Reklama

Reklama

Cesta za oceán

(seriál)
  • Norsko Atlantic Crossing (více)
Drama / Historický
Norsko, 2020, 7 h 19 min (Minutáž: 52–57 min)

Tvůrci:

Alexander Eik

Kamera:

Carl Sundberg

Hrají:

Sofia Helin, Kyle MacLachlan, Tobias Santelmann, Søren Pilmark, Anneke von der Lippe, Lasse Kolsrud, Amathea Eik, Leonora Eik (více)
(další profese)

Epizody(8)

Obsahy(1)

Jak norská korunní princezna potkala nejmocnějšího muže světa a překročila Atlantik, aby pomohla bránit svou zem před nacismem... „Všechno se ten den změnilo. Pro mě, moji rodinu a celou moji zemi. Pro malý norský národ, který byl od toho dne okupován temnou, brutální silou, která šířila svůj všestravující požár po celém světě.“ V dubnu 1940 provedlo Hitlerovské Německo invazi do Dánska a v nadcházejících dnech napadlo také Norsko, aniž by zemím vyhlásilo válku. Zatímco Dánsko bylo obsazeno bez boje, norská armáda okupantům vzdorovala a podařilo se jí tak zajistit čas nutný i pro evakuaci královské rodiny, vlády a parlamentu na sever země. Mezi nimi byl i korunní princ Olav, korunní princezna Märtha a jejich tři děti. Před nimi se rozprostíraly jen obavy, co přinesou další dny a zda se jich dočkají živí… Výpravný seriál Cesta za oceán (původním názvem Atlantic Crossing) sledující dramatické osudy norské královské rodiny během druhé světové války, vzbudil v Norsku obrovský divácký zájem. Některé kritiky ho řadily vedle historických seriálů jako Koruna či Černobyl, ale seriál se setkal i s kontroverzním přijetím kvůli autorské interpretaci historických událostí. Především romantické povaze vztahu mezi norskou korunní princeznou a americkým prezidentem, která je dodnes předmětem spekulací. Také zájem mezinárodních distributorů o spíše neznámý příběh norské monarchie za druhé světové války byl obrovský. Atlantic Crossing byl prodán do více než desítky zemí a byl uveden i v soutěži předního festivalu seriálové tvorby Canneseries. K úspěchu jistě přispělo i prestižní obsazení. Představitelka Märty Sofia Helinová je seriálovým nadšencům jistě známá jako Saga z legendárního nordic noiru Most a Kyle MacLachlan, zde americký prezident Franklin D. Roosevelt, jako nezapomenutelný agent Cooper z Městečka Twin Peaks. Seriál vznikl pro progresivní norskou televizi NRK v široké mezinárodní koprodukci a natáčel se i v České republice. Diváci v něm tak mohou odhalit řadu pražských budov, zákoutí nebo českých zámků. Pro zajímavost na příklad budova Městské knihovny v Praze zde představuje luxusní newyorský hotel Waldorf Astoria. (Česká televize)

(více)

Recenze (16)

fabecc1222 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Za prvé je třeba říct, že by mě zajímalo, do jaké míry je seriál podle skutečnosti, a tedy, že tehdejší prezident USA (výborně zahráno) takhle nadbíhal dánské princezně (skvěle zahráno), která žila v exilu v USA, kdežto její manžel, budoucí král (skvěle zahráno) v Londýně. Občas tak seriál sklouzává k rutinní vztahovce ve válečném období, ale jakmile přepne do módu řešení historických situací, tak je ve výborné formě. K tomu potěší i známé české reálie, takové Liberecké vlakové nádraží je tu snadno k poznání. ()

ibeh 

všechny recenze uživatele

Velmi příjemný seriál o válečné historii Norska z pohledu jeho královské rodiny. Moje oblíbenkyně Sofia Helin zde hraje sympatickou princeznu Martu, která získá s dětmi azyl v Americe, kde se velmi spřátelí s tehdejším prezidentem Franklinem D. Rooseveltem. Toto přátelství se Norsku politicky hodí, ale zároveň přináší princezně spoustu osobních a manželských problémů. Cítí se často jako mezi dvěma mlýnskými kameny. Seriál je poutavý, místy napínavý a má krásnou znělku. ()

Reklama

blackrain 

všechny recenze uživatele

Příjemná lekce z historie. O tomhle výseku dějin jsem toho moc nevěděla. O té romantické lince mezi norskou korunní princeznou Martou a americkým prezidentem by se dalo spekulovat. Ale kdo ví, jak to ve skutečnosti vlastně bylo mezi nimi. Potěšilo mě, že se natáčelo v Čechách. Pro mě je tato minisérie velkým letošním překvapením a není to tím, že se televize opět předhánějí v opakovačkách svých archivů. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Zajímavý příspěvek k tématu druhé světové války a Norska, protože Norsko nebylo zrovna rozhodující zemí (ostatně, jako nebylo ani Československo). Vztah mezi princeznou a prezidentem je lákavě pikantní, leč já nevěřím, že by byl až tak podstatný. Podle mě ho seriál značně zveličil. Po napadení Pearl Harboru měl Roosvelt asi závažnější starosti, než vozit princeznu na projížďky a utěšovat ji ohledně dálkou znejistěného manželství. Nejvydařenější je první díl: bleskové obsazení země nacisty a zoufalý úprk do bezpečí. Tady byla hrůza o život i členů královské rodiny téměř hmatatelná. I když mě občas napadlo: a jak na tom museli být normální lidé – bez peněz, zázemí, moci a vlivných známostí? Zbývající díly, byť moc hezky natočené a velkoryse pojaté, byly poněkud roztahané. SHRNUTÍ: Kterak aristokratická koketka získala pár desítek bitevníků. ()

angel74 

všechny recenze uživatele

O norské druhoválečné historii jsem toho moc nevěděla, ovšem díky seriálu Cesta za oceán jsem měla možnost se trochu dovzdělat. Poněkud zromantizovaný vztah mezi norskou korunní princeznou Märthou a americkým prezidentem Franklinem D. Rooseveltem se mi sice nejevil jako příliš pravděpodobný, zato skoro všechno ostatní působilo velmi věrohodně a autenticky. Zatímco první díl mě nijak zvlášť neoslovil, další epizody mě naprosto vtáhly do děje a při sledování té poslední jsem i nejednu slzu uronila. (80%) ()

Galerie (38)

Zajímavosti (1)

  • Seriál se natáčel z velké části v Česku, například v Praze (Barrandovská studia, Pragovka, Městská knihovna), v Kroměříži a Litomyšli, na zámcích Kačina, Opočno, Hořovice, Hrochův Týnec a dalších místech. (raininface)

Reklama

Reklama