Teprve druhý De Nirův režijní počin se podle mně vydařil. Ač je snímek napěchován známými jmény, celý příběh se nese v komornější atmosféře a pomalém tempu, jenž mu ale velice době sedí. S čím se v podstatě dokáži ztotožnit je názor, že Matt Damon zde předvádí nejlepší výkon své herecké kariéry. Postavu přemýšlivého, málomluvného muže, jenž stál u zrodu CIA vystihl opravdu dokonale. Kauza CIA je v očích diváků a kritiků možná trochu neprávem opomíjený film.(5.4.2013)

Žádné dlouhé rozjezdy, jsme vhozeni přímo do děje roku 1961 a Edward jde, zdá se, do rutinní práce… Damon z plátna prakticky nezmizí, a přestože nemá nijak excentrickou či navenek zajímavou roli, film v pohodě utáhne. Co může rozhodit, je mírně odfláklé líčení, jelikož rozdíly v obličeji u stejných osob v letech 40. a 60. jsou minimální (Damon má pak jen tlustší brýle). Skrz různé flashbacky/forwardy udržuje film solidní rytmus, ale nikam zvlášť nespěchá – spíš má obrovskou vnitřní sílu. Tím se dostávám ke scénáři, který je vybroušený jako diamant a nabízí slušnou dávku emotivních a vypointovaných scén. Jedná se skutečně o takový menší epos, naštěstí nepříliš zaměřený na politiku, ale vztahy mezi postavami, nejistotu a báječnou dobovou atmosféru, již podtrhuje bezchybná kamera. Skutečnou třešničkou je ovšem Robert De Niro. Nezáří tolik před kamerou (celkem asi jen 5 minut, Pesci ještě míň), nýbrž za ní. Naprosto suverénně zvládá pasáže intimní i drsnější, skvěle si pohrává s detaily a určité scény přivádí k dokonalosti. Když k tomu přičtu všechny herce, proti nimž nemůžu říct jediného křivého slova, a parádní znepokojivou hudbu, vychází mi jeden z nejlepších filmů roku 2006, který mohl do Oscarových klání hodně promluvit (kdyby byl nominován).(11.1.2007)

• aluna

Ten film má jistě řadu svejch kvalit, jenže já se ztrácela v postavách i časových rovinách. Ani ne snad proto, že by tam těch účastníků bylo tolik, až by to bylo k nezapamatování, ani, že by jednotlivý doby nešly i navzdory poměrně nezměněným hercům rozeznat, ale proto, že mi to po nudou ubíjející půlhodině bylo úplně putna. Poslední třicetiminutovka je sice trošku živější, ale já už byla tak apatická, že mi v paměti zůstal jen sentimentální záběr na svatební šatičky, jež vě mně za celou dobu vyvolaly vůbec první (a bohužel i poslední) pocit - nefalšovanou radost, že už bude asi brzo konec. Mattův minimalistickej projev mám ráda, ale tady mě ke konci štval už i on. Kdyby se De Niro věnoval dilematu s rodinou, bylo by to pro mě plnější života a ne jen fakta a akta....A střih by taky neuškodil.(11.9.2010)

Matt Damon opět nezklamal, ale je pravda, že si vizážisti mohli dát víc práce a přidat mu později nějakou tu vrásku. The Good Shepherd byl možná až příliš zdlouhavý, i když nemůžu říct, že bych se nudil... Málokde je vidět i druhá a horší stránka života špiona - ta osobní a tady byla vystižena na výbornou.(3.1.2008)

Velice zajímavý film, který se sice tváří, že bude vyprávět jak to chodí v CIA ale rozhodně to není jediné téma filmu. Film je plný známých a výborných herců ale trochu trpí na roztahanost a plyne dost pomalu. Film se rozjede až po 40 minutách a i potom se občas stane, že film dává divákovi informace, které by ani nepotřeboval pro další průběh příběhu. Další problém je ve velkém množství postav ve kterém se může divák snadno ztratit. Ale i tak se jedná o snímek, který opět přináší nové a hlavně zajímavé informace.(20.8.2008)

• - Po divadelním představení, kde Edward Wilson (Matt Damon) hrál ženskou postavu, je mu nabídnuto členství v tajném spolku. Během toho se ho Richard Hayes (Lee Pace) zeptá, jaké je to být ženou. Scéna je narážkou na film Vojákova dívka (2003), kde právě Lee Pace ženu hrál. (venalce)

• - Do jednej z úloh bola zvažovaná aj nigérijská herečka Stephanie Okereke. (m.a.t.o.)

• - Robert De Niro pracoval na tomto projekte 10 rokov. (m.a.t.o.)