Nekonečný příběh

• Západní Německo Die unendliche Geschichte (více)

Desetiletý Bastian se před zlými spolužáky ukryje do obchodu, kde najde starobylou knihu, o které mu její majitel řekne, že číst ji je nebezpečné. Bastian ale neodolá a začne číst poutavý příběh o zázračné říši Fantasie, kterou ničí všepožírající Nicota. Vládkyně říše povolala statečného chlapce Atreje, aby říši zachránil, ale Bastian zjistí, že on sám se stal součástí příběhu, a pravě on může s pomocí pohádkových tvorů Fantazii zachránit. Najde ale v sobě dostatek síly a odvahy? Fantastické dobrodružství muže začít! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

helrohir

Ďalší z pamätných filmov môjho detstva, ktorý je dokonalým príkladom zhmotnenia ľudskej fantázie. Musím však priznať, že po rokoch sa mi príbeh zdá trošku nesúrodý a v porovnaní s LOTROM určite neobstojí. Celý film však obostiera zvláštna atmosféra, ktorá pôsobí jemne melancholicky, ba až depresívne. O emócie pri sledovaní tiež nie je núdza a v detstve som pri scéne v bažinách neraz vyronil nejakú tú slzu. Veľkú pochvalu si však zaslúžia najmä vizuálne efekty, kulisy a masky, ktoré pôsobia veľmi uveriteľne a obstáli by aj v porovnaní so súčasnou konkurenciou. ()

chesterko

Nostalgia v tejto chvíli naberá úplne nový rozmer. Keď tak rozmýšľam, že akoby to asi vyzeralo, keby to je natočené dnes, tak ma napadá, že by zrejme išlo o slaboduchú fantazijnú kravinu. Ako malý chlapec som to videl x ráz a pôsobilo to čarovne. ()

lake-lake

královna má být zachráněna tak, že dostane nové jméno - mnoho let poté mi to přišlo jako analogie záchrany souborů v počítači :-) jinak je to navzdory znalosti knihy jeden z mých nejoblíbenějších fantasy filmů, možná i proto, že v době jeho vzniku jsme mohli jen doufat, že ho uvidíme v kině, a jako náhražku jsme na videodiskotéce hltali alespoň klip s Limahlem... ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,4/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 80%, Audience Score - 82% | FDb.cz - 84,2% | Nestárnoucí klasika, v té době nejvizuálnější, nejefektovější (ale ne nejefektnější), nejkostymérnější a snad i nejvýpravnější film, je to krásné rodinné dobrodružství se skvělou písní, nezapomenutelnými scénami i postavičkami. I přes pár nedotažených maličkostí se jedná o nestárnoucí klasiku, která modelovala náš názor na žánr fantastická. P.S. FALCO 4EVER! 80% ()

johnny01

Po slibném úvodu v antikvariátu očekávání ležela mnohem výše. Nemá to úplně tu atmosféru, mj. i díky přeskakování mezi světy a nepříliš povedené hudbě. ()

mrclTV

I cri evrytiem....Krásny rozprávkový príbeh pre deti spravený s citom, pekným odkazom a nádhernou vizualizáciou. Toto je jedna z vecí, na ktorých som vyrastal. ()

Mkartaylas56

Jaká škoda, že mě Nekonečný příběh v dětství minul obloukem, protože si úplně v klidu dovedu představit, jak moc by se mi to líbilo tehdy a jak bych na to v současnosti s dávkou nostalgie vzpomínal. Každopádně přesto, že jsem se k němu jako jeden z mála dostal až jako dospělý, tak jsem si ho stejně dokázal dostatečně užít. Na svou dobu (věk) má skutečně parádní vizuální zpracování, rovněž kvalitní výpravu, hudbu (titulní píseň jsem si obvzlášť oblíbil) a správně pohádkovou atmosféru. Co mě ale dostalo nejvíc, tak to je celá myšlenka a hlubší podtext, skrytý za dobrodružným příběhem určeným hlavně pro mladší diváky. Ten (hlubší podtext) z mého pohledu filmu dodává značnou dávku přidané kvality a dalo by se nad ním značně filozofovat. Navíc si díky němu starší a vyspělejší diváci můžou film užít ve stejné míře, jako to tak měli v dětství, ale zase z trošku dospělejšího pohledu (v celku podobně, jako například u knihy Malý princ). Já jsem tedy rád, že jsem si doplnil znalosti o další filmové klasice, u které mě ale echt mrzí, že jsem se k ní nedostal v dětství a že k ní tudíž nemám takový vztah, jako většina z vás. 85% ()

Olafsson

Jednoznacne nejlepsi fantazy film meho detstvi a vpravde nadcasovy a legendarni pocin. Vynikajici vyprava, scenar, herecke obsazeni a fenomenalni hudba. Rad jsem se na film podival poprve po dlouhych letech znovu, tentokrat v puvodnim anglickem zneni. ()

PlysovyMacko

Ako mala som to videla milionkrat, aj ked som to vobec nechapala. Pri scene s konikom v mociari som vzdy uronila potoky slz. Ako velka som citala knihu, ale ta sa mi vobec nepacila. Nadcasove hlboke posolstvo tohto diela ide mimo mna. Nepacia sa mi masky ani efekty, su skarede a vlastne cela rozpravka je skareda. Plusom je pekna pesnicka a Falco je milucky. ()

Plastík

Viděno v koně s dřevěnýma sedačkama. Nádhera. Spíše než na příběh vzpomínám a hodnotím dobu a atmosféru z filmu. Falco byl přáním každého kluka. ()

ostravak30

Nekonečný příběh a Zachraňte Willyho. Dva filmy, které jsem v dětství miloval. I já toužil být hrdinou nějakého velkého příběhu, který zachrání všechny ostatní. Na tom je právě poselství Michaela Endeho postaveno a pokud se jemu nelíbí, že to ze snímku není patrné, nezdá se mi to. Každý může být hrdinou a to denně, to tím chtěl básník říct, alespoň myslím. I ten nejobyčejnější. Vždyť zprávy a sociální sítě na nás téměř denně chrlí nejrozmanitější hrdiny bez svalů a tréninku, kteří se sem tam zjeví a pomohou. A pak na fantazii. V naší fantazii je totiž možné úplně cokoli. Další poselství. Celý příběh je postaven též na fantastických tvorech, z nichž Falco byl můj nejoblíbenější. Ačkoli i dnes musím konstatovat, že na svou dobu vypadá projekt velmi draze a propracovaně, je poznat, že řada lokací se točila ve studiu. Pořád ale říše Fantazie, celý napínavý příběh, temná Nicota a slavná hudba, zůstává kouzelná i po mnoha letech od skončení dětství. ()

adamix

Klasika všetkých klasík, s jednoduchým ale perfektne spracovaným príbehom, kde sa prelína fikcia a realita v dokonale krásnom, bohatom a zaujímavom fantasy svete plného pekných lokalít a predovšetkým postáv/bytostí. Artexova smrť v močiary je notoricky známa a dodnes ma z nej mrazí a Gmork je stále strašidelný (praktické efekty robia dodnes svoje zázraky). Prekrásna hudba a kultový song NeverEnding story. Pokým žijeme my, ktorí na tomto vyrastali, film nikdy nezostárne a fantázia bude žiť . ()

hrumsrt

Už nejsem součástí generace, pro niž byl Nekonečný příběh klasika, na které vyrůstali. Nikdy jsem nechtěl mít doma Falca a nesnil jsem o výpravě do Sandonorika. A jelikož mám pocit, že to nikdy pořádně nedávali, kromě úmyslu jednou za čas nahodit nostalgickou chvilku, všem těm Husákovým dětem.. Proto jsem kromě kultovní znělky, nevěděl o příběhu prakticky nic. Byl jsem tedy zvědavý, zda a jak může Nekonečný příběh poprvé fungovat na někoho jím nepolíbeného... A hned z úvodu řeknu, že tak z poloviny.. Přesto bych řekl, že film s myšlenkou probouzet v dětech představivost a dokázat jim, že existuje svět, kde jsou jejich pohádkové představy skutečné, by měl Nekonečný příběh obstát i před dnešním divákem, ovšem už neručím za to, že na to každý přijde... Nekonečný příběh je pro někoho zfilmovanou představou světa snů, kde se láme realita a nefungují pravidla skutečného světa, a pro jiného zase obrazem místa, kam každý touží uniknout a plní se v něm dětská přání.. Ale představa, jak si dneska dítě vezme obrovskou knihu a venku si ji začne číst mě samotného zalila studem, když si navíc ještě vezmeme jak limitovaná asi bude jejich fantazie, či že je tvořena především vizuální představou již viděného.. Kdyby jste před 15 lety chtěli po dětech, ať vám nakreslí létajícího psa, asi nedostanete jednoho Falca vedle druhého, ale jejich výkresy budou překrásně pestrou přehlídkou vlivu pohádkového světa, dnes by na to šli o to více reálněji.. V čele s překrásným putováním po světě plného všelijakých výstředností, které jsou každá zpracovány svým jedinečným způsobem, jaký asi nemusí každému sednout. I když příběhově je to trošku takové nahodilé a spíše je lepší zůstat u faktu, že jde o naivní atrakci a nehledat v tom moc hlubšího. Ale na druhou stranu stojí za to pozorně sledovat obraz, jelikož je plný stylistických detailů.. I když mě to po emoční stránce zase úplně minulo, tak jde o jeden unikátních zážitků, kterému není podobno nic, navíc když je mu doprovodem tak boží soundtrack! Možná někdy když půjdu spíše za formou než obsahem dá mi to ještě více.. Zatím jsem si jen doplnil dětský zážitek dospělýma očima. 70% ()

Anworon

Výjimečný počin, klasika žánru fantasy, byť určená hlavně dětem. Kvalitní, citlivý převod knižní předlohy (pochopitelně dost zjednodušený). Dnes už tolik nezaujme triky, protože mnohé z nich zastaraly, ale jen o tricích naštěstí filmy nejsou. Autor knihy Michael Ende si nepřál být v titulcích uveden, což je škoda vzhledem k tomu, že proti uvedení v hrubě nezdařilém druhém dílu nebyl. Na rozdíl od Barreta Olivera a Noaha Hathawaye nehrála Tami Stronachová v žádném jiném filmu. ()

SirGawain

První videokazeta, kterou jsem si u rodičů vydupal :-), když jsem byl malý. Díval jsem se na to pravidelně každý týden. Škoda jen následujících dílů. ()

DAF1

Nemůžu jinak, krásné vzpomínky z dětství převažují. Kam se na to hrabe dnešní Harry Potter. 93% ()

Santek

Přesně čím je dneska "Pán prstenů", tím byl celou dobu předtím nekonečný příběh. Možná ještě víc. Mezi dětskými diváky to byla legenda, častokrát jsem si s kamarády hrál na různé situace z filmu a představoval si že letím na Falcovi. Za celé dětství jsem neviděl lepší fantasy než tohle. Mělo to gradaci děje, atmosféru, hlavnímu hrdinovi jste drželi všechny palce. Prostě naprosté vtažení do děje. Geniálně natočeno podle geniální předlohy. Byl to úplně jiný svět :-) Pokud se to někomu nelíbí, tak pak takového člověka vážně lituji.... ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

Čeká nás nový Nekonečný příběh