Epizody(3)

Dramatický příběh slibného mladého herce zasazený do počátku padesátých let dvacátého století. Mnoho mladých lidí tehdy muselo volit stejně jako on: totalitnímu režimu se postavit, přizpůsobit, nebo se na něm dokonce aktivně podílet. Volba hlavní postavy minisérie Herec je přitom ještě o řád složitější. Standa v sobě totiž skrývá velké tajemství. Pro někoho traumatizující handicap, pro něj však překvapivá cesta ke kariéře. Minisérie je studií lidského charakteru a jednání ve vyhrocených situacích, kdy otázka morálky a chování hrdiny není zdaleka jednoznačná. (Česká televize)

funkyshit

Uvidíme, kam se bude ubírat pokračování, ale zatím je to první liga po všech stránkách: uvěřitelný, ale poutavý příběh, nadstandardní (na český film) výprava, hutná atmosféra socíku, špičkové herecké výkony, vymazlená vizuální stylizace. Jediné, čemu nerozumím je nakonec to, proč toto velice povedené dílo nešlo primárně do kin, protože Herec s přehledem strčí do kapsy veškerou letošní filmovou produkci, až na Šarlatána - s tím uhraje remízu. ()

O_Peki

První díl za 100%. Perfektní příběh, scénář postupně dávkuje napětí a odhaluje profily postav. Uvidíme jak to pojede dál. Každopádně škoda, že z toho není celovečerní film a nebyl nasazen do kin. ()

Karbos odpad!

Film poplatný dnešní době a ideologii. Tahle tvorba je natolik účelová, že se zajisté dočká i mezinárodního ideového uznání a ocenění:) Paradoxně, v době kdy se film odehrává, sme museli koukat na filmy budovatelské a politicky korektní a v té dnešní máme zase filmy propagující TOHLE a korektnost se nám sice vydala jiným směrem, za to však silnější než kdy dřív. Za mě je to paralela s minulým režimem, až na to, že se stále ještě můžu uklidňovat tím, že mě na to nikdo nenutí koukat když nechci a jsem tomu rád, protože můžu z naprostou jistotou konstatovat že zbylé dva vymývače mozku neuvidím :)) *IDEOLOGICKÉ ZAMĚŘENÍ: 9/10 MÍRA ZÁVADOVOSTI: 8/10 viz profil ()

Dawe2

Cina neskutečný, to je pan herec a tohle je jeho film. Boková, Finger, Batěk a Veselý skvělí! Skvělá a kvalitní hudba, výborná režie a slušný scénář. Na Českou televizi vysoký nadprůměr. ()

hony23

Za mně teda super počin České televize, za ty 4 hodiny nenastal jediný okamžik, kdy by mě to začalo nudit. Cína fakt překvapil, postavu vlka v rouše beránčím zahrál skvěle. Ten závěr byl trochu předvídatelný, ale to vůbec nevadilo, scénáristicky i režijně výborné. ()

Franki69

Krutý příběh z krutých československých poválečných, tedy komunistických dějin. Zmiňován je výslovně rok 1953. Ozvěny násilí, křivd a sviňárniček z dob protektorátu jsou stále živé, nástup Bolševiků k moci v roce 1948 je ještě čerstvější a mladičký amatérský herec Standa Láník /Jan Cina se špatným kádrovým profilem se po návratu z vojenské služby u PTP rozhodl, jak si v době komunistických represí najde v nově se utvářejícím světě svoje místo. Skvěle natočeno, vizuálně silně dobové bez rušivých momentů (kostýmy, výprava a také stále jakoby vybledlá barevná škála všech městských exteriérů). Herecky bezchybné. Nejen Cina, ale i ostatní (Boková, Jastraban, Finger, Vašáryová) vdechli těm smutným figurám, drceným otáčejícím se kolem dějin hloubku a uvěřitelnost. Než hlavní hrdiny šmahem odsoudíte, zeptejte se sami sebe jak byste v době všudypřítomného strachu z tajné policie, strachu o život svůj nebo vašich blízkých morálně obstáli. Lidem se tenkrát stávaly nehody. Padali z oken, přejel je náklaďák, dostali "provaz" ve vykonstruovaném procesu nebo prostě mizeli..K vynikajícímu režijnímu vedení ještě pochválím scénář, který opravdu do konce příběhu nechal diváka připraveného na jakýkoliv zvrat, který by stejně nebyl proti logice děje. Opravdu, kterákoliv z postav může bejt práskač...Herec je vynikající počin produkce České televize, která tu a tam opravdu nadchne (Metanol, Dukla 61..) Dávám 90%, deset procent jde dolů za místy opravdu nesrozumitelný zvuk v dialozích. I ve filmu se dá udělat, aby bylo rozumět postavám, které zrovna v dialogu šeptají. ()

rigby

Celkově hodnotím jako nadprůměrný počin České televize. Alespoň první dva díly se opravdu povedly, u třetího už docházela inspirace a byl takový podivný. Vlastně podivné to bylo všechno, snad jakoby v té době byli všichni teplí. Ale jinak o dramatické okamžiky a dějové zvraty nebyla nouze. Ten závěr jsem už jaksi očekával. Představitel hlavní role byl opravdu vybrán kvalitně a ukázal svoje nadání. ()

jouzy

Všichni tady píší sračky, protože tu dobu nezažili. Vůbec nechápu lidi, kteří se narodili v devadesátých letech "a po" a hodnotí něco co nepobrali (neprožili). Film přesně ukázal co se dělo a tohle byl slabý odvar. Můžete Cinu nenávidět, ale ukázal herecký talent, tak jako všichni v tomhle seriálu, opravdu tu dobu sehráli nelítostně perfektně. Boková a její sestra(ta ve filmu nehrála) jsou asi nejlepší herečky současnosti, takhle prožité herecké výkony(myslím všech aktérů) jsem už dlouho v české kinematografii neviděl. Proto čtyři hvězdy, dal bych pět, ale čekám, čekám stále na Český zázrak. ()

kokofek

Opět po dlouhé době talent typu Rudolf Hrušínský.Byla jsem herectvím Jana Ciny ohromena a zárověň si jej vychutnala . Klobouk dolů. ()

cinemafil

Peter Bebjak, to je pojem. Těším se na každý jeho nový počin. Herec je zasazen do charakterylamačského období 50 let, kdy lidi, co se nenechali zlomit končili nadlouho v lágrech nebo na popravišti. Mohl se Standa pochlapit a vymyslet podraz na estébáky? Byl schopný, ale charakterově plochý. Jak jednou začneš spolupráci, není úniku. Dělal to pro rodinu, soused zarytej bolševik bylo memento. Ale stejně si scénář mohl s hlavní postavou pohrát. Od 1. dílu začínala být postava Standy dost předvídatelná, co díl, to jeden podraz a jeden milenec předhozený hochům od STB. V posledním díle ne, tam napráskal ségru a skoro švagra. Zpracování postavy zůstalo pod možnostmi scénáře. Jinak Jan Cina je talent a nesporný příslib kvality u nové herecké generace. 4* ()

quido_zidle

Jedna z nesilnějších věcí co jsem z tvorby ČT kdy viděl(a to jsem na naší tvorbu velmi kritický)... Po prvním díle jsem si říkal "Halelujá, konečně je tady kromě Ondříčka další český režisér s koulemi...No a ejhle není - on to sused pán Bebjak s guľami...Napínavé od začátku do konce. Super "pouze" tři díly. Skvělý casing, scénář, dialogy. Úplně jsem cítil tu mrazivou atmosféru doby a jak se v ní dokázali plavat nahoru jen ty nejsmrdutější ryby... ()

kpt.Johanson

Seriál má spád a tři díly jsou víc než dost. Pravda nutno poznamenat, že téma je celkem otřepané a není ani uchopené nijak příliš originálně. Prazvláštní pro mě zůstává motivace hlavní postavy, kterou si máme vlastně jen domyslet, na které nezanechává její jednání prakticky žádný morální dopad. Výsledkem je pak profil jedince s psychologickým profilem bez emočního psychopata, jehož motivace je zaměřena čistě na vlastní prospěch, který ovšem trestuhodně potápí jednu svou šanci k lepšímu životu za druhou, jen pro poslušnou službu něčemu, co jej stejně má za odpad lidské společnosti. V takovém kontrastu by hlavní hrdina byl spíše jasně submisivním jedincem, který pro svou existenci potřebuje opovržení a vlastní znehodnocení, čehož si cení víc než vlastní důstojnosti a vůbec jakýchkoli morálních hodnot. Z celého tedy spíše čiší jasné "Proč?" Atouha po lepším životě, penězích, či uznání to evidentně není. Stejně tak není nijak vysvětlen vztah hlavní postavy se svým StB kontaktem, který jej v jednu chvíli hodí přes palubu, aby mu na druhé zachránil život jen pro ten svůj, kterého z nepochopitelného důvodu hrdina kryje i přes jasný následek vlastní smrti. PNepochopitelná je scéna s průchozím podhraničním přechodem, na jehož konci, museli připravení vrazi StB čekat, tedy už někde za hranicí v cizím státě a riskovat tak konflikt při odhalení druhou stranou. Jistě mohlo by to být nahrané jako většina falešných přechodů, ale proč by pak na konci stejnou cestou vyslali jeho, aby se za hranice dostal, pokud by ten tunel pořád neústil v jiném státě. To a mnoho dalších nesrovnalostí z toho dělá víc pokus o šokování diváka homosexuálními scénami a neskrývanou brutalitou režimu, jehož jednání však není dovysvětleno a svým způsobem nedává smysl. Není ani problém toho, že by si některé věci mohl divák domyslet, jako spíš to, že díky výše zmíněnému nefunguje toužený efekt nastavení zrcadla vlastní morálce a samotná morální pointa pak vyznívá vniveč.Z celého počinu to pak dělá jen jakousi výpověď typu "I tohle a takhle se to dělo.. A jedeme dál." ()

Saxos

Jednooký rusák to řekl dobře "když nic nevíš, tak jseš bezcenný". To mělo mladého lovce soudruhů bukanýrů padesátých let trknout. A asi trklo. Prásknul koho mohl. Zápory: 50sátá léta nebyla taková prdel, jak nám to tu přijde. Závěr: doporučuji a mohlo by se hrát dál. ()

FatimaO

První díl viděn v i-vysílání ČT ještě před televizní premiérou a nadšení bylo veliké. Janu Cinovi role hodně sedí a Jenovéfa Boková také výborná ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů