Outsider

• USA The Outsider
Krimi / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Thriller
USA, 2020, 9 h 29 min (Minutáž: 49–60 min)

Tvůrci:

Richard Price

Předloha:

Stephen King (kniha)

Ben Mendelsohn, Jason Bateman, Cynthia Erivo, Bill Camp, Mare Winningham, Paddy Considine, Julianne Nicholson, Yul Vazquez, Jeremy Bobb, Marc Menchaca (více)

Epizody(10)

Desetidílný seriál Outsider, inspirovaný stejnojmenným bestselerovým románem Stephena Kinga, sleduje policejního detektiva Ralpha Andersona (Ben Mendelsohn), který se pustí do vyšetřování vraždy jedenáctiletého Frankieho Petersona, jehož zohyzděné tělo bylo nalezeno v lesích Georgie. Tajemné okolnosti obklopující tento děsivý zločin přimějí Ralpha, stále truchlícího nad nedávnou smrtí vlastního syna, aby do případu zapojil netradiční soukromou vyšetřovatelku Holly Gibneyovou (Cynthia Erivová). Doufá, že její nadpřirozené schopnosti pomohou vysvětlit nevysvětlitelné. (HBO Europe)

vyfuk

Celý Outsider docela dobře reprezentuje celý rok 2020. V celku slibný a zajímavý začátek s potenciálem a poté absolutní dno. V celku trefné, ale i v mém případě v celku subjektivní. Protože ono to vlastně začalo jako klasické detektivní drama nebo thriller a proto to asi nalákalo tolik lidí s menší záhadou. Mnoho lidí zároveň, ale nepočítalo, že jde o Kingovo dílo, takže nějaká logika jde stranou a příběh ovládne fantas a tvrdé sci-fi prvky. A přitom to bylo tak jasné. Je i otázka, zda zrovna toto bylo to, co lidem začalo vadit, protože mně už od třetího dílu přišlo, že seriál má neustále stejný flow. Sice takový pro mě nic neříkající upřímně, ale to by nemusel být takový problém. Obecně však lidí nakonec něčemu, co se dost zapsalo do roku 2020 se ukázalo jako nijaké nic. I když zde byl menší zájem z mojí strany do druhého dílu, i přesto to poté šlo nějak sem a tam a nebyl tam pro mě potřebný háček, který by mi řekl více. Za mě škoda v rámci potenciálu, ale věřím, že si toto někdo do syta užil. Zde tomu opravdu věřím na rozdíl od většiny, co vyšlo tento rok a má to nadprůměrné hodnocení. ()

Jaro.Krafcik

Ako dobre seriál je dostatočne temný. Ale tie epizódy boli poriadne dlhé a neskutočne nudné. Takmer nič sa v nich neudeje. Navyše Holly ako vyšetrovateľka bola strašne nesympatická. Škoda že sa Jason Bateman tak skoro vytratil z obrazovky. Určite mal zaujímavejšiu a lepšiu postavu. Ešte raz veľká Škoda. 3* ()

cpt.Lynch

První dva tři díly mě doslova uzemnily. Skvělá atmosféra, tajemné a napínavé. Realistické vyšetřovací metody. Ale seriál má sestupnou tendenci. Čím víc odkrývá karty, tím se kouzlo vytrácí. Poslední epizoda seriál nepohřbila, ale byla přinejmenším zvláštní, nepřiléhavá. Tedy od 5* až k 3,5*. Celkově dobře zahrané, super civilní postavy a atmosférický hudební podkres. 4* ()

blackkocour

I když dosti pohrdám poslední dobou Štefánovi filmové či seriálové adaptace, stejnak či onak se stejně na ty sračky podívám. No, tak znáte to.. jsou karanténní prázdniny a co já můžu tak dělat, když jediné co mám na práci, je kritizovat filmovou scénu, a nebát se neprodleně napařovat ty smradlavé odpady, až do očekavání popelářů, (zatím se to nestalo ani jednou, ach já pokrytec!). Po prvních dvou dílech, jsem měl i na chvilku očekávání, že bych konečně našel nějaký zajimavý seriál, a ještě k tomu od škravopisu pera Krále. U všech skotů, to snad ne! Námět, který by se hodil jak prdel na hrnec, hodinové epizody Akta X, kde by se Mulder znovu vrátil jako emzák ze zelenými tykadly.. ale tady se to musí vatově nacpat do toporně zbytečných 10 hodinových dílů. Ne, že by stačilo se přelouskat každou jedinou epizodou, protože já fakticky nejsem zvyklý na tak dlouhé epizody u seriálu. Jako konzument amerických sitcomů a britcomů, mi ta necelá půlhodinka stačí, jak židovi poslední přijímání. Po čtyřech dílech jsem to vzdal, a pokud se najde znovu chuť to dokoukat, (což rozhodně nebude), tak možná to i ohodnotím. Kdybych musel čekat ty nekonečné 2 měsíce, na nový díl každým týdnem, kde se opět nic nedozvím, tak by mě asi šlehlo. To je jako sledovat toho narkoleptika Columba, jak vyšetřuje vraždu zakopený akváriový rybičky, celých devět a půl hodiny! To chceš kurva. EDIT: Po dlouhém dumání, jsem se rozhodl, že nakonec budu hodnotit jen první 4 epizody, a zbytek asi necháme plavat do éteru. ()

luksky

Seriál se hodně podobá knižnímu zpracování, což je dobře. Dal bych i  5*, ale bohužel z herečky, která ztvárnila Holy se mi chtělo zvracet vždy když byla na obrazovce, krajně nesympatická a prosím, proč ji opět hrála černoška? To nedává smysl ohledně předchozích knih od Kinga 🤮 ()

Soweek

Outsider měl být největší hit HBO v H1/2020 a taky tak začal. První tři epizody byly neskutečně atmosferické a nasadily laťku hodně vysoko, avšak pak se seriál prostě někam vytratil? Od druhé půle to prostě celé vyšumělo a nemohu si pomoci ale bylo to vlastně celé naprosto zbytečné. Čekal jsem tak alespoň na slibné finále, ale konec byl jeden z nejhorších, který jsem v u takto zmíknuté produkce viděl a nenabídnul divákovi vůbec nic. HBO z toho mělo udělat 3-4 dílnou minisérii a dopadlo by to možná uplně jinak. ()

LuciusWlk

Outsider je hodně povedená miniserie, která se rozkutálí na plný plyn hned v úvodu. Krásně temná atmoška, normální herci a příběh, který není špatný. A konec to úplně podělá. Přestřelka, která byla přiblblá a finiš, který byl tak jalový, že to jednoho zamrzí. No, ale takový je život, což. ()

netahlo

Vynikajici pilot sliboval serialovou udalost roku. Leda hovno. S prichodem podivne afroamericanky nabral cely pribeh tak sestupnou tendenci, ze je to az zarazejici. Dementni finale tomu nasadilo korunu. Pruser jak mraky. ()

pavcas

Začátek top, prostředek dobrej, závěr néé úplně spokojenost. Od půlky to prostě ztratilo dech a mysteriozní zápletka šla do kopru. Ale pořád jeden z nejlepších seriálů tohohle typu za poslední dobu. ()

Kienast

Až na konci jsem zjistil, že vrcholem seriálu byly úvodní díly. Každopádně vynikající atmosféra a skvělí herci to táhnou. Mohla to být skvělá 6-dílná minisérie, takhle je to "jen" solidně zpracovaná adaptace od mistra hororu, ale i to musí stačit! 7/10 ()

klukluka

První dva díly slibovaly velkou podívanou. Další porce podobné kvality už se ale nekonala. A to ani v samotném závěru. Je to zvláštní... Amíci bývají na tu finální gradaci obvykle famózní, v případě Outsidera nejvíc selhali právě v této fázi. ()

bari68

Po dobrej knižnej predlohe ( ktorá bola výborne rozpracovaná a originálna ), som čakal ešte lepší filmové, resp. epizódne spracovanie. Bohužiaľ som bol ale sklamaný. Prvý, druhý diel bola jazda, jasných 5*, už ale pomaly v tom treťom som si začal hovoriť, sakra, je to nejaké urýchlené, má byť ešte sedem epizód a dej je zhruba v troch štvrtinách..... Ďalej už to bolo naťahované ako mexický seriál, bez nejakej hlavnej črty knihy. Tu si seriál jel tu svoju. I to bol jeden z hlavných príčin neúspechu. ...Kto čítal musí dať za pravdu. ()

KoRner

Jedna lepšia epizóda Akty X natiahnutá na 10 častí. Začne zhurta, temne a horovo, presunie sa to do mysterióznych častí a potom bohužiaľ príde vata. Buduje sa mytológia okolo hlavného nepriateľa, aby nakoniec prišlo finále, kde sa všetky doposiaľ získané poznatky ignorujú a tlačia dej k rýchlemu koncu. Postavy divné a nesympatické, ale k tomu americkému zapadákovu mi to presne takto pasovalo. Možno sa robil chodník pre prípadnú druhú sériu, ináč je to premrhaný potenciál nových vyššie spomenutých X-Files. ()

Wally

Bohužel se řadím mezi ty, kteří četli knížku před shlédnutím tohoto seriálu a tak nemůžu skákat nadšením jako bych možná skákal, kdybych knížku nečetl...takto musím konstatovat, jak dobře se dá skvěle napsaný thriller podělat zfilmováním... Kde začít...první díl byl skvělý, ale obsáhnul polovinu knihy a to už smrdělo průšvihem...další asi dva díly ještě držely úroveň, ale pak to šlo do kytek... Okamžik začátku konce seriálu bych viděl s uvedením H. Gibney na scénu...v knize nesmělá, ostychavá, běloška a vlastně sympaťanda vs v seriálu namachrovaná, nesympatická černoška...běžte už s tou rasovou korektností do pr...., postavě Ralfa nešlo přes to šišlání ani rozumnět...strašně moc odklonů od skvělé knížky... a poslední díl?? WTF??! Absolutní zbabrání...nelogické a směšné jednání, vrchol přijde v půlce dílů a zbytek jen patetické kecy a zbytečnosti. Strašně jsem se těšil a tak byl zklamán. Prosím už nepokračujte... ()

Romario

Skvělý mix Temného případu a Akt X. Tři čtvrtiny jsou naprosto fantastické, až v závěru Outsiderovi trochu došel dech. ()

Hanys_

Mysteriózní zápletka, jak z béčkového horroru, říznutá docela solidním pokusem o temný thriller z ranku True Detective. Ben samozřejmě hodně fain, tak nějak mě ale vlastně zhruba od toho 4-5. dílu přestalo zajímat jak to všechno dopadne. Vzhledem k očekávání a tomu hypu kolem, je prostě Outsider spíš zklamání než adept do výročních žebříčků. ()

666Carnage

Když jsem viděl první dva díly tak jsem byl odvařený fakt hodně. Atmosféra, nápad a zpracování ale pak to postupně upadalo ne moc ale upadalo ale furt mě to drželo a těšil jsem se na každý nový díl. Ben Mendelsohn nikdy neměl moje sympatie ale tady mě opravdu bavil. To jak se bránil věřit něčemu víc a pak se zlomil se mi líbilo ale rozhodně musím říct, že mě zklamal konec. Opravdu jsem čekal něco víc a to se nedostavilo a teď menší spoiler tím, že je v titulkách scéna, která má asi znamenat, že by mohla být druhá série mě trošku děsí protože tohle má být jen mini série a do dalších sérií bych se rozhodně nepouštěl. Velká pochvala patří Jasonu Batemanovi co natočil první dva fakt povedené a atmosférické díly a zahrál si i důležitou roli. Určitě shlédnutí doporučuji už jen kvůli tomu nápadu, prvním dvou dílům a taky protože je to od Stephena Kinga. 70% ()

F.W.Colqhoun

Scars after teeth... / Animal? / No. Kvality zpracování, pojištěné bezednými rozpočty a dobrými profesními portfolii HBO, zastiňuje postupně se vkrádající podezření, že Kingova předloha a svět, který okolo případu vražd dětí koloruje, nestojí-li rovnou za-vyliž-prdel, není nic moc a zejména evropského diváka může dráždit - ale o tom později. Dokonalá kamera; soundtrack evokující temnější podoby NIN; herecká esa, mezi nimiž vynikají ne-Američané Mendelsohn a Erivo (a mně dosud neznámý Američan Marc Menchaca); výprava navozující temnotu lesů, jeskyní a pohnuté historie státu Georgia; odkazy na formálně příbuzné True Detective, Akta X a třeba i X-Men (a v démonické rovině k nesrovnatelně lepšímu Angel Heart). Budování atmosféry naprostého zmatení a nezbadatelného paradoxu funguje zpočátku skvěle. Jakmile se ale na scénu vtlačí Whoopi Goldbergová z Bradavic Holly Gibney s čarodějně vyjukanou vizáží Cynthie Erivo, produkční kamufláž přestává fungovat. Mizení masky z béčkové paranormální storky neskončí, dokud nejsou na stole všechny [tarotové] karty, což je naneštěstí dlouho předtím, než tvůrci plánovali servírovat jako vyvrcholení. Nadsázka, která pomrkáváním na publikum obvykle zachraňuje béčkové náměty, absentuje. Tvrdošíjně servírovaný apel brát to vážně se vážně brát nedá. Problém Outsidera tkví hluboko pod samotným produktem, totiž ve vizi Ameriky Stephena Kinga, krajině ryzích lidí, takřka biblickém společenství, které neváhá kolektivně a nezištně čelit čertovi, zanášejícímu do požehnané komunity zlo. Na světě je málo tak specificky strašidelných míst jako současná Amerika. Kingovy romány interpretují v popkulturní rovině tragédii země, která jako v mnohém jiném předstihuje historicky jiné tím, že zahazuje z vůle vlastního lidu aspirace stát se lepším ve prospěch karnevalu hlouposti a dobrovolné bídy, v souladu s jeho nejtmářštějšími sklony jako zlo vnější. Z Ameriky Stephena Kinga, vymalované Outsiderem, postfaktické, nekrofilní a pověrečné, která chce těm, kteří slepě setrvávají u racionality, otevírat oči, se mi [v průběhu sledování mistrného zpracování Outsidera] chtělo blít. ()

Nejstahovanější seriály za rok 2020

Nejstahovanější seriály za rok 2020

06.01.2021

Ještě více Kinga

Ještě více Kinga

14.07.2020

Knihy a příběhy Stephena Kinga jsou v Hollywoodu v posledních letech extrémně populární. Snad žádný jiný autor nedostává takovou péči, jako právě King. A nyní byly oznámeny hned tři nové adaptace.… (více)