• dyfur

júúúj to bolo naivné...atraktivny námet skončil tam kde nemal.(23.1.2013)

Mě na tomto filmu zaujalo, že postavy nebyly vykresleny nijak černobíle. Emigranti byli neustále na pochybách, někteří se chtěli vrátit, jiní se dokonce vrátili, na azylovém úřadě pochopitelně lhali, jako když tiskne. Zkrátka by se dalo říct, že jejich chování docela odpovídalo skutečným případům jiných utečenců. V seriálu je opravdu citelný rukopis P. Kohouta.(17.5.2008)

Relativně podařený seriál. Nicméně některé "příběhy" působí spíše směšně a občas mě donutí se zeptat, jestli to tak skutečně v Rakousku tehdy vypadalo.(10.8.2009)

Skvěle načrtnuté postavy, velmi dobře se proplétají jejich osudy. Na základě seriálu vydal Pavel Kohout i stejnojmenný román. Autor mapuje osudy československých emigrantů v Rakousku během několika měsíců v roce 1983. Časová rovina a prolínání příběhů jednotlivých postav je zajímavé hlavně v úvodní části. Druhý díl začíná "šokující" zprávou pro Milana Čecha (Martin Dejdar); tragikomická scénka na vrátnici nemocnice - gratulace vrátného k potomkovi je předzvěstí špatných zpráv. Zajímavá je především pestrost postav: klavíristka Lydie Guttenbergová (Táňa Fischerová), Václav Rada (Jaromír Dulava), kouzelník Pepa Strniště (Pavel Zedníček), Bobina Havránková (Sabina Laurinová), vojín Tono Vágner (Bronislav Mišík), Černiakovi (Jozef Vajda, Marta Sládečková, Monika Haasová).(9.7.2008)

Slušný seriál s více či méně působivějšími epizodkami. Skvělý Dejdar - bylo mi tehdá nějakejch třináct a jeho utrpení na mě dost silně zapůsobilo. Zajímavé téma.(24.4.2003)

• - Scéna, v ktorej Josef (Pavel Zedníček) rozbije okno na colnici tehlou a následne využije situáciu k rýchlej emigrácii, je inšpirovaná skutočnosťou. Ostatne, tento "recept" používali emigranti prchajúci na západ veľmi často. (Jello Biafra)

• - Podle scénáře Pavla Kohouta a Jeleny Mašínové. (M.B)

• - Natáčení probíhalo převážně v Brně a okolí a částečně v Rakousku. (M.B)