Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nejmocnější loď nacistické válečné flotily musí jít za každou cenu ke dnu... Bitevní loď Bismarck představuje chloubu nacistického válečného námořnictva. Jeho slavnostního spuštění na vodu se 14. února 1939 v Hamburku zúčastnil samotný Adolf Hitler. Ocelový kolos o výtlaku na svou dobu nevídaných padesáti tisíc tun, s trupem obepnutým půlmetrovým pancířem a s osmi hlavními děly ráže 381 milimetrů znamená vážnou hrozbu pro jakékoliv plavidlo, které by se mu chtělo postavit. Jeho sílu si samozřejmě dobře uvědomují i Britové, kteří pečlivě sledují každý jeho pohyb. V květnu 1941 vše nasvědčuje tomu, že se Bismarck připravuje k vyplutí. Rozehrává se smrtící šachová partie. Němci se pod velením admirála Lütjense a kapitána Bismarcku Lindemanna pokusí nepozorovaně proklouznout do Atlantiku, kde chtějí napadat spojenecké konvoje, na nichž je Británie životně závislá. Britové jim v tom naopak hodlají za každou cenu zabránit. Koordinace složité operace spočívá na bedrech nově jmenovaného velitele operačního oddělení britského námořnictva, kapitána Sheparda... Britský válečný film natočil v roce 1960 na motivy knihy C. S. Forestera anglický režisér Lewis Gilbert. Hlavní roli kapitána Sheparda ztvárnil tehdy populární Kenneth More. Nacistického admirála Lütjense si s gustem zahrál brněnský rodák Karel Štěpánek. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (45)

jonyyy 

všechny recenze uživatele

Spousta unikátních záběrů a pěkně popsaná situace. Samozřejmě si myslím, že byl Bismarck trochu zveličován, samozřejmě jedna jediná loď , většinou plující sama, nemohla potopit celou britskou flotilu. Jediné co bych vytknul, byla chvilková nepřehlednost některých scén. Pro laika bylo chvílema těžké odhadnout kdo po kom přesně střílí a kdo to dostal. Celková spokojenost. 75% ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Je mi jedno ako to urobíte, ale túto bitvu si už nemôžeme dovoliť prehrať. Bismarck musíte potopiť!" Čakal som viac konverzačný film, čím v podstate aj je, ale ide o strategické a taktické zmýšľanie, tak anglického velenia ako aj velenia nemeckej posádky Bismarcku, preto dialógy vôbec nenudia. Bismarck podobne ako Titanic asi najviac zabila vlastná pýcha a snaha dokázať, že toto je tá najlepšia loď, akú svet videl. Angličania dosť zariskovali, sústredili všetku silu, ktorú mali a postupne zásah po zásahu poslali výstavný kus nemeckého námorníctva ku dnu. Triky nie sú najsilnejšou zbraňou filmu, ale zasa nie sú vyslovene zlé a film ani akčné scény ma nesklamali. Vybuchovať torpéda po dopade na vodnú hladinu som vo filme ešte nevidel a minimálne v tomto je originálny. Ak by prišlo to Hitlerom sľubované Luftwafe, tak dnes možno Bismarck nehrdzavie na dne oceánu. Ale to je len, možno...80%. ()

Reklama

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Snímek začíná dokumentárním úvodem slavnostního spuštění německé válečné lodě Bismarck na vodu, a to za použití skutečných záběrů z dané doby. A následuje dějová rekonstrukce z operačního střediska divize, kde vznikaly plány na potopení lodě a odkud se to všechno řídilo. Patriotismus jako obvykle nechybí a to na obou stranách barikády. Německá nacistická hrdost se neustále projevuje slovy, ta americká hlavně činy. Převážná část příběhu se tedy odehrává v operačním středisku divize, kde je hned zpočátku připomenuta veškerá vojenská disciplína a řád. A neustále se jedná, čtou se depeše a vymýšlí strategie. Snímek tedy převážně konverzační, ale ani tak není snímek nezajímavý. Spíše naopak. Příběh je založen na skutečných lidech, jen postava Sheparda je postavou fiktivní. Proto se do příběhu přidala emoční stránka ohledně jeho syna, která se zdá být nadbytečná, ale dejme tomu.Vlivem této postavy není koncept snímku věrným vyprávěním historické události tak, jak se to skutečně odehrálo. Motiv pomsty právě Sheparda za to, že velitel Bismarcku potopil jeho loď, je jen vypravěčskou vizí za použití skutečné válečné události. Avšak i tak na snímku zůstává silná stránka charakteru dálkového boje mezi bitevním loďstvem. Válečné scény bojů jsou i na dnešní dobu až mrazivé. Krveprolití po zásahu torpéd každé zasažené lodě se dá z každičkého honosných výbuchů a ohně plně představit. Snímek však celkově není ani tak válečný, jako spíše strategický a i v tom má své kouzlo. Po technické stránce se na svou dobu natočil poměrně dobře. A to se obzvlášť týká námořních válečných scén, u kterých byly opět použity přímé dobové záběry. Ani ne tak lodí, jako letadel. Mohlo to být o něco lepší, ale jen tak pro představu, co se děje a jak to probíhá ve velíně, takový koncept postačí. ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

Další slušný válečný film, jen mi to díky němu připadalo, že potopit nepotopitelný Bismarck zase takový problém nebyl. A amatérské herecké výkony a poskakující umírající námořníky pro tentokrát i raději přehlédnu. ~~~ Jen si zase postesknu na anglicky mluvící Němce, kdy jsem tak díky tomu měl místy problémy rozlišit, na koho se to zrovna dívám :) ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Zub času se hodně podepsal na tomto válečném snímku, který musel být ve své době mistrovským kouskem. Jenže dneska, když máme možnost vidět filmy jako PEARL HARBOR či Bismarcku velice podobný film YAMATO - LOĎ SMRTI, tak tento vypadá jako chudý ateliérový bratříček. Právě ty ateliéry, makety lodí a nereálné vlny mi vadí nejvíce. Do toho všeho se ve filmu strašně moc kecá, čímž působí hodně nudně. Přičemž to hlavní, útok na Bismarck a jeho následné potopení je až moc rychlé. Obzvláště když to porovnám s potopením japonské Yamato. Vadí mi anglicky namluvení němečtí námořníci, což nepůsobí vůbec reálně. Naopak mě potěšila spousta archivních záběrů, především hned v úvodu samotné spuštění Bismarcka na moře za asistence Adolfa Hitlera. [414. hodnocení, 35. komentář, 75%] ()

Galerie (18)

Zajímavosti (11)

  • Letadla, která útočí na Bismarck, jsou torpédové bombardéry Fairey Swordfish. (Marek06)
  • Záběry spouštění Bismarcku na vodu (z úvodních titulků) byly pořízeny v roce 1939 v loděnici v německém Hamburku. (sigf07)
  • Potopení Bismarcku přežilo z 2 092 mužů na palubě pouhých 115. Těžký křižník Dorsetshire a torpédoborec Maori vzaly na palubu 110 námořníků a lodního kocoura Oscara. Poté se Britové stáhli kvůli obavám z možného ponorkového útoku. Ve vodě zůstalo asi pět set trosečníků. O několik hodin později nalezla německá ponorka U 74 tři přeživší muže na voru. Dne 29. května zachránila meteorologická loď Sachsenwald další dva členy posádky. (Marek06)

Reklama

Reklama