Davidovo manželství prochází krizí, poslední dobou se mu příliš nedaří a ani psychicky na tom není nejlépe. Přesto má obrovské štěstí. Stane se jediným člověkem, který přežil děsivou havárii vlaku při návratu z New Yorku, kde se pokoušel sehnat lepší práci. Probere se v nemocnici. Z televize se dozví děsivé detaily o smrti skoro sto dvaceti cestujících i o tom, že trosky vlaku se rozlétly na míli daleko. On sám nemá ani škrábnutí. Za pár dní najde za stěračem auta lístek s otázkou: "Byl jste někdy nemocný?" Začne hledat člověka, který mu tam lístek nechal. Je to Elijah, majitel komiksové galerie, který trpí vrozenou vadou mající za následek extrémní křehkost kostí. Elijah hledá někoho, kdo je jeho pravým opakem - člověka nepoškoditelného, nezničitelného. Je přesvědčen, že je to právě David, a považuje ho za komiksového hrdinu, kterému je třeba do cesty stavět různé překážky, na nichž má dokazovat svou nepřekonatelnost. (TV Nova)

majec4

Bezchybne. Scenar, kamera, hudba, rezia, herci. Vsetko ma dostalo. Klobuk dole, fakt som to od tohto filmu necakal. ()

krvavamera

nejlepší film o superhrdinech, co jsem kdy viděla. nejlepší film o geecích, co jsem kdy viděla. nejlepší.. není co dodat, skvělý příběh, skvěle zpracovaný, se skvělým herectvím a ještě k tomu s brucem willisem. ()

kamil.i

Nech si každý tvrdí čo chce- Vyvolený je jednoducho najlepší Shyamalanov film! Šiesty zmysel síce bezchybne narába s výrazovými, rozprávačskými a remeselnými prostriedkami, no je to "len" kvalitne zvládnutá ducharčina s fatálnym záverom. Každý moment Vyvoleného vo mne zanechal hlbší dojem a pôsobil dramatickejšie ako Šiesty zmysel. Stačí porovnať bezduché čumenie tragédiou poznačeného páru v Šiestom zmysle s úsečnými rozhovormi a pohľadmi plnými nevyslovených emócií leptajúcich vzťah Davida Dunna vo Vyvolenom, kde sa problém vo vzťahu presúva z doplňujúcej milostnej roviny na úroveň potláčania vlastnej identity, čo je nosná téma filmu. Takýchto komplikovaných presahov je vo Vyvolenom omnoho viac ako v Šiestom zmysle a mohol by som pokračovať v menovaní, no stačí spomenúť jednu dokonalú scénu za všetky: Dunn sa ako maskovaný Ochranca potichu prikradne k násilníkovi, zavesí sa na neho a priškrtí ho, kým sa násilník metá po izbe a trieska nepovoľujúceho Dunna chrbtom o stenu. Zdanlivo jednoduchá scéna za tónov dokonalej heroickej hudby vyrieši (no neskôr sa ukáže, že vlastne skomplikuje) Dunnov psychologický problém s identiou, s rodinou a zároveň Priceovou životnou teóriou. Vytvorí tak jeden z najsilnejších momentov kinematografie, veľkolepejší ako hociktorá monumentálna bitka a vtesná vám slzy do očí. ()

Jaroslaf

tenká je hranice mezi geniálním dílem a prasečí nudou co je jeden velký blábol, ale zmátnout to mohlo ve své době opravdu hodně erudovaných pseudointelektuálů. ()

Flopik

Nakoľko teraz vychádza Glass tak som si tento film chcel pozrieť a som celkom milo prekvapený. Popravde to nie je úplne môj šálok kávy.Scény si dosť rozťahané a tempo filmu je pomalé. Avšak celkové prevedenie skvelé , postavy výborné a soundtrack nádherný.Škoda že vo filme nebolo viacej toho ako na konci. Celkový posledný zvrat ma prekvapil u mňa za 4*. ()

TheSpearCZ

V době před kdejakým MCU nebo DC stál M. Night Shyamalan a ten zde vytvořil unikátní záležitost, která má svoji největší sílu ve své jednoduchosti, kterou na dnešních plátnech již takřka nevídáme. Příběhová linka Samuela L. Jacksona, který tu vede "honbu za uvědoměním" je ve výsledku to nejdokonalejší z celého filmu, ale v pozadí nezůstal ani Bruce Willis jehož práce s režisérem mu také evidentně svědčila, i když Šestý smysl se mi líbil o chlup víc. Shyamalan znovu potvrdil, že dříve opravdu natáčel na malém prostoru velké filmy, které mu může závidět kde kdo. Dobrá podívaná. Čisté 4* ()

bratr.Milan

Nejlepší komiksový a superhrdinský film všech dob, protože se nesnaží tupě převádět barevné obrázky ze sešitů do filmového média jako jiní, ale stojí sám za sebe coby svébytné dílo. Vzdává hold tomu co je v komiksech dobrého, ukazuje sílu mýtů a tajemství nadpřirozených věcí v obyčejném životě, zároveň, jen tak mimochodem, se hluboce ponoří do mezilidských vztahů, mezi mužem a ženou, otcem a synem, do tajemství lásky a oběti. Dotkne se toho, co to znamená být mužem. Je o hledání vlastní cesty, jak objevit svoje životní povolání a jak najít štěstí v jeho naplňování. Všechno doprovází dokonalá hudba, má překvapivé rozuzlení, skvělý casting, scénář, kameru i režii. Za mě je to nejlepší film M. N. Shyamalana a jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Podle mě nebylo potřeba točit další dva díly, pro které se režisér rozhodl, mají klesající kvalitu. „Rozpolcený“ (2016) je zajímavý film, který neměl být napojený na „Vyvoleného“ a „Skleněný“ (2019) už podle mě nemusel vůbec vzniknout. ()

Berry

Ještě před tím, než jsem se podívala na Vyvoleného, jsem byla upozorněná, že za moc nestojí. O to víc jsem byla překvapená, jak mě film sebral! Pokud pochopíte Shyamalanův záměr, čeká vás výjímečný film. Výborná scéna: když chce Spencer Treat Clark střelit do Bruce Wilise, aby ho přesvědčil, že je ,,vyvolený" a on mu řekne, že pokud to udělá, nic se mu sice nestane, ale okamžitě se odstěhuje do New Yorku. Dobrá psychologie... ()

TomBar

Dôsledne vystavaný príbeh, prekvapujúci charakter, vybraný pre Bruca Willisa, dynamika deja a napätá atmosféra. Originálny nápad, skvelá realizácia. Tento film je vyvolený. ()

fifi.m

Pro mě bohužel velké zklamání. Bavilo mě to mnohem méně, než mnohými zatracovaná Vesnice. Ačkoliv tohle bylo kratší a dějově tedy rychlejší, nudilo mě to a nedokázalo vtáhnout do děje. Celý film byl příliš temný, to nemám ráda. Kus střední části bez dialogů pouze s dramatickou (pro mě dost nepříjemnou a rušivou) hudbou nedokázal udržet moji pozornost. A navíc jsem zjistila, že zřejmě nemám ráda Bruce Willise. ()

Helldo

Skvělá Shyamalanova režie (nevím proč to v poslední době tak skřípe), dobrý scénář a excelentní herecké výkony....já byl nadmíru spokojen, závěrečné rozuzlení jsem polykal plnými doušky a můžu jen doporučit!! ()

vojtaz

Tohle je asi jeden z nejdivnějších filmů, jaký jsem kdy viděl. Chvílema bych tomu dal hvězdiček 5, ale chvílemi zase ani jednu... Atmosférou je to takový 6. smysl, Dějově je to ale občas takové, že člověk vlastně neví, o čem to je... Musím říct, že konec byl dobrý, ikdyž se sám sebe marně ptám, jak to vlastně skončilo?? ()

noelcoward73

Tajemný příběh nabízí napětí do poslední chvíle. Herecké výkony jsou vcelku dobré. Samuel L. Jackson mohl dostat více prostoru. Přesto mi na filmu do plného hodnocení něco scházelo. Tajemství nezranitelnosti nebylo pořádně vysvětleno a konec mi přišel trochu uspěchaný. Na druhou stranu se jednalo o neobyčejný námět, takže jsem téměř spokojen. ()

drozdy1

Shyamalan je génius nejdříve Šestý smysl a teď tohle. Neuvěřitelný! Film baví po celou dobou je scenáristicky zajímavý a nenudíte se ani na malou chvíli. Luxusní film jehož hudba a herci ho řadí o třídu výše. Hodnocení: 87%. ()

Bozvav

Velmi zvláštní snímek, jenž nesedne každému. Nicméně mne zaujal. Skvělá muzika, herci hráli jak o život, velmi zajímavý námět a hlavně zpracování. Za mne 80%. ()

sirien

Něco tomu chybí. Skoro ve všem. Rodinné drama jakoby běželo jen na pozadí, Willis je celou dobu nepřítomný, jakoby se ho věci takřka netýkaly a nezajímaly ho, občasné dramatické scény následně vyšumí. A je to Shyamalanova vina - herci ho spíš zachraňujou, bez Willise a Jacksona by to vůbec nemělo šťávu. Ten artově pomalý styl je naopak docela příjemný a celkový koncept komiksu přeneseného k realitě je velice dobrý, ale opět - působí tá jako nějak nedokončeně. Upřímně mě docela překvapuje, že to ocení i někdo mimo komiksové nadšence, ale nejspíš nad tím slintají artoví fanatici ()

Saur.us

Shyalamanova mysteriózní odpověd na komiksové filmy, která je sice slabší než jeho předchozí Šestý smysl, ale stále šlape jako hodinky a nechává nás příjemně tápat. ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací

Herci z Vyvoleného se vrací

26.09.2017

Vyvolený se konečně dočká pokračování

Vyvolený se konečně dočká pokračování

27.04.2017

17 let! Tak dlouho fandové M. Nighta Shyamalana vyhlížejí dvojku Vyvoleného, která se konečně stává realitou. Ve filmu nazvaném Glass se objeví Bruce Willis i Samuel L. Jackson a premiéra nás čeká 18… (více)

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda