Outsider

• USA The Outsider
Krimi / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Thriller
USA, 2020, 9 h 29 min (Minutáž: 49–60 min)

Tvůrci:

Richard Price

Předloha:

Stephen King (kniha)

Ben Mendelsohn, Jason Bateman, Cynthia Erivo, Bill Camp, Mare Winningham, Paddy Considine, Julianne Nicholson, Yul Vazquez, Jeremy Bobb, Marc Menchaca (více)

Epizody(10)

Desetidílný seriál Outsider, inspirovaný stejnojmenným bestselerovým románem Stephena Kinga, sleduje policejního detektiva Ralpha Andersona (Ben Mendelsohn), který se pustí do vyšetřování vraždy jedenáctiletého Frankieho Petersona, jehož zohyzděné tělo bylo nalezeno v lesích Georgie. Tajemné okolnosti obklopující tento děsivý zločin přimějí Ralpha, stále truchlícího nad nedávnou smrtí vlastního syna, aby do případu zapojil netradiční soukromou vyšetřovatelku Holly Gibneyovou (Cynthia Erivová). Doufá, že její nadpřirozené schopnosti pomohou vysvětlit nevysvětlitelné. (HBO Europe)

Corpsegrinder

Dlouho jsem neviděl seriál s tak brutálním sestupem v kvalitě. První 2-3 díly jsou bezpochyby super, v podstatě True Detective s trochou nadpřirozena, hlavní bubák je zajímavej a člověka zajímá i co bude dál. Jenže pak zlo identifikujou a zbytek seriálu je jen nudný plácání se v omáčce, která je naprosto zbytečná. Hlavní postava vás postupně začne svým pochybováním srát, do toho přijde naprosto nefunkční dějová linka s hodným securiťákem, El Kokot se tam mezitim snaží ukecat fízla ke spolupráci, no komedie. Stejně jako závěrečná přestřelka, jedna z nejpitomějších co jsem kdy viděl. Závěrečná likvidace šutrákem to pro mě zabila celý, ne náhodou jsem si vzpomněl na druhou část IT kde klauna přemůžou šikanováním. ()

Blondsky

Řekla bych mu: „Outsider pozná outsidera.” Outsider není průser, ale měl na víc. První dvě epizody byly super. Spojení dramatu se špiónážní stránkou dobře zafungovalo a člověk se neměl čas nudit. Jenže pak se do příběhu zaplete Holly. Postava, na kterou se upře veškerá pozornost, která není takřka nijak sympatická. Děj se pusunuje hlemýždím tempem (u předchozích epizod to nevadilo) a kouzlo „Outsidera” se začíná vytrácet. Každopádně se situace v šesté epizodě zlepší a nastává takzvaná „Characters reunion”. Od té doby to poměrně šlapalo dobře. Přes spoustu mínusů, má ale i Outsider plno plusů. Hraní si s kamerou, divákama nebo samotné tajemno okolo „Jeho” to výborně funguje, jen je ututláno občas v přílíš zmatečném ději. Nejvíc zaujme asi Ben Mendelsohn, přičemž zbytek nenadchne, ani neurazí. Zkrátka se Outsider úplně nevyšvihl mezi topky seriálů, ale předloze to ostudu nedělá. PS: Super odkaz na Osvícení! /60%/ ()

mclenin

Pri hodnotení začnem od konca konštatovaním, že kniha je lepšia. Seriál (alebo TV miniséria) predstavuje Kingovu látku vizualizovanú pohľadom scenáristov, resp. ďalších kreatívnych zložiek, ktorí si neodpustili snahu mierne inovovať látku do podoby príťažlivej pre televízneho diváka v dôsledku čoho mierne zmenili charakter postáv, ich motiváciu ako aj hodnotové nastavenie vo vzťahu k základnému konfliktu čím de facto rozbili pôvodnú pomerne komplexnú a aj logickú predlohu. Inak povedané, to čo funguje v knihe, žiaľ nefunguje na obrazovke (z príbehového hľadiska). Seriál má však výbornú komornú atmosféru, hudobnú zložku a aj obsadenie. Zaostáva však po stránke scenáristickej, kde sa podľa môjho názoru dalo oveľa efektívnejšie zapracovať s potenciálom predlohy. Záver komentovať nebudem nakoľko ten zaostáva aj v samotnej knižke. ()

Ještěřák

První asi tři díly jsou zatraceně trenkyhnědnoucí, ale čím více zde rozplétáme, tím více se zaplétáme do sraček. Je vždycky fajn, když si někdo koupí 50-70 let starou francouzskou, či anglickou cinečočku od Dallmeyera, Rosse, Angénieuxe s minimální hloubkou ostrosti a mazlavým bokehem, ale bylo by fajn, kdyby posledních 6 dílů nebyla nuda, ač teda umělecky natočená nuda, konstantně s depth-of-field kolem f/1,0. ()

Lefty86

Po prvním dílu to vypadalo na úplně jiné směřováni seriálu. A hlavní problém je délka. Spoustu pasáží je prostě úplně o ničem a zdá se to nekonečné. Ale téma je zajímavé, skvělá hudba, atmosféra místy vynikající. ()

Zombi

Zhruba do půlky je to parádní, hutný, krimi thriller s mysteriozními prvky. Od půlky se dost zpomalí, do popředí se dostane vyšetřování nadpřirozeného a i když je atmosféra stále řádně temná, jedná se o kvalitativní ústup. Konfrontace se samotným záporákem byla totální zklamání. Celkově to je za silné 3 hvězdy. ()

Mimomisu

Po prvních dvou dílech se tempo strašně rozbředne, postavy mluví porad o ničem a konec je vlastně taky dost meh. Knížku mám doma ještě nepřečtenou a teď se mi do toho chce ještě méně. Slabé tři. ()

dan4815

Tento počin není pro každého. Téměř desetihodinová honba za bubákem... tím nemyslím autistku černější jak mé svědomí, Holly Gibneyovou, nedokáže oslnit každého. Začátek a konec tohoto počinu je velmi turbulentní. Na počátku všeho jsem se zuby nehty snažil zorientovat - ihned zatýkačka, případ jel na plné obrátky a vše nasvědčovalo tomu, že seriál musí skončit dříve, než pořádně začal. Tak nějak jsem už tušil, že to nebude jenom tak. V následujících dílech najednou vše krásně fungovalo, zapadalo do sebe a mělo skvělé tempo. Ačkoliv paranormálno rád nemám, můj pragmatismus byl potlačen a seriál jsem si vcelku užíval. Přece jenom mě Outsider v něčem sral. Ona nutnost vtlačit do příběhu negroidního mentalistu, jenž svým přístupem ke všemu mě natolik sralo, že by mě ostatní liberální diváci označili za člena KKK. Také chování dalších postav, jako je ženská verze Vlasty Plamínka - manželka hlavního vyšetřovatele mě srala. Její neherectví ve spojitosti se scénářem plné moralizování a kritizování lidí, kteří nevěří na ezo sračky, mě nemohlo nechat chladným, a přinejmenším během scén, ve kterých se objevovala, hodnocení seriálu rapidně klesalo. V seriálu se objevilo plno klišé, zbytečných záběrů a možná snad i konverzací. Co se týče délky, seriál nejspíše nebude pro každého. Má pomalé tempo, pro některé může být nudné a zavánět pocitem umělého natahování, k čemuž nejspíše došlo. Po závěrečném díle si divák musí položit otázku, zdali čekání na konec vůbec mělo smysl. Velmi chabá a očekávaná přestřelka, kde zemřela většina osazenstva seriálu. Jo... sorry, spoiler. Neměl jsem vůbec potřebu truchlit nad mrtvými, přinejmenším bych tam přidal plačku ženu hlavního šerifa a přinejmenším i tu vdovu připomínající starou Vondráčkovou, která se soudí snad i se svým pošťákem, Petersonovou. A jeskyně, ve které nemůže být hluk? OK, to už jsem nebral nikterak vážně. Pocity jsou rozporuplné, místy super podívaná, ale ruku na srdce, mohlo to být lepší. Mé hodnocení si zaslouží spíše HBO, že mě donutilo dál platit jejich službu. ()

Ant_Antony

Námět super, začátek napínavej... Jako kdyby chtělo HBO natočit mýtického "True Detective", jenže tam kde tento seriál nabírá na síle Outsider ztrácí... A poslední dva díly... takový paskvil si zbytek seriálu na závěr nezasloužil... ()

orgia

Cesta je cil a to pro me byl ten hlavni zazitek. A nemuzu si pomoct, ale dychala ne me z toho atmosfera Simmonse (Hladove hry). ()

jerenymo

Po prvních třech dílech jsem byl naprosto unesen atmosférou (hudební podkres, vizualizace scén...) i samotným dějem. Obsazení rolí naprosto bez-kompromisní. Bohužel s přibývajícími díly atmosféra upadala. Série by si zasloužila o 3 až 4 díly méně. Přesto jsem s výsledkem spokojen. Pro zlepšení nálady doporučuji si poslechnout soundtrack :) ()

VictorMartel

S01E06 - CITACE: „When the facts before you are so filled with uncanny coincidences that perhaps the first step to seeing things clearly is not to find a way to dismiss those facts, but to, um, expand your sense of what reality might entail.“ Outsider si budu pamatovat jako svůj seriálový sunk cost effect. Investoval jsem se do něj kvůli jeho skvělé práci s napětím a celkovou náladou a pak u něj už prostě jen vydržel, otráven vyústěním v cosi přiblble mysteriózního. Samozřejmě tím hodnotím dílo jako celek, tedy i za volbu námětu, protože příběh je definován předlohou a ta mi vadí primárně. Ani poslední, desátý díl mi nijak nevykupuje druhou polovinu příběhu, který je vlastně o jakémsi metafyzickém outsiderovi, živícím se těly/emocemi a tím vyvolaným zármutkem. S01E10 zajímavě, za mě velmi sugestivně vysvětluje postavu Jacka, o němž už z minula víme, že se kdysi chtěl stát elitním vojákem, ale z nějakého dále neozřejměného důvodu se jím navzdory mimořádné kondici nestal. Zdá se mi, jako by svou vehemenci střílet do živého od toho zlomového momentu s tragickým sebepřemáháním krotil, protože mušku udržoval (předpokládám, že nezákonnou) střelbou do divoké zvěře a evidentně cyklil v alkoholismu. Byla to pro mě vůbec nejzajímavější postava a když démonickým outsiderem posedlý Jack Hoskins ostřeloval, vlastně jsem tuto explozi zadržovaných tužeb prožíval s nemalou empatií počítačového hráče. Bez nejmenšího důvodu nenávidět cíle jsem se nemohl ubránit pocitu, že se tu děje cosi nádherného, ačkoli samozřejmě zakázaného: „Mother Nature!“ ()

hell_boy

První polovina seriálu excelentní ... od půlky to bylo už jen horší a horší, závěr pak vyloženě slabý. Škoda. ()

husokachna

Tak nářezovej první (a potažmo i druhej) díl už jsem dlouho neviděl. S myšlenkou na první sérii True Detective jsem se pohodlně usadil a těšil se na atmosferickou žranici, ze které mě bude bolet celej člověk, jak se zatnu. A hovno hovno, zlatá rybko. Sestupná tendence by se dala měřit a jedno z mála pozitiv, které přetrvá, je obstojná atmosféra, fajn herci a dobrá hutná hudba. Všechno je to ale zapatlaný kaší, které je nastavována a zahušťována, až se člověku zajídá. A jestli něco nesnáším víc, než jídelní metafory, je to scénáristova neschopnost napsat funkční útvar, kdy jedna z hlavních postav (v tomto případě telečernoška) musí jednoduššímu divákovi vysvětlovat o co jako go. Tak se jedna z hlavních postav Holly, stává během pár dílů expertem na hlavního záporáka, aby pak v posledních dílech byla již nezpochybnitelnou autoritou, která pronáší betonové pravdy o něčem, o čem ví hovno a pronáší debility typu - Je to tady! Jinak parádní atmosféra a pomalé tempo vyprávění (které mi standardně vůbec nevadí) se tím rozpadá a začíná to všechno být spíš k smíchu. Tím pádem už mě ani nenaštval poslední díl, protože už mi to bylo celkem jedno a těšil jsem se až to skončí. Kdyby to mělo pět dílů, nesnažilo se to všechno divákovi lopatou namlátit do hlavy a zapracovalo to na finále, mohla to být pecka. Takhle to mít o jeden díl víc a dám max dvě hvězdičky. Než se stihnu sám znechutit, dávám ušmudlanou napodobeninu třech hvězd a padám hledat lepší seriál. ()

Nejstahovanější seriály za rok 2020

Nejstahovanější seriály za rok 2020

06.01.2021

Ještě více Kinga

Ještě více Kinga

14.07.2020

Knihy a příběhy Stephena Kinga jsou v Hollywoodu v posledních letech extrémně populární. Snad žádný jiný autor nedostává takovou péči, jako právě King. A nyní byly oznámeny hned tři nové adaptace.… (více)