Někdo to rád horké

• USA Some Like It Hot (více)

Nestárnoucí americká hudební komedie nás přenese do Chicaga roku 1929. Jejími hrdiny jsou saxofonista Joe a basista Jerry, dva hudebníci na útěku před bandou gangsterů. Ve chvíli, kdy jsou úplně na dně a bez práce, objeví se lákavá nabídka na třítýdenní angažmá na Floridě. Věc má ovšem malý háček. Jedná se totiž o čistě dívčí orchestr Sladká Zuzi. Když ale teče do bot a gangsteři jsou jim v patách, není čas na hrdinství. Díky ženským šatům se oba rázem promění v saxofonistku Josefínu a basistku Dafne. V novém převleku se seznamují s půvabnou zpěvačkou Pusinkou Kowalczykovou, do níž se Joe pochopitelně zamiluje. Sami se brzy stávají, stejně jako ostatní dívky, terčem pozornosti mužů. Zatímco o Joea alias Josefínu se zajímá mladičký hotelový poslíček, k Dafne se přilepí obstarožní a neodbytný milionář Osgood Fielding. Začíná řada neuvěřitelných zápletek, záměn a omylů. Vynikající komedie Billyho Wildera z roku 1959 se už dávno a právem zařadila do zlatého fondu filmové klasiky. Vedle výkonů hlavních představitelů Jacka Lemmona, Tonyho Curtise a Marilyn Monroe v ní potěší také jazzová hudba Mattyho Malnecka. Film byl v roce 1960 nominován na šest Oscarů, získal Oscara za kostýmy a řadu dalších cen včetně tří Zlatých glóbů. (Česká televize)

Jespi

Tento film jsem viděl celkem třikrát a pořád mě nepřestává bavit, pohodová a vtipná komedie s parádní hudbou a nádhernou hlavní hrdinkou. Ne, že bych se u filmu vyloženě popadal smíchy, ale je to velmi milá a oddychová dvouhodinovka. ()

Rozjimatel

"Oh, Daphne, how can I ever repay you?" "Oh, I can think of a million things."     Nehynúca komediálna klasika zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorá fantasticky šliape od prvej až do poslednej minúty, bez jediného hluchého miesta. Niečo také je úplná rarita, ten film je skvelý z príbehovej i humornej stránky a je doslova nabitý perfektnými hláškami (takže treba mať oči i uši neustále otvorené). Dvojica hudobníkov (či hudobníčok?) v podaní Tonyho Curtisa (Joe / Josephine) a Jacka Lemmona (Jerry / Daphne) je skvelá, len málokto by to takto dokázal zahrať (pokusy o humor založené na prezlečení sa za ženu vyznievajú vo väčšine prípadov trápne). A keď sa k nim ešte pridá taký jedinečný zjav, akým bola sexuálna bohyňa Marilyn Monroe (Sugar "Not Too Bright" Kane), o skvelý zážitok je postarané. A to keď si predstavím, že postava Sugar pôvodne v príbehu nemala vôbec figurovať... Inak ten Joeov nápad predstierať frigiditu bol náramne rafinovaný. Veď uznajte, kto by sa nechcel takto nechať liečiť z takejto "beznádejnej choroby"? Pochváliť by som chcel aj perfektne zapadajúcu hudbu Adolpha Deutscha ("hot jazz") a tiež skvelú kameru Charlesa Langa (práve som videl reštaurovanú verziu, v ktorej nádherne vyniká). Ak by som mal ešte spomenúť scénu, ktorá znamenala asi najväčší nápor na moju bránicu, tak to bude dievčenská party u Daphne na posteli (od príchodu prvej návštevníčky Sugar).     "What happened here?" "There was something in that cake that didn't agree with them." "My compliments to the chef. Nobody leaves this room until I get the recipe." ()

Se7enteen

8/10 Klasika,legenda, film, který nepřestává být výborným ani po padesáti letech a to už podle mě něco znamená... ()

Jorge-Z

Marylin Monroe ve své nejznámější a nejlepší roli. Komedie, u které jsem se pobavil jako málokdy! Božská Marylin... ()

AIMÉE

Nobody's perfect. Jenže tito dva týpci na podpatcích v téhle bezkonkurenční klasice k dokonalosti nemají daleko. ()

Chajimwitz

Jeden z nemnoha filmů,na který se podívám i vícekrát než jednou za pět let.Nic proti M.M.,ale je dost přeceňovaná a její roli v tomto snímku by dokázala zahrát kdejaká pipina.Film táhnou jednoznačně Curtis s Lemmonem a zdatně sekunduje záporňák Raft se svojí squadrou. ()

Ollie235

Velmi solidní komedie s příjemnou atmosférou a spoustou komických situací. Ani mi nepřipadá, že by za to půl století ztratila něco na půvabu, akorát už není tak šokující, jak zřejmě před těmi 50ti lety byla. I tak si ale myslím, že si ji mnozí diváci budou pouštět za další desítky let. A koneckonců mezi nimi budu pravděpodobně i já. ()

fredisek

Za nejlepší komedii všech dob bych Někdo to rád horké nepovažoval. Chvílemi naivní, ale song I Wanna Be Loved By You si pouštím často. ()

nany2121

Môj prvý film s Marilyn Monroe a "smekám klobúk" !!! Napriek tomu, že tento film nechcela točiť a pokúšala sa ho viac krát sabotovať, sa jej neskutočne podaril. Potom aký filmík musí natočiť, keby sa jej chcelo točiť? :D Samozrejme výkony Tony Curtisa a Jacka Lemmona sú rovnako famózne, ale Marilyn je Marilyn ! Od dokonalosti mi ozaj chýbal len kúsoček, a už teraz sa teším na ďalšie filmy s Marilyn !! ()

laepus

Samotný film je bezchybný! P.S. Viděno mnohokrát v televizi s parádním českým dabingem (Bohdanová, Cupák a Brabec) a dnes i v kině v originále s titulky. Originál je parádní, ale ten, co dělal ty titulky by zasloužil zastřelit! Něco bylo přeloženo až příliš horlivě (Sugar - Pusinka), něco zas necháno suše doslovně - naprosto odfláknutá práce! Naštěstí film znám opravdu zpaměti, tak jsem ty titulky nepotřeboval. Ale zpátky k tomu důležitému - film je to i dnes bezchybný! :) ()

Nethar

Na svou dobu nepochybně skvělý film. Občas to bylo dokonce vtipné ;-) Marilyn to seklo. Ale prostě to jsou padesátá léta, teď už jsme jinde a já jsem co se týče filmů vybíravější. ()

Marina111

Stále som si vravela, že čo všetci vidia na tej Marylin... No to som ešte nevidela tento film. Teraz ju obdivujem so zvyškom sveta. A teším sa na ďalšie kúsky z jej repertoára... ()

filipvrbik

Absolutní klasika, milé, vtipné, ale nikdo není dokonalý, ani tento film ne! Asi nejvíc mi vadí, že komedie je černobílá, což je velká škoda, protože třeba herecké obsazení je prostě geniální.... 80% ()

Sygauras

Tony Curtis a Jack Lemmon, jsou oba ve svých rolích skvělí. Marilyn Monroe, je všechno možné jen ne hezká. Nikdy jsem nechápala co vedlo lidi k tomu ji označovat za sexsymbol. Nebudu se tady pozastavovat nad některými komplikacemi a scénami v průběhu děje, a jen prostě napíšu, že mě osobně toto nepřipadá jako nějaká kultovní komedie která by si zasloužila tolik %. Občas jsem se zasmála a občas nudila. Budu to hodnotit jako průměrnou komedii své doby (Mimochodem, Marilyn Monroe, se mi nelíbila ani v jednom filmu. Tento nebyl vyjímkou. To že přeblafla prezidenta a zvedla sukni nad kanálem, z ní nedělá žádnou sexy umělkyni) ()

mira007

Někdo to rád černobílé ... na mne moc pravěk kinematografie z dob kdy komika ještě připomínala grotesku ikdyž ozvučenou a kdy za vrchol ženskýho sexepýlu bylo považovano chování tupé naivní slepice. Tři hvězdy protože mám respekt ke klasikám, které přežijí desítky let. ()

Klajnik

Some Like it Hot je první řadě komedie. Komedie, kterou však ohlodal kus času. Dovedu si představit, že tehdy se u toho diváci řezali smíchy, ale dnešní divák by ty vtípky mohl považovat za vyčpělé či ohrané. Na druhou stranu mě napadá, že by je za takové mohl považovat možná proto, jak moc se od konce padesátých let přehrávaly... Tak jako tak film nepochybně má jisté kouzlo. Ačkoliv je kadence vtipů docela vysoká, tak jsem se moc nezasmál. Příběh jen pouhým věšákem různým "vtipným" situacím: Postavy se prakticky jen stanou svědky zločinu skupiny gangsterů, pak se převlečení za ženský schovávají ve společnosti dámského sboru a z vystoupení, na kterém mají vystupovat, nakonec utečou, protože tam shodou náhod přijdou i ti gangsteři. Prakticky o nic nejde. Scény obsahující násilí (rozstřílení lidí) jsou zpracovány úměrně úzkoprsosti své doby a divák je ošizen o explicitní vyobrazení. Marilyn Monroe je však naprosto kouzelná a její nástup na scénu je dokonalý (sama donutila Wildera, aby jí vymyslel nějaký pěkný nástup). Ač s ní bylo na place těžké pořízení a nebyla si schopna zapamatovat ani jednoduché repliky, tak je dle mého právě ona nejlepším aspekt celého filmu. Rozkošný herecký projev. Naopak herecký projev Jacka Lemmona (který s Monroe jako jediný dokázal dobře vycházet) mi je poměrně odpudivý. Ta jeho přehnaný afektovanost a přepjatost ve mně nevzbuzuje dobrý dojem. Já vím, že herci té (i starší) doby přehrávaly, ale Lemmon podle mě fakt tlačí na pilu. Otravoval mě už v jiném Wilderově filmu - Byt. 2,5/5 ()

Smutný týden v Hollywoodu

Smutný týden v Hollywoodu