Kauza CIA

Lakonický a rezervovaný Edward Wilson řídí tajné operace CIA během událostí v zátoce Sviní. Agentura má podezření, že Castro byl předem informován, a proto Wilson hledá, odkud informace unikly. V průběhu vyšetřování v sérii retrospektiv vzpomíná na otcovu smrt, studentská léta na Yale (poezii, Skull & Bones), nábor do začínající OSS, krátké aférky, vynucený sňatek, získání ostruh ve špionážní práci v Londýně, odloučenost od syna, vypuknutí druhé světové války a vztah s agenturou a britskými a sovětskými protějšky. Sledujeme, jak se jeho idealismus vytrácí a nastupuje něco jiného: odhalování podstaty toho něčeho jiného se v závěru vyšetřování stává ústřední myšlenkou celého filmu. (Filmbox)

Vito_LePour

Ve filmu je místy těžké se orientovat a trochu mu chybí napětí a tempo. Což je na špionážní film bohužel docela špatná vizitka. Na druhé straně je poměrně složitý příběh plný zrad a složitých machinací. Co se hereckých výkonů týká, tam není co vytknout. Je to tak 70%, ale za opravdu nabitý casting dávám 4* ()

GNTRS

Koukám, že originální stopáž filmu je 167 min., alternativní kratší verze pak 139 min. Film jsem objevil na Netflixu a přiznám se, že jsem nevěděl, že Robert de Niro fušuje i do režie. Čertužel je Netflix verze právě ta alternativní. A to bude zřejmě ten problém. Scénář je provrtanej a některé scény na sebe prostě nenavazují. Chování postav pak několikrát ani nedává smysl. A nechápu, co kdo vidí na herci jako Matt Damon, i když to je asi jen můj boj. Nebavil mě v Ryanovi, Bournovkách, ani nikde jinde. Prostě mě ten herec strašně prudí :-) Hodnotím 2*, delší verzi filmu jsem neviděl a tuhle mezeru se ani nechystám doplnit. ()

damdamh

Brilantní snímek o životě muže, jenž je naprosto oddán tomu, čemu věří. Přitom to je to jediné čemu může věřit. Herci odvádí skvělý výkon a z každého záběru je cítit, že De Niro je velký perfekcionista zaměřující se na detaily. Filmu by slušela menší stopáž, ale díky kameře a krásným obrázkům, které ve mně zůstavaly dlouhou chvíli, jsem se vůbec nenudil. ()

Akyno

Priemerný konšipračný film, ktorého najväčším problémom je jeho dĺžka. Po druhej hodine stopáže stráca dych a to je na škodu. Herecké výkony sú totiž veľmi kvalitné a aj prostredie tajných služieb a ich špinavých hier je nepochybne zaujímavá téma. Len mi tam stále niečo chýbalo. ()

Groower

Je to už delší čas co jsem tento film viděl, ale vím , že se mi líbil ,ale dnes si z něj nepamatuji lautr nic. 3a1/2* ()

Peťko

Keď sa objaví príležitosť hrať vo filme, ktorý režíruje žijúca legenda Holywoodu, nepoviete nie. Asi preto je koncentrácia hviezd prvej kategórie v tomto filme tak vysoká. Zrodenie jednej z najsilnejších spravodajských služieb histórie, je však samo o sebe námetom, v ktorom stojí za to hrať. Príbeh mladého idealistu, ktorý sa s rokmi mení v bezcitného služobníka štátu, presne opisuje C.I.A. samotnú. Nacistické Nemecko dodá zámienku pre zrod, Británia poskytne know-how a Rusko po skončení vojny prispeje k nevídanému rozmachu sily a vplyvu agentúry. Atmosféru neistoty a strachu zo zrady prichádzajúcej z vlastných radov sa režisérovi podarilo stvárniť dokonale. K samotnej zápletke len malá poznámka, predstavitelia štátnych tajných služieb pri špionážnych hrách nevyužívajú rodinných príslušníkov. Nepísaný zákon, rešpektovaný na celom svete, drží nad rodinami dostojníkov ochrannú ruku. Inak je film úplne bezchybný, pomalé tempo mu sedí dokonale a dáva hercom príležitosť k rozvoju charakteru vlastnej postavy. Najlepšou scénou, ktorá ponúka jedinečnú možnosť nahliadnutia do myšlienok hlavného predstaviteľa, je stretnutie s mafiosom Pescim. Bohužiaľ je film pre masové publikum príliš dlhý a náročný na pozornosť diváka, čím sa dostal do skupiny dokonalých filmov s malým diváckym úspechom. Večná škoda. ()

Obenny

Velmi dobře provedené drama o provázanosti tajných služeb, zejména potom jednotlivé role agentů a jejich umění klamu. Zamotaný konec, který se svým způsobem dá očekávat, ale přesto překvapí. Ve filmu je ukázka razantních řešení tajných služeb, které často končí smrtí bez skrupulí. Také spolupráce sovětských a amerických služeb je velmi zdařilá, na závěr se vynořuje obraz konspirace vytvářející tlak na psychiku a celkovou roli v životě Edwarda Wilsona. ()

carAnthony

„Aj tí negri majú svoju kultúru! Ale čo máte vy?" Jedna z mála viet vo filme pri ktorej som sa nenudil, skvelý výkon Angeliny Jolie, dobrý námet no je to pomalé, nudné, stereotypné, ale je tam De Niro tak to baviť aspoň trochu musí, ja som si to celkom užil ..................Americans white boys is bastards! = samozrejme sú aj výnimky....................je to smutné celá Amerika! Všetko tam majú a nikdy im nieje dosť! FU*KIN´ KKK and another rasism and nacists community! //60%// ()

brasek

Rober De Niro naozaj nie je dobrý režisér. V tomto snímku vidím dosť premrhaný potenciál... film nie je zlý a povedal by som, že je aj do istej miery zaujímavý, ale ak si chronologicky zoradíme jednotlivé udalosti z ktorých sa snímok skladá (prítomnosť v 60. rokoch, štúdium na Yale v 1939, špionážna činnosť počas vojny...atď ) dostali by sme len holý dej bez nejakej hlbšej zápletky a dovolím si tvrdiť i pointy. Neustáli strih a prechod medzi súčasnosťou a minulosťou v živote hlavnej postavy asi zachránil tento snímok pred blamážou, aj keď osobne sa mi takéto prechody nepáčia, ale v tomto snímku aspoň oživujú dej a robia ho zaujímavejším. ()

peaceNwar

Tých, ktorí tento film nevideli, musím upozorniť, že vôbec nie je mainstreamový a človek s malou dávkou paranoie, inteligencie a rozhľadu v politike ho najskôr vôbec nepochopí. Tým, ktorí tento film hodnotia tromi či menej hviezdičkami, hovorím, že absolútne nepochopili jeho zámer a kvality a aby som sa k filmu vyjadril, patrí do tej kategórie, kde pri prvom zhliadnutí sa divákovi bude asi zdať nudný, nezáživný, nepochopiteľný a príliš zakonšpirovaný. Tento film si zaslúži minimálne päťnásobné zhliadnutie, aby človek v plnej kráse pochopil jeho rozmernosť, príbeh, zápletku, poskladal si všetky epizódy do zmysluplného celku a naozaj nasiakol jeho posolstvo. Toto je celoživotné vyznanie popredného predstaviteľa CIA, príbeh pastiera, ktorý odhaľuje ochranu záujov jedného impéria v celej jej pravdivej nahote. Tento film je komplikovaný, nezáživný, zaujímavý, osudový a poučný ako život sám a asi aj preto je to jeden z najpodhodnotených veľdiel kinematografie. Zvlášť majstrovské na ňom je scenár s naozaj dokonalými dialógmi (všetci scenáristi, učte sa!), réžia so skvele zvládnutými časovými presunmi a napokon herecké obsadenie. Pre všetkých presvedčených vlastencov, odporcov dnešnej oligarchie, politológov či umelcov, alebo len trochu rozhľadených občanov, hovorím len jedno: MUST WATCH. ()

LeePriest

Tajemné, občas skoro až temné, chvílemi napínavé, chvílemi zbytečně moc zdlouhavé a táhlé, trochu smutné, zajímavý Matt Damon a sexy Angelina Jolie, povedená kamera, dobré ozvučení... a to bude asi tak vše co jsem chtěl o filmu říct. ()

Kozlowski8

Nic proti Robertu De Nirovi - naopak - je to jeden z mých oblíbenců, na kterého nedám dopustit a kterého obdivuji, ale v tomto případě mne - hlavně jako režisér - nepřesvědčil. Film je dlouhý, utahaný, zajímavé a poutavé pasáže se střídají s nudnými, což má na svědomí časté přeskakování v čase, které činí příběh i trochu nepřehledným a vytváří v něm znatek. Hvězdná herecká sestava a parádní výprava sice celkový dojem posunují nahoru, ale na čtyři hvězdičky to nestačí. 60%. ()

Davidaxik

Kdybych jen tušil že se z toho vyklube tohle pomalé, natažené, o ničem udělané záběry kamer, které ukazují jak někdo na někoho čeká a čumí... Tak si to v životě nepustím.  Opakovat to určitě už nebudu.  Hrůza bez špetky akce. ()

knoxville

Slusny film avsak od takej hereckej plejady som podvedome ocakaval viac...navyse mi vobec nesedelo to pomale tempo a par krat som sa nudil. ()

ježura

Zdlouhavé až nudné scény. Akce veškerá žádná. Matt Damon se snad ani nemusel učit žádný text, protože za celý film řekl zhruba dvě delší věty. Vyvrcholení filmu v podobě dopisu na rozloučenou Edwardova otce, který si ho schovával celá léta je až přílíš fádní, ikdyž myšlenka, že celou dobu žil tak jak to jeho otec nechtěl a měl se to možnost dozvědět dříve než chyby spáchal, není tak nezajímavá. Pozitiva bych hledal ve výkonu Angeliny Jolie. Zvlášť se mi líbila zcéna, kdy svedla Edwarda. Jednoduše řečeno: čekal jsem daleko víc... ()

Bobby a Marty: další spolupráce?

Bobby a Marty: další spolupráce?

09.07.2008

Robert De Niro měl během pátečního přebírání ceny za celoživotní dílo ve Varech sdílnou náladu a svěřil se s plány udělat ze svého posledního režijního počinu, u nás uvedeného pod názvem Kauza CIA,… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky

26.02.2007

Lék pro zakomplexovaný český film?

Lék pro zakomplexovaný český film?

20.02.2007

Nemůžeme bohužel posoudit, jaké bylo Berlinale, ale s klidným srdcem můžeme prohlásit, že to byl velký krok pro český film. Je to specificky česká vyprávěcí forma, kterou mám rád, ocenil snímek… (více)

Oscary již po devětasedmdesáté

Oscary již po devětasedmdesáté