Honza zabije draka a získá princeznu a půl království. A tam, kde jiné pohádky končí, naše začíná. Princezně se totiž obyčejný Honza nelíbí, stejně tak jejím královským rodičům. Neumí se totiž chovat, jeho způsoby vzbuzují všeobecné pohoršení a to není nic proti tomu, když se na zámku objeví jeho rodiče. Princezna si zoufá, král s královnou taky, jenže královský slib je královský slib. Na scénu přichází bývalý princeznin nápadník, panovník sousedního království, sobecký král Egon, který princeznu nechal napospas drakovi. Ta se nechá obelstít jeho výmluvami a odpustí mu. Honza má princeznu upřímně rád a když pochopí, jak je z celé situace nešťastná, svatbu zruší a vrátí se do rodné chalupy. Princezna odjíždí s Egonem do jeho království, jenže tam teprve pozná jeho pravou povahu. Když chce utéct, Egon ji uvězní. Naštěstí se podaří uniknout princezninu rádci, učiteli dvorské etikety rytíři Valeriánovi. Ten věří, že jediný, kdo může princeznu zachránit, je Honza. Dokáže se ale Honza naučit dvorské mravy tak, aby mohl nepozorován vniknout na Egonův zámek a už podruhé princeznu zachránit? To je úkol stejně těžký jako zabít draka, zvláště když Egon nenechal nic náhodě a zatykače na Honzu s Valeriánem visí na každém rohu. Autorem originálního a vtipného scénáře je Petr Hudský, pohádku natočil Karel Janák. V hlavních rolích uvidíme Matouše Rumla jako Honzu, Evu Josefíkovou jako princeznu, Jakuba Prachaře jako krále Egona a Marka Ebena v roli rytíře Valeriána. Pohádka se točila v nádherných lokacích hradu Bouzova a na zámcích Hradec nad Moravicí a Hrádek u Nechanic. (Česká televize)

Pete

Je to zase ČT Janák, ale vidím tu přece jenom snahu udělat to trochu jinak, nebo dokonce s přesahem, a tak jdu s hodnocením výš. A moc pěkné, ne tolik okoukané exteriéry. ()

MartinTerran

Nudnější pohádku aby člověk pohledal. Po 45 nudných minutach kdy se v podstatě nic nestalo, až na pár vtípků plynoucí z neznalosti etikety, jsem to vypnul. Takže letos se nová pohádka nevyvedla. Hodnocení: 15/100. ()

maoc

Bez problemu koukatelné, což se o mnoha TV pohádkách posledních dvou pětiletek říci nedá. Neseděl mi Prachař, ale beru, že přehrávání k jeho roli patří a zkousnul jsem to. Jeho kult osobnosti a výkonná tajná policie včetně sítě udavačů nechť jsou odrazovým můstkem pro výchovu dnešních děti a tím i pro budoucí svět nás všech. Hádám, že efekt této pohádky bude větší než celý předmět Výchova k občanství na ZŠ. Dramatický oblouk je vyklenut celkem pěkně, a že je vykradený z dvojky Shreka? Co je dnes originální... Více mne mrzí nepovedená hudba, některé kostýmy (šaty Evy Josefíkové model 'havajský banán') a diskutabilní přínos výuky etikety tváří v tvář klíčovému střetu o princeznu včetně role učitele. Někteří jsou z Ebena nadšení, mně celý tento koncept připadal spíš trapný. Ale koukatelný. Už jen pro scénu, jak Eben uteče přes čáru a pro chemii mezi ústředním párem, která fungovala na výbornou. ()

Ukrizku

Mám ráda pana Ebena, a tak mi vadilo, že je v pohádce tak škaredý. Jenže naštěstí ho zhyzdili jen navenek a uvnitř zůstal sympatický elegán. ()

jprmusic

No celkem fajn pohádka, scénář a režije v cajku, herecky exceluje Prachař a Eben, pricezna je sice trochu za zenitem, ale taková už je doba no. Nevím proč nám krále musí hrát zrovna Slovák, ale asi nemáme dost herců tady - vem to čert, vždyť už jsme si zvykli že. Ruml mi jako Honza lezl celou dobu strašně na nervy, ale zřejmě nám kromě králů došli i Honzové a Cina nebyl naštěstí k dispozici. Ale s řízkem a salátem za zády se to dalo přežít poměrně v pohodě i díky tomu, že hlášky jako “Nemlať s těma dveřma, kdo to má furt opravovat”, “To co děláme je sice účelné, ale ze společenského hlediska naprosto nepřijatelné” a “Pojď, doma si o tom ještě promluvíme” byly dost osvěžující. ()

macetoma

Mě se to v rámci Vánoc líbilo. Sice je to princezna a půl sranda dance, ale to mi vůbec nevadilo. Matouš Ruml je sympaťák a bezva chlap :) Marek Eben funguje jako konferenciér, ale hlášky má uhlazeně dobré. Eva Josefíková je ta nejhezčí princezna z poslední doby. Jakub Egon Prachař je pěkný záporák. Dávám tři hvězdy. ()

Petule3

Nápad super, dlouho jsem čekala, kdy někdo natočí pohádku o tom, co bylo pak, ale vlastně pred "žili šťastné až do smrti". Škoda jen, že už se netočí krásně pohádky jako z dob našich babiček a maminek, to by byla nádhera. Ale jo, rozhodně je to jedna z těch lepších z nové generace. A Kuba jako Egon, no to je gól! :) ()

ostravak30

Ani tahle pohádka nevybočuje z dlouhé řady pohádek posledních let. Matouš Ruml je oblíbeným hercem pohádek v tomto desetiletí, hrál skoro v každé druhé větší. Eva Josefíková je milá a sympatická princezna, ale o největší zábavu se postará Marek Eben. A právem. Scénář se tentokrát povedl, jenže dramaturgie není tak silná, aby hodinu a půl dokázala diváka bavit. Silnější momenty se střídají se slabšími. U pohádky se vyloženě člověk nenudí, ale když to řeknu hodně pregnantně - jsou zde momenty, kdy si můžete zajít na WC, vyčistit zuby nebo uvařit čaj či dokonce na balkóně zakouřit a zrovna o nic nepřijdete. Takže zase jen lepší průměr. ()

Pitryx

Za těch prvních dvacet minut, co jsem se smál jak urvaný tu dvacku musím přidat. Ale líbilo se mi to i celkově. Jak výprava, tak herci v hlavních, ale i vedlejších rolích. Po delší době pohádka podle mého gusta. ()

Nalimator

Škoda, začátek dobrý, nášlápnuto bylo slušně, ale pak tomu v půlce začal docházet dech a nápady. Kdyby se jim to podařilo posunout o kousek dál, mohl být nový příspěvek k pohádkové klasice. Psané na tělo Ebenovi? Moc to nevyšlo, neměl hereckou jistotu, tu si udržel naštěstí Prachař a občas hodil nějaký vtípek. ()

Daniel2003

Scénář psaný na tělo výborným hercům, solidní výprava, hodnotná akce a především Marek Eben s démonicky ironickým Jakubem Prachařem tahají tuhle pohádku vysoko nad průměr. Chybí sice taková ta klasická pohádková atmosféra, jako u starších lidovek, ale to vůbec nevadí, protože tohle modernější vyprávění stejně ctí klasické prvky české pohádky, a tak na tom prostě chybu nemůžu najít. Na Tři oříšky to nemá, ale z nové éry pohádek je tahle mezi top 3. ()

Gig

Tak režisér se lepši každou pohádkou, co natočí. I když loňská čertovská byla lepši, tak přec mě tato docela bavila. Navíc jako opavský rodák musím zaplesat už za Egonův zámek, tedy Hradec nad Moravicí. Navíc jsem musel brečet na variaci na Hrbáče a LaGarderův výpad tedy oblouk. Těch podobností tam bylo daleko víc. Už jen ten Egonův útěk a úryvky hudby z filmové hudby s Jean Maraisem. Eben a jeho výuka etikety a tance mě pobavila. Star Dance průvodce a jeho tanečníci - Ruml a Tomicová. Prachař jako Filip de ... no víte, ten z Hrbáče - nu a tady Egon - byl báječný. Jen tomu Rumlovi toho selského Honzu jsem nevěřil. Až když po výuce etiky se změnil v Jindřicha ... no víte, ten z Hrbáče - tady Honza král - tak už vše bylo v pořádku. ()

ZHODNOTITEL

Fajnová televizní pohádka. Karel Janák dovedl potěšit. Dokonalé obsazení, skvělý Marek Eben. Originální příběh, který do určité míry odráží současné dění ve společnosti - možná především to, kolem urozenosti pana prezidenta a jeho poskoků. Rodiče pana Honzy byli povedení. Tomicová, Malý jsou dvojka. Poprsí Freimanové bylo taky super. Takže spokojenost :) ()

PamelaJJK

Po dlouhé době jsem koukal na štědrovečerní pohádku v reálném čase a po dlouhém čase jsem byl z pohádky nadšen. Hlavní devizou je obsazení. Excelují pánové Eben a Ruml, ale skvěle jim sekundují i dámy Tomicová a Freimanová a pánové Malý a Prachař (ten byl teda dokonale slizký...). I ostatní obsazení je příjemné, třeba princezna Josefíková nabo Leoš Noha a Maroš Kramár. Nechybí koření, kterým je spousta laskavého humoru a naopak úplně chybí trapné, samoúčelné a pitomé pitvoření, které je častou ingrediencí novodobých pohádek. Skvělý je animovaný "komiksový" úvod. Stejně tak i hudební doprovod. Přes všechny klady a nadšení tu jeden háček je. A to ten, že nebyl vůbec ukázán drak a že po zabití draka a vysvobození princezny, drží Honza palici, která není vůbec od krve. Chápu, že se jedná o pohádku, ale v rámci věrohodnosti... Samosebou, že na ní nemusel být kladen důraz a detailní záběry, jak kape z palice na vyprahlou zem, ale byl by to příjemný detail. Ale to je jen malinká chybička, jinak jsem spokojen, tak je to na čtyři hvězdy... Ale jako dárek pod stromeček přihodím ještě jednu a jsme na maximu. ()