Veliká

Velká Británie / Austrálie, (2020–2023), 25 h 42 min (Minutáž: 46–58 min)

Tvůrci:

Tony McNamara

Hudba:

Nathan Barr

Elle Fanning, Nicholas Hoult, Florence Keith-Roach, Sebastian De Souza, Sacha Dhawan, Phoebe Fox, Bayo Gbadamosi, Adam Godley, Douglas Hodge, Louis Hynes (více)

Série(3) / Epizody(30)

Tony McNamara, na Oscara nominovaný scénárista filmu Favoritka, přichází s žánry mísící, anti-historickou jízdou napříč Ruskem 18. století. Satirické komediální drama Veliká pojednává o vzestupu Kateřiny Veliké z outsiderky k nejdéle vládnoucí panovnici v dějinách Ruska. První řada vypráví fiktivní, zábavný a anachronický příběh o idealistické, romantické mladé dívce, která přijíždí do Ruska uzavřít dohodnutý sňatek s náladovým carem Petrem. Kateřina, doufající v láskyplný a sluncem zalitý život, se místo toho ocitne v nebezpečném, zpustlém a zaostalém světě, který se rozhodne změnit. Jediné, co pro to musí udělat, je zabít svého manžela, přemoci církev, usměrnit armádu a získat dvůr na svoji stranu. Velmi aktuální příběh o minulosti zachycuje řadu rolí, které tato milenka, učitelka, panovnice, přítelkyně a bojovnice během svého života sehrála. (HBO Europe)

zigy

Dělat si predel z Rusáků a ještě s takovou sexisticko-úchyláckou vyřídilkou...to už chce koule a tenhle seroš je má! ()

NikaIn

Prečo sa zameriavate na historické nepresnosti? Toto nie je historický príbeh Kataríny veľkej a Petra III,je to fiktívna komédia. Za mňa to urobili skvele,bolo to zábavné,nadľahčené,malo to dobré tempo,herci boli úžasní. ()

HanzoBureshi

Huzzah!!!! The Great je skutečně povedený kousek, který téměř netrpí žádnými chybami. Je to vtipné, je to úchylné, někdy je to smutné, někdy je to dost překvapující. Byly tu i šokované události, které díky vtipné atmosféře, jsem si danou událost užíval ještě více. Z počátku mi trochu trvalo, než si mě Elle Fanning získala, ale poté mě opravdu překvapila. Nicholas Hoult mě uchvátil hned a bylo mi hned jasné, že on bude středem zábavy a všech úchyláren. Šokující zvyky oné země byly též vtipné. Tohle celé doprovázely i perfektní postavy, které byly svým způsobem mazané. Velementov, Grigor nebo Hugo a jeho Hugoland mi budou dost chybět. Tony McNamara je prostě génius. Při poslední řadě jsem vnímal jistý pokles ohledně humoru a to díky jisté události, která se stala v polovině třetí řady. Na čtvrtou řadu jsem se těšil, ale zároveň bál. Jenomže je nakonec nyní seriál ukončený a musím říct, že to byla velká porce ZÁBAVY. Mé hodnocení: 8/10 ()

PeteBuck

Doteraz nechápem, ako som tento "skvost" vydržal pozerať. Asi je to tým, že som to dával rýchlosťou 1 séria za rok a bolo to s patričným odstupom. Seriál, asi myslený ako komediálny, zachytávajúci život a panovanie Kateríny II. Veľkej, vykresľuje celý ruský dvor ako jednu veľkú party plnú sexu, obžerstva, ožierania sa a spriadania intríg a politikárčenia. Proste akoby ste si čítali záznamy ruskej tajnej polície mapujúcej aktivity Rasputina pre cára Mikuláša II. Nechápete, pre akú vekovú časť obecenstva je to písané, poprípade, či to nenapísali infantilní magori. Spomínam si, že som sa pousmial nad pár vtipmi, ale čím to šlo ďalej, tým to bolo útrpnejšie sledovať, až sa to stalo neznesiteľným. Samotné prevedenie je šialené, čo sa týka kostýmov a mnohých iných vecí, tak sa teda fakt predviedli. Nebudem hodnotiť historickú stránku, to nemá zmysel, snáď iba to, že sa trafili iba v tom, že Katarína II. existovala, rovnako ako Peter III, či Orlov a to je všetko. Dvor je vykreslený ako ťažká paródia, pretože Orlova hrá Ind, alebo niekto podobný, správca najväčšej gubernie je dvojmetrový černoch, čo je tmavší než najčiernejšie bahno Mississippi a celkovo je tam taká etnická pestrosť, že by aj Star Trek zbledol od závisti. Seriál je trápny, nemá v sebe zamak nejakej invencie, kvalitného, nebodaj inteligentného vtipu, funguje iba na samoúčelných vulgaritách a čoskoro spadne až na dno. Čo je škoda, pretože ruská história ponúka neskutočné množstvo námetov na slušný humor. Stačí si prečítať Dejiny Ruska od autorského kolektívu vedeného Švankmajerom. Pri čítaní tejto knihy som sa neraz váľal od smiechu. Príklad: Pre vojnu s Tureckom bolo treba nielen postaviť veľkú pozemnú armádu, ale pripraviť aj loďstvo. V roku 1768 nemala cárska vláda po ruke ani jedno ani druhé. Udržanie poriadku v Poľsku pútalo značné vojenské sily a o stave jedinej vtedajšej ruskej flotily - baltickej - sa cárovná presvedčila v roku 1765 sama, keď sa priamo pri prehliadke konanej na jej počesť dve z lodí potopili. Cárovná zhrnula svoj dojem z inšpekcie baltickej flotily dosť pochmúrne: "je treba priznať, že lode sa podobali tým, ktoré každoročne vyplávajú z Holandska na lov sleďov a nie vojenskému loďstvu." V roku 1768 napísala cárovná jednému zo svojich vyslancov: "Ak to bude vôľa božia, uvidíš zázraky." Zázrak sa skutočne stal - v Stredomorí sa totiž objavila ešte horšia flotila než ruská - a to loďstvo turecké. Po námornej bitke pri Česme (24. - 26. júna 1770) bolo Turecko prakticky bez vojnového loďstva. V Európe síce vtedy vtipkovali, že rusko-turecká vojna je vojnou "jednookého so slepým" (Fridrich II.), ale ruská pešia armáda bola oveľa lepšia ako loďstvo. Škoda, že toto napríklad nezmákol Brooks, alebo Monty Python, či Zucker/Abrahams vo svojich najlepších rokoch. Verím, že by to bolo vtipné. Tvorcom tohto seriálu sa budem vyhýbať ako čert krížu. ()

Kamil111

Černoch jak od Mississippi v roli "hraběte" Orlova? A další černočerný v nejužším kruhu ruského cara? Houf černých dvorských dětí v Rusku 18. století? Nějaká hyperbola, velmi nepovedený vtip či umělecká licence, nebo snaha přes jakoby satiru narvat dětem do hlavy bláboly o tom, že černoši se přece vždy úplně samozřejmě vyskytovali v nejvyšších společenských vrstvách po celém světě? Aktivistická teorie stojící na jejich obvyklém "argumentu" "Dokažte mi, že to tak nebylo?" WTF? Historických výmyslů mraky, k čemuž je sice u úvodního titulku disclaimer, ale je jich tolik, že bohužel všechen ten vtip a satira se ztrácejí v rádoby originálních nesmyslech. A to jsem Favoritce dal 5 hvězd. P. S. Nespolupracoval na tom náhodou děkan Pullmann? ()

tosastava odpad!

Multikulty vymývanie mozgov a prekrúcanie historických faktov už začína byť viac než otravné. Najhoršie na tom je že tento paškvil označujú za pravdivý príbeh. Amíci by dokázali aj do Jánošíkovej družiny obsadiť černochov a ešte by odvážne hlásali že sa jedná o pravdivý príbeh ()

Annaroz odpad!

Naprostá šílenost. I když v úvodu seriálu zazní upozornění, že je pouze inspirován historií, tak tady historicky nesedí vůbec nic. Pominu, že Kateřina se stala carevnou, až po mnoha letech, co se přivdala do Ruska, že mnoho let se svým mužem intimně nežila, ale to, že car Petr tvrdí, že je SYNEM Petra Velikého je už tedy zvrhlost. Když se tvůrci, alespoň v základních faktech nechtějí držet historie, tak si mají vytvořit fiktivní příběh. ()

sehnalkakac

Dala jsem po prvních pěti dílech, 3 hvězdičky. Dneska jsem to dokoukala celý a ten konec nabírá obrátky :) za poslední díl dávám další hvězdu. :) ()

Ondak

Po úvodním nadšení z prvního dílu série došlo na slabší díly. V celém seriálu se vlastně dějová linka moc neposouvá, pouze postavy se postupně vyvíjí. Humorem napěchovaný začátek seriálu postupně ustupuje až k dramatu. Ale naštěstí je humoru dost (hlavně vládnutí a rozhodnutí Petra). Celkově je seriál dobrý a diváci, kterým se líbil film favoritka, nešlápnou vedle. ()

Awer

Pamatuju, jak na celoevropské superstar řekl jeden porotceo Kurtu Nielsenovi, ať si to nebere špatně, ale že otevřel pop music i ošklivým lidem. Tak tenhle seriál tak nějaké otevírá ošklivé věci (vulgárnost, žerty z násilí) i těm, co nad nimi jinak ohrnují nos (nebo min. mě). V tomhle velmi uvolňující. Samozřejmě to celé je nutné brát jako nadsázku, ale funguje to, adekvátně se vyvažuje burleska a drama, obscénnost a hodnoty, simplifikační skoky a děj a sedí to. Taky bych řekl, že i když to rozhodně není PC, je to vyvážené přesně tak, že to asi málokoho, kdo PC je, úplně rozčílí. To už asi spíš přesně to, čím to vyvažuje (jako Rusko plně černochů), musí štvát opačnou stranu. Bravo! (btw nevím proč, ale Favoritku jsem rozkoukal taky, po 10 minutách vypnul a vůbec jsem si to nespojil. tam mi to přišlo učesané ještě málo.) ()

stepma

Zásadní problém mám s formátem, kdy tvůrci vytáhli highlighty ze života Kateřiny Veliké, časově je zpřeházeli, naohýbali, přikrášlili a vytvořili tak historickou kolosální kravinu. Všudypřítomné oplzlosti, mrtvoly a vulgarismy, na kterých sériál z větší části staví, to už k HBO tak nějak patří. Celkově Veliká není nic, co anotace tvrdí. Není vtipná, satyrická, komediální a už pro boha vůbec ne životopisná ani historická. První série protrpěná, případné další si ráda odpustím. ()

mikruu

No ty vole!!! Barevný v paláci za carského Ruska. Hrabě Orlov Ind, nebo co to je!!! To už je fakt děs, jak se jim leze do pr*e*e!!! ()

Thalin

Veliká je snad jeden z mála historických počinů poslední doby, kde mi ani nevadí ty inovace a úpravy oproti historii. Nepůsobí to totiž tak na sílu a falešně, jako jinde, kam nacpou historické krávoviny a černé šlechtice jen proto, aby tam byli a všichni byli happy. Nicholas jako imbecilní hlava státu nemá chybu a Elle se své role taky chopila víc než dobře. Jen místy to už bylo lehce přitažené za vlasy a působilo to trošku křečovitě. Narážky na pokrmy z losích čenichů jsou vtipné jednou, víckrát ne. ()

NikiVai

Toto je bravurní jízda. Líbí se mi ten podtitul ... občas pravdivá historie ... tvůrci hned na začátku dávají najevo, že toto není v pravdě historický seriál. A v případě této konkrétní  Veliké je mi fuk, kde je pravda, že jde o Rusko, prostě jen si tu satiru užívám na max a výsostně se bavím! ()

orangee

Děj plný zvratů, kde hlavní hrdinka z naivky vyroste v sebevědomou a ambiciózní ženu vládnoucí Rusku, zpočátku neohrabaně, ale pořád lépe než její manžel car Petr "ne Veliký". Seriál, kde si divák od začátku pokládá otázky typu: Co? Jako fakt? Proboha proč? To jako vážně? ... Ač seriál značně bizardní a až nadmíru sexuplných scén, člověk se u toho dobře zasměje a je mu líto, že už je najednou u posledního dílu. Určitě doporučuji a jistě se k seriálu zase někdy vrátím. ()

tehol

je to mnohem, mnohem slabsi a jine nez favoritka. favortika bylo drama s komickymi prvky. toto je vtipna (casto bohuzel radobyvtipna) parodie s jakymisi naznaky vaznosti, ktere ale nejdou vubec brat vazne, protoze v dalsi scene jsou zesmesneny/zapomenuty. ta forma by mohla fungovat, kdyby byl dokonaly scenar (coz neni) a skveli z herci a skvele postavy (coz je z casti - predevsim hoult, elle, dhawan, godley hodge, wakefield). bohuzel jsou tam ale i uplne zbytecne a nudne postavy, predevsim leo a komorna.. ◘◘◘◘◘◘◘◘◘◘◘ nejvetsi maler ale vidim v tom, ze se imo vubec nepodarilo zachytit tu pravou ruskost, je to predevsim genericke ukazovani alkoholiku, idiocie a sukani, ale bez nejakeho presahu. ◘◘◘◘◘◘◘◘◘◘◘ ps. samozrejme o nejake historicke presnosti asi (podle wiki) nemuze byt rec, ale tak to autori rekli hned na zacatek, takze to neresim. a treba volba dosadit cernochy mezi dvorany povazuju za velmi dobry a zajimavy napad ()

Mermaidee

Update: Druhá řada snad ještě lepší než první. Mám chuť si to pustit celý znova, absolutní top. HUZZAH! 1.řada: Pro mě velké překvapení, netušila jsem, že půjde o satiru a sakra si ten seriál užívám. Ano, je poněkud smutné/zarážející/škoda (doplňte sami), že nevychází z reálných událostí, ale kdo vlastně může říct, že ví, jak to tenkrát bylo? Historii psali ti, co uměli psát, leccos se přikrášlovalo... Vůbec tím nechci tvrdit, že seriál popisuje pravdu, ale jsem nanejvýš ochotná všechny ty výmysly odpustit, pokud si udrží dosavadní úroveň. To jsou ty vzácné chvíle, kdy si myslím, že HBO neplatíme zbytečně. A...pořád jsem si říkala, odkud toho Petra znám. On byl to divné dítě v "Jak na věc". Čas léčí, jak je vidět. HUZZAH!!! Opět výborná práce Hulu. Dík. ()

rostsoft

Úsměvná a humorně pojatá historie Kateřiny Veliké. Je to spíš taková parodie, ale upřímně pobavil jsem se. Dost dlouho mě ovšem trvalo pochopit, proč v carském Rusku se nachází tolik černochů, nakonec jsem pochopil, že to byl vlastně humor, a definitivně mě přesvědčilo když jsem viděl švédského velvyslance, který byl taktéž černoch. Jasně, je to komedie, a do té se může dát prakticky vše. Byly tam různé narážky na různé lidi, kteří skutečně žili, ale o mnoho let později. Bylo to příjemné odreagování a upřímně řečeno dobrých komedií není mnoho. ()