Konec velkých prázdnin (TV seriál)

Koniec veľkých prázdnin

Česko / Rakousko / Slovensko / Slovinsko, 1996, 6 h 58 min (Minutáž: 60–90 min)

Miloslav Luther

Předloha:

Pavel Kohout (kniha)

Martin Dejdar, Vilma Cibulková, Pavel Zedníček, Sabina Laurinová, Braňo Mišík, Ingrid Timková, Jozef Vajda, Marta Sládečková, Jaromír Dulava, Táňa Fischerová, Vladimír Javorský, Jana Březinová, Jitka Frantová, Monika Haasová, Václav Vydra nejml., Miloslav Maršálek, Jana Kolesárová, Igor Bareš, Josef Karlík, Pavel Zatloukal, Jana Radoušová, Karel Semerád, Peter Šimun, Peter Bebjak, Juraj Mokrý, Helena Trýbová, Erik Pardus, Lubomíra Sonková, Robert Roth, Jindřich Světnica, Ilja Racek, Radoslav Brzobohatý, Monika Kobrová, Martin Dohnal, Zuzana Slavíková, Josef Jurásek, Jan Zvoník, Jaroslav Kepka, Jozef Kroner, Martin Havelka, Milan Bahúl, Zdeněk Černín, Pavel Višňovský, Karel Bartoň, Gabriela Štefanová, František Gervai, Milan Černák, Jaroslav Kuneš, Branislav Polák, Marián Slovák, Stanislav Tříska, Hana Gregorová, Ladislav Cigánek, Norina Bobrovská, Juraj Šimko, Miroslav Hruška, Gejza Benkő, Mária Jedlovská, Jaroslava Kolesárová, Ján Pomšár, Dan Kopřiva, Marek Hradílek, Franc Markovčič, Dušan Jovanovič, Anton Popovič, Vlado Novak, Richard Mešťan, Anna Višňovská, Zlatko Šugman, J. Kudličková, Lucie Hostačná

Vždy jsem byl příkladným sportovcem, ale nikdy jsem se nezúčastnil jedné z nejoblíbenějších neolympijských disciplín ČSSR - útěku na Západ. Prchalo se různými způsoby, trasami, rychlostmi i styly. Za hranicemi však na překvapené závodníky nečekalo slavnostní přivítání s kapelou, ale realita v podobě tržního kapitalismu. Málokterý z borců při útěku do světa laciné elektroniky a čerstvého ovoce totiž pomyslel na to, že znalost jazyka, odborná způsobilost a mnohem vyšší pracovní nasazení jsou základem pro budoucí spokojený život. Tento seriál se hodně povedl, i když se zaměřil pouze na reprezentativní vzorek prchajících, kteří uvěřili tomu, že na Západě pečení holoubci sami provádějí nálety do mlsných tlamiček a teprve na místě pochopili, že jim skončilo pohodlné socialistické polehávání a začal boj o přežití.(3.1.2012)

Dle mého názoru jde o výborný seriál s perfektním vykreslením postav i příběhů a podmanivou hudbou M. Pavlíčka. Herci jsou velmi dobří, vyzdvihnu však V. Cibulkovou a M. Dejdara; svým obtížným rolím dostáli znamenitě. Vadily mi jen dvě věci - často až příliš dobré oblečení na tu dobu a také seriál celý mluvený v češtině, přestože často měly postavy hovořit německy.(10.6.2012)

• Vikki

No jo , ale že to za kopečkama byl pro emigranty ráj že? Mizerné utečenecké tábory a bída. Na nikoho tam žádný tolik vyslintaný ráj nečekal. Všechno tam bylo úplně jinak(autoři záměrně zjednodušili) než jak uprchlíci očekávali. Žádný ráj, slušné zacházení a pohodový výdělek. . Ze sraček do sraček taková je pravda o které se nesmí dnes mluvit.(15.5.2019)

Skvěle načrtnuté postavy, velmi dobře se proplétají jejich osudy. Na základě seriálu vydal Pavel Kohout i stejnojmenný román. Autor mapuje osudy československých emigrantů v Rakousku během několika měsíců v roce 1983. Časová rovina a prolínání příběhů jednotlivých postav je zajímavé hlavně v úvodní části. Druhý díl začíná "šokující" zprávou pro Milana Čecha (Martin Dejdar); tragikomická scénka na vrátnici nemocnice - gratulace vrátného k potomkovi je předzvěstí špatných zpráv. Zajímavá je především pestrost postav: klavíristka Lydie Guttenbergová (Táňa Fischerová), Václav Rada (Jaromír Dulava), kouzelník Pepa Strniště (Pavel Zedníček), Bobina Havránková (Sabina Laurinová), vojín Tono Vágner (Bronislav Mišík), Černiakovi (Jozef Vajda, Marta Sládečková, Monika Haasová).(9.7.2008)

jediné dílo, kde mi nevadil Zedníček, Dejdar a Laurinová ... Pavka Kohout v sobě nezapře dramatika; má smysl pro zápletku i nečekané rozuzlení. seriál orámovaný příběhem spolehlivého pohraničníka, který řeku Naděje neplánovaně přeplave sám ... aby se nakonec za palby nemájového ohňostroje potupně vrátil zpět... excelentní hudba Michala Pavlíčka(8.1.2012)

• - Scéna, v níž prof. Buchtálek (Jaroslav Kepka) stojí před kostelem a povídá si s Tonem (Branislav Mišík), se natáčela před Dominikánským kostelem ve Vídni, Postgasse 4. [Zdroj: Filmová místa.cz] (majky19)

• - Utečenec Pepa (Pavel Zedníček) v druhej časti vyšetrovateľom povie, že bol ako príšlušník francúzskej cudzineckej légie zajatý v bitke u Dien Bien Phu v roku 1953. Tento konflikt sa však odohral až v roku 1954. (Jello Biafra)

• - Podle scénáře Pavla Kohouta a Jeleny Mašínové. (M.B)