Snorlax

Nolan zkrátka umí, to mu nelze upřít. Moderním válečným velkofilmem udělal dlouhatánský nos na všechny ty až nemravně patetické slátaniny o Rianovi a spol. Bohužel se nevyhnul zcela zbytečnému závěrečnému několikanásobnému výhřezu patosu, z nějž snad nejpřijatelnější byla pochvalná noticka v místních novinách. Ale letecké a především námořní bitvy jsou nasnímány s takovou vervou a oddaností filmařskému řemeslu, že na posledních pár minut filmu dokážu zapomenout. Protože filmařina je to jinak brilantní. ()

sochoking

Celý čas som čakal, kedy príde 'to' niečo, kôli čomu má tento film tak neuveriteľne vysoké hodnotenie a zrazu bol koniec. Tak to mi je záhadou. Muzika vo filme je však tak namakaná, že si skôr myslím, že ten film bol robený k nej a nie naopak. Hoci filmársky to bolo zvládnute bombasticky, nad dve hviezdy sa nedostanem ani zaboha! P.S.Počítam, že toto bola životná rola Cillian Murphyho...Update [4/1/2018] Po druhej projekcii zvyšujem hodnotenie na tri hviezdy. ()

InJo

Monstrózní filmařský nápor, jaký se jen tak nevidí. A o který se mnoho tvůrců během své kariéry pokouší - ve srovnání s touto strhující exhibicí však zcela marně. Pro mě je Dunkerk film z podobného ranku jako jsou Cuarónova Gravitace či Greengrassův Let č. 93. Tj. ryze autorský film, u nějž nemá moc smysl řešit "nějaký" příběh, ale "pouze" jeho (velmi specifický) koncept a (absolutně dech beroucí) zpracování. A také to, do jaké míry celkovému zážitku z filmu napomáhá zhlédnutí v kinosálu... Jediné výraznější mínus z mé strany spočívá v absenci silnější závěrečné katarze, kterou jsem nepostrádal ani u výše zmíněných titulů, ani u snad všech předchozích Nolanových majstrštyků. I tak se ale jedná o scénáristicky nápaditý, řemeslně nadupaný (minimálně kamera, střih a mix zvuku a hudby jsou na oscarové úrovni) a nehorázně napínavý, intenzivní a sugestivní válečný survival s několika mistrně vygradovanými dějovými highlighty si to zkrátka zaslouží... 90 % ()

Sonnery

Dostat se domů je někdy složitý. Já sám s tím mám problém pátky a soboty. Proto pro mě má věta "Přežili jste, to prozatím stačí" osobní význam. ()

HoneyBunny

Moc nemusím válečné filmy a trailer na Dunkirk mě nezaujal, ale Nolan je nejambicioznější a nejpreciznější režisér svojí generace, takže bylo jasné, že tenhle jeho nejnovější kousek bude povedený. A Dunkirk nezklamal. Zajímavá Zimmerova hudba (to tikání jsou nahrané Nolanovy hodinky prohnané filtrem), precizní střih, velikášská výprava (použily se opravdové lodě z druhé světové války), kvalitní herci (Mark Rylance, Tom Hardy, Kenneth Branagh, James D´Arcy)... a ambiciozní práce s dějem, kde se prolínají tři příběhy, které se odehrávají v různých časových rovinách. Když se nakonec spojí, je divákovi jasné, že se dívá na něco speciálního. Někdo může Dunkirku vyčítat, že nemá dostatečné silné a zajímavé hrdiny, ale o to Nolanovi nešlo. Chtěl ukázat obyčejné (zároveň dostatečně sympatické) lidi postavené do hrozných situací. Mladé kluky odvedené do děsivé války, kteří se chtějí jen vrátit za každou cenu domů. Důstojníky, kteří se snaží v chaosu najít nějaký pořádek. Civilisty, kteří cítí, že musejí udělat dobrou věc. Dunkirk je oprávněně vychvalovaný za realističnost. Úplně cítíte, jako byste na té proklaté pláži na dohled britského pobřeží byli. O to více jsou efektivní menší povznášející okamžiky, které nejsou důsledkem citového vydírání, ale kvalitního vypravěčství. Tleskám Nolanovi, že nám znovu ukázal, že stále existují filmy takového kalibru. ()

Anderton

Nolan a čas. Opäť. Tentokrát v pekle jednej záchrannej akcie na začiatku druhej svetovej vojny. Môže to vôbec niečím sklamať? Ťažko. Jedine tých, ktorým Nolan dodnes nesadol. Budete premýšľať nielen o časovej následnosti sekvencií, ale aj o dôležitej funkcii hudby, ruchov a strihu a to sa nedeje v mainstreame každý deň. Čo je ale hlavné, bude vám zle z násilia a utrpenia zúčastnených a to bez jeho explicitného zobrazenia. Dunkirk je aj nie je klasický vojnový veľkofilm, predovšetkým ale stále pôsobí enormne autorsky. Kamera a niektoré zábery Van Hoytemu pripomenú, resp. kopírujú Interstellar a jeden šikovný záber aj Dokonalý trik. To sú momenty pre najortodoxnejších Nolanových fanúšikov a samozrejme to nie sú postmoderné frajerinky, ale právoplatné dejové prvky. 90% a plné hodnotenie asi až po 2. pozretí. ()

Frajer42

Nolan mi znovu předvedl, že je jeho pozice v trojici mých oblíbených režisérů zcela neotřesitelná. Podařilo se mu vytvořit neskutečně divácky atraktivního aspiranta na nějakou tu cenu. Rozhodně se jednalo o můj nejlepší divácký kino zážitek (Mlyny Cinemas - Nitra 2017), a to nejenom díky nejmilejší společnosti. Nebál bych se mluvit o nejlepším válečném filmu všech dob. Nolan rozpoutal brutální válečné peklo, kdy divák nedostane ani na vteřinu možnost si vydechnout. Atmosféru skvěle dotváří vynikající nevtíravá hudba mého dalšího oblíbence Zimmera a zvláštní ocenění by zasluhoval i impozantní zvuk a snad ještě lepší kamera.Takhle hutnou atmosféru si dlouho nepamatuji. Opravdu vybroušený filmový diamant s vynikající vizuální stránkou, neskutečně sympatickými postavami, kterým nelze nedržet palce a především nedostižitelnou atmosférou válečné vřavy, která vás pevně přiková k sedačkám. Po všech stránkách naprostá dokonalost. Díky filmům jako je tenhle je kinematografie mojí dlouholetou vášní. Nolan si předplatil moji návštěvu na každém jeho dalším filmovém počinu. ()

AppleCore

Nolan prostě neumí zůstat při zemi a natočit film pro tuctovýho diváka prahnoucího po epice a akci. A tak je i Dunkirk strukturou vyprávění složitější, než je u žánru zvykem. To může kdekoho vyděsit nebo přímo zklamat, já to ale považuju za geniální tah, díky kterýmu se Dunkirk odlišuje od všech dalších válečných dramat. Jednu událost tady totiž vidíme hned třikrát, pokaždý ale očima jiných charakterů (nutno ale podotknout, že to není o silných jednotlivcích, ke kterým si máte utvářet vazby). Chvíli jsme na zemi, chvíli na vodě, pak ve vzduchu a všechno se to mísí do střihově šílený mozaiky, která ač z hlediska časový návaznosti nedává zprvu smysl, ve finále vypramení v jeden neskutečně epickej příběh mnoha lidí, kteří čelili při operaci Dynamo hotovýmu peklu. Po technický stránce pak diváka strhne snad úplně všechno - prostě proto, že tady se nejede na CGI efekty. Když se potápí loď, tak se prostě potápí loď. Když z nebe padá Spitfire, tak prostě do moře spadne Spitfre! Kamera je fantastická a zvukový efekty ohromující (každej nálet z vás vystřílí duši). A tak dále. Celý je to ke všemu zaobalený do dalšího fenomenálního soundtracku Hanse Zimmera, kterej od úvodních vteřin vytváří hutnou atmosféru plnou utrpení a ve finále svými motivy poskytne pocit naděje a štěstí. Další pecka Christophera Nolana, která u mnohých uzraje až při opětovném shlédnutí. ()

Kothy

Obrovské zklamání pro mě. Tohle bych od Christophera Nolana opravdu neočekával. Asi mu víc sedí mysteriózní témata. Kde jen začít. Film je sám o sobě natočen dobře. Problém je ale v ději, který je dost nezajímavý. Samotné pojetí války je dost originální. Dalším kamenem úrazu jsou postavy. Nemáme příliš možnost je poznat, a proto je nám jejich osud dost lhostejný. Netvrdím, že by herecké výkony byly špatné, ale prostě mi byla většina postav nesympatická. Samotný Tom Hardy to z kokpitu nezachrání. Rozdělení filmu do třech časových linií je rozhodně zajímavé. I když to může místy působit matoucím dojmem. Letecké bitvy mě příliš nezaujaly. Filmu dost pomáhá úžasná Zimmerova hudba, tak jako jsme zvyklí v každé nolanovce. Dalším problémem filmu je akce, opět je jí hrozně málo. Taky jsem čekal, že se ve filmu objeví víc Němců. určitě se ale jedná o dost odvážný kousek. Co víc dodat, snad příště zvolit lepší téma... "Kámo, je mrtvý." Recenze ()

leila22

Tentokrát nám Nolan doprial iba 106 minútové šialenstvo, ale že na neho tak skoro nezabudneme, v tom sa asi zhodneme všetci. Nečakajte pohodový zážitok v mäkkučkých kreslách. Aj keď vám úvodná reklama Imaxu hlási, že sa máte pohodlne usadiť, veľmi rýchlo pochopíte, že súčasťou tejto vojny budete aj vy. Budete sa topiť, bojovať, plávať v nafte a ako správny vojak budete prosiť o to, aby vás konečne nejaká prekliata loď dostala domov. Pretože vojna nie je sranda a Nolan nám dožičil pocítiť jej atmosféru. Strach, beznádej, absolútne ticho striedajúce sa s ohlušujúcimi streľbami. Straty, žiadne istoty, situácie, keď si aj tí najväčší hrdinovia položia na misku váh obetu za vlastnú krajinu proti dôležitosti vlastného života. Absolútne precízne zábery, autentickosť na vrchole. Návšteva Imaxu je nutná, inak radšej kašlite na to. ()

boshke

Ač mám na nočním stolku malou Nolanovu modlu, přistupoval jsem k Dunkirku s největší opatrností. 1) Je opravdu potřeba točit další film s tématikou druhé světové? Nebylo už všech těch Normandií, Stalingradů a Auschwitzů dost? 2) Nepřehání to už Nolan s tou svou reálností? Je potřeba kupříkladu koupit jednu z mála dochovaných stíhaček svého druhu a pro záběr ji pak nechat rozmlátit? Ad 1) - Není. Za předpokladu, že by to byl pouze další film, nijak nevybočující z řady. To Dunkirk rozhodně není. Ad 2) - Není. Dalo by se to jistě nakreslit v jedničkách a nulách. To by potom avšak sledování Dunkirku nebylo takovým úchvatným zážitkem... Jsem zvědav, jaký bude Dunkirk v normálním formátu, neb IMAX skutečně dokazuje, že není potřeba 3D, 4D, 5D ani žádných brýlí pro rozšířenou / virtuální realitu. V IMAXu opravdu stojíte na pláži ve frontě na loď či sedíte v kokpitu a stíháte německý letoun. Dechberoucí záběry. A Hardy dokáže roli uhrát ještě s menším prostorem než v TDKR, tleskám. O ostatních aspektech filmu toho bylo již napsáno dost. Výjimečný film, díky, Nolane... 100% ()

MikeCool

Hodně jsem se těšil na nový, tentokrát válečný počin od mistra režie, pana Nolana. Ale po zhlédnutí jsem byl poněkud v rozpacích. Netušil jsem, že tím největším pozitivem celého snímku bude "pouze" fenomenální hudba Hanse Zimmera, která držela tento, poněkud zmatený válečný snímek pohromadě. Co naplat IMAX formátu, když film ztrácel na scenáristické atraktivitě. Ostatně s Nolanem mám u některých jeho počinů vždy problém. Po jeho fenomenálním Počátku je Dunkerk další Nolanova třešnička, o které si nemohu udělat pravý obrázek po prvním zhlédnutí. Tady pomůže druhá, oprašovací projekce. ___ (Filmový víkend ČSFD 2017, Letní kino Boskovice) ()

Dzeyna

Ne, tohle se Nolanovi nepovedlo. A to, že přímo miluje Toma Hardyho a dá mu roli, kde je pan spasitel, to vážně nezachrání. Já Hardyho miluju taky, ale tady byl k ničemu a nepředvedl svůj herecký talent ani z té nejmenší části. Kdybych v tom letadle seděla já, vyšlo by to úplně stejně. A navíc tak bezradně tichý a utahaný děj nezachrání ani Zimmer, vážně ne. ()

Spinosaurus

Podobný případ jako Most špionů. Po všech stránkách kvalitní film, ale prostě mě nedokázal pohltit natolik, abych ho hodnotil plným počtem. ()

DwayneJohnson

Lepší film jsem si snad ani ke svému tisícímu komentáři nemohl přát. Aniž bych to jakkoliv plánoval, nebo snad nedej bože počítal a ono to vyšlo přesně na tenhle, který je zase výborný, jak už to bývá u Nolana poslední dobou zvykem. A že jsem si tu pětku rozmýšlel a do posledních dvaceti minut? No a co! Možná jsem si jenom zvykal na trošku jiné schéma, možná jsem byl trošku v defenzivě z velmi ponuré ( a výtečné! ) hudby a třeba mi i chvíli trvalo zvyknout si na všechna dějové línie. Ale jakmile jsem se od toho odprostil, věděl jsem, že tenhle snímek si zaslouží moje maximální hodnocení. I přes fakt, že v historii druhé světové války byly možná důležitější akce, nebo bitvy tohle Christoperovo zpracování si nezaslouží ani nic jiného. ()

Ant

Bůh Nolan se opět reinventoval... to co nabídnul Dunkirk, je úplně jiné od jeho předchozích kousků. Je to škola v tvoření filmového napětí. Izolovaná událost, jak místem tak časově očima několika málo náhodných postav s minimálním dialogem. Tenhle typ filmařiny se dá trochu přirovnat k Malickovi v tom smyslu, že Dunkirk si smyslově prožijete. Jen je to mnohem navenek citelnější prožitek I když tady musí Nolan vemi děkovat Zimmerovi za jeho opět bezchybný nervy drásající hudbu. Z postav mě nejvíce mě dostal Aneurin Bernard, který jako vždy podal úžasně niterný výkon. Jeho postava představuje ukázku lidskosti a vůle přežít. Rylance a Cilian Murphy byli taky vynikající. Ne, není to klasicky epický Nolan. Ano, příběh je velmi skoupý, stejně jako dialogy. Někdo Dunkirk nazval experimentálním vojenským dramatem a právě tak ten film vnímám a hodnotím. Viděno v 70mm Imax. Ten filmový grain vyvolal úsměv na rtech. Slabším na srdci doporučuju vzít si prášky. ()

predators

Když se řekne Nolan, vybaví se nejen filmovému znalci příděl kvalitních filmů. Nejinak je tomu i v případě jeho posledního počinu, né lepším filmu než Interstellar, Dunkirku. Na plátně o rozměrech téměř AxA vás ohromí nefalšovaně pravé letecké souboje, lodní osobní a vojenská doprava, a nahlédnete do osudů několika set tisíců vojáků, kteří se nikdy nevzdávají...v tomto případě však jiná volba než útěk neexistuje. Obrazový zážitek spolu s ohromujícím zvukem a hudbou Honzy Pokoje žene tento kolos prakticky v neuvadajícím tempu a tak, než se nadějete, užíváte si závěrečné titulky, aniž by se vám chtělo vstávat. A přesně tak to má být! ()

Slartibarkfast

[ČSFD projekce] Nolan je jedním z mých nejoblíbenějších režisérů. Svými filmy mne dokáže vždy pobavit a zaujmout. Dunkerk není jiný, ale kámen úrazu tu je. Zběsilé hlídání ratingu, které dělá ze syrového vojenského mlýnku na maso jen sterilní příběh "neznámého vojína" pro předškolní mládež. Chápu, že je třeba ušetřit naše retardované teenagery děsivých scén, aby je případný válečný konflikt v reálu nevyděsil a oni se hrdě hlásili do první linie té nekonečné hry na vojáčky, ale pár komparzistů polehávajících na pláži, jeden s obvazem od kečupu a bosé nohy, trčící z písku? Kde jsou létající střeva a úlomky kostí? Kam se poděly záběry, u kterých se do krku vrací i zbytky včerejší večeře? To už je krvelačnější i Spongebob. Jinak chválím, že se Nolan prostříhal k vynikajícímu snímku, který je prost zbytečných velkohubých užvaněných scén a prakticky celý film je prošpikován uvěřitelnou akcí a dramatickými scénami. Vřele doporučuji. 90% ()

nascendi

Christopher Nolan má odo mňa dva päťhviezdičkové filmy a zvyšok trojhviezdičkové. Vrátane tohto. Bol som naň patrične zvedavý, pretože okolo neho bolo veľa šumu. Keď mám veľa farebných kamienkov, môže z nich vzniknúť pekná mozaika. Ale aj z kvalitných ingrediencií môže vzniknúť nejedlá torta, keď sa prípravy ujmú pejsek s kočičkou. Tých chcem naznačiť, že považujem prístup režiséra za moderný, taký, aký sa súčasným divákom páči. Mne vo filme chýbal silný príbeh, celý film sa rozpadal na množstvo málo súvisiacich epizód a efektných scén. A pritom koľko komentátorov oceňovalo na filme strih a hudbu, niektorí dokonca letecké súboje. Možno absencia príbehu spočíva v tom, že ťažko je oslavovať 400 tisíc vojakov, ktorých jediným záujmom je čo najskôr utiecť bez boja do bezpečia domova, pričom časť ich zadkov zachraňovali civili na rekreačných plavidlách. Pokiaľ sa niekomu zdá, že defétizmus státisícov môže byť kompenzovaný hrdinstvom jednotlivcov, nemôže počítať s mojim súhlasom. ()

silentname

Christopher Nolan je proste pán režisér. A všetci to o ňom vedia a vždy keď príde s novým filmom, tak tam musíme všetci byť, aby sme sa pozreli, s čím príde tentokrát. A očakávania pre "Dunkirk" boli vysoké. Film podľa skutočnej udalosti, vo vojne a v podaní talentovaného režiséra rozhodne je niečo, na čo by som sa chcel pozrieť. A úprimne za seba hovorím, že ma "Dunkirk" nesklamal. Máme tu veľmi silný, výborne natočený film, kde vidíme vojakov ako sa snažia dostať domov, keď sú pod paľbou. Funguje to skvele. Vieme presne čo prežívajú vojaci, aj ľudia, ktorí im idú na pomoc. Vizuálne je to skvele spracované. Možno niektorým bude vadiť, že to nie je zamerané na postavy a príbeh. Nemáme tu hlavného hrdinu ani vedľajšie dejové línie, ktoré by robili nejakú vatu. Skôr sledujeme ľudí, ktorí sú poznačení situáciou, v ktorej sa ocitli, ich boj o prežitie a budeme sa sústrediť na niektorých ľudí, ktorí sa chcú dostať domov. Alebo na ľudí, ktorí ich chcú domov dopraviť. Pre mňa je to skvelý film. V rámci vojnového žánra spracovaný vynikajúco a je aj skvele obsadený. Ak chcete ísť tento mesiac na film, ktorý oceníte, tak "Dunkirk" nevynechajte. Som si istý, že budete spokojní a nebudete vaše peniaze ľutovať. A ostáva už len zistiť, či to rovnako dobre zachytil aj vo filme "Operation Dunkirk" Nick Lyon. Môj prvotný odhad mi hovorí, že asi nie, ale dáme tomu šancu. Minimálne, aby som mohol oba filmy kvalitatívne porovnať. Čo sa teda týka tohto, rozhodne sa naň choďte pozrieť. Hodnotenie: A ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Jaký dostal Nolan rozpočet?

Jaký dostal Nolan rozpočet?

23.06.2019

90. Oscary - výsledky