Zdánlivě běžná noční krádež v lékárně se změní v krvavou přestřelku. Nikita (Anne Parillaud) je uvězněna a odsouzena k doživotí za vraždu. Dostane však šanci k vykoupení. Musí uzavřít nevypověditelnou smlouvu s vládou. Po třech letech intenzivního tvrdého výcviku, vedeného sadistickým mentorem Bobem (Tcheky Karyo) se z Nikity, nyní již pod novou identitou „Josephine", stává vládou placený a brutálně efektivní nájemný zabiják. Luc Besson vytvořil tímto filmem zcela nový koncept „la femme fatale". (Magic Box)

Shit

Naštěstí tenhle francouzskej film nemá moc společnýho se stejnojmenným seriálem.Luc Besson natočil docela drsnej a realistickej thriller. Anne Parillaud je ve své roli fakt brilantní a její přerod z drogově zavislé na tajnou agentku je vynikající, ale i tak to 100% nebude, něco tomu přece jenom ještě chybí ()

lesumir

Jak já se těšil, až zase uvidím Nikitu a tentokrát v originále. No, velké překvapení se nekonalo, musím uznat, že český dabing byl lepší, francouzština mi nesedla a Anne Parillaud při zvýšení hlasu byla nesnesitelná. Ale to stále nemění nic na tom, že Nikita je nejlepším (spolu s Leonem) dílem z Bessonovské sbírky, proto se tomu dá málo co vytknout, ve své nejsilnější době stvořil profesionální vřažedkyni, kterou zná dneska skoro každý nebo legendární scénu se zazděným oknem. ()

Flakotaso

Vysoce nadčasové, stylové, podbarvené vynikající hudbou Erica Serry. Avšak stejně jako u všech Bessonových filmů mi tam to pověstné "něco" chybělo. Nedokážu identifikovat co, ale pocit neúplnosti je neodbytný. Stejně jako u Leona, stejně jako u Pátého elementu. Asi mi Lucův styl moc nesedí, každopádně nechápu proč ted točí Artura a Minikokoty a podobné braky, když v devadesátých letech patřil mezi špičku. ()

ScarPoul

Ten film je akoby pozliepaný z množstva častí. Tie sami o sebe vytvárajú celkom pekný obrázok a odkrývajú skrytý potenciál, bublajúci pod povrchom. Je to predzvesť filmov, ktoré v súčasnosti Besson tvorí, ako na bežiacom páse. Čo nie je zlé. Jeho koketovanie medzi béčkom a áčkom mi prišlo - hlavne v jeho rannej produkcií, ako skvelý trademark. S Nikitou mám ale problém vyslovene osobný. Určite súvisí s tým, že som sa k nej dostal až teraz. Po tom, ako som mal možnosť vidieť variácie na túto tému. V určitom zmysle slova Nikita vydláždila cestu aj filmom, ktoré upevnili jej pozíciu v žánri. Sama o sebe je ale omnoho zaujímavejšia v prvej hodine. V druhej sa rozpadá a vzťahovo chladne. Nevyužiť Viktora Čističa, nevytvoriť viac vnútorného rozkolu medzi normálnym životom a životom vrahyne považujem za veľké mínusy. Nie je to zlý film. Ale rozhodne vo mne nezanechal pocit niečoho úžasného. Čo u raného Bessona mám takmer stále. ()

Marigold

Typický Besson ve svém nejsilnějším období. Silné a atraktivní téma zpracovává bez přemíry důrazu na pozlátko a první plán a naopak: koncentruje se na spodní proudy a psychologii postav. Akce a špionážní gloriola jsou staženy taktně do ústraní, o to větší prostor však dostává lidská dimenze příběhu o ženě, která dostala druhou šanci. Akční stránka, ač skutečně zabírá minimum prostoru, je provedená velmi vynalézavě a obsahuje značnou porci cynismu, ne nepodobného pozdější Tarantinově poetice. Anne Parillaud hraje s neuvěřitelným nasazením a drastický přerod své postavy podává s neobyčejnou mírou přesvědčivosti. O Bessonově formě svědčí i "čističovská" epizoda, která díky výkonu Jeana Rena patří k filmové klasice. Osobně mi dost vadí syntetický soundtrack a poněkud kolébavý krok vyprávění, nicméně i tak patří Nikita k absolutní klasice, na čemž nic nezmění ani tradičně debilní americký remake. ()

• Brutální Nikita byl první francouzský film, který v USA překonal hranici pěti milionů amerických dolarů za tržby. (Snorlax)
  • Pri prestrelke v kuchyni (cca 46.min) je jasne vidieť, ako Nikite (Anne Parillaud) v jednej scéne ostane vybitá pištoľ (záver ostane vzadu), ale keď sa ukryje naspäť za pult, tak zbraň už je opäť nabitá (záver vpredu). (zdenoeddie)

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění