Někdo to rád horké

• USA Some Like It Hot (více)

Nestárnoucí americká hudební komedie nás přenese do Chicaga roku 1929. Jejími hrdiny jsou saxofonista Joe a basista Jerry, dva hudebníci na útěku před bandou gangsterů. Ve chvíli, kdy jsou úplně na dně a bez práce, objeví se lákavá nabídka na třítýdenní angažmá na Floridě. Věc má ovšem malý háček. Jedná se totiž o čistě dívčí orchestr Sladká Zuzi. Když ale teče do bot a gangsteři jsou jim v patách, není čas na hrdinství. Díky ženským šatům se oba rázem promění v saxofonistku Josefínu a basistku Dafne. V novém převleku se seznamují s půvabnou zpěvačkou Pusinkou Kowalczykovou, do níž se Joe pochopitelně zamiluje. Sami se brzy stávají, stejně jako ostatní dívky, terčem pozornosti mužů. Zatímco o Joea alias Josefínu se zajímá mladičký hotelový poslíček, k Dafne se přilepí obstarožní a neodbytný milionář Osgood Fielding. Začíná řada neuvěřitelných zápletek, záměn a omylů. Vynikající komedie Billyho Wildera z roku 1959 se už dávno a právem zařadila do zlatého fondu filmové klasiky. Vedle výkonů hlavních představitelů Jacka Lemmona, Tonyho Curtise a Marilyn Monroe v ní potěší také jazzová hudba Mattyho Malnecka. Film byl v roce 1960 nominován na šest Oscarů, získal Oscara za kostýmy a řadu dalších cen včetně tří Zlatých glóbů. (Česká televize)

DruidKarel

998. hodnocený film: Jedna z nejznámnějších filmových rolí pro krásku Marilyn Monroe, která se proslavila nejen svým hereckým uměním, ale i románkem s americkým prezidentem JFK. Tahle skvělá komedie, jakoby vypadla dnešním tvůrcům z jejich pera. Jen s tím rozdílem, že není nikterak kýčovitá, ale naprosto výstižná a vtipně doplněná probíhajícími minipříběhy. Skvělý Tony Curtis s Jackem Lemmonem se zde ukázali jako dokonale sehraná dvojice a nakonec jsem jim i ten jejich převlek do ženských oblečků uvěřil. Určitě si film zaslouží 5*, protože tohle je klasika, která se zapsala do zlatého fondu filmové komedie. 5* ()

C0r0ner

I když už je to dost staré, tak já jsem se bavil hodně dobře. Šaškování ústřední trojice je natolik dobře napsané a zahrané, že jsem byl hodně překvapený, že i po tolika letech to bude taková zábava. Samozřejmě je nutné odpustit určitou dávku naivity, ale s tím už se tak nějak počítá dopředu. Při natáčení musela být vážně neskutečná sranda. 90% ()

Cheeter

Moc nechápu, jak se tenhle film dostal do TOP 100 v žebříčcích ČSFD. Mě osobně moc neoslovil a nevidím v něm nějakou hlubší kvalitu. A nebo to není můj žánr. Nebo je problém někde jinde, ale za prostě ne. ()

zette

Jedna z nejlepsich nebo mozna ta vubec nejlepsi komedie vsech dob! To co predvedli Curtis s Lemmonem je herecky galakoncert. K tomu krasna Marilyn Monroe, mafie, vtip, pisnicky, uzasny scenar a genius Billy Wilder... ()

MarekT

Obsazení výtečné, vtipem film také hýří, ale ne zase tolik, abych ho mohl ohodnotit pěti hvězdami. Ale jinak výrazný nadprůměr v žánru komedie. *** Po druhém podívání (17.3.2009) zvyšuji o hvězdu. Viděno tentokrát v původním znění, s kterým to doporučuji. Dabing MGM... ne že by byl až tak špatný, ale takové legendy si za žádné situace nezaslouží dabovat. Zvláště Marylin Monroe, tak pěkný originální hlásek měla - s ním je ještě půvabnější. Když už jsem nakousl tu "Sugar" - takové krásky se při vší úctě těžko nahrazují. *** Třetí shlédnutí v lednu 2010 proběhlo na ČT2 spolu s původním dabingem s Cupákem a Brabcem, se kterým vřele doporučuji. "- Neříkaly jste, že jste byly na konzervatoři? - Ano, celý jeden rok." - "Myslím, že jste říkaly tři roky." - "Propustili nás dřív za dobré chování." ()

danecek24

17. Zlatý Glóbus za rok 1959 - cena (3) - *Nejlepší film (komedie), *Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Marilyn Monroe, *Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Jack Lemmon ()

gabin(a)

"A vemte s sebou jáchtu!" Jeden z mých vůbec nejoblíbenějších filmů. Přesto, že poslední věta filmu je "Nikdo není dokonalý", tak tenhle film je dokonalost sama, včetně černobílé barevnosti! Kdyby bylo hvězdiček nevímkolik, vždycky bych dala plný počet. Famózní Jack Lemmon! ()

agathon

Jak se vlastně ryba tak velká vejde do konzervy tak malé? - Smrsknou se při marinování. Není co dodat, pure Wilder. (ale přiznávám, že mezi mými nejoblíbenějšími filmy tady na CSFD by to asi podobně slušelo i Sunset Boulevardu. ()

Pajky3

Billy Wilder nejenže nezklamal, tentokrát vysloveně nadchnul. I když hlavní zásluhu na to má úžasná trojice Lemmon, Curtis a Monroe. Takhle už jsem se nepobavil dlouho. Úžasný komediální příběh dvou muzikantů, kteří se kvůli útěku před mafií rozhodnou vydávat za ženy a vstoupí do ženské kapely. A to sebou přináší kouzelné situace, jako je párty ve vlaku nebo tančení tanga celou noc. Celou dobu mě to bavilo a chvilku i šokovalo, to když přišla na scénu Marilyn v jejích průsvitných šatech. Ale že na ní šel Joe dobře, ale vkus měl protože Marilyn byla samozřejmě kus, A závěr? "Ale já jsem chlap." "To nevadí, nikdo není dokonalý." Přidávám se k těm, co to mají rádi horké. ()

pakobylka

Přesladká Sugar ... a pochopitelně taky Josefina a Dafné - absolventky newyorské konzervatoře, o nichž sice při nejlepší vůli nemůžu říct, že jsou přesladké, nicméně musím jim přiznat jiné, neméně důležité přednosti: Kupříkladu zcela mimořádnou schopnost improvizace, s jejíž pomocí překonávají nejrůznější nástrahy nepřejícího osudu. Všechny tři pospolu pak drží ve svých rukou veškeré dostupné trumfy. Nelze je nemilovat ... a nelze na ně zapomenout. ()

Martrix

Komedie plná chytrých a vtipných dialogů, se skvěle obsazenými rolemi a luxusními hereckými výkony. Přestože si musí divák vystačit jen s odstíny bílé a černé, není důvod ofrňovat, protože to vše i po více než šedesáti letech, pořád funguje na jedničku. Vše navíc parádně doplňuje skvělý dabing v čele s E. Cupákem a V. Brabcem. Bezesporu jedna z nejlepších amerických komedií minulého století. ()

Juto

Wilder prekvapivo vyvinul úplne neuveriteľnú zápletku do širokej frašky, v ktorej autenticky komická akcia preteká so svižným a sofistikovaným dialógom. 8/10 ()

dr.fish

Jako malý kluk jsem to zbožňoval, teď už jen tak lehce. Letos také poprvé shlédnuto v originále, řekl bych že s českým dabingem bych dal i o hvězdičku víc.... ()

filmharmony

nemám ráda komedie a parodie už vůbec ne... ale nikdy nezapomenu, když jsem poprvé viděla scénu Josefina a Dafne jdou po nástupišti kolem vlaku... tenhle film prostě nestárne... Tony Curtis a Jack Lemmon jsou prostě k sežrání... kdepak se asi inspiroval Dustin Hoffman pro jeho slavnou Tootsie (mimochodem byl taky k sežrání)... Billy Wilder použil střídmě vyváženou kompozici a rytmus tohoto filmu je dokonalý... tak trochu režisérského jazzovaní... škoda jen, že po všech dalších filmech, které jsme viděli si neuvědomuje, tahle klasika byla první a všechno ostatní se opičí... ()

WolfR

Nestárnoucí klasika jejíž hlavními tahouny jsou skvělí Tony Curtis a Jack Lemmon alias přestrojené muzikantky. Celý film srší vtipem, ale hlavně strašlivě zapamatovatelnými a stylovými momentkami za což může hlavně Marilyn Monroe, nejvíce sexy herečka všech dob. Celý film visí ve vzduchu její sex-appeal. Dokonalé, 5 hvězd. ()

mortak

Převlekové komedie nemusím (Charleyho tetu jsem na divadle protrpěl), ale musím uznat, že se Wilderovi po většinu času daří držet v dialozích vražedné tempo s neuvěřitelnou kadencí hlášek, Curtis i Lemmon jsou skvělí, a Monroe nosí neskutečně "hot tits" kostýmy. Zda ale toto všechno stačí pro filmovou hvězdnou síň slávy, nevím. Skvělá oddychová komedie ano, ale jeden z nejlepších filmů všech dob? ()

sator

Žížnivá čára nevyhrála a bez kabátu ,práce a peněz je v zimě roku 1929 v Chicagu po všech směrech horko.. A připlést se do masakru gangů na Svatého Valentýna,to už si říká vyloženě o změnu prostředí... Název filmu je odvozen z dětské říkanky "Pease Porridge Hot" z 18.století. "Pease porridge hot, pease porridge cold.Pease porridge in the pot, nine days old;Some like it hot, some like it cold. Some like it in the pot, nine days old." ()

Smutný týden v Hollywoodu

Smutný týden v Hollywoodu