Konec velkých prázdnin (TV seriál)

Koniec veľkých prázdnin

Česko / Rakousko / Slovensko / Slovinsko, 1996, 6 h 58 min (Minutáž: 6x88 min)

Skvěle načrtnuté postavy, velmi dobře se proplétají jejich osudy. Na základě seriálu vydal Pavel Kohout i stejnojmenný román. Autor mapuje osudy československých emigrantů v Rakousku během několika měsíců v roce 1983. Časová rovina a prolínání příběhů jednotlivých postav je zajímavé hlavně v úvodní části. Druhý díl začíná "šokující" zprávou pro Milana Čecha (Martin Dejdar); tragikomická scénka na vrátnici nemocnice - gratulace vrátného k potomkovi je předzvěstí špatných zpráv. Zajímavá je především pestrost postav: klavíristka Lydie Guttenbergová (Táňa Fischerová), Václav Rada (Jaromír Dulava), kouzelník Pepa Strniště (Pavel Zedníček), Bobina Havránková (Sabina Laurinová), vojín Tono Vágner (Bronislav Mišík), Černiakovi (Jozef Vajda, Marta Sládečková, Monika Haasová).(9.7.2008)

Jedno z mála děl, u kterého mám pocit, že jeho televizní podoba je mnohem lepší, než knižní předloha. Snad za to mohlo razantní vyškrtání erotických scén (kterých je v knize až neskutečné množství), dramatická Pavlíčkova hudba nebo takový celkový pochmurný obraz, jakoby druhoplánově naznačující, jak riskantní bylo tenkrát překročit hranice a dát se všanc "svobodnému světu", že to bylo dobrodružství s nejistým koncem, které také mohlo skončit tragicky (a taky že mockrát skončilo), přičemž hranice mezi úspěchem a tragédií byla často velmi tenká ( v tomto případě vlak, který do tunelu vjel o trochu dříve, než by bylo záhodno). Celkově hodnotím seriál velmi vysoko, jasných 100%. Seriál působí velmi smutně, na člověka doslova sálá tragédie těch lidí, kteří z různých důvodů museli opustit svou rodnou zem s vědomím, že tím ztrácí své dosavadní sociální postavení a že se do té země už možná nikdy nevrátí. A ještě smutněji je při pomyšlení, že takových po celou dobu "vlády lidu" byly tisíce.(31.5.2011)

Mě na tomto filmu zaujalo, že postavy nebyly vykresleny nijak černobíle. Emigranti byli neustále na pochybách, někteří se chtěli vrátit, jiní se dokonce vrátili, na azylovém úřadě pochopitelně lhali, jako když tiskne. Zkrátka by se dalo říct, že jejich chování docela odpovídalo skutečným případům jiných utečenců. V seriálu je opravdu citelný rukopis P. Kohouta.(17.5.2008)

Dle mého názoru jde o výborný seriál s perfektním vykreslením postav i příběhů a podmanivou hudbou M. Pavlíčka. Herci jsou velmi dobří, vyzdvihnu však V. Cibulkovou a M. Dejdara; svým obtížným rolím dostáli znamenitě. Vadily mi jen dvě věci - často až příliš dobré oblečení na tu dobu a také seriál celý mluvený v češtině, přestože často měly postavy hovořit německy.(10.6.2012)

• curfew77

Z tohoto seriálu jsem měl bohužel s každým dílem stále neodbytnější pocit, že se jeho tvůrcům dokonale daří vrazit meč nepochopení mezi emigraci a šedou zónu, takříkajíc ve stylu "a co je nám vlastně po tom, že tihle chudáčci tak strašně trpěli, když si svoji cestu vlastně vybrali docela sami." Obávám se, že takhle to tedy seriáloví tvůrci (a už vůbec ne Mašínová a Kohout) rozhodně nezamýšleli, ovšem věčné nářky a fňukání Dejdara, Cibulkové či Dulavy, šílená skoromilostná linka Zedníčka a Laurinové, blazeovaná nadřazenost Brzbohatého či poněkud pomateně idealistický mladý slovenský pohraničník, to je na mě trochu moc silný koktejl. Nejsem si vůbec jist, jestli se tady podařilo zůstat aspoň na oné obligátní půli cesty. Slaboučkých 50 % - to už mi byl milejší i takový Hotel Herbich.(10.8.2009)

• - Scénář k seriálu napsal Pavel Kohout na konci osmdesátých let na žádost rakouské veřejnoprávní televize ORF, která od něj chtěla nějaký seriál o emigrantech. Po dopsání scénáře se ale v televizi vyměnil intendant a projekt byl odložen. Na základě scénáře tak vznikla kniha, mimochodem velmi úspěšná např. i v Německu. Po té se na své místo vrátil původní intendant a natáčení se už, za lehce změněných podmínek a za spolupráce televizí z některých okolních států, mohlo konečně rozběhnout. (Lkprak)

• - Natáčení probíhalo převážně v Brně a okolí a částečně v Rakousku. (M.B)

• - Podle scénáře Pavla Kohouta a Jeleny Mašínové. (M.B)