Muž bez stínu

• USA Hollow Man (více)

Geniální vědec Caine pracuje pro Pentagon a v tajném laboratorním komplexu vede tým, který pracuje na projektu látky, způsobující neviditelnost. Týmu se podaří vytvořit i sérum, které neviditelné organismy opět zviditelní. Přes úspěšný pokus s gorilou Caine neprozradí armádnímu výboru, že práce na projektu se blíží ke konci. Místo toho se rozhodne vyzkoušet látku na sobě. Málem zkolabuje, ale stane se neviditelným. Tým si zvyká na neobvyklou situaci, kdy se mezi nimi pohybuje neviditelný Caine. Jeho zpočátku úsměvné legrácky jsou ale stále znepokojivější. Když se pokusí osahávat Sarah, která usnula v laboratoři, a zděšená Linda se s ním odmítne pomilovat, začnou si členové týmu uvědomovat změnu v jeho chování. Situace se ještě zhorší, když se plánovaná reverze nezdaří a Caine zůstane neviditelný. Jedné noci uprchne z podzemního komplexu a vydá se do města, kde znásilní krásnou sousedku. Šokovaná Linda se netají tím, že vše prozradí. Podaří se ho zbývajícím členům týmu najít a zastavit dřív, než unikne z laboratoře a ztratí se v ulicích Washingtonu? (TV Nova)

Ainy

Jedině žena, blondýna, zvládne udržet vzpínající se nervy na uzdě a s chladnou hlavou a s neohrožeností sobě vlastní dokáže bojovat s neviditelným testosteronem! Je dobrá ... chci být jako ona. Já rozumím, že se aplikace séra neviditelnosti může setkat s hromadou vedlejších účinků, na které nestihli vynalézt protisérum, ale že by se dotyčný stal i nesmrtelným? Skoro? Něco jako šváb, kterého nemáte šanci zašlápnout. Akční i napínavé to samozřejmě bylo. Kevin zahrál vyšinutého psychopata báječně, ale sám za sebe nemůže pozvednout jinak slabý scénář. Jako by to bylo nedopracované, něco tam rozhodně chybělo. Cítila jsem z toho takové halabala lepení všemožných nápadů potřebných k udržení divákovy pozornosti a k vygradování závěru. ()

Le_Chuck

Téma neviditeľnosti ma vždy fascinovala a okrem jednej komédie nebola poriadne spracovaná ani raz. Paul Verhoeven to zobral naozaj vážne. Postupná premena nielen fyzicky, ale aj duševne smerujúca k ozajstným jatkám spolu so (skoro) Oscarovými trikmi a depresívnou atmosférou (mimo základňu sa moc nepozrieme a keď hej tak to je noc) vytvárajú jedno s najlepších sci-fi aké som videl. Záver odpúšťam. ()

Tyler

Příjemné překvapení po všech stránkách! Vždy jsem si přál, aby někdo natočil film o neviditelném muži ne jako klasické sci-fi, ale spíš jako psychologický thriller. A řekl bych, že Paulu Verhoevenovi se to povedlo náramně! Když pominu přece jen až příliš přehnaný závěr, jenž je jedinou pihou na kráse "Muže bez stínu", vychází mi z toho skvělý snímek...Na první pohled hrají prim skvělé triky, které se dají označit za výjimečné i dnes, pět let po jejich vzniku. Ale ta druhá stránka je ještě lepší - hra na téma "Co by se dělo, kdyby měl amorální parchant možnost pohybovat se po světě neviděn ostatními?". Chci tím říct jednu věc - nemyslím si, jak je často zmiňováno, že by postavu Kevina Bacona změnilo samo zneviditelnění - on to takhle chtěl. Vždyť je to velmi lákavé - nebýt vidět a moci dělat vše zakázané s jistotou, že nemůžu být odhalen...A v tom tkví pravé kouzlo "Muže bez stínu" - jen si to přiznejte, neměnili byste se Sebastienem na chvilku? ()

Falko

Nebyt toho prehnaneho konca, bol by som spokojny aj na 5 hviezdiciek, ale hollywoodske filmy nas uz prekvapili vselicim. V tomto filme sa mi najviac pacila postupna a nie rychla premena zvierat alebo cloveka na neviditelnych, ako to pozname z inych filmov, napriklad NEVIDITELNY NA UTEKU (1992) od Johna Carpentera. Nominacia na Oscara za vizualne efekty bola urcite zasluzena, avsak sosku si prebrali tvorcovia zo Scottovho GLADIATORA (2000). Hudba mi opät pripominala ZAKLADNY INSTINKT (1992) vsak to by nebol Jerry Goldsmith, aby som ho nespoznal. Jednoducho aj po niekolkych rokoch som si opät vychutnal tento film, ktory tak nepriamo pripominal MUCHU (1986), ked vedec skusal na sebe genialny experiment, ktory sa mu nielenze vymkol zpod kontroly, ale stal sa aj agresivnym a scena s muchou v ruke Kevina Bacona, to len pritvrdila, ako taky maly odkaz :-) __________ Elisabeth Shue - (Linda McKay) +++ Kevin Bacon - (Sebastian Caine) +++ Josh Brolin - (Matthew Kensington) +++ Kim Dickens - (Sarah Kennedy) +++ Greg Grunberg - (Carter Abbey) +++ Joey Slotnick - (Frank Chase) +++ Mary Randle - (Janice Walton) +++ William Devane - (Dr. Howard Kramer) +++ Produkcia: Douglas Wick +++ ()

viperblade

Souhlasím s většinou názorů, konec byl opravdu nepovedený, je to jedno velký klišé, ale ty efekty jak se stával neviditelným a naopak, tak to se jim fakt povedlo. ()

castor

„Je úžasný, co dokážeš, když už se na sebe nemusíš dívat do zrcadla!“ I po letech mocně přitažlivý, trikově vymazlený, myšlenkově lákavý a verhoevenovsky zvrácený kousek, který využívá ďábelského potenciálu nejprve neviditelného a pak šíleného Kevina Bacona, který moc dobře ví, jak má pro diváka odkrýt peřinu s polonahou Elizabeth Shue. Drsnější variace na téma „neviditelný muž“ naplno využívá trikových možností své doby, i když není ústřední hrdina vidět, divák pomocí solidních nápadů vidí, co právě dělá. Nějaké mudrcování jde stranou, tvůrci se soustředili na triky a tempo, aby se diváci ani trochu nenudili. A nenudí. Občas to samozřejmě zaskřípe (producenti si zřejmě nejednou dupli) a nepomůžou ani slušně dávkované vtípky, přesto to do sebe všechno umně zapadá. Verhoevenovy postupy mně jsou dlouhodobě sympatické – lehká nejednoznačnost, herecká přitažlivost, trocha kontroverze, žádné vyšší ambice, řemeslná dokonalost. ()

D.Moore

Možná nejslabší Verhoeven, jakého jsem viděl... Ale přesto nářez hodný tří a poloviny hvězdy. Triky jsou ohromující, akce strhující. Goldsmithova hudba temně děsivá... Díky tomuhle filmu jsem začal mít rád Kevina Bacona. ()

Dan9K

Celou dobu je to tak solidní film! Efektů je hodně, ale jsou dost špatné (je to rok 2000, o rok dříve vznikl Matrix, o sedm let Jurský park). Ta závěrečná část je ale taková břečka, že musím Hollow Manu dát o dvě hvězdy míň, než bych původně chtěl. Mimo milion jiných debilit a klišé jsem třeba ještě neviděl takhle moc trapně nezdolatelného záporňáka. Dětská hra hadr. Verhoevene, mám tě rád, ale za tenhle film sis ten "vyhazov" z Hollywoodu fakt zasloužil. A můj milovaný Jerry Goldsmith se taky moc nepředvedl s tou vykrádačkou Základního instinktu. ()

Niktorius

Expozice, zbytečně natažená takřka do poloviny snímku, udržuje diváka v napětí, v jakou podívanou vlastně nakonec příběh o jednom vědeckém experimentu vykrystalizuje. No a pak se ukáže, že to všechno vykrystalizovalo v úplně normální a dosti obehranou horovou naháněčku, která už poté v divákovi udržuje napětí leda nad tím, jeslti hlavní hrdinka stihne zavčas utéct, jestli zemře první ta utrhovačná veterinářka nebo ten počítačový mág, či jestli Matta rozmáčkne výtah nebo ne. Na Verhoevena prostě nečekaně prázdný, ovšem očekávaně dobře natočený film. Že v něm hraje i ten Josh Brolin, přikláním se ke čtyřhvězdí... P.S: To je pro Američany vážně tak těžké dorazit své pronásledovatele, kteří jsou mnohokrát z různých důvodů paralyzování? ()

Davies182

Na efekty velice zajímává podívaná, to je ale asi tak vše, až na dobrý konec a jedno vtipné šmírování sličné dívčiny. Bacon byl sice na konci sexy rozzuřený, ale mohl do toho dát více "uvěřitelnosti". ()

Xmilden

Nekompromisní a nesmlouvavý holanský řezník Verhoeven nabízí svou vlastní verzi neviditelného muže. Je to ke konci akční a vlastně i docela hororové. Nicméně spokojenost je pouze částečná. Kevin Bacon záporáky uměl vždycky, ale obsazení ostatních rolí mohlo být promakanější. Závěrečná vyvražďovačka probíhá stylem, rozdělte se kdykoliv to jde a samozřejmě nechybí několikanásobné zabití netvora. 65% ()

Phobia

Scifko slaboučké jak rachitická stařenka, co už se ani nedokáže prošermovat k volnému sedadlu v tramvaji a zůstává odkázána na milost spratků a jejich líných, rozmazlených řití. Šablonovité postavy pronudí zívajícího diváka klišovitým dějem až k trpkému konci (div se mi sanice nevykloubí, jenom o tom s odstupem let píšu). Pamatuju, že to mělo slušné vizuální efekty a celkem ucházející soundtrack. Chtělo by se mi prdnout hvězdičku za Kevina Slaninu, neb mám pro tohoto herce slabost, ale když ho většinu filmu ani není vidět, nebude vidět ani tu hvězdičku! Já vím, Paule, scénář tak dobrý na utření snoplu, zmuchlání a vhození do nejbližšího odpadkového koše, přesto se zeptám: Vážně s tím nešlo udělat něco víc? 44% ()

darkrobyk

Kdysi mě tenhle film pobavil, nyní zůstalo jen u trikové stránky, která je stále velmi působivá. Nejraději bych hvězdu ubral, ale nechám je napůl pro K.Bacona a vizuální zpracování. Verhoven ze svých čuňáren poněkud ubral, a tak připomínkou kontroverzního režiséra je milý úvod s myškou a válení se v kaluži krve. I ten sex je poněkud odbytý... Goldsmithova hudba zní nejlépe při úvodních titulcích, pak zůstává sice standardně dobrá, ale nijak originální. Kdo má rád Kmen Andromeda (1971), toho vědecký výzkum nudit nebude. Závěr filmu se však zlomil do neuvěřitelné parodické sci-fi. Škoda, že režisér nakonec nenechal odkráglovat všechny... ()

Shakers

Kevin Slanina a jeho asi najlepšia rola. Bohužiaľ sa to nedá povedať o režisérovi. Paul Verhoeven natočil v 90tých poriadne pecky a okrem zaujímavé príbehu, fajn kulís, napätého záveru a úchylných scén to trošku nudí. Začiatok sa rozbieha skutočne pomaly, zato od polky naberie Muž bez tieňa tie pravé grády. Bohužiaľ slušne efekty a dobrý záver filmu to vyššie nevytiahnu, pretože postavy sú niekedy tupé ako tágo. Škoda. 70% - 3* ()

JohnnyD

5/10 Hollow Man vznikol v dobe, kedy digitálne efekty začali byť využívané vo veľkej miere, ale ani zďaleka nedosahovali adekvátnu kvalitu. Výsledok tak je, že starý Invisible Man z roku 1933 (!) má lepšie triky než táto digitálna zrůdnosť. A scenár nie je o nič lepší. Hej, Verhoeven ukáže aj menej korektné využitie neviditeľnosti, ale to je sakra málo. Neviditeľný muž z 1933 i 1940 mali uveriteľnejšie vykreslený mentálny kolaps (resp. ak sa Kevin Bacon nezbláznil a bol taký predtým, tak náčrt jeho osobnosti je v expozícii strašne slabý) a to boli filmy s ledva hodinovou minutážou. ()

Nin

Myslel jsem si, že to bude spíš průšvih, ale nakonec se z toho vyklubal sympatický snímek. Především má i na dnešní dobu (píše se rok 2019) fakt vyvedený triky. Všechno to, jak neviditelný muž ovlivňuje prostředí (stoupá do kaluže vody, šahá na něco nebo na někoho...) a především jak si navlíká masku s průhlednými dírami vypadá pořád výborně a zcela uvěřitelně. Samotný příběh je takovou moderní verzí klasického Neviditelného muže a vcelku to funguje. Film má dvě hodiny, ale má velmi slušné tempo... Scénář je zábavný, ale je tam něco, co mi na něm nesedělo. Jak ten příběh mají rozehraný, tak je asi těžký to pojmout realističtěji, ale stejně to občas působilo místy přehnaně a místy nelogicky. Především závěr je už pak jako z nějakého desátého dílu Pátku třináctého s nesmrtelným Jasonem, což neodpovídá zbytku filmu, který se snaží být spíš poměrně realistickým sci-fi thrillerem. Celkově velmi slušný film se super triky, ale v něčem mi nesedl. (7/10) ()

Indiana

Po druhém zhlédnutí, jsem se rozhodl, že * přidám. Samzořejmě to má svoje mouchy (hlavně konec, kdy padouch přežije všechno) a herci se až na Kevina Bacona moc nepředvedli, ale i přesto to diváka dokáže oslovit. Verhoeven je prostě dobrý filmař a dokáže i ze zajímavého projektu s debilním scénářem udělat něco víc. ()

Sequely od Sony

Sequely od Sony