Reklama

Reklama

Série(2) / Epizody(16)

Obsahy(1)

V roce 1832, po letech ve znamení exotických cest a budování společenského renomé, se Anna Listerová vrací do Halifaxu v Západním Yorkshire, odhodlaná zvrátit osud chátrajícího sídla Shibden Hall zděděného po předcích. Aby oprášila jeho zašlou slávu, musí znovu otevřít své uhelné doly a dobře se provdat. Tohle ale není jen další "regentská romance". Charismatická, cílevědomá a náruživá Anne Listerová – dáma od hlavy až k patě oděná v černé, která díky svému šarmu pronikla mezi společenskou smetánku – si nemá v úmyslu najít manžela. Aby zůstala sama sebou, plánuje si vzít ženu. A ne jen tak ledajakou – žena, za kterou se Anne Listerová provdá, musí být opravdu bohatá. Každá část Annina příběhu vychází z historických skutečností zachycených v jejích denících. Ty sestávají ze čtyř milionů slov a popisují ty nejintimnější detaily jejího života, kdysi ukryté pod tajným kódem, který byl nyní prolomen. (HBO Europe)

(více)

Videa (2)

Recenze (19)

playboxguest 

všechny recenze uživatele

Výborný seriál, Anna Listerová byla na svou dobu pozoruhodná žena, inteligentní, sobecká a neberoucí si servítky z názorů svého okolí, v podání Suranne Jones se mi líbila víc, než v celovečerním filmu od BBC, kde se víc sázelo na nadzvedávání ženských sukní a neomalený jazyk. Krásné reálie, nedaleko od Halifaxu jsem bydlela, ale podívat jsem se tam nikdy nebyla, což je mi teď líto, po shlédnutí seriálu mám obrovskou chuť jet se do Shibdenu alespoň na den podívat. V seriálu je krásně vyobrazená skutečnost, že dřív se fakt na lásku v manželství opravdu nehrálo vůbec, důležitý byl majetek a postavení před zraky společnosti, to mě, s duší romantika, stále nepřestává udivovat a spíš se díky tomu raduji za dobu, v jaké žiju, a obdivuju ty, kteří v daných dobách dokázali žít tak, aby byli šťastní, a sami sebou. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

8/8 Seriál inspirovaný deníkovými záznamy Anne Lister, jedné z prvních moderních leseb (potřebujete-li nějakou nálepku). 30. léta 19. století nebyla dobou přející jakékoli podobě LGBT, ale o to je to samozřejmě zajímavější materiál pro historické drama. Neumím si představit, že by látka takto složitá mohla cele zafungovat v jediném krátkém filmu, ale mini série je výborný formát. Ta tam je vlna osvobozujícího osvícenství, společnost pomalu, ale jistě plyne k novému sešněrování v biedermeieru... Ideál pro diváky nových zpracování Vanity Fair nebo Harlots. #bbc ()

Reklama

Aky 

všechny recenze uživatele

Už je těch filmů o homosexuálech, zdá se mi, víc než samotných homosexuálů. Pomalu se jim začínám vyhýbat. Tohle je ale opravdu povedený kousek. Už kvůli samotné Suranne Jones, ale také kvůli kostýmům a výpravě, ale zejména díky mimořádně pěkně vedenému příběhu - originálnímu a mnohdy nevypočitatelnému patrně proto, že má předlohu ve skutečně odžitém životě. ()

Gurtha 

všechny recenze uživatele

Britové se opět překonali – zábavná a přitom závažná period dramata jim opravdu jdou od ruky. Zatímco se řeší těžba uhlí, vrství se příběhy rázovitých obyvatel Yorkshire a byť některé osudy visí na vlásku ke kameňákům typu Poldark to má daleko. Celé to se samozřejmostí sobě vlastní řídí Anne, která ráznými kroky míří k cíli – je vidět, že za 9 let, které uplynuly od filmového zpracování jejího životního příběhu, se z ní stala opravdu rockstar. Nevíme jaké skutečně byla, ale zaručuji, že tahle verze pobaví . Hodnocení srazilo pár uplakaných a táhnoucích se dílů ke konci, ale Anne se v slzách neutopí, to si raději vystřihne entrée na bál, jaké ještě period drama nezažilo. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Jak "the first modern lesbian" ke svému označení přišla aneb Příběh ženy, která předběhla svou dobu. 1) Anne Listerová (1791 – 1840) se vrátila na Shibden Hall v západním Yorkshiru, který zdědila po svém strýci, v roce 1832. Psala si deníky, které chronologicky zaznamenávaly detaily každodenního života, finančních operací, hospodářské činnosti, prací na zvelebení sídla a jejích lesbických vztahů. Deníky obsahují více než 4 milióny slov. Část věnovaná intimním podrobnostem romantických a sexuálních vztahů (asi šestina) byla psána v kódu, odvozeném z kombinace algebry a starořečtiny. Byl rozluštěn až ve třicátých létech 20. století. Od roku 1834 žila s Ann Walkerovou. Anne zemřela při cestě na Kavkaz._____ 2) Docela napínavý a současně i vtipný (ve smyslu Čapkova pojetí humoru jako úhlu pohledu) seriál končí trochu moc narychlo. Po drobných náznacích najednou přichází závěrečné finále, které pohladí na duši ale trochu poškádlí smysl pro realitu._____ 3) 41letá Suranne Jonesová (Anne Listerová, lesba) ve své snad dosud nejlepší roli podala výborný výkon. Její Anne je uvěřitelná silná žena s klady i zápory, se svérázným projevem a především s velkým charismatem. Jonesová je vdaná a má tříletého syna._____ 4) Dále mě zaujal mladý dvacátník Tom Lewis (pachtýř Thomas Sowden s věčně opilým otcem)._____ 5) Jazykové okénko. Gentleman se vztahuje k maskulinnímu chování Listerové - nosila tmavé a černé šaty, zabývala se tehdy výhradně mužskými záležitostmi apod. Pojmu Jack se užívalo pro označení lesby._____ 6) Těším se na druhou řadu napřesrok._____ 7) Vážným zájemcům o Anne Listerovou doporučuji i celovečerní film. ()

Galerie (73)

Reklama

Reklama