Je poklidná noc v Los Angeles roku 1937. Starší seriózní pán odchází z hotelového pokoje, nechává uvnitř spící mladé dívce nějaké peníze a u barmana písemný vzkaz. Poté se vrací domů ke své ženě. Pak se mu náhle podivně blýskne v očích a probere se v zajímavě vybavené laboratoři v roce 1999. Zmiňovaná možnost skoků mezi dvěma světy nevyplývá z vynálezu stroje času, jedná se pouze o velmi dokonale zhotovenou virtuální realitu, na jejíž realizaci se Hannon Fuller rozhodující měrou podílel. Jenže Fullera v jeho virtuálním světě někdo bez jediné stopy zavraždí. Z Fullerovy smrti je obviněn jeho mladý partner Douglas Hall, který musí přijít na to, co se stalo, dřív, než ho nepříjemně vlezlý detektiv McBain usvědčí a nechá zavřít. (oficiální text distributora)

xmy

Napínavá noirově stylizovaná sci-fi, která je hojně srovnávaná s Matrixem. Ano, základ tu je stejný, nicméně o žádnou vykrádačku se nejedná. Ba naopak, jde o takové rozvinutí myšlenky. :) Též potěšili nepříliš známí herci, kteří však své role zahráli obstojně. Just because I don't remember it doesn't mean I didn't do it. ()

kohut

Niečo ako diel z Krajných Medzí, ale roztiahnutý na celovečerný film. Nie rozvedený do hĺbky, ale len roztiahnutý. ()

raelz

Narozdíl od Dark City, které neustále přecházelo mezi naprostou kravinou a skoro-pětihvězdičkovým filmem, Třinácté patro se celou dobu drželo někde mezi třemi a čtyřmi. Trochu mi to připomíná Antitrust - (pro mě) zajímavé téma, ale se zpracováním už je to horší. Nehledě na to, že jsem celý film dokázal nejméně půlhodinu dopředu odhadovat, jsem se bavil a doporučil bych ho každému, komu se líbil Matrix. Akorát bych za ty čtyři měl výčitky svědomí. Mimochodem - jsem jediný, komu Craig Bierko (jeho vzhled v simulaci) připomínal Clooneyho v Bratříčku, kde jsi? (možná trochu střihnutého Clive Owenem :) ()

foundation

Aaale tak toto nie. velmi dobry koniec ktory som sa snazil vychutnat si ako to len najviac slo pretoze to co mu predchadzalo bola z 80 percent velmi priemerna a nuda zalezitost. Ak by som to mal porovnavat s Matrixom ako to mnohi robia asi by so to rovno strcil do kosa pretoze nie len rozpoctom ale aj spracovanim a scenarom sa to pohybuje tak 3 triedy pod nim. Za ten koniec ktory ma prekvapil davam 2 hviezdy inak to bola slabota. Tentokrat film nebudem ani odporucat ani odhovarat od jeho pozretia. Ale ziadna extra trieda to teda nie je. ()

pepa3rd

Podobné filmy mám docela rád, ale v totmo případě jsem se dosti nudil. Nebylo to ani tak absencí dokonalých počítačových triků (třeba 30. léta byla vyvedena téměř k dokonalosti), ale spíš nepřesvědčivými hereckými výkony (nějak jsem se s těmi lidmi nedokázal sžít) a předvídatelným dějem s jedním totálně nelogickým zakončením (i když se mi takový závěr líbil, mohl být vysvětlen kapku jinak). 50 % ()

ICE-GRADLO

Koncem 90. let se vyrojila pěkná řádka filmů zabývající se virtuální realitou, ať už třeba ExistenZ, Matrix nebo Dark City. Thirteenth Floor nám v podstatě od začátku filmu nic netají, takže nektěří domýšlivější si mohou věci ihned spojit a film je může začít nudit. Já naštěstí takový případ nejsem a společně s prostředím částečně situovaným do 40. let jsem si přišel na své. Za plynulý příběh, prostředí a herce 4*. ()

IdaHutt

Viděno podruhé a snad ještě s větším potěšením. Řekla bych, že při srovnávání s Matrixem mě tento snímek oslovil více - svou komorností a v podstatě reálným základem fabule. Navíc zbožňuji art déco - a zde si výtvarníci dokázali se stylem vyhrát skvěle, protože uměli nosné výtvarné tendence protáhnout čistě a logicky až do blízké budoucnosti. Takže po nějakém čase se na Třinácté patro určitě kouknu ráda i potřetí. ()

papaguy

Slušný filmík rozehrávající partii o identitě a paralelní realitě. Přesuny mezi současností a 30. lety funguje výborně. Škoda jen, že samotný závěr trochu vyšumí do ztracena, což mírně sráží můj celkový dojem dolů. Ale jinak vydařené scifko na matrixovské téma. ()

Dimo

Celkem fajn sci-fi, ale nějak jsem do toho vtažen nebyl. Asi špatná pilulka. Nebo to bylo v jiném filmu? Hmm... ()

Carthorias

LFŠ 43 (Film 13): Pokud jste někdy hráli nějakou adventuru ze staré školy, budete ve třináctém patře jako doma. Úhledně zabalená záhada, kterou si mašličku po mašličce rozbalujete. Hlavní hrdina (jehož představitel z nějakého důvodu odmítl roli Chandlera v Přátelích a určitě se dnes netluče každý večer do hlavy) je celkem zapomenutelný týpek, což vlastně platí o všech postavách a výjimkou obou D'Onofriů, z nichž obzlášť barman má asi největší potenciál, bohužel nedostatečně využit. Tematicky (a velmi lehce i stylisticky), film připomíná Dark City, který vyšel o rok předtím, ale na rozdíl od Dark City zde nemáte chuť vrazit si z všudypřítomné deprese tužku do oka a pořádně si s ní zakroutit. Pokud máte rádi záhady, počítače, Nolanovy puzzle filmy, nebo si myslíte, že nejlepším prezidentem Spojených Států byl David Palmer, doporučoval bych vám vystoupit si ve 13. Patře. ()

Kalimero13

Srovnávat tohle s Matrixem jen na základě virtuálního světa je hodně odvážné tvrzení. Odeberte z Matrixu veškerou akci, fetish a pop kulturu a přesto vám zůstane geniální myšlenka, která může být teoreticky pravda. Nebo její variace můžou a dokonce jsou velice pravděpodobné. Zato v The Thirteenth Floor je myšlenka, která nemůže (alespoň tak jak to podává film) fungovat z třiceti konkrétních důvodů, jeden trapnější jak druhý. Ten film není špatný kvůli slabému rozpočtu. Naopak i špatné dobové kulisy měli u mě pozitivní ohlas. Ten film je špatný, protože někdo vzal knižní návrh a neráčil se u jeho adaptace jít s dobou a přemýšlet. Z obrazovky tak vyskakují technické absurdností, nad kterými se musí kdejakém lajkovi zatočit hlava. K tomu přidejte opravdu špatné herecké výkony, nad rámec tragického příběhu špatný scénář, který nutí lidi se chovat zcela stupidně a zuřivá snaha diváka šokovat odhalením, které je jasné ve čtvrtině filmu. ()

Kingjiri

Oldschoolový scífko, který si uvědomuje, že s nízkym rozpočtem (16 mega) nemůže bodovat akcí nebo dechberoucim vizuálem, takže sází hlavně na scénář. Sázka docela vychází. Hlavně ze začátku má příběh mysteriózní atmosféru i zápletku. Jak se všechno rozmotává a blíží se závěr, stane se občas něco předvídatelnýho, takže momentů překvapení moc neni. Ale zase jsem řád, že je díky přehlednýmu (občas i průhlednýmu) způsobu vyprávění veškerej děj pochopitelnej bez jakejchkoliv otazníků, což je v případě příběhu z několika světů znak solidní filmařský práce. Víc akce nebo napětí mi v rámci žánru ale přece jenom scházelo a plnohodnotnej happy end bych trochu upravil. Za námět, atmosféru a filmařinu třetí silná hvězda. ()

stromekk

Jednu hvězdu strhávám za ten konec, ale i tak dobrá podívaná. Paralelní Matrix :) *** "Snad si nemyslíte, že když si necháte do mozku připojit počítač, že vás to neovlivní." ()

waska

Každý to srovnává s Matrixem, ořezanější Matrix, zamotanější Matrix, Matrix s nižším rozpočtem atd..Všichni mají pravdu. Jako divák jsem sice viděl méně vizuálních efektů, méně akčních scém, ale to víc jsem musel zapojit mozek, abych stačil sledovat, co se děje. Kvalitní snímek s výborným Arminem Mueller - Stahlem. ()

RajAthen

Jako líbilo se, proti tomu žádná, ale chyběla tomu trochu potřebná šťáva a méně logických lapsů. Jelikož má film stejný rok vydání jako Matrix, zajímalo by mě, zda lze velmi souznící témata označit za náhodu. Hlavní hrdina je v tomto případě takový vyjukaný hoch a nějak mu to všechno nevěřím. Nejvtipnější pak podle mě je ústřední femme fatale, která by šla (když si to člověk domyslí) označit současně za úhlavního záporáka, chudáci chlapi, když si je ženská může i naprogramovat... ()

SPDB

První půlka dobrá, náběh zápletky i eskalace, druhá část bohužel pokulhává a konec se vleče a mění v posranou love story s ještě posranějším a předvídatelným happyendem. ()

danny_21

Srovnávání s Matrixem je tak trochu mimo mísu, přesto neupírám Rusnakovi poměrně slušný počin, když to vemu jako takový televizní nízkorozpočťák. Škoda jen, že se nesnažil zapracovat víc na propracování střídání realit, gradaci pointy a neurážejícím zakončení. K hercům námitky nemám - hlavně Vincent má talent - 60 % ()