Benedict Cumberbatch ztvárňuje hlavní roli v tomto aktuálním a palčivém dramatu ze zákulisí kampaně referenda o brexitu. Film sleduje tuto kampaň z pohledu nepříliš známých stratégů z obou táborů – jak příznivců, tak i odpůrců unijního odcházení. Zatímco se jedna strana snaží získat navrch nad druhou, paktují se s politiky, kteří se snaží protlačit na výsluní, a kontroverzními sponzory. V době, kdy se do popředí zpravodajského zájmu dostávají odhalení o zneužívání osobních dat i škodlivém vlivu tzv. "fake news" a mikrocílené reklamy na sociálních médiích, snímek "Brexit" zkoumá, jak moderní techniky kampaní řízených daty přispěly k jednomu z nejméně očekávaných, nanejvýš napjatých a také nejkontroverznějších rozhodnutí v moderní politické historii. (HBO Europe)

Listyx odpad!

Teda fuj. Po všech směrech. Když to tak vemu podle žánrů nahoře. Drama? Cože? Co na tom má být jako dramatického? Od začátku víte, jak to dopadne, postavy jsou ploché a divák nemá šanci si k nim vybudovat vztah, nic dramatického se tam neděje, nenastávají zásadní situace, které by snad musel někdo překvapivě řešit, nulové napětí. Životopisný? To už je vyloženě legrace. No historický… řekněme inspirovaný skutečnou událostí. Ale musíte si u toho představit epizodu věřte nevěřte s mluvícím koněm co byla taky inspirována skutečnou událostí. Jestli si někdo přestavuje, že mu film předkládá objektivní a celkový obraz zákulisí skutečné politiky, tak je mi ho opravdu líto. Snímek je natolik jednostranně zaměřený, že mi připomíná produkci na podporu totalitních režimů. Svou inspiraci bere ve vrtěti psem, ale režisérovi a scénáristovi se nepodařilo poskládat funkční celek, který by diváka přesvědčil. Kdyby se zaměřili na střet kampaní, dali oběma táborům stejný prostor, předvedli souboj dvou lídrů, umožnili ději nějak gradovat… nic. Za mě profesionální selhání. Vokurka hrající hlavního sociopata se sice povedl, ale už mi přijde jak Luděk Sobota, respektive je to pořád to samé. Jestli chcete si chcete užít manipulační kampaň pusťte si ono Vrtěti psem. Minimálně je to dobrý film. ()

Klajondr

Velice zajímavý film který ukazuje pozadí Brexitu, o kterém ne každý ví. Benedict Cumberbatch se své role zhostil opět skvěle a je proto díky němu velmi snadné vžít se do dané situace. Jedinou výtku bych měl snad jen k občasnému problému porozumět několika velmi zmateným scénám, které se klidně mohly udělat jednoduše. Jinak super. ()

arkie

Trochu schematicke, snaha o velkolepu epiku, nie je to ziaden dokument ci rekonstrukcia, je to ale esencia toho co Brexit je. Snaha zobrazit verne skutocne postavy tu nevyznieva celkom dobre, kedze kvalita hercov je okrem samotneho Cumberbatcha v zasade dost nizska. Ale vsetko zachranuje niekolko vybornych scen - konkretne mentalny breakdown vo fokusgrupe a debata Cumberbatcha a Kinneara v zaveri. Na jedno pozretie, ale mnoho rozhovorov o filme potom. ()

neo93

Moc povedený snímek, jenž rozkrývá skutečné dění o jednom z nejzásadnějších kroků britského království. Teprve v tomto filmu si člověk naplno uvědomí, o jak podstatný problém šlo, především pak pro britské občany, pro něž to muselo být velmi náročné období a možná ještě bude. Doslova informační válka mezi oběma stranami, která se postupně s přibývajícími dny zvyšuje, je zobrazována neskutečným způsobem. Film se sice zaměřuje na důležité lidi obou hlavní táborů, ale zejména na jednoho a to na Dominica Cummingse, jenž je klíčový mužem hnutí pro vystoupení z Evropské Unie. Jeho netradiční metody, použití moderních technologií, dosud nevyužitých (ačkoli nelegálních), tak v neposlední řadě jeho vysoká inteligence převyšující ostatní, nakonec vedla k vítězství v referendu a tedy k brexitu. Do této role snad tvůrci nemohli vybrat lepšího herce než je Benedict Cumberbatch, kterému podobné role naprosto sedí, což nám dokázal již v mnoha případech a v Brexitu to jen potvrzuje. Bez něho by samozřejmě snímek nebyl tak dobrý, jelikož on zajišťuje všechny zajímavé momenty v celém filmu. ()

Shitonit

Vysvětlovačka pro paka jako jsem já, co to vlastně ten Brexit.. Nic moc se v tom neděje, ale milijarda informací co z toho padá, mě dokonale ucpala mozkové póry, a shledávám toto dílo jako jedinečný návod jak posrat celej svět. Parta namyšlenejch blbců, co chce přechcat jinou partu namyšlenejch blbců, se snaží udělat něco, neví jak a neví co, neví co to udělá až to udělá, a nakonec když to udělá, tak se to podělá. Hodně dobře natočenej dokument. ()

Cooller

pěkně vystižené charaktery britske vrcholove politiky... dění za oponou při kampani brexitu je zcela určitě nadsazené ale pokud ty lidi alespoň z povědomí člověk zná tak to zabavi... na to jak je politika obecně nudné téma je tohle celkem vkusně pojaté. 60% ()

neo250

Film, ktorý zobrazuje dobrého stratéga, ktorý chce vyhrať referendum ma moc nezaujalo. Film mal príliš hluché a nudné miesta, kde som sa už rozhodoval že to vypnem alebo nie. Téma Brexit ma viac zaujala z článkov alebo zo správ ako z jeho filmového spracovaniam. Našťastie to trvalo 90min. ()

Maniik88

Som rád, že tento film vznikol a že hlavnú rolu vzal Cumberbatch. Je to vysoko aktuálna téma. Bolo to spracované ozaj dobre, taký hraný dokument. Ľudia si spravia obraz, ako funguje dnešná demokracia. Rozhodujú prachy, skúsení šéfovia kampane a skryté mechanizmy ako Cambridge analytica, ktoré na vás cielia reklamu a ovplyvňujú váš názor. Vedia či sa dáte resvedčiť, či ste nerozhodnutí, alebo dokonca, že sa chce niekde rozísť. Je toto ešte demokracia? Pracovanie s emóciami, heslami, polopravdami či lžou. Ako náhle vo vás vyvolajú emócie, logika odchádza na vedľajšiu koľaj a už nieste schopní prijať žiadnu logickú argumentáciu..nuž, čakajú nás zaujímavé časy. Ale tak nám treba keď len čumíme do mobilu, tabletu alebo PC a FB na vás hádže to, čo uzná za vhodné, každý jeden má inú stenu/wall. ()

Ewík

Další role sociopata, které obecně dle mého Cumberbatchovi sedí naprosto dokonale. Skvěle uspořádaný film, trefné poznámky i detaily a podle mého se tvůrcům i dost dobře povedlo dostat všelijaké aspekty (i třeba v podobě pár jednoduchých scén) do 93 minut. Užívala jsem si práci s psychologií lidí - která zároveň může ukázat, na co si dávat pozor, čeho si všímat, a nenechat si jen tak něco nabulíkovat. Film je velmi vyvážený, napínavý (i když se ví, jak to skončilo už před začátkem filmu) a celkově velmi umně zpracovaný. ()

boombang

Jako cynika mne tento film vlastně ani moc nepřekvapil. A bravurní plešatějící sociopat Benedict už vůbec ne (dejte mu už konečně hodně zápornou roli, třeba sériového vraha, ať se vyřádí!). Jinak jde o výstižné zobrazení manipulace vedoucí k referendu, z jehož výsledků jsou teď zjevně nasraní úplně všichni. Skvělý koment: Zeck. ()

MyrnaAlec

Britové už 2 roky po hlasování byli schopni vyrobit tak přesnou reflexi situace kolem brexitu, zato my jsme uvázli někde u Palacha. V dnešní postfaktické době není problém zmanipulovat na základě marketingu, výzkumů veřejného mínění a statistik milióny lidí a dostat je tam, kam chcete. Ještěže u nás máme samý šašky, neschopné takto precizní práce. Nedělám si iluze, jak by se lid rozhodl. ()

PichyjePan

Překvapivě zajímavý film i pro člověka, který se v britské politice a politice okolo Brexitu nevyzná.| Sherlock opět v roli psycho-intelektuálního maniaka úžasný.| ()

subic

Je celkem zajímavé, že v blízké budoucnosti, už v roce 2020, se bude konat nějaké slyšení, nějaký soud s tím, kdo stál za celou tou kampaní o Brexitu. Jak se uvádí v samém závěru, už v roce 2018 se vědělo, že to referendum v roce 2016 bylo zmanipulované, tak mě fascinuje, že i tam velká demokracie s tím něco neudělá, třeba nevypíše druhé referendum. Místo toho tam ten blonďák, který byl ještě před pár lety radním pro londýnskou dopravu a pak omylem starostou Londýna, tak porád a pořád chce něco nacvičovat. ()

iz67

Docela zbytecny film. Vubec jsme se nedovedeli o hlavni Cummingsove motivaci. Bylo to hodne o tom, co delali, kdy a tak, ale nic, co by mi pomohlo tomu vic rozumet ()

Pete

Mám tušení, že by Czexit dopadl podobně. Toto poučné dokudrama není ani tolik o Brexitu samotném, jako spíš o mechanismu moderních voleb, cíleném vyhledávání vhodných voličů a jejich důmyslně jednoduchém ovlivňování. Ukazuje, jak je jednorázové referendum bez celkové změny systému od základu špatný nápad, ať už dopadne jakkoliv. To, co chybí politikům na obou stranách barikády jsou konkrétní řešení reálných problémů společnosti, a alespoň krátkodobá vize do budoucna. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024