Příběh z fotbalové „pralesní" ligy Zelená je tráva, fotbal to je hra... A to jak ten „velký" ligový, kde se točí obrovské peníze, tak i fotbal, který žije jen z nadšení vesnických fandů, fotrů, klubových funkcionářů a dalších lidí, kteří jsou pro něj schopni obětovat i svůj osobní život. SK Vrátno je klub, který nedrží nad vodou sponzorské dary, ale srdce a obětavost členů, přátel a fanoušků. Nikdo nechce spadnout do pralesní ligy, ale někdo tam musí. Proto se zápasy neodehrávají jen na hřišti, ale i v hospodě, kde je dohodnutá výhra stejně důležitá jako ta vydřená na hřišti. (Bohemia MP)

Kakho-oto

Zábavný a odpočinkový TV film. Zobrazení "fotbalových utkání" je neuvěřitelně parodické. To se nedá ani nazvat fotbalem. Podobnou holomajznu jsem nikdy neviděl ani ve čtvrté třídě. V tomto smyslu film realistický nebyl, to je ovšem jen taková poznámka na okraj. ()

cure

Hviezda dole za Jiráskovou a Jana Hrušinského. Inak veľmi vydarený a zábavný filmík o najpopulárnejšej hre na svete. BTW: tu niekde má svoje korene populárny seriál Okresní přebor. ()

Stíba

Je z toho hodně cítit taková ta televizní civilnost a neutrálnost. Kožené slunce je každopádně slušnou sondou nitra vesnického fotbalu. A dnes už taky vim odkud se čerpalo herecké osazentstvo do Okresního přeboru :-) 3,5* ()

tranquill

Výborná televizní fotbalová komedie v čele se sportsmanem Ondrou Vetchým, kterému sekundovala ale spousta dalších našich skvělých herců. ()

Schlierkamp

Česká komedie z prostředí vesnického fotbalového týmu SK Vrátno, jenž hraje o udržení v druhé nejnižší soutěži. Kolem fotbalového mužstva je soustředěno mnoho komických individuí a fotbalových nadšenců. Hlavní postavy fotbalistů představují O. Vetchý v roli trenéra Josefa Bíny a D. Novotný jako hráč Zdeněk Zobal, a oba tito herci se objevili v pozdějším oblíbeném seriálu Okresní přebor, jenž byl tímto Kachyňovým snímkem nepochybně inspirován. Docela mě překvapilo, že se takový režisér, oceňovaný spíše pro svá úspěšná psychologická dramata, pustil na sklonku kariéry a života do tématu nepoměrně jednoduššího, avšak zábavnost pro mě blízkého prostředí a pohodová nenáročnost snímku, jež zobrazuje běžné situace na venkovských fotbalových hřištích, na mě zanechala pozitivní dojem. Velmi mile mě překvapil J. Hrušínský, vedoucí mužstva Jaroslav Vazač, svým komediálním talentem a snahou učinit pro svůj klub v každé situaci to nejlepší. Dále se v tomto netradičně pojatém a vtipném filmu mezi vrátenskými fanoušky objevili J. Hraběta jako fanoušek-intelektuál zvaný Docent, dočista fanatická J. Jirásková, skeptický J. Skopeček a M. Šimáček či naopak optimista L. Tokoš. Snímek se částečně zabývá i ne vždy jednoduchým rodinným soužitím těchto milovníků kopané s jejich manželkami (S. Stašová, P. Mourková, A. Mihulová), kdy zejména u Vazačů vznikají vtipné situace. V poměrně velké roli dalšího vrátenského fotbalového funkcionáře se představil naprosto neznámý Z. Palusga. Nakonec jsem se rozhodl tuto povedenou komedii o sestupovém dramatu hodnotit nadprůměrně, i když pochopitelně v porovnání s některými staršími autorovými filmovými skvosty umělecky neobstojí. ()

Kvasekus

Podobnou župní ligu hraju taky a musim přiznat, že sem se příjemně pobavil. Ten kdo tuhle vesnickou fotbalovou atmosféru na vlastní kůži nezažil, tak asi ani úplně pochopit nemůže:-) ()

Tanner

Dávám tři, ale - takříkaje - v dobrém slova smyslu. Je to příjemný televizní film s účastí několika dobrých českých herců, nic víc, nic míň. Já osobně jsem fanouškem fotbalu a pro srandu jej i hraji, takže o to je mi film sympatičtější. Taky mě ale o to více mrzely protivné a do očí bijící chyby - hlavně fotbalové sekvence jsou natočeny až trapným způsobem. ()

carott

Některé momenty ve filmu vedou k úsměvu, některé bohužel k pláči... film spadá do klasické české pralesní ligy ()

Neddo

Originál: Kožené slunce vs. kopie: Okresní přebor. Klíčový tři herci hrají tady i tam. Scény, jako nekopnutí penalty, přitáhnutí neoblíbeného sponzora, úmrtí předsedy, Vetchý trenérem atd. také najdete v obou seriálech + Nádherný pohled na vesnický fotbal. Hláška: "kde se nekope fotbal,tam chcíp pes" je srdeční. ()

Zdenda

Skvělá věcička pro pobavení, zvláště fotbalových fandů... Některé hlášky by klidně mohli zlidovět:) ()

atlee

Áno, Kachyňa naozaj dobre vystihol pomery v nižších dedinských súťažiach. Nenásilný humor a Vetchý ako moralizátor. Slunce ma síce neoslnilo, ale aj tak je to príjemná záležitosť. ()

Maxmilian

Pěkný vesnický fotbal. Většina lidí u nás ví o čem je řeč. Takový fotbal se hraje jen na "udělání žízně". Pěkný, dalo by se řici dokument o té naší vesnické kopané. A úplatky přece existují všude, i v tom "pralese". Možná trošku lepší scénář a herecké obsazení a dostalo by to 5*. Jenže to by se pak z vesnického fotbalu stal nákladný projet. Proto jsem spokojen s tím co je a neměnil bych. ()