Malá mořská víla

• USA The Little Mermaid (více)

Malá mořská víla je oblíbený příběh Ariel, překrásné a zvídavé mladé mořské víly toužící po dobrodružství. Nejmladší a zároveň nejsvéhlavější z dcer krále oceánů Tritona touží poznat svět na souši, a tak vyplouvá na hladinu. Při jedné z takových výprav se zamiluje do šarmantního prince Erika. Přestože mají mořské víly zapovězeno stýkat se s lidmi, Ariel se rozhodne poslechnout své srdce. Uzavře dohodu se záludnou mořskou čarodějnicí Uršulou, která jí umožní poznat život na souši, ale přitom tajně usiluje o Arielin život, jakož i královskou korunu jejího otce. (Falcon)

Ratemus

Král moří, který očividně omrdal, na co přišel, když má dcery hrající všemi barvami.....no, jinak to nakonec nebyl úplný průser, samozřejmě kravina obsahující veškeré ty nucené kraviny dnešní doby, ale jako celek to byl jen slabý průměr ale ne odpad. ()

jarous

Ale takhle to pan Hans Christian Andersen nenapsal! Dvě hvězdy za pěkné kostýmy a život pod mořem. Za příběh nic. ()

Larrysbride

Průměrný český komentátor opět zazářil. "Pigment melanin se evolučně vyvinul jako obrana proti slunečnímu záření, kde by k němu mořská víla přišla?" Aha, takže kosatky, některé druhy žraloků či krabů, mořských ježků nebo úhořů, a další rybky a mořští živočichové se můžou jít klouzat, protože popírají logiku některých uživatelů ČSFD (ve volném čase přírodovědců a bojovníků za práva bílých podmořských lidí). Zatímco snímek se může chlubit hodnocením 7,2* na IMDB a 94% na Rotten Tomatoes, na České filmové databázi má 41%. A jestli to Vám něco nepoví o zaujatosti českého diváka, tak už zřejmě nic... ()

Arsenal83

Vôbec nič nemám proti rozprávke, ani proti vizuálu, a už vôbec nie proti Halle Bailey. Vyzerá super a v takej Cosby Show by sa len tak vynímala. Ale prečo máme akceptovať silenú propagandu, ktorá opačne vedená nemôže byť, inak vás marxista ubije Kapitálom? Koľko je to len kriku, keď nejakú čiernu postavu hrá málo čierny herec, to sa len zatriasli základy Bronxu, keď Willa Smitha obsadili za otca tenisiek Williamsových. To bolo kriku, že je málo čierny! A to si teraz predstavme, čo by sa stalo, keby Mandelu hral povedzme nejaký Ed Sheeran. To by po vás spravodlivo nahnevaní demonštranti z Black Lives Matter hodili aj topánku, čo práve vyrabovali v Nike obchode. Ale keď sú biele postavy prefarbené až naboxované, vtedy je to všetko cool, in a trendy, lebo biela zlá. Ale paní prebudení, spamätajme sa! Morská panna Ariel v takejto podobe? Veď ešte aj ten prací prášok je biely!  ()

Chrustyn

Zde strhaná nová verze nejspíše skupinou puritánů, kteří nedokázali přijmout, že nová Ariel, není albínská zrzka. Ve výsledku právě tato změna je pro mě tím nejmenším problémem a hlavně nová Malá mořská víla, není špatný film. Bohužel je zbytečně dlouhá (skoro 50 minut navíc oproti animované verzi) a některé úpravy, hlavně co se písni týče, nejsou k lepšímu. Původní animovaná verze není mou úplně oblíbenou Disneyovkou, tak mě nová verze neuráží ale ve výsledku je zbytečným filmem. Ale určitě ne špatným. ()

marhoul

39% je podle mě přísně málo, to je přehnaná sprcha, já výhrady taky mám, taky jsou z kategorie méně vstřícných čemukoli, ale tahle pohádka zaslouží klidně 60%.  Mořský svět je vizuálně překrásný, Bardem a Melissa super, ta je nejvíc! Písničky rvou uši, něco děsného! Princ? Nevýrazný, charisma nulové, nepohledný, už nevím, kdo to byl, ale neškodná chyba, a pak tady máme tolik hejtovanou představitelku Ariel s deformovaným obličejem připomínajícím animovaného pulce, obočí jí roste kdesi skoro za ušima, s rezavo oříškovými dredy, které smrdí zatuchlinou z obrazovky, vše v barevném tónu, že nevíš, kde jí končí čelo a začíná vlas, barevná volba vlasů vyloženě nešťastná, oči má někde naboku, teď ta holka neumí hrát, protože to není herečka, a ano, je všeobecně známo, že nevypadá jako Ariel z původní Disney pohádky, ano, skutečně není vidět na pozadí, ale ok, chtějí to tahle, ať to mají. Jejich byznys, jejich tržby, přesto úsměvný reklamní špás, který si ale společnost obhájila sama, na vlně Komu se nelíbí, opatrně! Pozor, pozor! Jako divák nemusím provokativní tah akceptovat, kam by to spělo? Zároveň můžu vyjádřit spokojenost, že dívenka z rodu Silurus glanis nevyhrála výběr na Sněhurku, a rozplývat se nad animovanou vynikající disneyovkou Princezna a žabák s broukem v hlavě, jestli už má Tilda v kapse hlavní roli. Označovat lidi za rasisty, když se jim na téhle Ariel něco nezdá, je kapitola sama pro sebe, vypovídající o trendech v současném choulostivém světě.  Člověk aby měl strach říct, že se mu někdo v roli nelíbí. Vrchol! Racionální názor si udělat smím a pokud někomu připadá politicky nekorektní, v tomto konkrétním případě je chyba u něho, protože u Disneyho přesně na těchto přenicích postavili celou reklamu na film, negativní reklama je taky reklama a tím z jejich strany rovnoprávnost menšin končí, jde jenom o tržby, navíc si splnili kvótu. Což ale neznamená, že všichni jim to pochválíme. To už i ta slavná Deppova metačka hoven v Aquamanovi splnila nejednu představu o parádní mořské panně, kterou známe jako pohádkovou Ariel, kdyby chtěli, vhodných koček mají v rukávu stovky a o tom to je. Tahle holka je bohužel nepohledné herecké poleno, z partičky jejích mořských sester všehomíra bych vybrala kteroukoli a pohádka by dopadla líp a že byla chvílemi milá? No jo no, kámen by se ustrnul, jenomže to nestačí.  Jedno děcko to s frfláním otráveně dodívalo, druhé ne a šlo do verze kreslené. Ode mě za tři plus klobouček za luxusní Bellu v Krásce a zvíře a taky za okouzlující Popelku Elku. Šikovné to ženy, které si je střihly. ()

Stanislaus

Hraný remake Malé mořské víly to vzhledem k tomu, jaké vyvolal haló ještě před svým uvedením, neměl fakt vůbec lehké. Obsazení Halle Bailey do role Ariel mě nechalo chladným, spíše mě udivilo, že jejího otce hraje Španěl Bardem, přičemž onen údiv posílil fakt, že jeho další filmové dcery byly též vskutku rozličné - pokud by si chtěl člověk rýpnout, řekl by, že byl Triton pěkný proutník (co dcera, to moře, to "milenka" - tak to mu ale nejspíš nebylo). Filmu jako takovému podráží nohy zbytečná délka, protože o čtvrthodiny kratší stopáž by ničemu neuškodila. Rovněž působí místy až moc barevně a uměle - při pohledu na zabarvení šupin některých víl člověka až téměř bolely oči (zde platí, že "méně je více"). Podobně jako v kreslené verzi mě i zde z postav nejvíce bavila zlomyslná Uršula - v tomto směru docela lituju toho, že jsem viděl film s dabingem. O největší porci zábavy se opakovaně postaral Sebastian, kterému humorně sekundovala potřeštěná Scuttle (ať už racek, nebo terejka - pobavila!). Podmořský svět byl fajn, po loňském Avatarovi je ale člověk přece jen trochu rozmazlený a zmlsaný. Nejlepší částí filmu byla pro mě poslední třetina, v níž se nešetřilo svižnou akci ani dobrodružstvím. Ve výsledku jde o sympaticky strávené (byť natahované) dvě hodiny v kině a docela mě mrzí zdejší odpadové hodnocení. ()

BMW12

Tvůrci film totálně zabili výběrem hlavní herečky pro roli Ariel. Ariel opravdu není černoška s dredama... K tomu navíc má ve filmu za ségry asiatku, bělošku a další, což je další přešlap. To už pak černoška jako královna a adoptivní matka prince bělocha je nejmenší problém. No každopádně na filmu se mi líbil akorát princ Eric v podání Jonaha Hauer-Kinga a mořský pták, který byl zábavný. Melissa McCarthy ani Javier Bardem mi do svých rolí neseděli. Co se týče děje filmu, tak nezpívané části byly fajn, ale téměř polovina filmu je dělána jako muzikál, a to mě moc nebavilo. ()

hansel97

Standardní a solidní Disney remake, který táhne hlavně zbytečně hatovaná herečka Halle Bailey perfektně ztvárňující Ariel a převyšující původní verzi hlavně pěvecky. Škoda, že vizuální efekty občas nejsou na úrovni. ()

MoiJe

Bolo by asi fajn ako muzikál v divadle. Bailey vie spievať a neveľmi hrať, King nezaujal ani jedným. Niežeby malo veľmi čo hrať. Chémia na nule. Všetko je vysvetľované ("a teraz spriadam svoje zlé plány lebo chcem mať moc a veľké párty a použijem na to Ariel, mwahaha") a farebné (v 3D mohlo byť zaujímavejšie). Ako film sa to proste vlečie a nudí. ()

Lyli

Když nastal ten povyk kolem barvy pleti nové Ariel, nechápala jsem to. Pro mě představoval problém hlavně fakt, že herečka není kdo ví jak půvabná. Jako dětský fanatik do téhle knížky s Disneyovskými ilustracemi, jsem to měla nakoukané a prostě to nešlo, nebyla to Ariel. Nicméně, na plátně si mě získala, protože byla rozhodně cute a sympatická. Velký plus je princ, kterého asi z té knížky vystřihli i s jeho psem, nebo nevím. Asi je zjevné, že nové zpracování mě dostalo. Romantika jako prase, přátelé, a to chceme prostě. A musím říct, že Melissa konečně dostala roli, která jí sedne, protože to její přehrávání se hodí právě sem, do role Disney padoucha…ti totiž přehrávají všichni. ()

corpsy

Miniem nenávistný pohľad sveta na casting ( napíšem to diplomaticky, že Halle Bailey je prekrásna osoba, ale pre Ariel sa určite narodila iná herečka ). A miniem aj dnešné prílišné ,,disneyovanie´´ ( rozumej multi kulti, gender, new world order atď ) všetkých látok. Očarila ma hlavne vizuálna stránka, pričom nič iné tu ani neostáva. Veľkolepé, ale prázdne. ()

sidzej

Priznám sa že nie som veľkým fanúšikom modernej disneyho diverzity v obsadzovaní, pretože to takmer vždy vo filme pôsobí rušivo, ale hodnotenie na hranici odpadu si táto rozprávka fakt nezaslúži. S obsadením Halle Bailey problém nemám, je to sympatická naivka, presne ako jej postava a celkovo môžem povedať že casting sa vydaril. Pesničky boli fajn, 3D taktiež- krásne vynikli všetky podmorské zábery či búrka na lodi, vizuál vcelku vydarený vrátane trikov aj keď istý priestor na lepší dizajn kraba a rybky určite bol, romantika kde Ariel prišla o hlas a dvorila sa princovi bola milá a scéna s tržnicou a tancami príjemným osviežením. Záver dokázal aj dojať i keď zase to trochu kazili nasilu vsunutými zábermi všetkých možných etník ale keď to už musí byť tak budiš....solídnych 70% a chválim aj sk dabing. ()

nirvana91

Pri hodnotení Ariel neviem byť objektívna, keďže to bola odmalička moja obľúbena disneyovka. Škoda, že v kine to šlo len s dabingom - to som radšej vynechala. S obsadením nemám problém, mňa to bavilo, vizuál bol úžasný (Under the Sea a Kiss the Girl boli za mňa najkrajšími scénami) a piesne sú proste klasika. ()

maddy

Bezduchý produkt súčasného Disney mainstreamu. Korporátny produkt bez života, bez akéhokoľvek rozprávkového kúzla a to hlavné, bez srdíčka. Natočené tým najobyčajnejším hollywoodskym režisérom Robom Marshallom, ktorý síce vie natočiť technicky dokonalý film a The Little Mermaid aj po celú dobu krásne vyzerá, ale to je tak všetko. Čisto technické filmové dielo natočené podľa typickej hollywoodskej šablóny bez najmenšej invencie. The Little Mermaid síce robí množstvo vecí správne, napríklad pútavo rozpracováva vzťah Ariel (zahraná roztomilou Halle Bailey) a princa, ponúka pomerne veľkolepé finále, ale zároveň má dve a štvrť hodiny, nemá žiaden spád a muzikálové scény sú úplne zbytočné, až otravné, bez tempa a s nepútavými piesňami. Je to celé také vyleštené, neurážajúce, ale zároveň po väčšinu stopáže nudné a úplne zbytočné. Vo výsledku niekde medzi dvomi a tromi hviezdami, ale tentokrát nemám dôvod sa prikláňať k vyššiemu hodnoteniu. Nie tak zlé ako Pinocchio alebo Luskáčik, ale ďaleko od kvalít Popolušky alebo Levieho Kráľa. Asi niekde na úrovni Dumba a Lady a Tramp, čo nie je rozhodne veľká pochvala. Najviac zamrzí, že Disney tieto jeho klasické a kultové rozprávky nevie spracovať omnoho kvalitnejšie do hranej podoby, materiál by na to bol, len by to chcelo aspoň trochu snahy a nie iba nahádzať nakopu milióny dolárov a vygenerovať  live-action adaptácie ako z výrobnej linky bez akejkoľvek výraznejšej snahy. CELKOVO: 5/10 ()

Britney75

Takhle ošklivou mořskou vílu jsem ještě neviděla. Vůbec se na ni nedalo koukat. Takže Sebastian, Šupinka a Rudla mě pobavili nejvíc, zbytek je jen divná podívaná. ()

Steven47

Je škoda, že se Disney u hraných předělávek většinou nesnaží pojmout známou látku odlišně a spokojí se prakticky s obyčejnou kopií. Proto u jeho live-action remaků vítám každou, byť pouze dílčí, změnu. Malá mořská víla jich naštěstí pár nabízí. Přidává například několik povedených písní k už tak kvalitnímu původnímu soundtracku. Ariel s Erikem spolu stráví podstatně více času, díky čemuž jejich vztah působí uvěřitelněji než v originále. I závěr je o něco emotivnější, ale zase ne o tolik, jak zřejmě tvůrci doufali. Sází totiž na příběhovou rovinu, která napříč snímkem působí dost nuceně. Najdou se i další drobnosti, ale vzhledem k tomu, že stopáž nabobtnala o nějakých 45 minut, je toho málo a rozhodně se nedá říct, že by novinka překonala animák z konce 80. let – spíše ho v několika ohledech dokáže pěkně doplnit. CGI je zdařilé, ačkoliv pasáže pod vodou bez světla nevypadají nejlépe a atmosféra celkově nepůsobí ani zdaleka tak kouzelně kvůli nevýrazné paletě barev. Herecké, potažmo hlasové, obsazení se povedlo a kromě trochu otravné Awkwafiny jsem s nikým neměl problém. Halle Bailey to bude mít u značné části publika těžké, její Ariel je nicméně výborná, a to jak po stránce zpěvu, tak herectví (především na souši jí role fakt sedla). Nová Malá mořská víla je nakonec lepší než jsem čekal, na druhou stranu však není více než pouhou alternativou ke slavnému animáku. Alternativou, která mě ale nijak neurazila a rozhodně má něco do sebe. 6/10 ()

Blackhand47

Původní Malá mořská víla je jednou z mála Disneyho pohádek, které jsem jako malý pravidelně sledoval. Jak už je tomu ale u Disneyho hraných remaků zvykem, filmy naprosto ztrácí kouzlo originálu, kdy kupříkladu realistická zvířata nepůsobí úplně nejlépe a z nějakého důvodu mají tvůrci potřebu opět natáhnout stopáž. Chápu, že hraný film funguje jinak než animace, ale prodloužit adaptaci o 50 minut je naprosto zbytečné. Globalizace je tu pochopitelně opět znát, kdy je na evropský folklor roubovaná americká ideologie, ale co už. Herečka je víceméně schopná, kdy mi ve srovnání s ostatními herci přišla o stupeň lepší. I jinak skvělý Bardem mi tu přišel nějaký toporný. Možná je to ale i těmi efekty, které místy působí i nedodělaně, čímž Hollywood kvůli neplacení animátorů teďka trpí. Už s těmi hranými adaptacemi prosím přestaňte. A nebo když už, snažte se respektovat jedinečnost původní kultury, ze které vychází. Hodnocení: 40 % ()

kajas

Vyrůstala jsem na všech dostupných animovaných pohádkách a příběh Ariely jsem měla nakoukaný z filmu, seriálu, doma jsme poctivě sbírali hvězdičky z Aquily, abych měla batůžek, penál, lahev na kolo a další vymoženosti. S červenovlasou mořskou princeznou jsem měla loni narozeninový dort (jojo, i ve svém věku). Takže jsem pochopitelně nemohla zkousnout obsazení afroamerické herečky Halle Bailey, které bůhvíproč v této ikonické roli nechali dredovitý spletenec s hnědým odstínem trochu do zrzava. Každý plakát, každá upoutávka mě rozčilovala. Jenže pak přišel manžel domů z novinářské projekce, začal mi vyprávět, jak se mu líbila dokonce i verze s českým dabingem, a bylo rozhodnuto. Hned jak jsem uslyšela první tóny původních melodií legendárního Alana Menkena, měla mě nová verze v hrsti. U každé známé písničky jsem si podupávala nohama, a když jsem se po skončení projekce míjela s prozpěvující holčičkou, měla jsem chuť zpívat taky. S titulní představitelkou a jejím vzhledem mám nadále problém, ale mile mě překvapil sympatický princ Erik, výborná Uršula v podání Melissy McCarthy a majestátní Javier Bardem jako král Triton. Pochválit opravdu musím i vynikající český dabing v čele s Janem Dolanským jako hlasem kraba Sebastiana. Takže jsem se na dvě hodiny stala zase malou holčičkou a bylo to moc hezké. ()

vydumnica

Konečne po takej dlhej dobe nielen vydarená hraná disneyovka, ale asi prvýkrát v živote si dovolím tvrdiť, že v tomto prípade ma hraná verzia bavila ešte viac ako tá kreslená!!! Aj kreslenej som samozrejme udelila plný počet. Táto nová The Little Mermaid je tak typicky Lin-Manuel "Mirandovská", multi-kulti, muzikálovo temperamentná a vtipná, no zároveň stále dokáže byť rozprávková a romantická a aj napriek zopár odlišnostiam (nielen rasovým) sa drží originálu a nezabúda byť Malou morskou vílou. Pre mňa to bol krásny zážitok v kine, bavilo ma to od prvej sekundy až po poslednú a dokonca by som povedala, že jeden z najlepších 3D zážitkov celkovo! Soundtrack z pôvodnej Malej morskej víly mám veľmi rada a túto verziu už spomínaný Miranda obohatil novými pesničkami. Je tu viacero nových a fakt vtipných situácií. Veľmi dobre je urobený vizuál, veľmi som si vychutnala scénky v korálovom mori, aj preto odporúčam radšej 3D verziu a kvôli soundtracku verziu v pôvodnom znení. Nenechajte sa odradiť tým nízkym hodnotením, na IMDb to má aktuálne 7 z 10. Herecké výkony sú tiež skvelé! Halle Bailey si ma získala dá sa povedať hneď, takisto aj princ Eric a skvelí boli aj Javier Bardem a Melissa chobotnica, hlasovo Sebastian a Scuttle tiež super! Na záver už len dodám, že doteraz som videla všetky filmy, na ktorých sa podieľal Miranda a vedela som, že ani tentokrát nebudem sklamaná. Len človek nesmie premýšľať nad tým, kto má akú farbu pleti a prečo, párkrát počas sledovania filmu mi síce napadlo, či si princa adoptovali, ale rozhodla som sa neriešiť, radšej si rozprávočku vychutnať. A kľudne by som na to zašla znova😉. [Cineplex Mannheim]. ()

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

10.07.2023

Krásné Vánoce a PF 2023