Pravda (S09E19) (epizoda)

The Truth

The X-Files: The Truth

Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi

USA / Kanada, 2002, 1 h 26 min

Tak finální epizoda je taková hlavně sumarizační. Poprvé se tu v rámci 9. sezóny objevuje Fox Mulder a je zakrátko zatčen a souzen. Vojenský soud zde právě slouží jako zopakování kompletní mytologie ohledně mimozenšťanů a její utříbení. Vracejí se de všechny důležité postavy, včetně těch mrtvých, které Mulder vidí nevím proč jako duchy. Postupně se dozvídáme onu legendární Pravdu, kterou Mulder celou dobu hledal a na začátku i našel, ale nenašel odvahu ji povědět, a tak se ji dozvíme od někoho jiného na konci. V podstatě jde jen o jednoduchý fakt, že se stále pokračuje a je zmíněno datum, ohledně kterého někteří celkem šílí a v době psaní komentáře je více, než aktuální. Takže nečekejte na závěr akční finále s velkým rozpočtem jako byl první film. Na kino je tady toho málo. Přesto jako rozlučka je to fajn a snad se dočkáme někdy dalšího celovečeráku, který bude řešit ono osudné datum, když I Want To Believe stál mimo ohledně mytologie. A nemuseli by to cpát do kin, ale klidně D2DVD po vzoru Stargate filmů.(6.9.2012)

Epické finále Akt X mě rozhodně nenechalo chladným. Skvělé tempo, úžasně napsaný scénář a hlavně... Fox Mulder, který je konečně opět na scéně. Ten je odsouzen za vraždu a jde do vězení. První polovina se týká hlavně obhajoby - zavzpomínáme i na nejlepší mytologické okamžiky. Uvidíme Kryceka, Střelce, X i Kuřáka. Mohl tam být i Muž z Pentagonu ale celý díl je opravdu tak epický, že na nic jiného okolo nemyslíte... Tohle rozloučení je opravdu ve velkém stylu a pro mě je Pravda i nejlepším dílem celého seriálu. Nikdy jsem žádný konec seriálu neprožíval tolik, jako Akt X. Jedním slovem úžasné. Nejlepší závěr všech dob. O tomto lze mluvit jen a jen v superlativech. 100%.(15.1.2013)

Na rozdíl od kolegy Muldera bych nevydržel devět let hledat pravdu, ale kdybych o ni zakopl o pár sérií dříve, tak bych ji hned lehkovážně vytroubil do světa. Ona by se v pohodě ztratila v záplavě konspiračních teorií dnešní doby, ale přiznám se, že si trošku oddechnu, pokud si nebudou mimozemské potvory dne 22. 12. 2012 prohazovat cestičku sněhem k mému domu.(5.7.2012)

I když tento díl nebyl pro mě z těch mytologických dílů tím nejlepším i přesto si zaslouží u mě vysoké (i když ne nejvyšší) hodnocení. Blízký vztah Scullyové k Mulderovi a Muldera ke Scullyové zde má svůj prostor a fanoušci a fanynky jejich vztahu si jistě přijdou na své (viz dlouhý polibek hlavních představitelů, který se odehrává v cele, kde je agent Mulder zadržován a navíc v přítomnosti Waltera Skinnera. Na fanouškovských stránkách toho bylo o tomto díle a o celé mytologii napsáno mraky, takže netřeba se dále rozepisovat. Nakonec ale musím říct, že po těch nejakčnějších, nejdramatičtějších a nejlepších mytologických dílech jsem u tohoto závěrečného dvojdílu s názvem "Ta Pravda" / "Ona Pravda", čekal víc. Verdikt: 4* a 80 %.(10.6.2012)

Mnozí se během dlouhých let a stovek epizod vzdali jejího hledání, ale přesto je tady. Pravda se na samém konci ukázala v celé své kráse a dokázala jednu zásadní skutečnost - k Aktům X patří Fox Mulder. Samozřejmě nedám na Danu Scully dopustit a a zamiloval jsem si i Doggetta a obzvlášť pak Monicu, jenže ty nejzajímavější nitky kolem syndikátu, kolonizace, únosů, černého oleje nebo Samanthy zkrátka pasují k onomu nenápadnému geekovi se zálibou ve slunečnicových semínkách. Poslední díl ukazuje, že supervojáci nebo William bezpochyby uměli zaujmout, ale přece jen byli kvalitativně o schod níž. Samotná The Truth je ve své rekapitulační náladě napínavá, osvobozující a hlavně nostalgická. To množství známých tváří nepřestane překvapovat ani na samém konci, mě osobně nejvíc potěšil Krycek a nejvíc dojali Osamělí střelci. A k posledním minutám snad jako pravověrný shipper můžu říct jen Maybe there's hope.. (6.10.2012)

• - Natáčení probíhalo v americkém státě Kalifornie v lokalitách Los Angeles, Fresno, Borrego Springs a Long Beach. (Terva)