25 let neviny

(festivalový název)
  • Polsko 25 lat niewinności (více)
Polsko, 2020, 112 min

Režie:

Jan Holoubek

Scénář:

Andrzej Gołda

Piotr Trojan, Agata Kulesza, Dariusz Chojnacki, Jan Frycz, Łukasz Lewandowski, Mikołaj Chroboczek, Andrzej Konopka, Julian Świeżewski, Magdalena Różczka (více)

Obyčajný život prostoduchého dobráka Tomka Komendy (Piotr Trojan), ktorého snom je stať sa jedného dňa automechanikom, sa obráti nohami naruby po tom, ako bol omylom obvinený z násilnej vraždy a odsúdený k 25 rokom do väzenia. (sochoking)

borec999

Príbeh je to bez debaty smutný a poľutovaniahodný. Poliaci znova vytiahli ťažkú tému a znova ukázali, že takéto filmy im idú. Nepopieram kvality filmu, ani to že niektoré scény vo väznici boli veľmi nepríjemné. No vyššie ako na 3* ísť nemôžem z 2 dôvodov- prvým bola príliš veľká predvídateľnosť deja a tým druhým, že filmov na podobnú tému som už pár videl a mal som pri sledovaní pocit že všetko z toho čo tu bolo som už videl niekde inde. Vo výsledku je to dráma s pár nepeknými momentami, ktorá si neberie servítku pred ústa a ukazuje, že aj v dnešnej dobe si môžete odsedieť 25 rokov v base za nič. Ale určite ma nezasiahla ani nerozložila takým spôsobom aby som si ju výraznejšie zapamätal. Vzhľadom na 89%, ktoré film drží v čase môjho komentáru, "len" nadpriemer a 60% ()

JohnCZ

Říká se, že ty nejsilnější příběhy píše sám život a životní příběh Tomka Komendy mezi ně teda patří. Jestli realita odpovídá tomu, co bylo odvyprávěno ve filmu, tak to nebyl ani justiční omyl, ale kardinální fuck up, totální diletantství a... prostě zločin. Film syrovej a surovej, chladnej jak psí čumák, s jednoduchou, ale kvalitní režií a přesně trefenou dobovou atmosférou. ()

jakeer

Je to natočené naozaj verne, film pojednáva o strašlivom životnom príbehu. No ani filmom o holokauste nedávame automaticky plné hodnotenie a prihliadame aj na remeselné kvality. S výnimkou predstaviteľa hlavnej postavy sa tu nestretávame s ktovie akým svetovým herectvom. Neodpustíme si ani niektoré klišé, napríklad hrdina sa čuduje, že telefón vďaka GPS rozpráva (aby sa demonštrovalo ako dlho je už zavretý - pritom v base smartfón určite nevidel, že jo). Nemožno sa vyhnúť inému filmu s takmer totožnou problematikou, ktorý som videl pred pár mesiacmi a ktorý bol nakrútený dokonale - Présumé coupable. ()

Maynard.

Wau. Jeden z top filmů, který sem snad letos viděl. Rozhodně jeden z těch nezapomenutelných a brutálně drsných. Lidský příběh (esi se tomu peklu v polským vězení dá vůbec říkat "lidskost"), kterej se zakládá na pravdivým příběhu, z čehož naprosto mrazí. Asi se tomu nedá uplně říkat vězeňskej film, páč se tam toho dost odehrává i za zdmi, hlavně mraky flashbacků a vzpomínek. Rejža si s tím fakt pohrál a mě absolutně odrovnal. Na to, že je to film z polský dílny, tak je to fakt dokonalost sama. Za mě překvapení roku a nejlepší polskej film, co sem kdy viděl. Jo a 2.nejlepší vězeňskej... Mistrovský umění!!! ()

Aljak

Ach, tak to bolo drsné! Viete si to predstaviť, že by sa vám stalo to, čo Tomekovi Komendymu? Čo všetko si tento chalan musel vytrpieť, kým sa konečne preukázala jeho absolútna nevina? Neuveriteľné! Poliaci to natočili fakt kvalitne, vierohodne a bez servítky. Piotr Trojan zahral postavu nevinného Tomka priam realisticky. Väzenská atmosféra bola drsná a skľučujúca, obzvlášť keď sa spoluväzni dozvedeli, za čo sa tam Tomek ocitol. Škoda, že film nemal väčší psychologický a filozofický rozmer, keďže mnohé situácie si to priam pýtali. Mohlo tu byť aj viac z tých súdnych procesov, poprípade konzultácií s právnikom. Dialógy tiež nič extra a skôr sa k slovu dostali činy ako samotné slová. Každopádne, poriadne emočne vypätý film. Len tak ma napadlo, bohvie koľko ďalších Tomekov Komendov takto sedí v base za skutky, ktoré nespáchali? ()

• Vďaka Komendovmu prípadu sa začali médiá v Poľsku venovať téme justičných omylov aj nezrovnalostiam v iných prípadoch odsúdených, ktorí sú možno vo väzení neprávom. V súčasnosti sa podľa režiséra filmu Jana Holoubka v Poľsku hovorí minimálne o dvoch takýchto prípadoch, ktoré boli znovu otvorené. (siloalampa)
  • Filmovalo sa na viacerých miestach v poľských mestách Varšava, Wroclaw a Zabrze. (MikaelSVK)
  • Tomasz Komenda (Piotr Trojan) dostal odškodnění v přepočtu 74,6 milionů korun. Jde o největší takové odškodnění, jaké kdy bylo v Polsku přiznáno. (Punisher)

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly