Muž bez stínu

• USA Hollow Man (více)

Geniální vědec Caine pracuje pro Pentagon a v tajném laboratorním komplexu vede tým, který pracuje na projektu látky, způsobující neviditelnost. Týmu se podaří vytvořit i sérum, které neviditelné organismy opět zviditelní. Přes úspěšný pokus s gorilou Caine neprozradí armádnímu výboru, že práce na projektu se blíží ke konci. Místo toho se rozhodne vyzkoušet látku na sobě. Málem zkolabuje, ale stane se neviditelným. Tým si zvyká na neobvyklou situaci, kdy se mezi nimi pohybuje neviditelný Caine. Jeho zpočátku úsměvné legrácky jsou ale stále znepokojivější. Když se pokusí osahávat Sarah, která usnula v laboratoři, a zděšená Linda se s ním odmítne pomilovat, začnou si členové týmu uvědomovat změnu v jeho chování. Situace se ještě zhorší, když se plánovaná reverze nezdaří a Caine zůstane neviditelný. Jedné noci uprchne z podzemního komplexu a vydá se do města, kde znásilní krásnou sousedku. Šokovaná Linda se netají tím, že vše prozradí. Podaří se ho zbývajícím členům týmu najít a zastavit dřív, než unikne z laboratoře a ztratí se v ulicích Washingtonu? (TV Nova)

Kusko.t2

Hollow Man ponúka výborný vizuálny zážitok a aj príbeh, ktorý síce nie je originálny, avšak pekné nápady v scenári ho posúvajú nahor (napríklad tie scény, kde si začne Kevin Bacon uvedomovať svoju silu, a keďže je muž začne všeličo „skúšať“). Film s výbornou atmosférou, na ktorý neviem a ani nechcem zabudnúť. Hlavne, že sa film tohto druhu zameral na vyššiu vekovú skupinu divákov, nie je to konečne až také sladké a romantické ako obvykle. ()

Rosomak

Muž bez stínu si na nic nehraje a to se mi líbí. Ačkoli k látce Verhoeven nepřistupuje s nijak zvláštní inovací, dokáže i z tohoto tisíckrát omletého tématu vytřískat dobrý biják. Nejde o to, že recykluje už zajeté schémata a klišé, ty mimochodem používá velmi dobře a umí je používat a dávkovat je, ale spíš o to, že výsledné dílo si nijak neodporuje a dokáže odsejpat. A na tom to stojí. Film má neustále spád, někam utíká a to je jen dobře, protože zde o nic jiného neběží. Opět skvělá Verhoevenova práce s gradováním scén a mimo jiné také pěkné počítačové efekty. Paul to koncipoval jako akční film, nikoli jako psychologické drama s prokreslenými charaktery - a tak to musíme brát. A užít si to tak. ()

Disk

Poslední film Paula Verhoevena natočený ve Spojených státech Mistrovi ostudu vůbec nedělá, naopak. Holandský provokatér tentokrát natočil "pouze" thriller okořeněný sci-fi prvky. Variuje tu klasické téma o vědci posedlém svými výzkumy, jemuž se věci tak nějak vymknou z rukou. Nicméně věnovat tomuto filmu pozornost se určitě vyplatí. Jednak upoutají nápadité triky, jež zestárly minimálně, a hlavně nadchne precizní výkon Kevina Bacona. K tomu si přidejme nápaditý audiovizuál inspirovaný barevnými komiksovými kresbami. Ano, Hollow Man nedosahuje proslulosti Verhoevenových předchozích provokativních snímků (především Základního instinktu a Hvězdné pěchoty), ale jako svižná žánrová podívaná obstojí zcela bez problémů. Hodnocen režisérský sestřih na Blu-ray nosiči._______EDIT 2020: Paul Verhoeven po premiéře Muže beze stínu tvrdil, že se mu do svého posledního hollywoodského filmu nepodařilo otisknout sebe sama. Rozhodně s ním nemůžu souhlasit. Původního Neviditelného muže neznám, ale Verhoeven se rozhodně nemá za co stydět. Scénář a práce s postavami je výborná (Baconův Sebastian se skvělým způsobem mění ze sympaťáka na ultrazáporáka), opět je tu odkaz na Alfreda Hitchcocka (Okno do dvora), opět je tu spousta krve, která ale má smysl, opět je tu výborná práce s nahotou (Kevin Bacon se opravdu nemá za co stydět, i když není vyloženě můj typ) a práce s napětím a atmosférou je opět bezchybná (hodně pomáhají staří známí Jerry Goldsmith a Jost Vacano). Triková stránka za dvacet let příliš nezestárla a celý snímek je stále výbornou podívanou, i když svému režisérovi přinesl hlubokou tvůrčí krizi. ()

Cappuccino

Verhoevenov Hollow Man si až do záveru udržiava celkom slušnú atmosféru béčkového sci-fi trileru. Caine od začiatku pôsobí ako šialenec, a tak je jeho postupná premena uveriteľná. Množstvo logických dier a prostých dialógov však z filmu robia nechcene paródiu. Koniec je navyše otrasný a všetci sa správajú ako blbci. SPOILER: Po tom rebríku nad výťahom mohli postavy utiecť hneď na začiatku. Prakticky sa tak nechali podráždiť kvôli vlastnej hlúposti. ()

Ruut

Kevin Bacon si to užívá. Josh Brolin jaké mláďátko tuli tuli :-) A Rhona Mitra tu má chuděra asi svou nejlepší roli. Hollow Man je luxusní béčko, které má kvalitní herce, vynikající triky (a to i v roce 2020) a v druhé části perfektní spád s luxusním akčním finále. ()

HAL

A takhle to dopadá když velkého tvůrce sežere mainstreamový průmysl. Šedivé nic, kde s potenciálně nesmírně zajímavou postavou naloží tím nejnudnějším a nejobyčejnějším způsobem. Přitom obzvlášť pro Verhoevena toto mohl být brilantní ponor do psychologické zvrácenosti a zkoumání hranic perverze, ale u čeho to skončilo? Pár bradavek, jeden plochý frajírek ze kterého se hloupě stane ploché monstrum, tisíckrát omletý příběh, a snad nejotravnější romantický pár hlavních postav ve filmové historii. Kevin Bacon se snaží seč může, ale vařením z vody a sám samotinký to prostě utáhnout nemůže. 5/10 ()

kingik

Kdo by alespoň jednou za život netoužil být neviditelný. Kevinu Baconovi se to prostřednictvím tohoto filmu splnilo a jako správně nesympatický špičkový vědec svého vynálezu náležitě využije a pochopitelně zneužije. Paul Verhoeven je starý perverzák a věděl, co taková neviditelnost skýtá. Neviditelný například může prakticky neomezeně bloumat po městě, krást auta, a když má choutky, může mít jakoukoliv ženu. A je toho ještě hodně, co se dá podniknout. Vše nebylo z hlediska možností neviditelnosti až tak využito, jak bych si představoval, ale přece jen filmová stopáž byla využita solidně. K vidění jsou špičkové triky, kdy se z viditelného stává pozvolna neviditelný, a takový přechod ani před a ani po tomto filmu už hned tak neuvidíte. Bacon je jako záporák skvělý a ostatní herci také nic nekazí, nasazené tempo vydrží až do nervy drásajícího konce. A pravděpodobně nejlepší film na téma neviditelnost je na světě. Kdo ještě neviděl, měl by to napravit. 90% ()

Legas

Herecky, režijně, trikově dobré, ale chybí tomu atmosféra. Podzemní výzkumná laboratoř je moc pěkná a moc moderní, než aby naháněla stavy úzkosti, strachu a já nevím čeho. Možná by takhle nějak výzkumné centrum mohlo vypadat, ale k čertu s realitou. ()

Anderton

Tak mne sa nakoniec tento vo veľkom kritizovaný film šialeného Holanďana páčil. Dostával sa pod kožu dlho, ale nakoniec tam aj zostal. Je pravda, že aj v rámci Verhoevenovho hollywoodskeho obdobia ide o pomerne umiernenú snímku, stále je ale dosť odlišná oproti šedej konkurencii a Paulov štýl je jasne rozoznateľný. Bacon bol jedným z najlepších záporákov 90-tych rokov. Je tak nesympatický, až je sympatický. Alebo naopak, ako chcete. VIDENÉ ZNOVA 3/21: Pocity pri druhom pozretí sa nezmenili, len musím poopraviť úsudok o umiernenosti, skôr sa hodí termín komornejší než ostatné vysokorozpočtové diela vo Verhoevenovom portfóliu. ()

Kothy

Kvalitní sci-fi s Kevinem Baconem v hlavní roli. Povede se mu za pomoci jeho vědeckého týmu stát se neviditelným. Ovšem zpátky už to nejde. Konec je trochu slabší... ()

AllShallFall

Paul Verhoeven natočil další parádní snímek. hodně napínavý a to se mi líbí. Až na pár drobných chyb. Jako například: nosí masku, která má otvory na očí a ústa, ale ne na nozdry a uši :-) Nebo když je silně popálen, tak pochybuji o tom, že ještě bude schopen v klidu se plížit. No se ale dá vše přehlédnout. Vzhledem k podstaty filmu. Napínavé to bylo, záživné taky.... co dodat. Byl jsem spokojen ()

Campbell

Hollow man je čistá filmařina. Tak trochu remake Invisible man. S vynikajícím Kevinem Baconem. Tan ze začátku na Hollow man jsem se těšil, hodně těšil. No tak jsem ho zkoukl sice nejsem zklamaný ale taky jsem čekal trochu něco jiného. Film je celkem pomalý, a dlouho se čeká než Baconovy jebne. Ale naneštěstí film nenudí. Tak trochu mi připomínal i Mouchu(spíše tou psychykou postav). Verhoeven má za sebou už daleko lepší filmy(snad nemusím říkat jaké). Ale i tak jsem si film užil, navíc film má velmi vydařené efekty, hlavně proměna opičky byla úžasná. A hudba od Goldsmithe neměla chybu(hlavně úvodní skladba). Flmu nemám moc co vytknout možná jen některé slabší scény které přespsíliš zdržovaly. Ale zklamaný nejsem. Dvojka je na tom o něco hůř. ()

nash.

Skvělý rozjezd, mrazivá psychická proměna Kevina Bacona, trikově výtečná scéna "zneviditělnění". Bohužel s ubíhajícími minutami to přes všechnu akci ztrácelo švih a upadalo do sice trikově výborně zvládnuté, ale přesto průměrné žánrové rutiny. Jako by se na to v půlce filmu scénárista vykašlal. ()

zahadna

Americký sci-fi horor, ktorý ma bavil, aj Kevin Bacon zahral túto úlohu veľmi dobre..vedci vyvinuli látku spôsobujúcu neviditeľnosť, ale so zmiznutím človeka zmilzli aj akékoľvek zábrany... ()

Vitason

Představte si, že šplháte na nějakou horu, která je alespoň o dva metry vyšší než Říp a vaše oči se celou dobu upírají k bodu, který vypadá jako vrchol. Když už se tam po pracné námaze doškrábete, tak zjistíte, že je hora přece jen o něco větší a vás ještě čeká šplhání. Když se dostanete na druhý vrchol, tak zjistíte, že vás čeká třetí. Přesně takhle působí závěr filmu, kdy Verhoeven až přehnaně parodizuje hororové zmrtvýchvstání hlavního záporáka. A to je asi tak moje jediná výtka k Muži bez stínů, protože některé logické chyby mu jsem ochoten odpustit za dobrou atmosféru, akci, sympaťáky Brolina a Bacona a vývoj hlavního (anti)hrdiny. Pánové, ruku na srdce, kdo z vás by jako neviditelný alespoň jednou (samozřejmě omylem) nezabloudil do dámských sprch? ()

Sequely od Sony

Sequely od Sony