Po bitvě u Sudoměře se husitské hnutí šíří po celé zemi a lidé odcházejí budovat opevnění města Tábor. Pražané žádají o pomoc proti Zikmundovým vojákům a táborští pod vedením Jana Žižky se vydávají ku Praze Opevní se na hoře Vítkově, aby se v krvavé bitvě střetli s početným Zikmundovým vojskem. (oficiální text distributora)

Havala

Třetí díl trilogie, podle mě nejslabší, ale pořád se dá říct, že dnes na takový film jen těžko narazíte. Historické velkofilmy se prakticky nedělají. Opět excelentní Zdeněk Štěpánek. ()

Pete

Tak tady už to vypadá, že podpálit si chalupu a odtáhnout do kolchozu na Tábor je všelék proti všem společenským zlořádům, proti na chudácích zbohatlým kněžím, proti vykořisťování zdegenerovanou vrchností, dokonce i proti útlaku ubohých žen od krutých a bezcitných mužů. Jedině v husitském kruhu najdou všichni kýženou rovnoprávnost a pozemský ráj na věčné časy! Je však pěkné vidět, že na realitu se tak úplně nezapomnělo, a ani ti Husité nejsou jednotní, jak už to tak bývá, a roztržky vznikají i zde. Prostor, který je věnován fanatické sektě uvnitř Táboritů, je ale příliš velký na úkor událostí, které hýbaly dějinami. Nakonec se stejně oddělí zrno od plev, velký bratr Žižka sjednotí opět všechny pod jedním praporem, a hurá do bitvy na Žižkaberku. Závěr Vávrovy velké trilogie je nejvýpravnější, o to však pohříchu nejslabší dějem - scény, kdy se nebojuje, sledují jen malé ryby, a jsou až nesnesitelně nudné. Jelikož dojde dokonce například i na opravdu stupidně natočenou romanci, nutno říct, že třetí díl je už zkrátka a jednoduše "blbej film". ()

Pitryx

Hodnotím film, historická fakta neberu v potaz. Filmová pecka, technicky stejná jako oba předchozí snímky. Bohužel je zde již více chyb, takže musím celkově dvacítku ubrat. Nejokatější je asi ta ve 101 minutě, kdy není vidět na oděvu žádné poškození, ačkoli měl být probodnut mečem. Přesto jde o skvělý snímek s výbornými herci. ()

seba

Asi nejlepší díl trilogie, podpořený hlavně výbornou prózou Aloise Jiráska. Nechybí historie, bitvy, tragédie, láska, ale bohužel nám trošku přebývá nacionalismus (ale vzpomeňte si v jaké době byla kniha napsána). A Zdeněk Štěpánek v roli Jana Žižky? To není herecký výkon. To je souznění obrovské herecké osobnosti s obrovskou osobností historickou. ()

route60

Když jsem to viděl prvně v kině jako dítě tak jsem se příšerně nudil dnes už se na to koukám jinak ano je to poplatné době svého vzniku ale jinak se jedná o velkofilm se vším všudy, veké bitvy, kostýmy, herecké obsazení, režisér Otakar Vávra dostal tolik peněz že si mohl dovolit téměř vše, Proti všem je rozhodně nejlepší film celé série. ()

Max Q.

Z celé trilogie asi nejslabší. Bitvy bohužel vypadají jako něco, co nacvičili ochotníci v hospodském sále a Vítkov jako srub, který skauti postavili za jedno odpoledne v kamenolomu. Zajímavá byla Vojtova figurka šíleného husity, to jsem se až zasmál. ()

harycek

Nebudu hodnotit dobový politický podtext a historickou pravdu, ale když jsem to v mládí viděl poprvé byl to pro mne velký zážitek!! ()

honzic

Potěší velké bitvy a kostýmy, i když dějově je to nejslabší část trilogie a to i herecky, je to děsně přehrávané a pasáž s adamity hraničí s kýčem, ale jinak ty bitvy fajn, je těžké napodobit tyhle bitvy, neb historicky není úplně jasné, jak to bylo. Hodnocení: 65 % ()

Gig

Poslední díl husitské trilogie. Opět bych se opakoval, co jsem psal o prvním a druhém dílu. Tento díl jako jediný z trilogie je podle knižní předlohy. Někteří herci změnili masku i kostým a zahráli si jiné role. A tak tu královna Žofie hraje Zdenu z Hvozdna, její otec, kdysi přítel Husa Jana z Chlumu, radikální Adamita v podání Vosky, v předchozích dílech hrající Vartenberka a další. Ale to nevadí. Tentokrát tu máme víc Zikmunda. Naopak míň Žižky. Je to víc o rodině Zdeny z Hvozdna - stejně jako knížka a to je plus. Na konci si všichni zakřičíme: Běží. Skvělá je poslední scéna se zemanem kráčící budoucnosti. ()

blondboss

Zavŕšenie trilógie vo veľkolepom a výpravnom štýle, avšak s podstatne slabšou atmosférou a s minimom zapamätateľných a emotívnych scén. Táto trilógia určite patrí k jednej z tých vydarenejších a na tú dobu určite skvelá, len škoda, že tomu poslednému dielu čosi chýbalo. Dávam len tri silné hviezdy, ale ako celok je to určite výnimočné dielo a divákovi vierohodne ukáže udalosti z obdobia husitskej revolúcie. 65 % ()

miza

A tohle je třetí závěr. Evropská kultura nám unikla a u nás se pálilo a bořilo. Takže je třeba tyto tři díly filmu vzít s rezervou. I když herecký výkon Z.Štěpánka je vinikající. ()

racing666

Dívali jsme se na to ve škole v rámci dějepisu. Byla to taková nuda, že jsem celou hodinu víceméně podřimoval. Viděl jsem snad jen pořádně závěrečnou bitvu, která byla tak komická, že jsem vážně vybuchl smíchy. Ano je to 55 let starej film... ale větší hodnocení? To snad ani nejde. ()

Saxos

Myslím si, že nebyl ani jeden herec z těch tisíců, který by během natáčení nezískal alespoň jednu modřinu. Prostě žádný digitální paskvil. ()

DaNvYto

Doteď se u nás nenatočil lepší historický velkofilm, kor trilogie. Bitvy, ale především kostýmy balzám pro české oko. Dnešní zpracování Husa je úsměvné, kde jsou všichni dobří režiséři, kteří by dokázali natočit něco obdobného... ne u nás ne, u nás se budou stále točit zaostalé letní komedie, Vieweg, Poledňáková, Kuky se vrací apod. kraviny. Český film a kultura upadá jak exkrament v kanále... i za cenu pohollywúdštění českého filmu budu radši, než za to co se u nás točí stále. Rodinné úchylné žvance. ()

rigby

Závěr velkolepé trilogie. Opět bych opakoval svá předchozí slova, úchvatná výprava, energie a poselství oslovující i dnešního diváka. Jen tento díl výrazně pokulhává za předchozími filmy. Děj už je poněkud skromnější, myšlenky trochu vyšeptalé. Jen závěrečná bitva na Vítkově opět bere dech. Nádherné zpracování, které se dneska dělá počitačovou animací, tady ovšem se spoustou lidí a koní. ()

Scaevola

Ideologicky jednoznačně nejméně zatížený díl (ač i zde se objevují stereotypně pojaté události, postavy, národnosti a přeci jen "ti kněží" způsobují rozkol mezi revolučními nadšenci...) staví na osobnějším přístupu, odsouvaje stranou velké události a ještě větší hrdiny a zaměřuje se na osudy jediné zemanské rodiny. I velkolepě pojatá bitva na Vítkově poté kupodivu působí lidštěji a napínavěji nežli předešlé tezové zpracování bitvy u Sudoměře. Vrcholem pro mne ale zůstává strašidelně zpracované bláznění fanatiků, které Vávra vystihnul dokonale, přestože jaksi bez patřičného zakončení, jenž koneckonců chybí i celé trilogii. ()

Otakar Vávra: 1911 - 2011

Otakar Vávra: 1911 - 2011