Vinnetou, náčelník Apačů, je postřelen bělochy při pokusu o záchranu indiánského chlapce. Raněného jej nachází fotograf Napoleon Charbonneau a spolu s lidem Pajutů a Old Shatterhandem Vinnetua zachraňují. Později Vinnetua přepadne Tashunko Sapa, mladý Komanč, který se mu snaží ukrást koně. Vinnetou se stane jeho učitelem - takovým, jakým pro něho byl Starý Medvěd, jeho více než otec, kterého mu zabili před očima. (mibara)

Austen odpad!

Fuj, fuj a fuj! Pamatuju si jen "tamtušunku" a toho tlustého Old Shaterhanda jak projíždí na kajaku. Škoda, že jsem taky jen neprojela kolem. Místo toho jsem to uhranutě sledovala a ptala se: Kde to jsme, co to je, kde je....? ()

Chamyl odpad!

Nechutný parazit na věhlasu Vinnetouových filmů z 60. let a zároveň i na charisma Pierra Briceho v této roli. Lex Barker musel být rád, že tento seriál již šel mimo něj a že se nemusel seznámit s chudákem Tašunkou a jeho souputníky. Vinntouova meditace mi zní v uších ještě dnes. Prostě nízkorozpočtové zoufalství, které může mít jakousi minimální hodnotu jako parodie, ale i tak to není nic moc. Fuj, pryč od toho! ()

Arccos

Uz jako dite jsem si musel rikat: "Libi se ti to, libi se ti to, je to prece Vinnetou..." Jenomze se mi to nelibilo. Dnes v dospelosti to neposlu do odpadu jenom z nostalgie. ()

žlutaopoce

Nespravedlivě opomíjený a zatracovaný seriál, který ukazuje víc drsné indiánské reality než všechny ty pohádkové velkofilmy, na kterých jsme mnozí vyrůstali a které milujeme. Jistě, není dokonalý a je zcela jiný – komornější a schopnostmi hlavních hrdinů víc při zemi. Jeho děj je místy naivní a snad nic nevychází z knižní předlohy (snad kromě vousů Old Shatterhanda, který byl i v knihách často vousatý). Je však daleko „indiánštější“, naturálnější a emocionálnější. Pušky jsou skutečnými puškami, tomahawky skutečnými tomahawkami. Indiánské kostýmy jsou přímo skvělé. Jsou tam vidět i momenty z běžného táborového života. Zde zobrazení indiáni mají každý svůj individuální charakter i kostým, na rozdíl od jednolité masy „uniformovaných“, nahnědo natřených jugoslávských komparsistů s křivě nasazenými parukami a prkennými hereckými výkony. A v tom je právě kouzlo tohoto seriálu. Seriál byl údajně natočen v Mexiku a exteriéry i skuteční indiánští (nebo alespoň poloindiánští-mexičtí) herci tomu odpovídají. Známé německé filmy nastavily jakýsi „etalon kvality Vinnetoua“, se kterým všichni porovnávají cokoliv dalšího, co vznikne na toto téma a tak cokoliv jiné je automaticky horší nebo přímo špatné (pro toho, kdo zná jenom filmy jsou snad zklamáním i knihy Karla Maye). Seriál jsem viděl v 80. letech ještě jako kluk a tehdy se ani mě příliš nelíbil. Koukal jsem se na to spíš ze setrvačnosti a prostě proto, že to byl můj hrdina Vinetů. Abych trochu vyrovnal to nespravedlivě nízké hodnocení, dávám 5 hvězdiček! ()

Stejšn

Náhodou to byla docela prdel. Nemožnej vypatlanej starej Vinnetou, kterej sedí u ohně, zjevně na houbičkách, houpe se dopředu a dozadu a dělá hou-hou-hou-hou hau-hau-hau-hau. K tomu cikán jménem Tašunka, kterej je furt v průseru a Old Shatterhand, kterýho hraje nějakej strejc s plnovousem. Ve Studiu Kamarád jako malej jsem to docela žral, ale jinak je to děs. Jedna hvězdička za titulkovou melodii, která byla opravdu dobrá. ()

offlineman

Oproti filmům (těm kvalitním) hrozné, ale zase lepší, než to, co přišlo potom s Kukurou! Jinak velká nostalgie pro naši generaci! ()

subic

Vousatý Olda, Vinnetou a jeho učedník Tashunko Sapa. Uvedla ČST někdy koncem osmdesátek a víc už si nepamatuju kdom toho, že to zřejmě byla dost divná vinnetouovka. ()

wayne99

Vzpomínám si, jak jsme s kamarádem celý natěšení sledovali první díl seriálu. Což o to, Vinnetou byl pořád +/- stejný, takže OK, ale s napětím jseme tak čekali, až se na plátně (vlastně TV obrazovce) objeví "nový" Old Shatterhand. Až asi v polovině prvního dílu konečně přicválal zarostlý týpek s pivním mozolem, potom otevřel klapačku a znuděně prohlásil: "co to tedy vyvádíte?" Vlastně ni nevím, jestli jsme potom ještě sledovali další díly, seriál sice (i kdby byl sbelepší) nemohl dosáhnout na popularitu filmových zpracování, ale tohle byl vážně tragádie, přes výběr herců, kteří se nažili Bricemu sekundovat, až po většinou nezáživný děj. ()

Gig

Říkejte si co chcete, ale má to víc ducha Vinnetouvského odkazu než všechny filmy. I Olda Šetrhendů je víc knižní. Ale tím to končí. Na Poklad na Stříbrném Jezeře to nemá. Jo a konečně Vinnetou, indián má hnědé a ne modré oči :) ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015