V devadesátých letech,po desetiletích televizního paběrkování bylo setkání se zahraniční nemainstreamovou tvorbou fantastickým zážitkem. Co zapnutí CT 2, to okamžíté nadšení. Allen, Jarmusch, Monty Python, filmy z Projektu 100..a také Lynch.Twin Peaks mě vtáhnul (tak jak to obvykle u mimořádných počinů mám) od první minuty, daleko víc než Modrý samet, Duna nebo Zběsilost v srdci. To jsem byl ale mladý, objevující divák, chtivý všeho nového. Bude mě to po letech, už jako trochu unaveného diváka, znovu bavit, když už si z oné doby pamatuju jen tu informaci, kdo zabil Lauru Palmerovou, a několik scén včetne hojně citovaného rudého pokoje? No, už to vím. bez obav, vlastně až ted jsem, myslím, docenil, jak moc je tenhle seriál dobrý. Jak se děj nenásilně pohybuje v několika žánrech najednou, od detektivky po mysteriozní téměř horror, jak se přehnaně kýčovité scény jako vystřižené z Melrose Place (telenovela v první serii běží jako sebeparodický odkaz v mítní TV) míchají s černým humorem, jak se přitom charaktery nádherně a uvěřitelně někdy až surově vyvíjejí . Výtečná je atmosféra rámovaná Badalamentiho skvělou hudbou, často až snová, skvělý je agent Mc Lachlanův Cooper (životní role), užívající si svoji kávu a třešnový koláč, ale i ostatní: mrazivě éterické sexy slečny (Dana Ashbrook, Lara Flynn Boyle) a další, normální i někdy dost podivínští obyvatelé. A ten scénář, chytrý, zajímavý, tajemný a skrývající právě tak akorát, aby děj plynul a záhadno aby přetrvalo (což se později Lynchovi několikrát zcela vymklo - aspon z pohledu prostého diváka). Pro mě mimořádný zážitek i po letech a současně důvod podívat se na letošní pokračování, sérii 3.(17.12.2018)

Do tohoto jsem se pustila už podruhé a v paměti mi hlavně tato řada zůstala docela ostře, už jen kvůli typickému lynchovskému duchu a skvělým postavám. 1. série je značně kvalitní a diváka udržuje ve zvědavosti až do samého konce, který nabere ještě zajímavější obrátky. Korunu tomu nasazuje samozřejmě ústřední detektiv Cooper, kterého musí milovat prostě každý. Sice se v první řadě na tu pilu zas až tolik netlačí, ale alespoň to má jistotu, že si přílišným podivnem a lynchovými myšlenkovými postupy neodežene publikum hned v prvních dílech, Postupem času to začne být trochu více cringe, tudíž kvalita nám vůbec nikde neklesá a je na co se dívat.(7.11.2018)

TWIN PEAKS má ultimátně kultovní status a zrovna se vrací, tak ten rest konečně doháním. V podstatě od začátku zaujme jiná atmosféra a těžko popsatelná střelenost, která z toho dělá unikát. Co jsem zatím viděl od Lynche, měl jsem trochu obavu o přepálený DIVNO, ale držel se tady na uzdě a vychytal to akorát. Detektivní zápletka je zajímavá a táhne se v solidním tempu, osudy postav se chytře protínají, zásadový požitkář Dale Cooper BAVÍ, miluju tu obsesi černou kávou (i moje!) s koláči a donuty, komickou policajtskou bandičku, nějaký ten element tajemna a nadpřirozena v pozadí je příjemný, hudba... na tu jsem si -uznávám- nějakou chvíli zvykal, přispívá k zážitku... plus aura zapadákova někde uprostřed lesů, jo joo, slupnul jsem to během dvou dní, naštěští se nejedná o nijak náročnou látku a stáří nehraje roli. Teď jsem hlavně zvědavý, proč má druhá sezóna 22 dílů... hodnocení včetně pilotu: 85% ☕️ 🍩(11.7.2017)

Divák i agent Cooper (neodolatelně entuziastický sympaťák do morku kostí, oni všichni policisté zastávají bezvýhradně kladné role) pozvolna pronikají do zašmodrchaných vztahů svérázných charakterů, plných na povrch vyplouvajících tajemství. Tuto vědomou telenovelu (podvratně souznící se široce sledovanou 'Invitation to Love') Lynchovo snové mystično jen jemně okořeňuje, prim jednoznačně hraje (detektivní) odhalování okolností Lauřiny vraždy i další kriminální činnosti, bující ve zdánlivě idylickém městečku. Aura plíživého (starodávného?) zla tak ponejvíce vyzařuje z lyricky krásné, ale zároveň znepokojující Badalamentiho hudby (tu jsem prostě nemohl nezmínit :-)). Poslední a nejspíš nejlepší díl pak končí opravdu monstrózním cliffhangerem!(3.7.2017)

Po výborné pilotu jsem čekal o trošičku více. Některé postavy jsou příliš ploché, ale musím ocenit, že se Lynch snaží všem dávat hodně prostoru, stinným stránkám a samotný případ se daří zamotávat tak, že člověk vůbec netuší, jak vše dopadne. Na můj vkus zdlouhavější a nečekaně konec série nic neuzavírá. Proč se vše překlopí plynule bez nějakého zakončení do druhé série mi zůstává záhadou. Na tu dobu určitě první mysteriozní zápletka, která výborně pracuje se vztahy, byť některé dialogy bývají otravné a ne všechny postavy zaujmou. Věřím, že druhá série nabere větší drive.......7/10(1.4.2017)