Konec velkých prázdnin (TV seriál)

Koniec veľkých prázdnin

Česko / Rakousko / Slovensko / Slovinsko, 1996, 6 h 58 min (Minutáž: 60–90 min)

Miloslav Luther

Předloha:

Pavel Kohout (kniha)

Martin Dejdar, Vilma Cibulková, Pavel Zedníček, Sabina Laurinová, Braňo Mišík, Ingrid Timková, Jozef Vajda, Marta Sládečková, Jaromír Dulava, Táňa Fischerová, Vladimír Javorský, Jana Březinová, Jitka Frantová, Monika Haasová, Václav Vydra nejml., Miloslav Maršálek, Jana Kolesárová, Igor Bareš, Josef Karlík, Pavel Zatloukal, Jana Radoušová, Karel Semerád, Peter Šimun, Peter Bebjak, Juraj Mokrý, Helena Trýbová, Erik Pardus, Lubomíra Sonková, Robert Roth, Jindřich Světnica, Ilja Racek, Radoslav Brzobohatý, Monika Kobrová, Martin Dohnal, Zuzana Slavíková, Josef Jurásek, Jan Zvoník, Jaroslav Kepka, Jozef Kroner, Martin Havelka, Milan Bahúl, Zdeněk Černín, Pavol Višňovský, Karel Bartoň, Gabriela Štefanová, František Gervai, Milan Černák, Jaroslav Kuneš, Branislav Polák, Marián Slovák, Stanislav Tříska, Hana Gregorová, Ladislav Cigánek, Nora Bobrovská, Juraj Šimko, Miroslav Hruška, Gejza Benkő, Mária Jedlovská, Jaroslava Kolesárová, Ján Pomšár, Dan Kopřiva, Marek Hradílek, Franc Markovčič, Dušan Jovanovič, Anton Popovič, Vlado Novak, Richard Mešťan, Anna Višňovská, Zlatko Šugman, J. Kudličková, Lucie Hostačná

Jednoznačne jeden z najlepších seriálov v Česko-Slovensko-Slovinsko-Rakúskej spolupráci. Niektoré časti veľmi natiahnuté, iné ako napríklad záver prvého dielu strhujúce. V celku ma najviac zaujal príbeh Dejdara a jeho priateľky a za ten si to zaslúži 4*. Inak by to boli 3. Je to seriál, ktorý si aj teraz rád pozriem... Seriál, ktorým na dlhú dlhú dobu umrela Slovenská televízna (a filmová) tvorba ... prebudenie prišlo až o desať rokov dokumentom Najväčšie kriminálne prípady Slvoenska - ale to sú žanrovo a typovo trochu iné vody ...(9.8.2005)

Osudy emigrantů zpočátku 80. let líčí v šesti dílech seriál zkušeného slovenského režiséra Miloslava Luthera. Podařilo se angažovat poměrně schopné herce, kterým se dá uvěřit (samozřejmě, že byli hrozní, ale co mám psát) jejich čekání na azyl i následný pobyt v utečeneckém táboře i mimo něj. Byli však i tací, kteří měli v zahraničí kontakty nebo shodou náhod a okolností se jim vedlo lépe. Seriál překvapivě není natočen kvalitně, respektive s hroznou kamerou, nehodící se epickou hudbou, chabou režií nebo technicky slabým zázemím seriálu, jsem spokojený nebyl. Oproti tomu herecké obsazení českými a slovenskými herci je poměrně pestré a jejich osudy sice trpěly zkresleností a nepravděpodobným vývojem, ale nedá se napsat, že byly vyloženě blbé. Mně přišlo divné, že osoby, co měly hovořit německy, mluvily plynou češtinou nahrazující titulky. Stěžovat si nechci, protože čtení titulek by mě opravdu nebavilo a němčina u našich herců trpí rušivým přízvukem. Mně ten seriál přišel dost umělý. Nevím, jak to přesně definovat, ale ty naaranžované situace moc přesvědčivě nevypadaly. Za normálních okolností bych tomu dal 40%, ale když česká televize to nazývá mimořádně zdařilým projektem, hodnocení zvedám na 60%, a jen se arogantně povznáším nad blbostí a pokrytectvím přisluhovačů televize, kteří by nepohanili nic z její produkce, i když tam už roky nevzniklo nic kloudného.(27.5.2012)

Dobrý seriál se zajímavým dějem a slušným obsazením. Nejvíce se mi líbila ta směs různých příběhů o emigraci z lehce jiného pohledu. Každý byl trochu jiný, ale každý byl velmi napínavý. Někomu jsem držel palce, někoho litoval a někoho jsem neměl rád. Zkrátka ve mně Konec velkých prázdnin probudil emoce a už je za to si zaslouží pochvalu. Děl s podobnou tématikou (emigrace během komunismu) navíc zase tolik není, což je škoda. Docela bych nějaký nový počin uvítal.(20.3.2019)

Zajímavá mozaika lidí, kteří v osmdesátých letech emigrovali ze zaprděného komunismu. Jeden z mála ne-li jediný který se toto tématikou zaobírá. Snad jen to mohlo mít šťastnější pro více našich hrdinů, ale asi to více odpovídalo realitě. Herecky dobře obsazené a dokonce i Dejdar tady exceluje. Méně známé tváře slovenských herců jsou osvěžující.(17.8.2015)

Dle mého názoru jde o výborný seriál s perfektním vykreslením postav i příběhů a podmanivou hudbou M. Pavlíčka. Herci jsou velmi dobří, vyzdvihnu však V. Cibulkovou a M. Dejdara; svým obtížným rolím dostáli znamenitě. Vadily mi jen dvě věci - často až příliš dobré oblečení na tu dobu a také seriál celý mluvený v češtině, přestože často měly postavy hovořit německy.(10.6.2012)

• - Penzion, v němž se převážná část tohoto seriálu odehrává, je Penzion Elliot, který se nachází v Brně - Žebětíně. [Zdroj: Filmová místa.cz] (majky19)

• - Hotel, ve kterém se sblíží Dora Čechová (Vilma Cibulková) s německým lékařem (Václav Vydra), je Hotel Slavia v Brně. (majky19)

• - Scénář k seriálu napsal Pavel Kohout na konci osmdesátých let na žádost rakouské veřejnoprávní televize ORF, která od něj chtěla nějaký seriál o emigrantech. Po dopsání scénáře se ale v televizi vyměnil intendant a projekt byl odložen. Na základě scénáře tak vznikla kniha, mimochodem velmi úspěšná např. i v Německu. Po té se na své místo vrátil původní intendant a natáčení se už, za lehce změněných podmínek a za spolupráce televizí z některých okolních států, mohlo konečně rozběhnout. (Lkprak)