Excalibur

Jen ten, kdo je předurčen, dokáže vládnout magickým mečem. Jen ten se může stát králem. Britský film na motivy dávné legendy o králi Artuši a rytířích kulatého stolu. Temný věk. Země je rozdělena a zmítána válkami. Má však naději na mír, neboť Uther Pendragon, jemuž kouzelník Merlin slíbil za jeho sjednání magický meč Excalibur, uzavře se svým sokem vévodou z Cornwallu příměří. Vášeň je však silnější než vůle. A vášni, která Uthera posedne při spatření krásné Cornwallovy manželky, je tento muž ochoten obětovat vše. I těžce vydobytý mír... Tak začíná jedno ze zpracování dávné legendy o králi Artuši a jeho rytířích kulatého stolu. (Z těch starších připomeňme např. hollywoodskou muzikálovou verzi Král Artuš a jeho družina z roku 1967 a filmy Lancelot od jezera z roku 1974 či Percival Galský z roku 1978.) Režisér Boorman se myšlenkou, natočit Artušovy příběhy, zabýval řadu let. Vyšel z klasického středověkého románu Thomase Maloryho Artušova smrt a pokusil se zrekonstruovat starobylou legendu z pohledu člověka XX. století. Nadpřirozeno a zázračno se v jeho podání stává přirozenou součástí realisticky nazíraného příběhu. Natáčení se odehrávalo v irských exteriérech, v tajuplné, až mysticky působící přírodě, jež si uchovává mnohé z půvabu a kouzla dávno minulých dob... K nezanedbatelným kladům filmu patří výtvarná stránka (kameraman Thomson byl nominován na Oscara), i hudba, používající motivů z děl Carla Orffa (Carmina burana) a Richarda Wagnera. Excalibur byl uveden v soutěži 34. MFF v Cannes v roce 1981, kde získal Cenu za umělecký přínos. (Česká televize)

Juto

Excalibur je vynikajúci, takmer dokonalý mix akcie, romantiky, fantázie a filozofie, vynikajúci a nádherne natočený režisérom Johnom Boormanom a kameramanom Alexom Thomsonom. 8/10 ()

elwen

Myslím ,že je to nejlepší film legendy o Excaliburu. Souboje jsou dělány věrohodně a ty brnění co mají artušovci na sobě jsou efektní,přesně takové jak bych si je představoval . . . Bohužel se scénář příliš nevydařil a proto "jen" 4* 80 % ()

Blackros

Velice kvalitně natočené fantasy, které sice s realitou tehdejší doby nemá moc společného, ale ve víru dění vás nad něčím takovým ani nenapadne přemýšlet. Výborný hudební doprovod, a skvělá výprava. Není toho mnoho co bych tomuto filmu mohl vytknout. ()

dr.fish

Místy hodně divadelní, občas směšné, ale řada velmi silných momentů, ty dělají z filmu opravdovou klasiku svého žánru. Až díky tomuhle filmu jsem si uvědomil, že většina historických příběhů vychází z velmi podobného základu, rozvíjí a parafrázuje artušovskou legendu. Každý Evropan ji má nevědomky v sobě zakódovanou, stejně jako ono tajemství Svatého grálu. 80% ()

majo25

Z detstva som si film pamätal ako výborný film+námet. Dnes som zostal teda sklamaný. Veľa veľa nudných pasáží a takisto aj nejaké komické scény by sa našli. Súboje odmyslím, pretože sa písal rok 1981. Príbeh by si žiadal viac epické pojatie. Ale som aspon trochu doma v ostrovnej mytológii a takisto efekty sú velmi slušné. Hodnotenie: 65% ()

PanZahadnyCZ

Obecně nejvíce opěvované zpracování snad nejlegendárnější legendy britské mytologie. Musím smeknout před technickým provedením - když to porovnám třeba se Soubojem titánů z roku 1980, tak ten oproti Excaliburu vypadá jako kdyby ho natočil Karel Zeman v 50. letech. Excalibur se už naopak vyrovná trikovým filmům konce 80. a celých 90. let. Občas mi připadalo, že se režisér ochuzoval o potenciálně atraktivněji zobrazitelné momenty, ať už v příběhu, tak ve vývoji postav. Carmina Burana má sice neskutečnou sílu, ale dle mého názoru se ji zde ani v jednom případě nepodařilo prodat. Film se mi líbil, ale asi je pro mě k tomuto tématu stále číslo jedno televizní film Merlin z roku 1998 - spíše z toho důvodu, že jsem se k němu dostal už jako dítě a mám k němu spjaté vzpomínky. Věřím, že kdyby to bylo naopak, tak je pro mě Excalibur srdcovým a stejně nostalgickým kouskem. ()

Knuckless

Nic nemuže být tak dobrý, aby to nebylo ještě lepší, jasně. Tohle je ale srdcová záležitost. (mám doma ještě VHS s dost strašným simultánním dabingem a to ještě z "temných dob") A k filmu: herecká 1. liga (Terry, Mirren, Williamson, Stewart, Neeson), nádherná hudba (Wagner, Orff) a výprava (Irsko). Docela nerad chválim, ale... pro mě nejlepší zpracování artušovské legendy... ()

Radiq

Film hodnej označení legenda. Takhle silnej příběh, kterej je navíc propletenej fantasy prvky, se jen tak nevidí. Scéna, kdy se Lancelot a Guenevera v lese políbí, je jeden z nejhezčích polibků, co jsem kdy viděl. Vzadu ten zelenej les, kameny obrostlé mechem a zakázaná láska, kdy Lancelot nejdříve odhání Gueneveru, div jí neprožene břichem meč, pak ji odhání rukou ve zbroji a nakonec tento rozpor vyústí ve vášnivé a neodolatelné spojení dvou těl, přičemž do toho hraje dojemná orchestrální hudba. Když jsme u té hudby, Carmina Burana je kromě filmů o Satanovi v tomto filmu použita tak dokonale, jako nikde. Další scéna, která mě dostala, je když se Excalibur vynořuje a ponořuje z jezera, v rukou ho drží záhadná jezerní paní a kolem je takové mystično... Samozřejmě je to film starší, bitvy a efekty jsou dost primitivní, což trochu zamrzí. Jako ne že by to byl úplně super skvělej film, ale prostě mě bavil. ()

bartias

Epická adaptace se snaží být stejně velká jako její vlastní legendární předloha. Chvílemi je to na škodu. Herci dramaticky deklamují, a i když se snaha cení, místy to spíš než film vypadá jako divadelní představení. Excalibur přesto pečlivě a věrně vystihuje podstatu od krále Artuše, jeho kouzelného meče i rytířů kulatého stolu až po "gandalfovitého" Merlina. Hudba Trevora Jonese je dávno ikonická a kromě mladé Helen Mirren nechybí ani Liam Neeson ve své první rytířské roli dlouho před Qui-Gon Jinnem. 7/10 ()

Nivenx

Rozhodně nejlepší zpracování Excaliburu a Krále Artuše v dějinách filmu. Nemůžu hodnotit jinak než 85%. ()

andrii

Když burácí (s)kalní, klín klanu s trním. Je na trůnu. Mýtný svit na křižovatce klání. Křížem pro kejkle klamných, máchajících /se/ v chmurách omamných. Klaníme se. Vaše excelence z trigy posvátných, kovaná železem. Se safírovou lazurou, rubínovým srdcem. ()

Estrellita

Nudné a zdlouhavé zpracování legendárního příběhu. Nelíbí se mi ani po stránce technické (kamera, zvuk), ani po stránce příběhové. Kdyby se nejednalo o Artušovu story, ani bych to nedokoukala... A Merlina muselo z tý jeho zaříznutý helmy dost bolet čelo. 30% ()

filmmovier

Vynikající fantasy s ještě lepší hudbou. Parádní podívaná, jedna z nejlepších ve svém žánru - a pokud jde o zpracování artušovských legend, tak je snad vůbec nejlepší, i když Merlin se Samem Neilem mu těsně šlape na paty. Je tam všechno a mě nic nechybělo - všechny důležité postavy jako Merlin, Morrigana, Lancelot, meč, nevěra i Svatý grál - ten film má v sobě z těch legend prostě maximum a scénář, jak jinak než skvělý, si s tím poradil na jedničku. Herecké výkony jsou působivé, chvíli se tam mihne i Patrick Stewart, atmosféra je hustá, místy temná a působí to tak nádherně osmdesátkově, že já prostě zíral, jak moc je to dobrý, protože i kostýmy a výprava jsou velmi věrohodné. Takže pro fanoušky fantasy povinnost, pro milovníky artušovských legend dokonce smrtelná povinnost. V porovnání s tímhle filmem působí třeba Merlinův učeň jako Red Dwarf proti Red Dwarf USA - třeba. Nádherná podívaná, kterou si rozhodně zopakuji. 90% to ode mě jistých. ()

Doudis19

Nikdy nepřekonaná adaptace Artušovi legendy. Vyjímečný přiběh a přehlídka v té době neznámých tváří Stewarta, Neesona, Hindse, Byrna a dalších. Pochybuju, že se letos Beckham u kulatého stolu zasadí o hodnotnější film ;-). ()

plechulka

Mám s GOLFISTOU stejný zážitek : tenhle film bez 70mm plátna, potažmo kina Alfa je poloviční! Lepší Merlin prostě být nemůže a scéna, kdy Artuš a ostatní rytíři za burácení Carminy burany jedou tryskem sadem a prší na ně okvětní lístky je pro mě esencí rytířského filmu. Drobný problém jsem vždycky měla s Nicholasem Clayem coby Lancelotem - vždycky na mě dělal dojem, že by se mu víc než Ginevra líbil Artuš.... ()

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

25.10.2011

Nebo král Artuš? To se prozatím přesně neví. Studio Warner Bros. obsadilo do hlavních rolí historické fantasy Arthur and Lancelot Kita Haringtona (Jon Sníh z Hry o trůny) a Joela Kinnamana (detektiv… (více)

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Excalibur nanovo

Excalibur nanovo

22.08.2009

Po Souboji titánů se studio Warner Bros. rozhodlo provětrat další fantasy klasiku z počátku 80. let. To, co nějaký čas znělo jako internetová kachna, se podle všeho stane skutečností. Ano, řeč je o… (více)