Reziser Robert De Niro sa snazil natocit dobry film, ale par veci mi tam vadilo. V prvom rade nudna nekonecna minutaz na 160 minut, ktora sa mohla pri takom tempe, aky ten film mal skratit aspon na 120 minut, dalej prilis dlho mi trvalo, kym som sa konecne dostal do deja, co sa to tam vlastne deje a co kto robi, pricom sa vsetko neuveritelne vlieklo a tie casove skoky zo 60-tych na 40-te roky a spät mi tiez liezli krkom, pricom ani rozdiel na starnuti Matta Damona nebol vidiet. Zase aby som len nekritizoval, neskor zacal byt dej celkom zaujimavy, hlavne ked uz ide o zivot tym najblizsim. Pre zaujimavost: Kvoli tomuto filmu odmietol Robert De Niro ulohu v SKRYTEJ IDENTITE (2006) od Martina Scorseseho, ktoru si nakoniec zahral Jack Nicholson... 28.12.2008 _____ Matt Damon - (Edward Wilson) +++ Angelina Jolie - (Margaret Russell) +++ Alec Baldwin - (Sam Murach) +++ Robert De Niro - (Generál Bill Sullivan) +++ William Hurt - (Philip Allen) +++ John Turturro - (Ray Brocco) +++ Joe Pesci - (Joseph Palmi) +++ Timothy Hutton - (Thomas Wilson) +++ Billy Crudup - (Arch Cummings) +++ Produkcia: Francis Ford Coppola, Robert De Niro +++ Hudba: Bruce Fowler, Marcelo Zarvos +++(28.12.2008)

Žádné dlouhé rozjezdy, jsme vhozeni přímo do děje roku 1961 a Edward jde, zdá se, do rutinní práce… Damon z plátna prakticky nezmizí, a přestože nemá nijak excentrickou či navenek zajímavou roli, film v pohodě utáhne. Co může rozhodit, je mírně odfláklé líčení, jelikož rozdíly v obličeji u stejných osob v letech 40. a 60. jsou minimální (Damon má pak jen tlustší brýle). Skrz různé flashbacky/forwardy udržuje film solidní rytmus, ale nikam zvlášť nespěchá – spíš má obrovskou vnitřní sílu. Tím se dostávám ke scénáři, který je vybroušený jako diamant a nabízí slušnou dávku emotivních a vypointovaných scén. Jedná se skutečně o takový menší epos, naštěstí nepříliš zaměřený na politiku, ale vztahy mezi postavami, nejistotu a báječnou dobovou atmosféru, již podtrhuje bezchybná kamera. Skutečnou třešničkou je ovšem Robert De Niro. Nezáří tolik před kamerou (celkem asi jen 5 minut, Pesci ještě míň), nýbrž za ní. Naprosto suverénně zvládá pasáže intimní i drsnější, skvěle si pohrává s detaily a určité scény přivádí k dokonalosti. Když k tomu přičtu všechny herce, proti nimž nemůžu říct jediného křivého slova, a parádní znepokojivou hudbu, vychází mi jeden z nejlepších filmů roku 2006, který mohl do Oscarových klání hodně promluvit (kdyby byl nominován).(11.1.2007)

Robert De Niro natočil film, který je v prvním plánu o CIA, v druhém o pravdě a lži, pružných materiálech, které se jinak tvarují v rodině, jinak mimo ni, jinak v záhybech vlastního svědomí. Pojmy stejně relativní jako dobří a zlí. Edward se dá na špionážní vojnu a bojuje - poslušně, podřídí se i ohne, zároveň si bolestně uvědomuje, co potlačováním vlastních potřeb, tužeb a citů ztrácí. Rozhovor s Joem Pescim je pak takovou pomyslnou odpovědí na vše: co máme my? USA! Hezky to ten Robert de Niro natočil.(12.4.2007)

Z názvu či z traileru se může zdát, že se člověk prostřednictvím snímku dozví něco o vzniku americké tajné služby. To je opravdu jen zdání, období konstituce CIA (ve filmu 1941 - 1961) slouží pouze jako pozadí příběhu jednoho velmi tajemného muže. Edward B. Wilson pochází z dobré rodiny, studuje Yale, stane se členem elitního klubu Skulls & Bones, ožení se se sestrou svého přítele, mj. syna významného senátora, má syna, dobru práci - až na to, že ta práce je tajná a stojí nade vším a přede vším... Robert De Niro mě překvapil nečekaně dobrým režijním stylem (ačkoli už jeho prvotina "Příběh z Bronxu" byla velmi dobrá), Matt Damon potvrzuje své herecké kvality, Angelina Jolie je i pohublá krásná baba... Jen ten scénář je místy slabší - trošku mě popudila linka s Edwardovým již dospělým synem: kde by se malej americkej studentíček vzal uprostřed Afriky, zamiloval se do tamní krásky, docela náhodou bývalé špionky a ještě si ji (prosím na začátku 60. let, kdy rasová segregace byla něčím zcela normálním) chtěl vzít - synáček z tzv. dobré rodiny :-) Ale jinak není co vytknout.(1.2.2009)

• Mahalik

Když jsem jako malej nemohl usnout, rodiče mě otočili na břicho a bylo. Teď, v letech plnoletých, když nemůžu oka zavřít, pustím si Kauzu CIA. Film jsem si pustil čtyřikrát, čtyřikrát to zalomil. Nechápu, nestává se mi to. Proto nehodnotím, ale jelikož se jedná a De Nira, svojí zatracenou spánkovou činnost prokopnu. A bude!(24.8.2009)

• - Do jednej z úloh bola zvažovaná aj nigérijská herečka Stephanie Okereke. (m.a.t.o.)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 5. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Eric Roth napísal scenár v roku 1994 pre Francisa Forda Coppolu a spoločnosť Columbia Pictures. Coppola nakoniec projekt opustil. (m.a.t.o.)