Pravda (S09E19) (epizoda)

The Truth: Parts 1 & 2

The X-Files: The Truth

Drama / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi

USA / Kanada, 2002, 1 h 26 min

Závěrečná epizoda legendárního seriálu. Nenechte se zmást laciným hereckým obsazením, co zde na CSFD je - hrají zde všichni naši staří známí (dokonce se objeví i ti, co během seriálu zemřeli :-) ) - Máme tu samozřejmě Scullyovou, Muldera (který se zde v deváté řadě objevuje poprvé), asistenta ředitele Skinnera, agenta Doggetta a jeho novou kolegyni, Muže s cigaretou a mnoho dalších hlavních postav. A o čem vlastně závěrečná epizoda je? Mulder tajně pronikne do vojenského komplexu, kde chce konečně odhalit pravdu, po které 9 let pátral. Je ale dopaden a souzen. Aby ho jeho přátelé osvobodili, rozhodnou se vypovídat o klíčových událostech za posledních 9 let svého vyšetřování. Bohužel je to celkem bezúspěšné, a tak pomohou Mulderovi utéct. Tím to ale ještě nekončí... V první půlce je epizoda takovým shrnutím mytologie seriálu za posledních 9 let (mytologie = hlavní náplň seriálu = mimozemšťané, vládní konspirace, záhady, které na sebe navazovaly a postupně jsme je odhalovaly) a ve druhé se zase odehrává v místech, které nám připomenou legendární epizodu Anasazi. Samozřejmě, že zde nechybí akce. I když nějakých strašidelných scén se zde nedočkáte (hororová Akta X byly obvykle normální epizody, mytologie byla vždycky více dramatičtější a sci-fi). Je to kvalitní zakončení slabší 9. řady, kde nebyl Mulder a kde Scullyová byla poněkud odsunuta do pozadí, takže jsme sledovali vyšetřování agenta Doggetta a jeho nové kolegyně. No a hlavně je to důstojné zakončení legendárního seriálu.(21.8.2007)

Epické finále Akt X mě rozhodně nenechalo chladným. Skvělé tempo, úžasně napsaný scénář a hlavně... Fox Mulder, který je konečně opět na scéně. Ten je odsouzen za vraždu a jde do vězení. První polovina se týká hlavně obhajoby - zavzpomínáme i na nejlepší mytologické okamžiky. Uvidíme Kryceka, Střelce, X i Kuřáka. Mohl tam být i Muž z Pentagonu ale celý díl je opravdu tak epický, že na nic jiného okolo nemyslíte... Tohle rozloučení je opravdu ve velkém stylu a pro mě je Pravda i nejlepším dílem celého seriálu. Nikdy jsem žádný konec seriálu neprožíval tolik, jako Akt X. Jedním slovem úžasné. Nejlepší závěr všech dob. O tomto lze mluvit jen a jen v superlativech. 100%.(15.1.2013)

Nečekejte něco epického. Pokud jste shlédli celý seriál, vězte, že v téhle epizodě už nic nového nebude, tedy kromě toho data. Dvojdíl se věnuje rekapitulaci mytologie a můžete v něm zahlédnout i některé zlomové okamžiky. Také se objeví mnoho známých tváří, které jste mohli za těch 9 sezón zahlédnout. No a konečně v této epizodě vypluje na povrch, to, co už stejně všichni víme, vztah Muldera a Scullyové.(18.12.2011)

I když tento díl nebyl pro mě z těch mytologických dílů tím nejlepším i přesto si zaslouží u mě vysoké (i když ne nejvyšší) hodnocení. Blízký vztah Scullyové k Mulderovi a Muldera ke Scullyové zde má svůj prostor a fanoušci a fanynky jejich vztahu si jistě přijdou na své (viz dlouhý polibek hlavních představitelů, který se odehrává v cele, kde je agent Mulder zadržován a navíc v přítomnosti Waltera Skinnera. Na fanouškovských stránkách toho bylo o tomto díle a o celé mytologii napsáno mraky, takže netřeba se dále rozepisovat. Nakonec ale musím říct, že po těch nejakčnějších, nejdramatičtějších a nejlepších mytologických dílech jsem u tohoto závěrečného dvojdílu s názvem "Ta Pravda" / "Ona Pravda", čekal víc. Verdikt: 4* a 80 %.(10.6.2012)

Tak finální epizoda je taková hlavně sumarizační. Poprvé se tu v rámci 9. sezóny objevuje Fox Mulder a je zakrátko zatčen a souzen. Vojenský soud zde právě slouží jako zopakování kompletní mytologie ohledně mimozenšťanů a její utříbení. Vracejí se de všechny důležité postavy, včetně těch mrtvých, které Mulder vidí nevím proč jako duchy. Postupně se dozvídáme onu legendární Pravdu, kterou Mulder celou dobu hledal a na začátku i našel, ale nenašel odvahu ji povědět, a tak se ji dozvíme od někoho jiného na konci. V podstatě jde jen o jednoduchý fakt, že se stále pokračuje a je zmíněno datum, ohledně kterého někteří celkem šílí a v době psaní komentáře je více, než aktuální. Takže nečekejte na závěr akční finále s velkým rozpočtem jako byl první film. Na kino je tady toho málo. Přesto jako rozlučka je to fajn a snad se dočkáme někdy dalšího celovečeráku, který bude řešit ono osudné datum, když I Want To Believe stál mimo ohledně mytologie. A nemuseli by to cpát do kin, ale klidně D2DVD po vzoru Stargate filmů.(6.9.2012)

• - Natáčení probíhalo v americkém státě Kalifornie v lokalitách Los Angeles, Fresno, Borrego Springs a Long Beach. (Terva)