrátka, co se týče efektů i barev a dobře udělal...Oproti filmu z roku 1976 je taky podstatně méně ukecaný a důraz je kladen na akce...A, že je jich tam pár fuuck sqělých...I když jsem ( nebo právě proto) vášnivým fanouškem válečných filmů, tak tahle bitva mě trochu nudila...Rozhodně ovšem stojí za vidění...Za mě 75% ()

Gulde

Od Emmericha jsem nečekal nic jiného, než tunu přehnaných efektů, což se taky splnilo. Vizuálně je to filmová obdoba herního Call of Duty. A taky zamrzelo obsazení od pohledu krajně nesympatického Eda Skreina do hlavní role, což navíc v kombinaci s jeho dialogy vytvořilo vážně nepříjemnou kombinaci. Na straně druhé si dali záležet s řadou různých faktografických detailů, což jsem u takovéhle vizuálně zaměřené podívané nečekal. A stejně tak potěšilo i to střídmé vyobrazení Japonců. Celkově vzato příjemná podívaná. ()

fisus

Tohle mi hodně sedlo.Historické nepřesnosti se tu určitě najdou,ale proč se v tom vrtat?Jsem rád,že se Roland vrátil ve velkém stylu.Je sice pravda,že scény,kde se zrovna neválčí,mohly trochu více rozvést jednotlivé postavy,ale ani mi to tolik nevadilo. ()

warrenur

Slusne, viac-menej permanentne akcne, spracovanie namorno-leteckej bitky. Po kratkom diplomatickom uvode na strane Ameriky i Japonska a nejakej tej vyzvednej cinnosti je divak bud na mori alebo leti nad Pacifikom. Slusna kamera a i efekty. Mnozstvo znamych hercov v rolach, ktore pozname vsetci z podobnych bojovych americkych filmov. Priemer. Odporucam. ()

Brusíček

Rolland si dál jede ve svém standardu dobrých filmů, a i v tomto snímku nikam nevybočuje, což je možná škoda. Film jako takový není špatný, je to zpracováno pěkně, ale rozhodně filmu chybí ta atmosféra původního snímku z roku 1976, jemuž se film rovnat nemůže. 70% ()

kijifa

Roland Emmerich je pro mě ten režisér, co točí relativně příjemné hlouposti s ohromným množstvím hezky vypadajícího digibordelu. U Bitvy o Midway to vypadá, že byla snaha ukázat pravé americké hrdiny i v záběrech mimo digitální efekty, ale ono to moc nefunguje. Žádná z postav mě nebavila tolik, abych se víc zajímal co s ní bude. Superhrdinské citáty a snaha hrát na emoce mě úplně minuly, skoro bych byl schopný dělat zapisovatele u tabule letců a jen bez emocí proškrtávat. Ale dejme tomu, je to válečný film, takže tohle by se dalo přežít. Problémem je to, že ani bitvy nejsou to co bývaly. Efekty nejsou úplně na špičkové úrovni, často je vidět jak velkou práci odvedla banda počítačů a je to vidět hodně. Takže ani po trikové stránce to úplně nefunguje. Nemůžu říct, že bych se nudil, to ne, ale celé to tak nějak proplulo kolem mě. Takže děkuji, další... ()

LordBeeDoO

Válečná střílečka, která ukazuje některé zásadní momenty z jendé ze zásadních bitev války. Imerzi ale kazí až moc velká útržkovitost ... film nějak neplyne a působí rozpadle. ()

Luk Skywalker

Tak vcelku dobrý film, budu to hodnotit nejen ze svého pohledu, ale zkusím z širšího ("objektivního") hlediska. Emmerich točit umí, měl jsem trochu obavy, které se naštěstí vyplnily jen z části. Japonský pohled tu je velmi málo, což se dalo čekat. Mnoho věcí chybí, na druhou stranu je ukázáno dost toho, co se stalo po Pearl Harbor, kterým se začíná. Tento film je vhodný pro diváky, kteří toho o Midway mnoho neví, ať už z dokumentů či knih (ale kolik takových diváků si to najde je otázka, není to romantická sračka Pearl Harbor). A naopak kdo mnohé věcí ví, tak si může vychutnat, jak jsou zde zakomponovány. Postavy zobrazeny i doma, to si mohli odpustit a věnovat se zajímavějším událostem. Na konci je tradičně psanou formou napsán jejich osud. Bitvy jsou efektní a když pominu, že čtyřdenní bitvy, zobrazí jen úspěch Američanů, byť se tak skutečně udál, tak se jedná o moderní válečný film, na který má cenu se podívat. ()

Roland Emmerich zničí Měsíc

Roland Emmerich zničí Měsíc

09.05.2019

Válečný Midway nabírá obsazení

Válečný Midway nabírá obsazení

10.08.2018

Nový film režiséra Rolanda Emmericha (2012, Den nezávislosti) akční thriller z druhé světové války Midway, začíná postupně uzavírat obsazení. Vedle již dříve potvrzených Woodyho Harrelsona, Mandy… (více)