Černými barony byli nazýváni příslušníci tzv. Pomocných technických praporů (PTP), jež v padesátých letech tvořily speciální složku naší „lidové“ armády. „Černí“ byli podle barvy nárameníků, „baroni“ pak podle toho, že jako jediní tehdejší vojáci prezenční služby měli peníze, neboť část mzdy za pracovní výkony dostávali v hotovosti. Zajímavé bylo sociálně politické složení těchto jednotek: k „pétépákům“ byli přidělováni odvedenci na jedné straně pro tělesnou vadu, jako např. na „prsa slabý“, ale i politicky uvědomělý redaktor závodního časopisu Dušan Jasánek (V. Javorský), nebo asistent režie Roman Kefalín (O. Vetchý). Na druhé straně lidé s kriminální minulostí jako zloděj Ciml (F. Burda), pro rasový (Rom Kotlár – M. Gumár) nebo třídní (feudál Šternberk – V. Vydra, JUDr. Macháček – B. Rösner) původ. Stejně jako „pétépáci“ stáli na samém okraji vojenské hierarchie i jejich velitelé, obecně se vyznačující mimořádnou dávkou stupidity – major Haluška přezdívaný Terazky (P. Landovský), kapitán Ořech (B. Poloczek), poručík Hamáček (J. Schmitzer) a poručík Troník (M. Donutil). Komické historky jsou však jen odvrácenou stránkou osudu „pétépáků“, provázeného většinou událostmi smutnými a tragickými. Tvůrci to naznačují v úvodních dokumentárních záběrech z filmového týdeníku. Snímek režiséra Zdenka Sirového vznikl podle stejnojmenné knihy humoristického spisovatele Miloslava Švandrlíka. (Česká televize)

lennyd

Zpětně se asi dá na toto období vzpomínat s úsměvem na tváři, ale v oné době bylo lepší dávat si pořádnýho majzla, jinak mohl člověk skončit v kamenolomu taky na pěkně dlouho. Miroslavu Švandrlíkovi se podařilo z tohoto chmurného období do své knihy (knih) vytáhnout to nejzábavnější, a z čehož se pak Zdeněk Sirový snažil vytáhnout to nejzábavnější do tohoto filmu. Je jasné, že film se vlastní knize nikdy rovnat nemůže (a u černých baronů to platí dvojnásob), nicméně skvělým hereckým obsazením (a to fakt dokonalým!) se to vyrovnává. Ani se snad nedá z hereckého ansámblu vytáhnout někdo vyčnívající, protože všichni, Pavel Landovským alias majorem Terazky počínaje, přes Bronislava Poloczka, Jana Krause, Vladimíra Javorského, Josefa Dvořáka, Miroslava Donutila až po Václava Vydru či Ondřeje Vetchého. Co říct závěrem - snad jen že Kazeň musí být, kazeň to je to hlavní!.. ()

honz

Viděno po dvaceti letech: škoda, že nebyl obsazen také ministr kultury Jandák, tomu ti vychlastaní a negramotní lampasáci šli na výbornou... ()

elanius

(46/2012, DVDRip) / Čo dodať ... najlepši je rozhodne Jiŕí Schmitzer (nižší, nižší, kurva nižší :) (8/10) Bronislav Poloczek R.I.P. ()

pytlik...

Už předloha je pouhopouhou lehkou humoristickou literaturou, kterou nikdo nemůže považovat za nějaké věrohodné zobrazení tehdejších poměrů. Film pak jde ještě o tři úrovně výš (nebo níž?), dostává se na úroveň hodně nepovedené parodie, přidává mnoho "vtipů", které se v knize (naštěstí) nenacházely, zejména Donutilův Troník jimi hýří. Mimochodem, Donutil zde předvedl jeden z jasně nejpříšernějších výkonů čs. kinematografie. Jeho šišlání bylo taaak náramně srandovní, že ač jsem film sledoval ve vytopeném (topením, ne vodou!) bytě, od husí kůže jsem chytil angínu. No a ten tragickej Dvořákův konec, to mělo bejt jako co? Beznadějná snaha posunout film na vážnější a tedy "uměleckou" úroveň? ()

sskrblik

Klasika na kterou se s chutí rád znovu podívám - inu co dodat? Pěkná komedie. Čo bolo to bolo, Terazky som majorom. ()

morena.jea

"A tu kto býva, vojáci alebo prasce?! Taký bordel som nevidel ani u cigánov. Toto majú byť vojenské baganče. Voják ktorý má zasraté topánky už potom ani nie je vojak. Čo s takými dôstojníkmi, ktorí si nevedia udržať poriadok na ubikáciach mužstva? Preložiť ich. Do Hornej Planej." ()

Všivák

Tohle je naprostá paráda. Film plný humoru. No, vlastně reality, jak je nám tu předkládáno. Každopádně je to vtipné. Herecké obsazení je skvělé. Stejně tak i samotné výkony. Já jsem si nejvíc oblíbil svobodníka Halíka, který se jenom vožral, poblil a pochcal. Haluška, Hamáček, nebo ostatní důstojníci taky nemají chybu.:) ()

hroubek

Velmi povedená komedie. Tolik nezapomenutelných scén a hlášek se takhle často nevidí. A samotné postavy, to je kapitola sama osobě. Navíc mě udělal radost satirický nádech, díky kterému mu to vypadá zábavně. ()

Sany33

Vynikajúce české obsadenie dáva poznať že sa jedná o veľmi dobrý film a excentrickú komédiu, ktorá si robí srandu z dovtedy tabuizovanej socialistickej krajiny a zo všetkých jej prikázov a nariadení. Hlášky boli veľmi slušné, na pár scénkach som sa pobavil ale ľudia ako ja, čo nemali to šťastie užiť si výstrelky tejto doby to nebudú brať až tak nostalgicky a daný film veľmi rýchlo zavrhnú. Určite si nájde svojich skalných fanúšikov, ktorý repliky z filmu budú mlieť dookola ale ja medzi nich patriť zrejme nebudem. 55% ()

fabecc1222

Jedna z mála ČSFR kultovek, které se velkém opakují do dnes. Pochopitelně i vzhledem k tématice, která v té době byla velmi aktuální, a tvůrčí svoboda tak umožnila filmařům napravovat budovatelské filmové hříchy minulých desetiletí. Ale v první řadě kvůli natřískanému hereckému obsazení a přehršlu hlášek, kdy mnohé z nich postupem let zlidověli. Oproti Tankovému praporu, který je vesměs stylove stejný, je tohle určitě o stupeň lepší film. ()

ABCD Marta

Realita byla opravdu někde jinde, o tom není pochyb, což by vám mohl vyprávět můj děd, ale vezmu-li to z filmového hlediska, kdy se jedná o vtipnou satiru, která nechce nic víc, než diváka pobavit, stávají se Černí baroni v mých očích jednou z nejlepších českých komedií, které kdy byly natočeny. ()

jitrnic

On ten film je v podstatě dost špatný, je to takový sled scének, herecké výkony jsou spíše ochotnické (Donutil, Landa), ale přesto ten film byl svého času pro nás naprostým kultem (nenávidim to slovo, ale v tomto případě neznám výstižnější) a dodnes ho citujeme snad nejčastěji ze všech filmů (absolutním vítězem se stává píchání a chlastání Rudolfa Hrušínského ml.). Jinak knižní předloha Miloslava Švandrlíka je absolutní pecka, pokračování vyšla tuším tři, nejlepší z nich je Ještě máme, co jsme chtěli. Doporučuju. ()

Zemřel Václav Postránecký

12.01.2017

Pavel Landovský 1936 - 2014

Pavel Landovský 1936 - 2014

11.10.2014

Ve věku 78 let zemřel ve včerejších večerních hodinách herec a dramatik Pavel Landovský. Syn zemědělského inženýra a učitelky a bývalý manžel dramatičky Heleny Albertové vystudoval Vyšší průmyslovou… (více)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

16.03.2012