Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

anais

Prázdniny v Římě nejsou ani tak o nesmrtelné lásce, jako spíš o letmém dotyku, prchavém okamžiku. O to déle člověku utkví v paměti. ()

Roman.Ticka

Chtěla jsem si splnit artový limit zdejší honorace a vidět aspoň jeden z předních nej filmů. Černobílé snímání mi nevadilo, bavilo mě pozorovat dávnou dobu, jak už ji málokdo pamatuje a kterou nikdo nevrátí, z herců patrně nikdo nežije. V Římě byl sice ruch jak se na hlavní město patří, ale auta ještě neblokovala dopravu, slunce jasně zářilo a všude bylo čisto. Hlavně v lidských duších, až mi to dnes připadá stejně vzdálené jako doba vzniku tohoto skvostu začínající hollywoodské filmografie. Gregory si nálepku krasavec zasloužil a Audrey považuji za pravý ideál něžné ženské krásy. Bohužel naivita příběhu je příliš neuvěřitelná i na tehdejší dobu a přes to se zkrátka nepřenesu. ()

rikitiki

Střet zraněného cynismu a okouzlující naivity, kdy - pohádkově - vyhrává to křehčí. Ale každý pochopí, proč tomu tak je, když uvidí laní očka A. Hepburnové. Silný milostný příběh okořeněný odlehčeným humorem. ______ A závěrečná scéna? I když jsem to viděla a četla v různých úpravách, tak nemožnost opravdu se rozloučit a skrýt cit a přitom ho zároveň dát najevo, vzbuzuje víc emocí, než jakékoliv kleknutí na kolena s diamantem v rukou. ()

poz3n

Dal jsem tomu po letech druhou šanci, ale hned v úvodu jsem si uvědomil, co mám s tímhle filmem za problém. Zároveň je pro mě záhadou, jak moc jsou Prázdniny v Římě obdivovaným snímkem. Od samého začátku filmu totiž podle mě nefunguje hned několik provázaných detailů střihové skladby. Viditelný a okamžitý dopad to má na dynamiku, tempo i rytmus celého snímku. Již od prvního obrazu se pocitově i dějově neustále jen na něco čeká, postavy jako kdyby jen přešlapovaly na místě a čekaly, až za ně někdo jiný všechno rozhodne. Záběry jsou na můj vkus často neskutečně předržované, aniž by to mělo jakýkoliv význam, naopak právě jejich zbytečná délka ubírá na tempu a boří snahu o přirozený rytmus vztahu ústřední dvojice. Následkem zmíněných problémů je i samotné herectví neskutečně unylé, toporné a nezajímavé. Snímku podle mě ubližuje i úplná absence zvukových atmosfér. Často tak hrdinové jen někde stojí, čekají a divák spolu s nimi, aniž by mohl alespoň pocitově vnímat třeba ruch okolního světa (tedy opět absence dalších dynamických příležitostí). Ač je mi to tedy vlastně dost líto, vnímám Prázdniny v Římě jako film, který strádá především po filmařské stránce. Kdyby se většina záběrů prostě a jednoduše o něco pokrátila a zrytmizovala, myslím si, že by to pomohlo. 4/10 ()

honajz

Je fakt, že jako mladému jinochovi, který ještě věří na pohádky, jako že někde na něho čeká milá a přívětivá princezna, a ne nějaká semetrika, která ho bude chtít přetvářet k obrazu svému, se mi film hodně a velmi líbil a pod tím dojmem jsem mu dal pět hvězd. Jenže když jsem to teď viděl znovu, přijde mi to rozvleklé, dlouhé a v podstatě kromě té jednoduché a v podstatě banální zápletky to nabízí jen bedekr po Římu, a to ještě nestihli všechny památky. Konec je dojemný, ale jestli ji měl opravdu rád, třeba začne dělat u dvora kuchaře, ne? Celé to stojí a padá na krásné Audrey a jejích velkých očích, a na Gegory Peckovi, který se sem velmi dobře hodí. Ale jinak... je to prostě rozvleklé a dlouhé a o ničem. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: F1 = 7.9.1991+SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 2 = 30.12.2011, réžia českého znenia (ČST Praha) = ZDENĚK ŠTĚPÁN - TECHNICKÁ POZNÁMKA: Na STV 2 uvedené v pôvodnom českom dabingu. (30.3.2012) (30.3.2012) ()

Pítrs85

"I will cherish my visit here in memory for the rest of my life." Film, který dělá z cyniků romanticky založené duše- to jsou Prázdniny v Římě, skvost v kategorii romantických snímků, přestože on sám zase až tak moc romantický není, spíš si tak příjemně lenivě plyne. On je totiž v první řadě prozářený a to nejenom římským sluncem nebo šarmem Gregory Pecka, ale hlavně úsměvem Audrey Hepburn. Děkuju, děkuju a ještě jednou děkuju, že byl tenkrát režisér William Wyler natolik odvážný a svěřil hlavní roli tehdy neznámé a neprověřené herečce, protože Roman Holiday by bez Audrey byly sotva poloviční. Scény, kdy se princezna Anna v posteli rozčiluje nad svými šlechtickými povinnostmi anebo kdy pod účinkem uklidňující injekce usíná Peckovi na zádech... Ne, nikdy neexistovala a ani nikdy existovat nebude půvabnější a hlavně roztomilejší filmová postava. Oscar pro Audrey naprosto zasloužený, i když kdo by se zajímal o nějaká ocenění, to největší je prostě sama Audrey, pro nás, filmové nadšence. A mně už je zase ofišl Topka nějak malá, protože tento můj osobní vánoční film by v ní měl být taky. ()

hansel97

Krásná, milá a taky trochu naivní a hloupoučká komedie, která si nádherně pohrává s vizuálem a velmi dobře umí prodat italské hlavní město. Hlavní duo je pak samozřejmě naprostá bomba, o tom není potřeba diskutovat. Jen z toho nemám úplně pocit na pět hvězdiček, ten příběh je takový obyčejný, přestože krásný a rozhodně výborné napsaný. ()

Ilicka

Audrey Hepburn je úžasná herečka a Gregory Peck by se neztratil ve filmovém světě ani dnes. Právě tito dva sympatičtí průvodci mi ukázali Řím přeplněných tržnic a atraktivních turistických lokací. Celou jejich cestu jsem ji věřila, a oni mě dovedli až na tiskovou konferenci, kde mi ukázali, že happy end může mít nejrůznější podoby. Pokud chcete vidět princeznu prchající s kuchtíkem, pusťte si Anastázii, pokud toužíte po tom, aby vás happyend převálcoval, zkuste Lásku nebeskou, pokud se vám zamlouvá negace happy endu tak si dejte Terabithiu, avšak pokud máte smysl pro povinnost a chytré, smutné konce, Prázdniny v Římě jsou jejich králem, moudrým a krásným, minimálně tak krásným jako Gregory Peck :-) ()

claudel

Já opravdu nechápu, v čem tkví kouzlo tohoto dílka. Mně připadá, že se řadí po bok grotesek Laurela a Hardyho a v mnoha momentech jsem se ukrutně nudil. A informace, že tenhle film patří mezi nejlepších 200 a rovnou na 65. místo, mi upřímně vyrazila dech. Nic proti legendám Peckovi a Hepburn, ale tohle načančané nic mě vůbec neoslovilo. Posloužilo však jako návod, která místa v Římě navštívit. ()

Exkvizitor

Kdybyste měli na splnění všech svých přání jeden jediný den, co byste podnikli nejdřív? Hádám, že by to asi nebyla návštěva holiče a stánku se zmrzlinou. Jenže vy také zřejmě nejste princeznou v moderní filmové pohádce... A slovo moderní je třeba zdůraznit. Prázdniny v Římě je např. jeden z prvních hollywoodů, který se točil kompletně v zahraničí - už žádná studia, už žádné předstírání! Wyler se pokouší zachytit život sám (samozřejmě pod optikou romantické komedie) a inspirace novými filmařskými školami je rovněž více než patrná. Jeden ze zakládajích filmů žánru je díky tomu vlastně paradoxně až nežánrový - kde je kupříkladu happy end? A tak tahle romantická komedie možná není nejlepší ze všech, ale určitě je jedna z nejupřímnějších. P.S. To jste slyšeli, že autor scénáře byl na černé listině a i díky tomu se režie vzdal opatrný Frank Capra? To myslím mluví za vše. ()

Ištván87

Gregory Peck byl vždycky symbolem mužnosti a Audrey je přímo božská. Tohle je opravdová klasika, která patří do zlatého fondu světové kinematografie. ()

vypravěč

Verši Goethovými: "Celým světem jsi, Říme; a přece, nebýti lásky, / světem nebyl by svět, Římem by nemoh být Řím." ()

Necrotongue

Poctivě natočená romantická komedie z doby, kdy hektolitry patosu nenahrazovaly neschopnost scénáristů, protože k tomu nebyl důvod. Americká posedlost tím, že si ten drzý ostrov dovoluje mít to, co oni nemají, se projevuje neustálým natáčením filmů o různých princeznách a jiných šlechticích, ale právě u Prázdnin v Římě mě to nikterak neobtěžuje. Bude to asi tím, že jde o opravdový film s opravdovými herci a opravdovými hereckými výkony, zatímco většina ostatních amerických snímků s touto tématikou je zoufalým brakem. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)