Spider-Man

• USA Spider-Man
USA, 2002, 121 min

Film na motivy marvelovského komiksu je příběhem podivínského středoškoláka Petera Parkera (Tobey Maguire). Jako dítě osiřel, byl šikanován a nebyl schopen vyznat lásku okouzlující dívce ze sousedství Mary Jane Watsonové. Říct o jeho životě, že je to bída, by asi bylo dost slabé slovo. Ovšem jednoho krásného dne, když ho na exkurzi v laboratoři pokouše uprchlý radioaktivní pavouk, se jeho život změní tak, jak by si sotva kdo dokázal představit. Peter získá netušenou pružnost, jasné vidění, schopnost přichytit se k povrchu, šplhat po zdech a vystřelovat sítě ze zápěstí, ale ona to nebude jenom zábava. Výstřední milionář Norman Osborn (Willem Dafoe) na sobě vyzkouší účinek drog, čímž vznikne jeho maniakální alter ego Green Goblin. Peter se tudíž musí stát Spider-Manem a vzít si Green Goblina na starost, jinak ho Goblin zabije. (HBO Europe)

mortak

Je dost smutné, že když v Americe chce kluk holku, musí ho kousnout pavouk, být upír či vlkodlak, anebo alespoň mít za kámoše Transformery. Spiderman je v podstatě obyčejný teenagerský slaďák, okořeněný pár akčními scénami a pořádnou porcí patosu. Nic pro mě. ()

KajusaK

Nemám ráda Kirsten Dunst a proto * dolů, jinak bylo vše pěkné, postava spidermana, Tobey Maguire i efekty a prostředí. ()

A.Fish

Po letech a tolika obsahově prázdných filmech se superhrdiny, které sázejí jen na přehnanou CGI akci, jsem nucen zvýšit hodnocení na plný počet, a důvod je jednoduchý jako facka. Raimiho Spider-Man je totiž nejenže nejlepší film se Spider-Manem, ale taky nejlepší superhrdinský film vůbec, který má skvělého zaporáka, vtip i emoce a jako bonus se zde objeví nejen Bruce Campbell ale i Ashovo Delta ze série Evil Dead. ()

BoXBe

Poprvé viděno v kině v roce 2002. Od té doby tak pětkrát, včetně dnes na Nový rok 2022. Zraje to v mých očích jako víno, dnes už na 5/5 hvězd. Více a více i s ohledem na všechno, co vzniklo mezitím, musím jednoznačně docenit jak lásku k předloze, tak silný příběh a pevnou vizi, která si cení žánru "comicsový blockbuster pro široké masy", drží myšlenku, má dynamiku a spád a toho času i dnes má nejblíže k Donnerovu Supermanovi, jen má mnohem mnohem dokonalejší triky, těšící oko diváka i po dvaceti letech. Vlastně je zázrak, že se tak povedla dvojka a No Way Home z toho taky těží dodnes. ()

Thorn

Hned na úvod musím říct, že tento film je pro mě naprostou srdcovou záležitostí a jednou z nejkrásnějších vzpomínek z mého dětství. Je to právě tento Spider-Man z roku 2002 s Tobeym Maguirem, kterého považuji za absolutní špičku všech komiksových adaptací a dokonalou ukázku toho, jak by mělo filmové zpracování s pavoučím hrdinou správně vypadat. Před nedávnem jsem si tento film znovu pustil a po delší době, co jsem ho neviděl, jsem snad ani nemohl uvěřit tomu, jak neskutečně dobrý vlastně je. Snad jedině s výjimkou Pána prstenů od Petera Jacksona mě nenapadá žádný jiný případ, kdy by režisér tak neuvěřitelným způsobem porozuměl adaptované látce a perfektně vystihl její nejzákladnější podstatu a myšlenku. Příběh, dialogy, hlavní postavy a jejich osudy, spousta hodnotných ponaučení a v neposlední řadě také dokonale propracované akční scény a skvělá hudba. Tohle všechno tvoří dohromady jeden nepopsatelně úžasný celek. Jen málokdy mám u nějakého filmu pocit, že všechno přesně sedí tak, jak má. Ve Spider-Manovi není ani jedna jediná minuta navíc a zároveň tu ani jediná minuta neschází. Už během krátkého úvodu nám zde režisér stihne představit nejen hlavního hrdinu, ale také všechny další postavy, které budou pro děj nějakým způsobem důležité. Ovšem nejen to. My se hned zezačátku dozvídáme také o vzájemných vztazích mezi všemi postavami a jejich motivacích. Stihnout toho odvyprávět tak moc a v tak krátkém čase, to je prostě něco, co jsem snad ještě nikde jinde neviděl. Každá postava má svůj vlastní příběh, svou vlastní hloubku a vývoj. Na začátku tu máme nepopulárního outsidera Petera Parkera, který touží po své vysněné dívce Mary Jane Watsonové. Peter je však velmi plachý a stydlivý a proto se doposud neodvážil Mary Jane vyslovit své city. Kvůli jeho váhavosti mu pak dívku přebere jeho nejlepší přítel Harry. Peterův život se pak náhle zcela změní, když jej kousne geneticky upravený pavouk a předá mu neuvěřitelné schopnosti. Mladík získá nesmírnou sílu, rychlost i vytrvalost, dokáže lézt po stěnách a z rukou vystřeluje mimořádně pevné pavučiny, na kterých se dokáže pohybovat. Peter však svých schopností zpočátku nevyužije správně a tvrdě za to zaplatí. Svou vinu pak musí odčinit tím, že se stane skutečným hrdinou. Jednoduchá premisa, která v sobě však skrývá ryzí genialitu. Děj navíc nabere spád, když se do něj vloží Harryho otec Norman Osborn, který stejně jako Peter získá úžasné schopnosti, jenže zároveň propadne čirému šílenství. Zápletka je tedy na světě a divák už se tak jen může nechat unášet neskutečně našlapanou a strhující komiksovou jízdou, jaká prostě nemá obdoby. Veškeré zásluhy však nenesou jen scénárista a režisér, nýbrž také skvěle vybraní herci. Největší pozornost na sebe pochopitelně strhává již zmíněný Tobey Maguire, který je jako mladý outsider hledající sám sebe naprosto brilantní. Téměř v ničem za ním však nezaostává ani jeho herecká partnerka Kirsten Dunst, která v roli Mary Jane rovněž podává mimořádný výkon. O mistrovi záporných rolí Willemu Dafoeovi se snad ani nemá cenu více rozepisovat. Pro roli Normana Osborna bych si nikoho lepšího představit nedokázal. No a pak je tu ještě James Franco coby Peterův přítel Harry Osborn. Musím říct, že jeho ztvárnění Harryho se mi líbilo dokonce ještě víc než v komiksové verzi. No a pak samozřejmě nesmíme zapomenout ani na tetu May, strejdu Bena a úžasného J. Jonaha Jamesona geniálně ztvárněného J.K. Simmonsem. Největší síla filmu ovšem spočívá v tom, jak moc dojemně a emotivně na diváka působí. Spider-Man má v sobě zkrátka něco nepopsatelného. Ta dynamika, ta gradace. Když Peter pochopí, co se jeho vinou přihodilo strýčku Benovi, když Peter políbí Mary Jane otočený hlavou dolů, když Spider-Man nastoupí k poslednímu souboji s Green Goblinem nebo když Osbornovi triumfálně vmete do tváře, kdo je pro něj jeho skutečný otec. Tohle všechno jsou památné momenty, ze kterých mi dodnes naskakuje husí kůže. Spider-Man mi kdysi ukázal, do jakých výšin může film vystoupat, pokud se jeho režisér nebojí projevit svou lásku a obdiv k oněm nádherným komiksovým příběhům. Poprvé v životě jsem měl pocit, že jsem se ocitl v komiksovém nebi a na tento zážitek už nikdy nezapomenu. Kdybych mohl, dal bych i šest hvězdiček. Spider-Man je prostě nedostižný klenot filmové komiksové tvorby. () (méně) (více)

otík

Já jsem spokojen. Nečekal jsem kdoví jaký nářez, a jsem překvapen především příjemným zpracováním, pohodou před kamerou a občasnými vtípky. Jo - těším se na dvojku. ()

moviefilm

Tak toto je presne taký film, ktorý pozeráte, keď chcete nachvíľu vypadnúť zo života a len tak sa dve hodiny zabávať. Sam Raimi presne vie, čo na diváka zaberá, kde treba pridať a kde zas upustiť. A práve tie situácie, kde treba upustiť hlavne kvôli romantickým scénam, sú dosť slabé. Vidno, že by ich Raimi najradšej skrátil, alebo rovno vyškrtol zo scenára, no nejde to, pretože tieto pasáže skoro vždy zasahujú do hlavného deja s hlavným záporákom. A práve vtedy, keď sa na plátne objaví Green Goblin, je situácia na plátne najlepšia. Raimi dostal hrozne ťažkú úlohu zrežírovať tieto scény tak, aby neboli príliš násilné, či krvavé pre detského diváka, a zároveň ich zrežírovať tak, aby sa pri nich bavil aj starší divák. A Raimi to dokázal. Klobúk dolu, Sam... ()

Benjamin-L

Skvělý, úžasný, vtipný, a nepřekonatelný Spider-man v podání úžasného Tobeyho Maguira. Když jsem to viděl poprvé musel jsem to mít v té době sme měly ještě video na VHS a tak sme si koupily Spiderman na VHS. Dnes už ho mám na DvD a jsem spokojen. A jak Williem Dafoe ztvárnil Green Goblina to bylo prostě úžasný. ()

Nivenx

Jeden z nejlepších filmů podle komiksů vůbec, krásné zpracování, perfektní režie a super akce. Raimiho rukopis hravosti a příběhové linie je vynikající. Když porovnám další komiksovky, tak Spider-man od Raimiho je zkrátka hravější a celé je to, tak akorát půl na půl s vážností, což je super. Nejvydařenější jsou určitě dlouhé a poutavé záběry kamer na každý detail a herci slušní, kde každý má svou úlohu a vše zapadá jak hodinky. Bohužel na 5* to není, jelikož toto téma více nabídnout nemůže. 80% ()

eisha3

Když se o knihách říká, že jsou čtivé, tohle je čtivý film. Nic náročného, taková oddychovka, film na nedělní odpoledne. Spider-Mana mám ze všech komixových postav nejraději a tento film se mi prostě moc líbí. ()

URBAN

Spider - Man je můj druhý nejoblíbenější MARVELácký superhrdina a to hlavně díky svému charakteru a díky tomu jak přišel ke svým supeschopnostem . Jo vím kousnul ho pavouk , nic zvlástního na tom není , ale tak něják se v něm vidím . A zpracování už jak je to u MARVELu zvykem je na jedničku a tady mi to jeho pojetí komixu snad sedí ze všeho nejlépe , ale má své mouchy . Třeba si říkám proč nezařadili trochu více akce , ale celé to vyvažuje pojetí celého příběhu kterému možná tak ani to pomalejší tempo ani tak neuškodilo . BTW : Být na ČSFD profilu uživatelská TOP20 oblíbených filmů Spidey by tam určitě patřil ( 24.14/MAC ) ()

Deyw

Na tu dobu krasny efekty..zaporak fajn, dafoe byl dost silenec..tohohle spidermana sem zavrhnul uz v te dobe a to kvuli spidermanovi - chapej tobey maguire, pro me absolutne nesympatickej herec bez charakteru a duse..no tak sem na nej sral..sel sem do kina na amazing spidermany na homecoming a ted sem si rekl, ze bych se podival na toho "prvniho" spidermana..no lepsi nez homecoming to neni..ale zvykl sem si na noumu co hraje spidermana a zas tak strasnej nebyl..libilo se mi to..bavilo me to a bylo to super..tesim se na dalsi dily, tenhle je zatim druhej nejlepsi spiderman to bez debat..davam 4. ()

Radiq

Jojo, tohle je ten film, kterým si to u mě Sam Raimi posral. Nechápu, jak někdo, kdo udělal Smrtelné zlo, takhle sejde. Jinak Kirsten Dunst taky zrovna nezazářila - podle mě jí blockbustery nesluší a navíc tady nevypadala vůbec hezky. Ale všechno je to hlavně kvůli tomu, že mi to celý přišlo jak na objednávku Hollywoodu. Plno digitálna a dynamické kamery kvůli skoko-leto-zhoupům mě vůbec nebavily, ale holt Spider-Man to už tak má. Jinak tvůrci si dali hodně záležet, aby to nemělo R-kovej rating, takže žádná krev, žádné klení, vše tak americky smrduté, až to zvrací zrak. Bohužel pro Willema Dafoe - záporák se taky moc nepovedl - nevím, jak Green Goblin má vypadat, ale tady vypadal dost vtipně a ne hrůzostrašně. Slavná líbací scéna vzhůru nohama, ehm, nepobralo to tu slávu hlavně kvůli tomu, jak to bylo trapný? ()

Jaňo

Jednoznačne môj najobľúbenejší komiks. Mám rád Spidermana v akejkoľvek póze už odkedy som prvý krát mohol registrovať jeho kreslenú verziu. Takže nepustím. Nostalgia mi to nedovolí. A vlastne ani nechcem. 5* ()

fantoci

S tímhle žánrem, kdy nějaký komiksový hrdina je převeden na filmové plátno, mám trochu problém. Prostě mne neláká, nebaví a považuji jej za hloupý. Možná mu trochu křivdím. Snad jen, kdyby si tvůrci s vlatním komiksovým žánrem trochu více pohráli. Film SPiderman je dle mého soudu velice slabým filmem. Plným nelogičnosti a hloupého chování hrdinů. Film jsem pilně sledoval až do chvíle požáru v jednom činžáku. Tedy do chvíle rozhovoru policajta se Spidermanem. A to už bylo na mne moc. To jsem ještě před tím zkousl skutečnost, že při oslavě dne sjednocení, před a po útoku skřeta se balkon, na kterém se pohybovala Spidermanova milá, byl najednou onen balkon o několik desítek metrů výše. Podobných perel je ve filmu více. Takže můj názor na tento film. Nikdy více Spidermana. ()

matezzz

Silné 4*. Udělal jsem asi chybu, když jsem nejdříve viděl druhý díl, pak třetí, a pak až s menším odstupem času díl první. Avšak o to více jsme byl překvapen. Téměř vše zde funguje velice dobře.. Komiksový, hrdinský prvek je zde velice trefně vyjádřen a já, já jsem po shlédnutí velice přijemně naladěn. Pro mě 85%. A to jsem si říkal jak je dvojka senzační.. Jednička je na tom minimálně stejně. ()

Sam Raimi jedná o režii Doctor Strange 2

Sam Raimi jedná o režii Doctor Strange 2

06.02.2020

Kultovní hororový režisér Sam Raimi jedná o režii snímku Doctor Strange in the Multiverse of Madness pro studio Marvel. Nebyla by to pro něj samozřejmě první štace do komiksového světa, Raimi totiž… (více)

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů