85% A vítězem cen o nejblbější český distribuční název se stává ....tramtadadáá...Kauza CIA:) Dobrý pastýř je návrat ke staré dobré filmařské škole 70. let (kmotr, Všichni prezidentovy muži) v tom nejlepším slova smyslu. Pomalý ale do nejmenších detailu vykreslený, psychologicky bezchybně zvládnutý, příběh života Edwarda Wilsona je zároveň i dějinami začátku CIA. De Niro se koukáním přes rameno naučil mnoho dobrého a maximum ve filmu zúročil. Matt Dammon, kterého jinak nepovažuji za nijak úžasného herce, dostal konečně roli která mu řádně sedla a jeho minimalistické herectví je v tomto připadě maximálně účinné - jeho postava skoro nemluví, ale vše podstatné řekne...jenom už prosím proboha přestaně v hollywoodu sexy kost Anjelinina formátu obsazovat do rolí domácích puťek (to už je v našich kinech po druhé za čtrtáct dní), ve své roli je maximálně nepřesvědčivá, díky vizážistům vypadá hodně divně, ale přesto divák těžko chápe, proč má hlavní hrdina, radši hluchou nevýraznou tuctovku, když má za ženu anjelinu...a příště by se taky mohl pan De Niro vzdát svého hereckého honoráře ve prospěch maskéra, ani jeden z herců za dvacet let děje nezastárnul...to je více než trapné... Dammonův syn pak vypadá jako jeho spolužák ze školy.(31.10.2007)

Soundtrack Bruce Fowler a Marcelo Zarvos: 1. Edward ,2. Bay of Pigs ,3. Edward's Secret ,4. The Whiffenpoof Song (Baa! Baa! Baa!) ,5. Fredericks' Lure ,6. First Test ,7. Blue Skies ,8. Edward & Laura ,9. Embraceable You ,10. Tribeca Bounce ,11. Clover ,12. No Rain a Fallin' ,13. CIA ,14. Spy Lesson ,15. Day of the Locusts ,16. Christmas Eve ,17. Spy Trade ,18. Welcome Gift ,19. So In Love ,20. Edward & Laura Part 2 ,21. There Is Nothin' Like a Dame ,22. The Interrogation ,23. The Violin ,24. Come Rain Or Come Shine ,25. Miriam ,26. Ofrenda De Amor ,27. Silouans Song - Arvo Part ,28. H.M.S. Pinafore Act 1 Hail! Men O'War's Men ... I'm Called Little Buttercup ,(22.5.2011)

niečo ako Syriana s Good Night and Good Luck dokopy, a to sa spojilo s tým, že politické filmy naozaj nie sú moja silná stránka, takže sledovať dve a strištvrte hodiny niečo, čomu rozumiem síce viac ako v druhotine G. Clooneyho no predsa nie dostatočne na to, aby som bol zorientovaný a bavilo ma to, to nepokladám za zlý film, len za film, ktorý skrátka nespadá do mojej kategórie . . . pretože je jasné, že De Niro potvrdil, že je okrem geniálneho herca aj výborný režisér, ľudsky bližšia a oveľa podarenejšia sa mi zdala jeho prvotina The Bronx Tale . . . tento film je náročný nielen svojou dĺžkou v pomere s obsahom ale hlavne tým, že vyžaduje veľmi špeciálnu skupinu divákov . . . a mám obavy (hlavne čo sa týka distribučných plánov), že rady takého úzkeho okruhu nerozšíri ani účinkovanie angeliny a matta . . . ale i keď som sa v podstate nudil a naozaj nechápal niektorým veciam, nemôžem dať menej ako tri, len preto, že kvality ten film má a to i bez ohľadu, že ja som ich nedocenil(25.11.2007)

Z názvu či z traileru se může zdát, že se člověk prostřednictvím snímku dozví něco o vzniku americké tajné služby. To je opravdu jen zdání, období konstituce CIA (ve filmu 1941 - 1961) slouží pouze jako pozadí příběhu jednoho velmi tajemného muže. Edward B. Wilson pochází z dobré rodiny, studuje Yale, stane se členem elitního klubu Skulls & Bones, ožení se se sestrou svého přítele, mj. syna významného senátora, má syna, dobru práci - až na to, že ta práce je tajná a stojí nade vším a přede vším... Robert De Niro mě překvapil nečekaně dobrým režijním stylem (ačkoli už jeho prvotina "Příběh z Bronxu" byla velmi dobrá), Matt Damon potvrzuje své herecké kvality, Angelina Jolie je i pohublá krásná baba... Jen ten scénář je místy slabší - trošku mě popudila linka s Edwardovým již dospělým synem: kde by se malej americkej studentíček vzal uprostřed Afriky, zamiloval se do tamní krásky, docela náhodou bývalé špionky a ještě si ji (prosím na začátku 60. let, kdy rasová segregace byla něčím zcela normálním) chtěl vzít - synáček z tzv. dobré rodiny :-) Ale jinak není co vytknout.(1.2.2009)

Z kina bych odesel po pulce filmu...Damon je ve sve roli nudny az k zblazneni. Nebyt vseho druheho okolo, tak tenhle film naprosto ztroskota, i kdyz je scenar dobre vystaveny a dej vedeny tak, aby divaka stale zajimalo, co bude na jeho konci...pred Robertem smekam, holt ale vyber Damona pro tuto roli nebyl zrovna nejstastnejsi.(9.6.2007)

• - Hudbu k filmu mal zložiť James Horner, no kvôli tvorivým rozporom s Robertom De Nirom sa tak nestalo. (m.a.t.o.)

• - Do role Edwarda Wilsona byl původně zvažován Jude Law. (Rugero)

• - Po divadelním představení, kde Edward Wilson (Matt Damon) hrál ženskou postavu, je mu nabídnuto členství v tajném spolku. Během toho se ho Richard Hayes (Lee Pace) zeptá, jaké je to být ženou. Scéna je narážkou na film Vojákova dívka (2003), kde právě Lee Pace ženu hrál. (venalce)