Princ Afron s mladším bratrem Otmarem vezou na hrad krále Jorgena darem překrásného ptáka Ohniváka, který umí přivolávat lásku a zaplašit smrt. Po cestě se Afron zamiluje do neznámé krásky. Ukáže se, že je to princezna Elena, kterou si jako svou vyvolenou vybral i zlý černokněžník Skeleton. Princ Afron se vydává na nebezpečnou cestu, aby svou lásku vysvobodil z jeho temných kouzel… Výpravnou filmovou pohádku na motivy bratří Grimmů natočil v roce 1997 osvědčený „pohádkový“ režisér Václav Vorlíček. Jeho stálý spolupracovník Miloš Macourek příběh obohatil o vtipné dialogy. Princeznu stejně jako v Kouzelném měšci hraje německá herečka Tina Rulandová, jejího otce, krále Jorgena, Horst Buchholz. V záporné roli černého vládce Skeletona exceluje Karel Roden a v roli babky Jadwigy Jiřina Bohdalová. (Česká televize)

otík

Pohádka spíše pro dospělé, pro děti je to místy docela drsné. Hodně scén ve tmě předurčují spíše k večernímu sledování, místy opravdu není nic vidět. Trikově to není marné, dějově poměrně zajímavé, Roden špičkový, některé dialogy poněkud nesmyslné, ale to už tak někdy v koprodukcích bývá. Sice temnější pohádka, než na které jsme zvyklí, ale to není ke škodě. Kritika mnohých uživatelů zbytečná, existují daleko horší pohádky viz např. letošní (2015) vánoce. ()

rodo

Velké zklamání, které bych od režiséra takových kvalit nečekal. Je to ale opravdu jen důkaz, že od určitého zlomového bodu stojí Vorlíčkovy projekty za starou belu. Pohádka je opravdu nudná, ponurá a nehorázně odfláknutý zastřený zvuk celý snímek absolutně pohřbívá. A přítomnost zahraničních herců je spíš ke škodě. Ach jo, kde jsou Tři oříšky pro Popelku, Jak se budí princezny a ostatní pohádky s nadhledem, vtipem a opravdovým šarmem :-( ()

honz

Bohužel stejné jako většina pohádek natočených v devadesátých letech. Jakoby už i V.Vorlíček ztrácel vkus a soudnost... ()

noriaki

"Půjdu pro ni až na kraj světa, nasadím pro její záchranu svůj život. Miluju ji. Znám ji totiž už od včerejška." Na Tinu Ruland je radost pohledět, to všichni víme už z Kouzelného měštce. Ovšem i tak si měl Miloš Macourek dát se scénářem větší práci. Děj se řítí dopředu a protože ani Václav Vorlíček neodvedl zrovna prvotřídní výkon, na pohádkovou poetiku se zapomnělo. A nebo na ni nezbyl čas. Hodina a půl je na tak rozvětvené dobrodružství zkrátka málo. Herci jsou vesměs zklamání, ale vinit je z toho nemůžu. Buď ani neměli pořádně co hrát, nebo toho naopak bylo tolik, že sotva oddrmolili text a přišel střih. Plusem je povedený hudební motiv a parádní temná atmosféra. ()

Master19

Spíš horor než pohádka, ale ono se u Erbena není co divit. Tohle rozhodně není pro děti a když o tom tak přemýšlím, natočené je to tak, že to není ani pro dospělé... ()

Ravi

Tak tady je to jednoznačně slabá režie, no a taky se střihem si někdo nedal moc práce. Nebýt nápadů, nebyl by tento film vůbec o ničem. 25% = 1/5 ()

EvaM

U této pohádky se silně nepovedla hudba. Vůbec se k ní nehodí a dětem, pro které je pohádka hlavně určena, nic neříká. Je nemelodická a spíš šílená než pohádková. Věřím, že právě tato skutečnost hodně diváků po prvních taktech odradí od sledování celého příběhu. ()

JKL odpad!

Východoněmecké porno. Neskutečná nuda. Co mě ale totálně dorazilo, je syntetický motiv, opakující se v "pompézní" hudbě Ondřeje Soukupa. Nemístné a nevhodné... ()

ghatos

Karel Roden přišel s kvalitní komplexní nabídkou vyváženého zdravého vztahu, ale princezna dala přednost povrchní kráse 🤷. Lehce nesourodá pohádka, ale jsou daleko horší. 42%. ()

ArdathBay

Člověk, kterého si VELICE vážím a obdivuji za svoji práci za dob komunizmu mi zde opět potvrdil, že od listopadové revoluce nedokázal natočit nic jen na hony vzdálené kvalitní pohádce. Počínaje Kouzelným měšcem a (snad) konče Jezerní královnou to stojí za prd velebný pane. Za německé peníze, obsazení králů, princů a princezen německými herci je mdlé jak program našich televizí posledních pár let. Holt kdo platí, kecá do všeho a asi mu stačí film, který chutná stejně jako bramborová kaše ze závodní jídelny, která bramboru neviděla, byť jen z vlaku. Takvfe fe mě to vůbec nelíbilo a ani moje děti při pohledu na krvácejího Rodena z očí nebyly nadšené a vím bezpečně, že opětovné podívání nehrozí. A to je pro mě rozhodující problém. Popelka je u nás VELICE hraná. "Kdepak ty Vorlíčku dobré (nové) filmy máááš ?" ()

Opsha

Nechápu tak nízké hodnocení, ale to je asi tím, že tohle opravdu není typická "hezká česká" pohádka. Tohle má často blíž k lehčímu fantasy. Atmosféra je poměrně temná jak to mám rád, kamera malebná a triky vcelku snesitelné (rouzmbradové mi jistě poradí jak udělat čaroděje, kouzlícího blesky, aby to vypadalo realisticky). Na celém filmu je ovšem nejlepší Soukupova atmosferická hudba.(která asi drží prvenství v použití synťáků jakožto hlavního hudebního téma pro pohádkového padoucha) Celkově sympatická pohádka pro starší děti a jejich rodiče. P.S. Ano, Manou Lubowski se na prince nehodí, ale to je jen malá vada na kráse. ()

Cejny

Tak zrovna tahle pohádka by si zasloužila vyšší hodnocení. Úžasnej Roden, Roden a ještě jednou Roden...Skeleton...70 % ()

Finskej odpad!

Neuvěřitelné. Zjištění, že to natočil Vorlíček, mě málem porazilo. No, každý si někdy sáhne na dno a tady je špatné snad úplně všechno: jméno ústředního záporáka si scénárista snad musel nechat poradit, protože to by sám nevymyslel, princ Afron vypadá – jak to říct diplomaticky? – jako puberťák s přičesanými chlupy mužnosti pod nosem, jeho bratr je pro změnu Spiderman, celkově splácaný děj je slaboduchý a princezna se tváří jako naštvaná kremrole. Zbytky zachraňuje snad jen ústřední záporák, jen člověk neví, proč se motá kolem té naštvané kremrole, když by někde měl vést Sarumanovu úderku. Achjojo ojvajoj. ()

bari68

Pekná a vcelku podarená rozprávka, ktorá ešte narozdiel od iných, novátorských a moderných jepatností uspela s prívlastkom - klasická. ()

eagle-eye odpad!

To se bohužel Vorlíčkovi vůbec nepovedlo, třeba za to ale ani nemůže a u mě přesto neztratil kredit oblíbeného režiséra, ale toto je prostě PTÁK VOHNÍVÁK. ()