Bouřlivé víno

Kamera:

Josef Illík

Hudba:

Karel Svoboda

Vladimír Menšík, Božidara Turzonovová, Jiří Vala, Čestmír Řanda st., Slávka Budínová, Eva Hudečková, Jaroslav Moučka, Zdeněk Kryzánek, Rudolf Jelínek (více)

Film Bouřlivé víno byl zasazen do roku 1968, kdy se předseda JZD Janák (Vladimír Menšík) ve fiktivní jihomoravské vísce Pálavice postaví plánům několika chamtivých vinařů, kteří v touze obchodovat s vínem na vlastní pěst naletí chytrému podvodníkovi. (Bohemia MP)

Pink.Panther

Jožin Hrdlička zamlada zapaloval stohy, pak emigroval, aby se v osmašedesátém vrátil do vlasti jako zkrachovalý emigrant-podvodník.Takového antisocialistického živla, může podporovat snad jen kulak Kuna. To Michal Janák je z úplně jiného těsta - je to komunista správný chlap, poctivý slušný člověk, sbalí švarnou uvědomělou děvu, i víno má lepší než přisluhovač nových pořádků Kvasnička a zachrání družstvo. :-)))) :-)))) To vše profesionálně natočené a osazené hereckou elitou, solidním soundtrackem Karla Svobody a ideově rudě zabarveno 70%. Produkce: FSB ()

Historik

Výjimečně sahám k takto nízkému hodnocení, navíc nerad u filmu, v němž hraje řada vynikajících herců. Ale tohle je čirý normalizační pamflet, prorežimní propaganda. Nedávno jsem četl rozhovor s Václavem Vorlíčkem, kde přiznává, že postavu emigranta podvodníka si s Macourkem do filmu vymysleli sami. Co k tomu dodat? ()

Karlas

Politický průjem, který někdo položil v prosluněném vinohradu a poté, co se vytřel novinami, ho vyzdobil listem vinné révy, aby to vypadalo hezky. Toto vskutku vysoké hodnocení kladu jen z úcty k našim vzácným hercům, přičemž se filmu nedá upřít i určitá komediálni reflexe na lidské podvraťáctví. ()

blackrain

Musím říct, že Vorlíčkovo jméno v titulkách mě hodně překvapilo. Děj není nijak struhující. Nicméně, dobře poukazuje na určité věci. Akorát ta délka mohla být kratší, protože to filmu zbytečně škodí. Je tu poměrně dost výrazných herců ve vedlejších rolích, kteří strahávají pozornost na sebe. Z celého filmu jsem si zapamatovala Ivu Janžurovou a Menšíkovu scénu, kde popisuje, jak se správně pije víno. ()

Marci

Víno nejméně povedené, nejvíce schematické a nejméně vtipné. Natočeno podle novely komunistického spisovatele Jana Kozáka Svatý Michal. Film měl plnit osvětovou činnost v rámci "Poučení z krizového vývoje". ()

topi

Komedie o víně, která zas tak moc o víně není, ale je o totální komunistické propagandě, která už i na mě byla moc. V některých jiných snímcích to překousnu, ale tady je to tak do očí bijící, že to ani není možný. S chutí bych napálil odpad, ale vzhledem k bezchybnému výbornému hereckému obsazení to nejde. Co postava, to vynikající herec. Ale musel jsem jít ze čtyřbodového hodnocení dolů, protože film jsem viděl po dlouhé době a tenkrát mě to tak komunistický nepřipadalo. Ale ted, hrůza!!! Schůzování, ukazování "hodných" komunistů v čele s Vladimírem Menšíkem a vykreslování záškodníků v čele s Čestmírem Řandou a Jiřím Valou bylo vykonstruováno na zakázku tehdejšího režimu. Je vidět, že aji Menšík do toho natáčení moc nedal, ikdyž je samozřemě herecky bezchybnej. Film je navíc roztáhlej přes dvě hodiny a v některých schůzujících pasážích jsem už hodně vřel! Příběh je navíc situován do období květen až červen roku 1968, což ukazuje jisté uvolnění po Pražském jaru, že i na vesnicích mohou sedláci začít podnikat, mohou vyhlašovat ankety a demokraticky hlasovat, ale pravda byla později samozřejmě úplně jinde. Komické prvky v tomto propagandistickým maglajsu každopádně nechybí, ale že bych se u toho vyloženě bavil, to zase nee. Nejvíc se mě asi líbila ústřední melodie, od skladatele Svobody, která se ve filmu občas opakuje, ale jinak už tento komunistickej šlendrián nechci dlouho, možná už nikdy vidět. Vlastníte-li originál dvd, tak se dozvíte spoustu zajímavých a důležitých věcí v rozhovorech s režisérem Václavem Vorlíčkem a herci Vítězslavem Jandákem a Rudolfem Jelínkem. Ale rozhodně doporučuji lidem, kteří tento normalizační "klenot" ještě neviděli, aby si rozšířili obzor, jak se tehdy dala dělat komedie na zakázku totalitního režimu. Ono se tenkrát na zakázku nedělali jenom komedie, záleželo, z čeho si tenkrát režisér, který se potřeboval "vykoupit" za nějaký svůj prohřešek vůči režimu, mohl tu kterou látku vybrat. ()

rt12

Ideologie -neideologie s tím se musí počítat. To by jsme spočítali na prstech ruky filmy kde není. Hlavní je, že se na to dá se na to koukat a striptýz Ivy Janžurové je nezapomenutelný. ()

FilmFan24

Filmová komedie "Bouřlivé víno" byla tenkrát v kinech jedna z nejnavětěvovanějších. Tady, kde se film natáčel se promítala i mimořádně mimo oficiální "hrací" dobu místního kina. Osmašedesátý rok byl zobrazený tak aby se vlk (komunista) nažral a koza (divák) zůstala celá. Jinak to ani nešlo. Záběry na krásy Jižní Moravy dotváří atmosféru této komedie pro pracující lid. No a hereckému obsazení vévodí suveréně Vladimír Menšík, který možná i díky tomu, že pocházel z nedalekých Ivančic, je v roli poctivého vinaře uvěřitelný a jako snad vždy skvělý. Pro mě navždy zůstane pamětihodná scéna Šmejkalčina striptýzu ve vinárně pro Rakušany, kdy se nechce vysléct a nadá jim do sviňáků. Na otázku jednoho z nich "Was is das "svinak" se mu dostane odpovědi, že je to přece "manžel od sviní"! Nezapomenutelná scéna z nezapomenutelnou Ivou Janžurovou! ()

dyfur

moja zaujímavosť: Film Búrlivé víno bol natáčaný vo Viedni, Telči, Velkej Bílovici a na Břeclavsku. (dyfur) ()

BoredSeal

Na komunistickou propagandu zábavný film, což by člověk od týmu Vorlíček-Macourek a spolčených herců očekával. Pánové dostali za úkol spáchat komunistické dílko, aby mohli dál točit svoje šílené komedie a zvládli to na oboje strany. Opatrně napsaný chytrý scénář, který se musel vypořádat s čerstvou pamětí občanů na rok 1968 spojený s hereckými elitami a atraktivním prostředím zabral u diváků výborně a vznikla ještě dvě pokračování. Zábavná společnost chamtivých Čecháčků, vyčuraných emigrantů a ujetých vesnických figurek se řadí mezi vydařená politická dílka (např. Major Zeman) na které se rádi podíváte, zasmějete se propagandě, ale užijete si dobré filmařiny Za speciální zmínku určitě stojí Janžurová ve své vedlejší roli suverénně hláškující celým filmem. ()

rakovnik

Příliš politicky zatížené na to, aby bylo toto dílko komedií. Každopádně, herecké obsazení je skvostné a i proto je tento film dívatelný. Navíc se odehrává v mnou milovaném kraji. ()

Martin741

Trilogia Bourlive Vino - Mlade Vino - Zrale Vino, je nadpriemernou Vorlickovou normalizacnou komediou. Namet JZD okolo roku 1968 fajn, aj plan zakladania noveho druzstva, ale film je prilis rozvlacny, s kopou prazdnych dialogov. Jo, jo -ked sa odmysli ta ideologia a prisluhovanie a pochlebovanie normalizacnym sudruhom, film je to na urovni. Vaclav Vorlicek vsak vie filmovat, prostredie juznej Moravy je fajn. Po opakovanych projekciach tejto podarenej normalizacnej trilogie dviham hodnotenie Bourliveho Vina na 76 % ()

cariada

No nevím kam s tím nebylo to zase tak moc humorné. Ten kdo neví ,že se to odehrává v roce 1968 tak je poněkud zmaten. Třeba z faráře J.Lír který vede děti jakési skautíky a říkají faráři o klukovi, kterého kárá, že je komunista a farář na to, že je malý, že se ještě může polepšit. Přišlo mě to velice divné, že to v tom filmu zaznělo. ()

BASE

1976,1982,1986 Illík,Sirotek,Vaniš __________________________________________________ stejní tvůrci, jiná politická situace, jiné "oči" nemyslím, že se jedná o komedii, alespoň ne z pohledu dneška ()

Šimpy

Zajímavý náhled do komunistických hlav na jaře 1968. A bohužel, i velmi přesný pro odhad budoucnosti...stalo se přesně to, co Menšík říká...žádné bohatství v této zemi nezůstalo...všechno rozkradeno a rozprodáno do ciziny. ()

sator odpad!

Prosím on je komunista! Nu což, ještě je malý, ještě se může polepšit...😎 Karty jsou jasně rozdané--prorefotmisti jsou trdla a tradicionalisti charaktři ... ()