Reklama

Reklama

Cesta za oceán

(seriál)
  • Norsko Atlantic Crossing (více)
Norsko, 2020, 7 h 19 min (Minutáž: 52–57 min)

Tvůrci:

Alexander Eik

Kamera:

Carl Sundberg

Hrají:

Sofia Helin, Kyle MacLachlan, Tobias Santelmann, Søren Pilmark, Anneke von der Lippe, Lasse Kolsrud, Amathea Eik, Leonora Eik, Petr Meissel, Marianne Sand (více)
(další profese)

Epizody(8)

Obsahy(1)

Jak norská korunní princezna potkala nejmocnějšího muže světa a překročila Atlantik, aby pomohla bránit svou zem před nacismem... „Všechno se ten den změnilo. Pro mě, moji rodinu a celou moji zemi. Pro malý norský národ, který byl od toho dne okupován temnou, brutální silou, která šířila svůj všestravující požár po celém světě.“ V dubnu 1940 provedlo Hitlerovské Německo invazi do Dánska a v nadcházejících dnech napadlo také Norsko, aniž by zemím vyhlásilo válku. Zatímco Dánsko bylo obsazeno bez boje, norská armáda okupantům vzdorovala a podařilo se jí tak zajistit čas nutný i pro evakuaci královské rodiny, vlády a parlamentu na sever země. Mezi nimi byl i korunní princ Olav, korunní princezna Märtha a jejich tři děti. Před nimi se rozprostíraly jen obavy, co přinesou další dny a zda se jich dočkají živí… Výpravný seriál Cesta za oceán (původním názvem Atlantic Crossing) sledující dramatické osudy norské královské rodiny během druhé světové války, vzbudil v Norsku obrovský divácký zájem. Některé kritiky ho řadily vedle historických seriálů jako Koruna či Černobyl, ale seriál se setkal i s kontroverzním přijetím kvůli autorské interpretaci historických událostí. Především romantické povaze vztahu mezi norskou korunní princeznou a americkým prezidentem, která je dodnes předmětem spekulací. Také zájem mezinárodních distributorů o spíše neznámý příběh norské monarchie za druhé světové války byl obrovský. Atlantic Crossing byl prodán do více než desítky zemí a byl uveden i v soutěži předního festivalu seriálové tvorby Canneseries. K úspěchu jistě přispělo i prestižní obsazení. Představitelka Märty Sofia Helinová je seriálovým nadšencům jistě známá jako Saga z legendárního nordic noiru Most a Kyle MacLachlan, zde americký prezident Franklin D. Roosevelt, jako nezapomenutelný agent Cooper z Městečka Twin Peaks. Seriál vznikl pro progresivní norskou televizi NRK v široké mezinárodní koprodukci a natáčel se i v České republice. Diváci v něm tak mohou odhalit řadu pražských budov, zákoutí nebo českých zámků. Pro zajímavost na příklad budova Městské knihovny v Praze zde představuje luxusní newyorský hotel Waldorf Astoria. (Česká televize)

(více)

Recenze (20)

fabecc1222 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Za prvé je třeba říct, že by mě zajímalo, do jaké míry je seriál podle skutečnosti, a tedy, že tehdejší prezident USA (výborně zahráno) takhle nadbíhal dánské princezně (skvěle zahráno), která žila v exilu v USA, kdežto její manžel, budoucí král (skvěle zahráno) v Londýně. Občas tak seriál sklouzává k rutinní vztahovce ve válečném období, ale jakmile přepne do módu řešení historických situací, tak je ve výborné formě. K tomu potěší i známé české reálie, takové Liberecké vlakové nádraží je tu snadno k poznání. ()

Aniki 

všechny recenze uživatele

Seriál, který mne sice dokázal v mnoha ohledech zaujmout, ovšem ač se jeho tvůrci snažili jak mohli, nevylezlo z něj nakonec o moc víc než sladkobolná telenovela... byť tedy severská. Co na druhou stranu musím jakožto velký fanda dánské krimi Most vypíchnout, je Sofia Helin. Ta v roli Marty Švédské, manželky norského korunního prince Olava, rozhodně mile překvapila. Série pro mne byla v jistém smyslu i historicky poučná, neboť jsem toho o Norsku za II. světové války zase tolik nevěděl a přestože je děj těmito historickými událostmi jen volně inspirován, tak i za takový letmý vhled díky. Celkově priemer! ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Norská historická telenovela. 1)  Nevím, do jaké míry jde o skutečný vhled do života a vztahů norské královské rodiny a rodiny prezidenta Roosevelta. Mám pocit, že to tak úplně být nemuselo, ale na druhé straně jsou všechny mimomanželské vztahy načrtnuty dost decentně, takže se asi moc lidí nepohoršilo. Ale o dějinách se tu moc nedozvíte._____ 2)  Telenoveloidní charakter je nejvýraznějším rysem díla. Norové si na konci zapláčou a my ostatní si oddechneme, že ta mírná nuda je za námi._____ 3)  Norský je námět, většina herců a rozhodujících tvůrců. Dílo natáčeli hlavně v Čechách (viz Zajímavosti komentátora raininface), ale i v Norsku, Švédsku a Německu. Tomu odpovídá i národnostní složení lidí podílejících se na výrobě seriálu. Hovoří se zde pěti jazyky: norsky, anglicky, švédsky, dánsky a německy._____ ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Příjemná lekce z historie. O tomhle výseku dějin jsem toho moc nevěděla. O té romantické lince mezi norskou korunní princeznou Martou a americkým prezidentem by se dalo spekulovat. Ale kdo ví, jak to ve skutečnosti vlastně bylo mezi nimi. Potěšilo mě, že se natáčelo v Čechách. Pro mě je tato minisérie velkým letošním překvapením a není to tím, že se televize opět předhánějí v opakovačkách svých archivů. ()

ibeh 

všechny recenze uživatele

Velmi příjemný seriál o válečné historii Norska z pohledu jeho královské rodiny. Moje oblíbenkyně Sofia Helin zde hraje sympatickou princeznu Martu, která získá s dětmi azyl v Americe, kde se velmi spřátelí s tehdejším prezidentem Franklinem D. Rooseveltem. Toto přátelství se Norsku politicky hodí, ale zároveň přináší princezně spoustu osobních a manželských problémů. Cítí se často jako mezi dvěma mlýnskými kameny. Seriál je poutavý, místy napínavý a má krásnou znělku. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (1)

  • Seriál se natáčel z velké části v Česku, například v Praze (Barrandovská studia, Pragovka, Městská knihovna), v Kroměříži a Litomyšli, na zámcích Kačina, Opočno, Hořovice, Hrochův Týnec a dalších místech. (raininface)

Reklama

Reklama