Seaspiracy: Pravá tvář udržitelného rybolovu

• USA Seaspiracy

Oceán ho vždycky naprosto fascinoval. Natočí proto dokument o tom, jak lidé ničí život v mořích, a odhalí přitom korupci nevídaných rozměrů. (Netflix)

boogieman

Škoda, že je tak dôležitá a zaujímavá téma tak nešťastne spracovaná. Napriek tomu si človek z toho môže niečo odniesť, a Netflix marketing je pre túto tému skvelá správa. Určite sa oplatí pozrieť, aj keď po filmárskej stránke to nie je nič úžasné. Nie všetko však musí byť aj dobrý film, občas je informačná hodnota takýchto diel omnoho zásadnejšia ako kvalita ich filmového spracovania. ()

Pajky3

Nemůžu se zbavit dojmu, že to nakusuje příliš mnoho témat, aniž by to dalo ucelenější odpověď na jakékoliv z nich. Takže to působí takovým "od každého trochu" dojmem, tím pádem to nepřináší nic nového a jiné dokumenty daná témata zpracovaly lépe. Ať už jde o Zátoku, která popisuje vybíjení delfínů nebo o Temnou stránku lodní dopravy, které rozebírá dopad člověka na oceán. Navíc mě přijde trochu znepokojivé, jak se tam hází obrovská čísla, která jsou vytažená z kontextu a s divákem manipulují. ()

Larushka

Působí to na mě jako senzacechtivá reportáž na Nově. Téma mě zajímá hodně, ale tenhle formát mě totálně odrazuje. Hodnotím tedy, aniž bych dokoukala. ()

Lachtaan

Silně detailní vhled do problematiky, která se mi hodí ke státnicím (tudíž jsem teďko hodinu a půl vůbec neprokrastinoval) a která mi zase a jednou dokazuje, jak je v mnoha ohledech špatně, že člověk je na vrcholu potravního řetězce. Konzumaci masa (a hlavně ryb především) po tomhle drsném zážitku neomezím, ale zejména vůči asijským rybářským velmocem mi narostla averze o dalších několik úrovní výš. [viděno na Netflixu 1.6.2023] ()

LEGACY

Já tedy vím, že je to sběr toho nejhoršího, co se v naších vodách vyskytuje, ale i tak to s člověkem zamává. Chlápek se do toho pustil naplno a díky rozpočtu od Netflixu konečně nevidíme problém jedné země, ale celosvětový zvěrstvo páchané ve jménu obchodu. Earthlings mi změnili jídelníček, Cowspiracy mi ukázalo detailnější pohled, doplněný grafy, rozhovory a hledáním řešení .... no a nyní po několika letech je zde třetí zásadní film, jenž mně jen utvrzuje v tom, že mi mladí lidé, co nejsme lhostejní, budeme o problémech mluvit a snažit se přesvědčit ty z nás, které zajímá jen hotový produkt za alobalem, ale už ne jak se daný produkt dostal do regálu a jaká je jeho historie. Ali seš borec. Velké prozření. ()

Narya89

Je smutné, jak se chováme k naší planetě. Sama v sobě jsem už před shlédnutím tohoto dokumentu bojovala s pocitem viny ohledně toho, že můžu udělat víc a nějak zmenšit svou ekologickou stopu, kterou tu zanechávám. Mnoho let jsem nejedla maso, pak jsem začala v malé míře s tím, že podpořím místní farmu, ovšem ryby jsem vždycky považovala za ty méně inteligentní, co mají aspoň hezký život v moři, a ne někde zavřené a týrané ve velkochovech, takže jsem neviděla důvod je omezovat. Bohužel realita je výrazně horší, než jsem si myslela. Dopady toho, abych si dala ten svůj týdenní plátek "zdravého" lososa, jsou děsivé a vykoupené spoustou krve, utrpení a bolesti zvířat, nehledě na znečištění oceánů. Rozhodla jsem se tak zaměřit výhradně na lokální zdroj z pstruží farmy a dát si pauzu od mořských ryb, aby se ta jejich krásná hejna stihla trochu doplnit. Tak snad tento dokument poslouží jako wake-up call pro více lidí a společně se nám povede tu poptávku trochu omezit, aby i naše děti a jejich děti mohly někdy ochutnat mořskou rybu a nemusely doplácet na naše chyby. ()

JoseBenes

Je to velmi podobné Cowspiracy, včetně podobné osobnosti hlavního představitele (pro mnohé určitě vysoce nesympatický), nějakých neobjektivit, skákání od tématu k tématu, rozhovory s NGO, které z toho nevychází vůbec dobře...Ale jako budíček je to perfektní, cílová skupina je zasažená (207 milionů předplatitelů Netflixu) a to je účel. Přestávám jíst rybí saláty v konzervě a dneska už bych si žraloka nedal. I když byl moc dobrej, lokálně ulovenej a připravenej v chudé části Íránu. ()

Duch217

Je úplně jedno, jak moc je podle některých tenhle dokument "neobjektivní". Ten problém tu je a všechny protistrany dostaly prostor se vyjádřit - to, že se vyjádřily debilně nebo vůbec v žádném případě neshazuje význam tohoto dokumentu. Jakákoliv snaha dostat do povědomí podobná témata se cení a forma jde podle mě v tomto případě trochu stranou. ()

Klajnik

Zpracování je průměrné a tvůrcovo vystupování debilní, ale sdělení je naprosto zásadní. Já sám jsem do teď nevěděl, jak závažný ten rybolov je a kam ta lidská vykurvenost sahá. Když vidím, jak velký ten problém je, napadá mě jen, že lidstvo je v prdeli, protože představa, že se lidi semknou a přestanou jíst maso dřív, než bude pozdě, je naivní. Na regulaci těchto věcí by měli být státem (takže lidmi) dotované organizace, jež by se staraly o to, že si vlastní nenažraností nezničíme planetu. ()

Eterninox

Dokument na extrémně důležité téma, který rozhodně vyvolává mnoho podnětných (ač ne úplně příjemných) otázek. Bohužel to ale podrývá jeho forma, kde autor dává přednost senzacionalismu před důvěryhodností, většinu témat jen částečně nakusuje, a evidentně selektivně filtruje fakta a citace, aby vytvořil co největší "shock value". Určitě si ale dost rozmyslím, až budu příště chtít koupit rybu... 70% ()

petikacka

Rozhodně přestanu kupovat tuňáka v konzervě, protože je čím dál dražší, ale proooč !!! Sorry, ale díky bohu nejsme žádná rybářská velmoc a já tomu všemu prostě věřím. Všechno je to pro mě logické a jasně uvěřitelné. O tom jak se "pěstují" např. lososi už vím dlouho a že se barva jejich masa dobarvuje krmivem je taky stará vesta. Lidi otevřete už konečně oči a zamyslete se nad tím co vlastně jíte. Prostě budeme jíst to co vypěstujeme a co je u nás přirozené růst a když budeme chtít maso, tak si ho holt budeme muset ulovit. Ovšem to už chce koule a cit lovce "Jeden proti jednomu" a to jediné je fér!!! Za mě 100% ()

Randwulf

Chyběla tomu životní zkušenost, skromnost a nadhled Davida, tak aby to zajímalo, ale úzkostnější typy neměly po shlédnutí nutkání vrhnout se z útesů Cabo da Roca a kompenzovat tak Moři naši zhovadilost. Na druhou stranu tam zaznělo hodně zajímavých informací a “take home message” je taky celkem jasná. Narozdíl od autora bych ale udržitelnou tvář rybolovu viděl. S prutem na loďce jako za časů Santiaga... ()

JM87

Logický dokument, který se dívá na negativa rybolovu. Minimum drastických záběrů, takže je i dobrý pro slabé povahy. ()

theSaint

Cokoli co upozorní na důležitost oceánů vnímám jako plus. Dokumenty Zátoka či Blackfish byly kvalitativně o několik tříd výš (a osobně mě hodně ovlivnily), ovšem mají tu nevýhodu, že vznikaly v době, kdy neměly žádnou platformu ala Netflix a tudíž zapadly bez většího povšimnutí. Seaspiracy obsahuje důležitá témata, ale za 1:30 nutně nemůžete stihnout všechno pokrýt. Páté přes deváté a nic se nedotáhne. Takový rychlokvašený rádoby gamechanger. Ovšem má Netflix a ten tuhle "rychlovku" dokáže zprostředkovat milionům lidí, kteří jsou příliš líní na to, aby si info vyhledávali z vlastní iniciativy. Zarazilo mě, že se nejedná o sérii, ale kluk toho měl asi plný brejle a byl rád, že z těch sraček vyplul ve zdraví. Nemůžeme se mu divit, že se nechtěl příliš zdržovat. Tudíž od každého kousek a to postačí, aby si člověk uvědomil to zmrdstvo. Takže: rozhodně přínosné. Palec hore. ()

TostTom

Pěkný dokument, má sice své chyby a né vše je tak jak popisuje, například malé firmy a společnosti určitě nebudou tak velké zlo a nemusí nutně likvidovat oceány. Avšak myslím si, že velmi dobře a trefně poukazuje na problémy neudržitelného rybolovu a na dopady, které to může mít a které mohou být v budoucnu katastrofické. Když to shrnu, tak rozhodně stojí za to vidět a aspoň trochu se nad tím zamyslet avšak dokument obsahuje i trochu kontroverzní názory/ názory se kterýma nebudou všichni souhlasit, takže vás to buď osloví a donutí se zamyslet nad celou situací a nebo si dokážu představit, že se najdou i tací, které znechutí a urazí, že jim někdo cpe názor o tom, že by měli přestat jíst ryby. Za mě rozhodně fajn dokument a myslím si že by takových mohlo být více, ať se tato problematika začne trochu víc šířit. ()

mackey

Nosné téma a hezké grafiky. Jinak bych autorovi doporučoval méně divení se, méně naivních prozření a především, aby si místo keců o věci skutečně něco načetl, a hlavně aby se podíval na The Cove, nebo na Sharkwater, které dané téma uchopily mnohem dříve a mnohem lépe. ()

rublik05 odpad!

Modlil jsem se, ať Seaspiracy není jen obyčejná povrchní eko agitka, která má za cíl pouze šokovat, co nejvíce zapůsobit na emoce diváka, přitom nenabízet žádná řešení a ideálně ještě udělat ze všech odpůrců primitivní hovada. Tohle vše bohužel dokument splňuje mírou vrchovatou, navíc se ani nesnaží nijak zakrýt tu do očí bijící jednostrannost a strohost sdělení. Nepopírám, že vybrané téma je velice silné a rozhodně by mělo být předmětem debat na těch nejvyšších možných místech. Ostatně nikdo jiný s tím stejně nic neudělá, dokonce ani parta zapálených aktivistů, kteří na protest přestanou jíst mořské plody. Nemůžu si pomoct, ale zejména ze začátku mi přišla neuvěřitelně vtipná ta snaha o investigativní podtext, kdy paranoidního borce každou chvíli někdo pronásleduje, hlídá či kontroluje, postupem času se to samozřejmě stupňovalo, až se dostaneme až někam k celosvětovému spiknutí. Dále si nešlo nevšimnout účelově sestříhaných rozhovorů, kdy tvůrci záměrně sestříhali své ideové odpůrce tak, aby z toho vyšli jako totální idioti, kdežto ti "správní", ideálně vegani nebo podobně smýšlející lidé, jsou zobrazování jako největší spasitelé. Nehledě na to, že spousta tvrzení, které jsou překládány jako fakta, jsou velice diskutabilní a nelze je tak brát za bernou minci. Tím, že tvůrci nepřipouští žádný jiný názor, než je ten jejich jediný správný, natož tak nějaký rozumný kompromis, se dostáváme k úplně odlišným tématům, než je ochrana oceánů a zvířat v nich. Vadila mi také častá změna témat a nesmyslné skákání z jednoho na druhé, přičemž se nic nedotáhne do konce, mimo již notoricky známé informace či několikrát slyšené fráze. Je to samozřejmě velká škoda, protože dané téma je mimořádně silné, nehledě na jemné zabrouzdání do financování různých neziskovek a korupci, a do budoucna bude jistě hrát velkou roli v dalším směřování rybářského průmyslu. Bohužel tvůrci vše zazdili prachobyčejnou agitací různých "odborníků", jejichž řešení celého problému spočívá v tom, že nejí mořské ryby a jsou vegani, nebo bývalých zaměstnanců velkých rybářských firem, u kterých si nejsem moc jistý, zda jim jen nebyl dán scénář a balík peněz, za který určitě rádi pomluvili svého bývalého zaměstnavatele. Vypovídající hodnota celého dokumentu je tím pádem značně pochybná, stejně jako celková kvalita zpracování, která je postavena pouze na šokujících záběrech a prapodivných rozhovorech. 0/10. ()