Reklama

Reklama

Sissi

Trailer

Obsahy(1)

Cesta lásky vede z rodinného sídla k císařskému dvoru. První část klasické rakouské romantické trilogie v hlavní roli s Romy Schneiderovou. Píše se rok 1853 a bezstarostná a rozverná šestnáctiletá dívka, bavorská princezna Alžběta, zvaná Sissi, si užívá dospívání na rodinném sídle, kde je coby oblíbená dcera bavorského krále Maxmiliána I. Josefa, vychovávána ke svobodomyslnosti a lásce k přírodě i umění. Když matka mladého rakouského císaře Františka Josefa, Žofie Frederika Bavorská, pojme plán na sezdání syna s Alžbětinou starší sestrou Helenou, zvanou Néné, doprovází ji na cestě do rakouského Bad Ischlu právě Sissi. Zatímco Néné se připravuje na ceremoniality seznámení s Františkem, Sissi si užívá místní přírody a rybaření. A shodou okolností se právě při té příležitosti setká s mladým císařem, kterému její krása i osobnost okamžitě učarují... Rakouský producent, scenárista a režisér specializující se na oddychové kostýmní snímky Ernst Marischka pojal plán na filmové ztvárnění mladé lásky populárního císařského páru na základě operety, kterou připravil a s velkým úspěchem před válkou uvedl jeho starší bratr Hubert. Jelikož práva na adaptaci od Huberta již ve třicátých letech odkoupilo americké studio Columbia (výsledkem byl snímek The King Steps Out od Josefa von Sternberga), koupil Ernst práva na dvojdílný román Marie Blank-Eismannové "Úděl císařovny Alžběty". Do hlavních rolí obsadil začínající herečku Romy Schneiderovou, dceru dobové hvězdy heimatfilmů Magdy Schneiderové, a mladého představitele romantických partů Karlheinze Böhma.
Během uvedení předčil snímek veškerá očekávání a stala se z něj senzace nejen v Rakousku a okolních zemích. Dodnes náleží mezi divácky nejúspěšnější německy mluvené produkce, ale navíc sehrál zásadní roli v utváření mezinárodního obrazu o Rakousku i životě samotné císařovny Alžběty. Mnohé historické nepřesnosti z filmu vstoupily do obecného povědomí chybně jako fakta, která ale na druhou stranu ze Sissi učinila komerční ikonu. Právě z ní, ale i malebných scenérií prezentovaných v tomto filmu žije rakouský turistický ruch až dodnes. Navzdory ohromné divácké popularitě se vůči filmu ohrazovala nejen dobová kritika, ale ve zpětném pohledu i samotné jeho hvězdy. Ačkoli se Sissi pro Romy Schneiderovou stala odrazovým můstkem pro velkolepou mezinárodní kariéru plnou herecky náročných rolí, nikdy se nedokázala zbavit stigmatu, které na ni vrhala role romantické princezny. Karlheinz Böhm se následující roky pokoušel vymanit ze škatulky milovníků v kostýmních filmech, až se mu to povedlo titulní rolí v legendárním psychologickém krváku Šmírák (Peeping Tom). Skandál, který jeho part vyšinutého vraha ve své době vyvolal, úspěšně ukončil nejen jeho kariéru v německých filmech, ale i reputaci doposud uznávaného režiséra Michaela Powella. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (125)

Zagros 

všechny recenze uživatele

Dokonale natočená historická romantika. Tvůrci dle mě měli jasný cíl a ten jasně dodrželi. Krásná červená knihovna z prostředí okolo rakouské královské rodiny. Nelze jim vytknout nic, v rámci žánru je to přesně, jak to být má. Osobně jsem film viděl jen díky sestře, která svého času Sissi měla velmi ráda a dala by jí maximální hodnocení. Sám s klidným svědomím dávám tři hvězdy. ()

natalie15 

všechny recenze uživatele

Áno, je to síce veľmi naivné, ale aj tak prekrásne. Keď si človek odmyslí reálnu verziu Elizabeth Bavorskej máme tu celkom pekný romantický výlet do časov minulých. Výprava sa mi páči, postavy sú milé: najmä maďarský žandár, Romy Schneider je veľmi pekná a Franc očarujúci... Myslím že toto si vždy rada pozriem keď to budú opäť dávať v TV. 65% a 3 hviezdy, to platí pre všetky diely. ()

Reklama

majky19 

všechny recenze uživatele

Velmi hezky zpracovaný snímek o životě budoucí manželky císaře Franze Josefa I. a tedy i první dámy Rakouské monarchie, v hlavní roli s Romy Schneiderovou. Když se na to podíváme i z druhé strany, je až neuvěřitelné, že v čele rakousko-uherského mocnářství vydržel Franz Josef I. dlouhých 68 let, během nichž se celkově proměnila společenská, kulturní i průmyslová situace a i přes celou řadu životních peripetií, kdy mu zavraždili v Itálii právě manželku Sissi, synovce Františka Ferdinanda D´esteho zase zastřelili v Sarajevu a tím byl rozpoután konflikt 1. sv. války atd., že i přes to všechno se na trůně udržel tak dlouho a i přes veškeré nepříjemnosti měl respekt takřka u všech vrstev obyvatelstva. ()

vesper001 

všechny recenze uživatele

Energická Sisinka – podobně jako naše Popelka – ráda jezdí na koni a o zvířátka se stará víc než o etiketu. A tak není divu, že když hodí mladému císaři udičku, tento jí dá přednost před porculánovou snoubenkou, kterou mu vybrala patřičně dominantní máti. Přezdobená pohádka s roztomilou Romy Schneider a vcelku sympatickým Karlheinzem Böhmem je koukatelná i po téměř šedesáti letech. ()

Agatha 

všechny recenze uživatele

Díky tomu, že se považuju za docela dobrého znalce dynastie Habsburků (a to hlavně z 19. století), tak si dovolím tvrdit, že 1. část filmu o bavorské princezně Alžbětě (nebo jak je familierně nazývána Sissi), se ve velké míře zakládá na skutečnosti. Jen je zde přehnaná Alžbětina láska k Františku Josefovi, zpočátku ho sice ráda měla - to ano, ale ne tak přehnaně jak je tomu ve filmu. Ostatní se mi zdálo po historické stránce velmi věrohodné. A film má beze sporu i jiné kvality, např. kostýmy jsou úžasné, na r. 1955 je výborná i kamera a některé herecké výkony jsou také výborné (hlavně Romy Schneider a Uta Franz). ()

Galerie (19)

Zajímavosti (16)

  • Obľúbenosť filmu prilákala turistov do miest, ktoré sa spájali s cisárovnou, čím sa výrazne zvýšil rakúsky turistický ruch. (Arsenal83)
  • Žofie Frederika Bavorská, matka Franze Josefa I., byla dvojčetem Marie Anny Bavorské, pozdější saské královny. Obě sestry si byly velmi podobné. (Teimei)
  • Film sa natáčal v Rakúsku, v mestách Bad Ischl, Dürnstein an der Donau, Innsbruck, zámku Fuschl a vo Viedni (vrátane ateliéru Atelier Sievering, zámku Schönbrunn, kostola sv. Michala - svadobná scéna). (Arsenal83)

Reklama

Reklama