Zdá se, že v Hollywoodu otevřela hráz dosud netušených talentů a ze stárnoucích tváří sříbrného plátna se stávají stejně kvalitní režiséři, navíc s čuchem na zajímavou látku. Druhé překvapení je Matt Damon, v kterém jsem dosud nijaký zvláštní talent neviděl. Jeho Edward Wilson jako uvážlivý nenápadný "tichý Američan" je precizní vystižení člověka, který vždy volí "rozumné" řešení. S postupem na žebříčku CIA se stále více ztrácí jakékoli emoce a zůstává jen naprosto chladné uvažování, kterým se projevuje i ve svém soukromém životě. V těch několika málo případech, kdy nechal průchod citům, na to vždy doplatil, a jeho práce je tím ohrožena. Závěr filmu byl trochu jiný, než jsem očekával a rozhodně mě překvapil v dobrém slova smyslu. Tempo filmu mi naprosto sedlo, děj odsýpá tak jak má a maximální hodnocení uniklo jen o vlásek. Jediná věc mi tam chyběla, a to trochu větší rozebrání vztahu Edwarda Wilsona ke své zemi. "Máme USA" mi přišlo trochu chudé. Ale jinak výborná práce.(4.11.2007)

Při sledování Good Shepherd jsem měl intenzivní pocit že se režisér celou dobu nemohl rozhodnout jestli točí film dokumentární a nebo film klasický "příběhový". Většinu času sledujeme ty nejdůležitější epizody z celé doby existence CIA a občasné vyprávění o soukromém životě hlavní postavy při tom spíše ruší, ale občas dějem probleskne i náznak většího důrazu na dramatičnost a atmosféra značně zhoustne a všechny tyto záblesky na konec vyvrcholí ve velmi silné finále. Celek tak na mě působí jako velmi zajímavý experiment který je určen hlavně lidem které zajímá historie nejmocnější zpravodajské služby na světě a při tom o ní a o událostech popisovaných ve filmu už i něco málo vědí. 7/10(17.4.2007)

Pre mňa veľmi silné. Ja osobne strašne zbožňujem filmy, ktoré stierajú ten Americký patriotický prístup a ukazujú skazenosť systému, ktorý má dosah na celý svet. Veľmi mi to funguje v rámci môjho vnímania sveta a som rád, že prídu raz za čas tvorcovia, ktorý túto tézu podporia. The Good Shepherd je veľmi smutný film. Veľmi chladný a odťažitý. Na druhú stranu preteká nevypovedanými emóciami. Tie dosahujú v niektorých častiach a momentoch neuveriteľnú silu Herecky je to bezchybné. Každá postavička tam má svoje miesto. Matt Damon ale rozhodne v najlepšej svojej úlohe. De Niro precízne a s určitou osobitosťou, vytvára bubáka a stratu hodnôt postavenú na tajomstvách, ktoré fungujú ako súčasné pripomenutie stavu v ktorom sa svet nachádza. Aj napriek tomu, že film sa odohráva ešte v 20.storočí. Pre mňa veľmi silný zážitok, ktorý aj napriek dĺžke nenudil ani sekundu.(12.7.2018)

Film Kauza: CIA (buďme za ten název rádi, věřím, že to mohlo dopadnout daleko hůř) bych nazval komorním eposem. Sledujeme příběh Edwarda Bella Wilsona (Matt Damon), nadějného studenta Yaleu, který dostane za druhé světové války zvláštní pracovní nabídku. Připojit se k rozvědce v Německu a získávat a vyhodnocovat informace o nepříteli. Protože se při práci za války prokáže jako velice schopný analytik, je mu po jejím skončení nabídnuto místo v nové organizaci - Ústřední zpravodajské službě - CIA. Ta má být očima a ušima Ameriky a chránit ji před nepřítelem i v dobách míru, pokračovaním ve shromažďování informací o potencionálních hrozbách, v čele s Kubou. Edward souhlasí, čímž se stane jedním z jejích nejvyšších představitelů. Tak vzniká jedna z nejvýznamějších rozvětek na světě... Ufff. Tolik asi k linii historické. Zároveň sledujeme rozpad Edwardovi rodiny. Kvůli práci se čím dál více odcizuje své manželce (Angelina Jolie) a synovi, který chce jít v jeho šlépějích, ale otec je proti... Komplikovaný, ale přesto si troufám tvrdit přehledny příběh s množstvím výborných vedlejších postav (Gambon, Torturro, De Niro... a možná po osmi letech přijde i Joe Pesci ;) je naprosto brilantně převeden na plátno. De Niro s Coppolou v zádech vytvořili další z velkých příběhů Ameriky. Tentokrát ale nesázejí na okázalou výpravu nebo dramatickou akci, nýbrž na precizní dialogy a perfektní provázanost příběhu. Proto Kauza působí jako dokonale komplexní zážitek s vynikajícímy hereckými výkony a naprosto pohlcující atmosférou. Nenechte si ji ujít.(22.3.2007)

Vážný, poctivý, pečlivý, řemeslně absolutní, autentický. Ale taky příliš pomalý, šedivý, komorní, tlumený. Nevěřím, že to De Niro chtěl až takhle, z několika náznaků tuším, že se možná snažil o trochu živější, epičtější vyznění (scéna vyhození z letadla byla dechberoucí...ale taky jediná, která zůstává v paměti). Každopádně nuda se zde nalézá jen ve stopovém množství, což je při daném tempu a délce obdivuhodné. Dokonce i obě úrovně filmu - osobní kontra společenskopolitická - k sobě docela sednou, jedna druhou nebrzdí, jak to tak často u podobných filmů bývá. Pět hvězdiček nakonec dávám nikolik kvůli Nirově režii, ale díky scénáři, který prostě musí dostat přinejmenším nominaci - podle mě byl v roce 2007 nejlepší.(6.1.2008)