• aluna

Ten film má jistě řadu svejch kvalit, jenže já se ztrácela v postavách i časových rovinách. Ani ne snad proto, že by tam těch účastníků bylo tolik, až by to bylo k nezapamatování, ani, že by jednotlivý doby nešly i navzdory poměrně nezměněným hercům rozeznat, ale proto, že mi to po nudou ubíjející půlhodině bylo úplně putna. Poslední třicetiminutovka je sice trošku živější, ale já už byla tak apatická, že mi v paměti zůstal jen sentimentální záběr na svatební šatičky, jež vě mně za celou dobu vyvolaly vůbec první (a bohužel i poslední) pocit - nefalšovanou radost, že už bude asi brzo konec. Mattův minimalistickej projev mám ráda, ale tady mě ke konci štval už i on. Kdyby se De Niro věnoval dilematu s rodinou, bylo by to pro mě plnější života a ne jen fakta a akta....A střih by taky neuškodil.(11.9.2010)

Videl som dlhšiu verziu takže mi hrozila aj prípadná poriadna nuda, no film je plný rozhovorov, ktoré poodhaľujú hry, faloš, zbytočné nádeje, chladnokrvnosť a iné tak, ako sa možno tieto veci diali a dejú. Môžete si vravieť, že tá žena by sa tak nikdy nezachovala, lenže pred vyše 70 rokmi tu boli iné dôležité hodnoty, môžete si vravieť, že ten chlap by aspoň niekedy zaváhal, no niektorí sú ozaj ako stroje, keď nastúpia do určitého kolotoča a proste sa nejaký cit a zmysel pre rozlišovanie dobrého a zlého stráca. Eric Roth ako Žid napísal ďalší fantastický scenár, ktorý možno nebude úplne podľa pravdy, no po Mossade tu je ďalšie dielo o CIA, neviem v akom poradí vznikli, no nebál sa toho. Nechápem, čo na tom robil De Niro toľké roky, ale keď už, tak tomu mohli dať nejaký fascinujúcejší obsah, napríklad aký bol v o filme JFK, nečakám, že mi tu odhalia celú pravdu, no mohli sa aspoň pokúsiť viac vžiť do pohnútok, do praktík tajných spolkov, či služieb.(6.4.2014)

Od počátku snímku sledujeme život tajného agenta CIA. Spolu s divákem mapuje svoje začátky, kdy ještě na univerzitní půdě udává svého oblíbeného profesora kvůli jeho nacistickým sympatiím. Později mu je za jeho "hrdinský" čin nabídnuta možnost další spolupráce v CIA. Zároveň se ale také žení a postupem času zjišťuje, že nezvládá být dobrým manželem, později otcem a zároveň špičkovým agentem. To tvrdě poznamenává rodinu, vzájemné vztahy a rovněž ho často staví do pozice, kdy se musí rozhodnout, jestli se zachová jako člověk nebo jako agent oddaný věci. Psychologické drama z období raných počátků vládní agentury CIA, s hlavním hrdinou si postupně projdeme několika ozbrojenými konflikty a válkami, včetně té nejznámější - druhé světové. Matt Damon je v roli agenta nekompromisní, chladnokrevným přímočarým přístupem ke svým povinnostem vytváří dokonalou masku nepřístupného člověka. Svým výkonem zastiňuje všechna ostatní herecká esa, jako jsou například Angelina Jolie, která v roli manželky umí opravdu elegantně a s grácií stárnout nebo samotný režisér - Robert de Niro. Takže co se týče samotných hereckých výkonů, jsem velmi spokojená. Jedinou výtkou z mé strany je dle mého názoru až příliš a zbytečně natahovaná délka filmu. Akce z válečného Londýna, řešení mezilidských vztahů s manželkou a synem a náhled do mafiánského prostředí byly super. A taky mohl Matt Damon trošku lépe a především více fyzicky chátrat, chtěla bych vypadat jako on v šedesáti!(23.8.2012)

• Kaka

Můj oblíbený, dementně ulízlý účes Matta Damona, nudné zpracování a zbytečné zamotaný scénář. Po pěti minutách máte jasno, že už se na tenhle film znova nepodíváte. Není totiž jediný důvod ho vidět znovu. Režijně jaksi trochu nezvládnutý, velkohubě se tvářící počin, který je studený jako psí čumák. A to se poměrně kvalitní Angelina snaží rozmělňovat tuto prkennou story seč jí síly stačí (rodina, láska). Bohužel ani to však není dostačující. Damon je iritující, De Niro je tam pár minut a Pesci pár sekund. Děj plyne pomalu a to co se dá říct v pěti minutách vypráví režisér De Niro ve třiceti pěti. Příjemná oldschool zábava se tedy nekoná ani náhodou.(24.7.2008)

Scénář: Eric Roth .. And ye shall know the truth, and the truth shall make you free. Robert De Niro opět dokazuje, že nejen skvělým hercem, ale i velice zručným režisérem je. Není tak popisný co se fungování samotné organizace týče (vlastně sledujeme jen okolnosti během nichž se zrodila CIA a to spíše upozaděně), ale zaobírá se jednou konkrétní postavou - Edward Bell Wilson - a všemi konfrontacemi, které svádí v rodinném i profesním životě. Scénárista Eric Roth napsal komplexní příběh se silným podtextem jako jsou láska a ochrana americké svobody a hodnot před komunistickým vlivem. Příběh začíná a končí v období kubánské krize, ale mnoho času je věnováno retrospektivním pohledům do dob, kdy mladý Wilson ještě studoval, poznával kdo je pro svět nejnebezpečnější nepřítel a začínal ochutnávat tíhu kontrašpionáže během druhé světové či studené války včetně dopadů na jeho osobní život. Všechna období mají společnou precizní dobovou vizáž, kde je brán ohled na každičký detail, aby z výsledku dýchla vážnost historie. Zde kromě režijního citu pro komplexnost a detail musím pochválit kameru Robert Richardson a zejména excelentní hudební složku dvojice Bruce Fowler a Marcelo Zarvos. Mezi bohatou plejádou hereckých tváří se i De Niro párkrát objeví v roli umírajícího důstojníka, jinak ovšem obrýlený Matt Damon prakticky neopustí záběr - upřímně bych si uměl představit jiného herce na tomto postu, jeho ztvárnění je dosti nevýrazné, ale nejspíš to byl záměr, aby byl tak jednotvárný. Naštěstí dost rozmanitých a výrazných momentů přináší samotný příběh, i když zamotaná špionážní hra nejspíš neosloví každého. 70%.(21.3.2007)