Rozpaky kuchaře Svatopluka

• Československo Řekni ano, řekni ne (pracovní název)
Československo, 1984, 13 h 41 min (Minutáž: 52–73 min)

Kamera:

Jiří Lebeda

Josef Dvořák, Kateřina Macháčková, David Matásek, Josef Bláha, Dagmar Havlová, Zuzana Bydžovská, Stella Zázvorková, Jiří Vala, Karel Augusta, Jiří Bruder (více)

Epizody(13)

Populární cyklus televizních komedií z kuchařského prostředí z roku 1984, který byl výjimečný v tom, že diváci měli možnost rozhodovat o dalším ději a jednání hlavních hrdinů. Využití tohoto principu při premiéře bylo novátorské a vzbudilo tehdy velký ohlas. (Česká televize)

Tiiso

Já jsem pořad viděl když jsem byl kluk a pak už nikdy. Takže mě v hlavě uvízlo jak jsme rozsvicovali a zhasínali světla a pak příjemného Dvořáka. ()

donkocicak

Zajímavý seriál z kuchařského prostředí, při jehož sledování se mi vždycky sbíhají sliny. První díly na horách jsou velmi dobré (herecká skupina Zázvorková - Veškrnová - Moučka a spol. zaručeně pobaví), další díly z Karlových Varů nejsou špatné, zde je třeba vyzdvihnout hlavně Karla Augustu, ale od epizody, kdy Sváťa začne dělat šéfkuchaře, je to nuda... Kdyby tam nebylo to rozhodování diváků a trapné komentování, bylo by to pro mě lepší, takhle to bylo rušivé jako reklamní bloky. ()

Uesbe

jeden z naj socíkovských seriálov...... zábavné situácie, na ktorých sa dá pobavit asi aj pre to, že ich už nemusíme zažívat......*konflikty v kolektíve*, Svatopluk a fourth wall* ,*publikum je viac v rozpakoch z Dvorákových otázok než sám Svatopluk*, *bububu riešenie krádeží na pracovisku*,*záporní inžinieri*, * námestek s moravčinou, ktorý sa vyspal aj vo vyšetrovačke* *food porn -normy teplých jídel style* Dietl proste zvládal psychologiu postáv aj v hnusnej cenzúre a kontrole, sem-tam bol aj originálny humor E10,12......a hlavne, v každej epizode je jeden jasný dokaz, že vela sa toho v spoločnosti nezmenilo. ()

RedOctober

Rozpaky kuchaře Svatopluka  jsou One Dvořák Show. Díky své interaktivitě formě rozhodovaní diváků spíš byly. Ale i dnes pobaví a mají hereckou kvalitu. Při koukaní je vhodné mít u sebe nějakou zásobu dietních pochutin, protože se v seriálu hodně jí a kouká na jídlo. ()

Exix

Ta myšlenka aby diváci se zapojili přímo do dění seriálu, pomocí hlasovaní se my velice líbila.I ty díly nebyly špatný např jak převezla toho šefkuchaře ta mladá servírka, po které se všichni pak vražedně dívali. ()

Mykhaluu

Fascinovalo mě jako dítě, když jsme pozorovali z okna sídlišťátko, jak hlasují sousedé... ale jinak to bylo velmi... ehm, dokumentární?!? ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Cože?!? Oni to teď na ČT1 reprízují!!!! Teď 3.2.2013!!!!! Mám mlhu!!! ()

xxlch

U tohodle seriálu jsem pokaždé stála o to,vidět i druhou verzi.Tedy tu neodhlasovanou.Faktem je, že možnost "svobodné" volby v tehdejší době inspirovala kdekoho a já vždycky koukala z okna, kde to blikalo jako o silvestru.Nevím jesti se dalo v tomhle interaktivním díle švindlovat,u nás doma se sice vypínače mačkaly, vždycky ale padla věta že to je stejně švindl.Ovšem kuchaři v podání J.Moučky nebo P.Nárožného - suprovej zážitek.Jo a ještě jednu zkušenost mi toto dílko dalo-už poznám nastavovanou omáčku! ()

Saesulkun

Zajímavá reinkarnace Kinoautomatu. Docela by mě zajímalo, jestli by jednotlivé epizody fungovaly i bez své inovativní interaktivity (a dlužno podotknout, že na svou dobu i žárovkové kreativity), ale s poměrně velkou pravděpodobností si troufnu tipnout, takže za 2. ()

Havala

Dvořák v roli šité přímo na něj. Docela zábavný seriál na svou dobu slušně odvedená práce. Některé dobové hlášky jsou opravdu k smíchu - jako u většiny takových filmů nebo seriálů. ()

brzozin

Na tenhle seriál si pamatuji, protože ho vysílali v době, kdy už jsem vnímal věci okolo sebe a registroval jsem i rodiče, jak zběsile rozsvěcovali a zhasínali v iluzi svobodné volby v naprosto nesvobodné zemi. Dnes s odstupem času musím říct, že seriál je především tragikomickým svědectvím o šílené době svého vzniku – tedy upadajícího reálného socialismu. O době, kdy absolutní nedostatek čehokoliv vedl k tomu, že i krádež svíčkové se řešila bezmála jako trestný čin. Kdy i v těch nejluxusnějších hotelích byly hostům servírovány blafy a srágoroviny připravené v hrozných hygienických podmínkách. Době, kdy dělat šéfa čehokoliv muselo být děsně frustrující, neb na nic nebyly peníze a personál byla banda lenivých menakačenků, alkoholiků nebo zašívačů (čest výjimkám) ovšem s absolutní mocí. A hlavně Sváťa během několika dílů vystřídal tři zaměstnání, což z něj vlastně dělá fluktuanta, tedy v té době dosti nespolehlivého živla. Alespoň že lidem byla dána iluze možnosti svobodně hlasovat v televizi, když v reálném životě si o tom mohli nechat jen zdát. A tenhle šílený svět připadal těm lidem natolik normální, že se to nebála odvysílat ani ČST, tedy hlásná trouba režimu numero uno. ()

ostravak30

Rozpaky kuchaře Svatopluka zacházejí s jedním nesmírně zajímavým experimentem, který nejspíš pak již nikdy nebyl použit. Diváci mohou rozhodnout o průběhu děje. Pokud ale sledujete pozorně, pak vám brzy dojde, že veškeré rozhodování má na celkový vliv seriálu jen malinký podíl a chování Svatopluka dokonce po hlasování někdy mění děj jen kosmeticky. Osobně moc nemůžu pochopit, jak mohli energetici vytvářet mlhu co se týče hlasování pomocí blikání žárovek. Seriál navíc není dějově pospolitý a leckdy přeskakuje docela dost zásadní věci, které kdyby Josef Dvořák z pozice průvodce nevysvětlil, tak bychom asi nepochopili. Na druhou stranu jde o projekt novátorský a velmi originální. Dnes si umím něco podobného představit třeba s využitím aplikací a rozhodně si nemyslím, že by i po více než třiceti letech byl celý nápad mrtvý. Diváky by jistě zaujal i dnes. Stačí číst příspěvky fanoušků různých seriálů, jak by toho kterého hrdinu posunuli... ()

mac000

Při úplně prvním vysíláním více než děj a dramatické /či komediální/ zápletky je třeba oceňovat interaktivní "kinoautomatový" způsob vysílání se zapojením diváckého hlasování /i když ve finále volba kterékoliv varianty nabízené jako volba divákovi vedla dříve či později ke stejnému dějovému vyústění (při tolika volbách v každé epizodě logicky nemohlo existovat tolik "verzí" vývoje děje ) ()

javlapippi

Ja tieto socialistické dietloviny o povolaniach môžem. V tejto sa preberá kuchyňa a ľudia v nej, postupne od menšieho zasneženého hotelu na horách, cez honosný grandhotel v kúpeľnom meste až po k otvoreniu spejúci novučičký interhotel v meste hlavnom. Zloženie kolektívov je rôznorodé: dominantný energetik Bláha, nervák Moučka, intrigán Racek, alibista Augusta, pártygirl Veškrnová, skorokriminálnik Zedníček, nešťastník Somr, opilec Bruder a ďalší. Svoj priestor dostanú aj riaditelia hotelov, recepčné, čašníci, skladníci a námestníci. Ústredný hrdina si pravidelne nevie rady a upiera bezradný pohľad do kamery, kedy je dej pozastavený a jeho predstaviteľ sa v roli moderátora táže divákov, aby zaňho rozhodli. Buďto zopár desiatok vyvolených v štúdiu, kde má v prvej rade posadenú minimálne jednu študentku na otázku, ktorí klikaním na bakelitové gombíky na ovládačoch väčšinovo zvolia jednu z alternatív. Alebo sa zameria na milióny papučových kultúrnikov pred obrazovkami, aby zhasínaním a zažínaním žiaroviek dali najavo svoj názor digitálnym ciferníkom v štátnom energetickom dispečingu. V dnešnej dobe mobilno-internetovej by tento proces bol zaiste ľahšie zvládnuteľný, ale o vtedajšej sledovanosti dnešní tvorcovia seriálov môžu už len snívať. Každopádne ma tento trinásťdielny seriál pobavil značne, či už chcene alebo nechcene, viac som sa rozpísal pri hodnotení jednotlivých epizód. ()

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip