Epizody(6)

Jeden pochází z průmyslnické rodiny ze Severu, druhý z rodiny jižanských plantážníků. Oba jsou absolventy West Pointu a jejich nezlomná loajalita jim pomohla přežít mexicko-americkou válku. Jejich vztah ale čeká horší zkouška. Problémy, které dělí Sever a Jih, mohou postavit i přítele proti příteli. Ceněný výkonný producent David L. Wolper uvádí výpravný šestidílný seriál o bouřlivých letech, která předcházela občanské válce, a jež byl natočen podle bestseleru Johna Jakese. Pětiměsíčního natáčení, které probíhalo v pěti státech, se účastnilo celkem 140 herců, tisíce statistů, 100 členů štábu, 8 700 kostýmů a 15 000 rekvizit a dekorací. Díky tomu fascinující historie – a strhující drama – ožívají! (Magic Box)

GaleW

Tento pozoruhodný seriál jsem viděla, už když ho dávali kdysi v devadesátých letech v české televizní premiéře. A dodnes patří mezi to nejlepší, co americký televizní průmysl vyprodukoval. Jde o nejlépe zpracované období civilní války, které jsem kdy viděla. Osudy dvou rodin, které se mají rády navzdory tomu, že by se měly nenávidět. Líbí se mi nejen napínavý děj, ale i krásné kostýmy, obrovská precizní výprava a pak samozřejmě i herecké výkony, v popředí s Patrickem Swayzem a Jamesem Readem ()

natalanka

Dobře zpracovaný seriál z doby války severu a jihu. Skvělí herci. Krásná hudba. Budu se velice těšit, pokud tento seriál poběží v televizi. ( Doufám, že tomu tak bude). S tojí za to vidět. Nebudete zklamaní. :-)) ()

PetrJulian

Dnes již klasika (a proto v televizi nedávaná), obdařená hudbou hudebního génia Billa Contiho. Nejen hudba, i vše ostatní bylo jaksepatří - příběh, herci, láska... Kéž by to bylo na DVD... ()

carl.oesch

Tohle bylo moje první velké filmové setkání s občanskou válkou USA a ve své době jsem byl ze seriálu zcela unesen. Hltal jsem jednotlivé díly, držel jsem palce těm "hodným" a děsil jsem se, co zase provedou ti "zlí". I v mládí jsem ocenil snahu ukázat, že ne všichni Seveřané byli vzor cnosti a ne všichni Jižané byli zákeřní padouši. Ve své době mně oslnila masovost scén, množství bitev, jenže - to bylo někdy před patnácti lety. Potom člověk shlédl řadu jiných filmů s podobnou tématikou, příběhů komornějších (Návrat do Cold Mountain) nebo naopak ještě epičtějších (Glory, Gettysburg) i třeba film mnohem skromější než uváděné (Ironclads) a těch pět hvězdiček prostě dát nemůžu. Tak 70%. A co mi tak vadí? No přece ta neskutečná šablonovistost osob, ta pedagogika v podání....i některé zcela neptravděpodobné scény (viz. osvobození Jamese Reada z jižanského zajateckého tábora Patrikem Swayzem). Každá osoba představuje typ jakoby napsaný podle učebnice dějepisu podle schemat - hodný otrokář (Swayze) - zlý otrokář (Carrandine), vzorní seveřané (Read a jeho nejmladší bratr) - zlí seveřané (prostřední brat a jeho sestra, bezohledně se obohacující na nekvalitních válečných dodávkách), zlá jižanská kráska (jméno herečky neznám) a hodná jižanská kráska (Lesley-Ann Down). Ono vlastně i ty dvě rodiny, co reprezentují Jih (plantážníci) a Sever (továrníci) je schema až klišoidní a když k tomu přidám některé scénky, které jsou až servilní vůči oficiózní (pozor ne oficiální) historografii - třeba generál Grant, ukazující, že v té placatici má mošt a ne whisky, pak bych tenhle seriál doporučil především skutečně školní mládeži. Dějová linka je tady z hlediska historických událostí nesporně v pořádku a pokud to někoho přivede k hlubšímu zájmu o tuhle událost a začne se sám zajímat o další detaily, pak to svůj účel splnilo vrchovatě. A ta drtivá většina ostatních se může bez hlubšího zájmu vnořit do napínavého děje s mnoha zvraty a vzít to prostě jako jedno velké dobrodružství. A to zas tak málo není..... ()

JimJam

Některé epizody jsou slabší, jiné silnější. Celkově ale jedna z nejlepších TV sérií u nás vysílaná. James Read a Patrick Swayze sehráli asi své životní role a to naprosto přesvědčivě. ()

Tomulka

Výborný seriál na nedělní rodinný den s českou televizí před rokem 1989. Seriál si pamatuji velmi, velmi matně z těchto dob, avšak jsem jej zřel i v pozdějším věku a měl jsem z něj opravdu velmi dobrý zážitek. V seriálu je velmi dobře natočen dopad na obě strany občanské války. ()

mine.slayer

Dle mého nejlépe natočený seriál na téma velké války Severu proti Jihu, ale nutné je si uvědomit, že hlavním důvodem proč je to celé tak původní je fenomenální herecký výkon Patricka Swayzeho!! ()

Kajuga

Těžko hodnotit. Válka severu proti jihu je asi největší nespravedlnost a také jedna z nejdůležitějších událostí v dějinách USA. Seriál je dost splácanina a charaktery málo uvěřitelné. Ale jako pohádka je to koukatelné a jde o celkem upřímný pokus toto období zmapovat pro průměrného amerického diváka. ()

cluge

Před léty jsem si přečetl celou sérii knih podle které se (hoodně volně)natáčel tenhle seriál,a dozvěděl jsem se v ní hodně o dějinách Spojených i rozpojených států amerických.To mi sice seriál nedal ale nechá se na něj kouknout. ()

Iveta47

Veľmi dobrý seriál,výborne natočený a spracovaný...videla som ho už niekoľko krát a stále sa k nemu rada vrátim.Veľmi sa mi páči aj sprievodná hudba.A jasne ,že Patrick nemá chybu tá rola mu sedí skvele.Škoda ,že už nieje medzi nami. ()