Je poklidná noc v Los Angeles roku 1937. Starší seriózní pán odchází z hotelového pokoje, nechává uvnitř spící mladé dívce nějaké peníze a u barmana písemný vzkaz. Poté se vrací domů ke své ženě. Pak se mu náhle podivně blýskne v očích a probere se v zajímavě vybavené laboratoři v roce 1999. Zmiňovaná možnost skoků mezi dvěma světy nevyplývá z vynálezu stroje času, jedná se pouze o velmi dokonale zhotovenou virtuální realitu, na jejíž realizaci se Hannon Fuller rozhodující měrou podílel. Jenže Fullera v jeho virtuálním světě někdo bez jediné stopy zavraždí. Z Fullerovy smrti je obviněn jeho mladý partner Douglas Hall, který musí přijít na to, co se stalo, dřív, než ho nepříjemně vlezlý detektiv McBain usvědčí a nechá zavřít. (oficiální text distributora)

Jirkacek

Snímek Třinácté patro jsem poprvé shlédl na doporučení jednoho známého, který tvrdil, že se prý se jedná o zajímavý a napínavý příběh. Po uplynutí 100 minut jsem musel konstatovat, že známý měl pravdu ! Skutečně jsme na obrazovce naší TV doslova viseli a byli zvědavi, co se bude dít a jak vše dopadne. A že to tedy nakonec dopadlo velice netradičně ! Příběh začal v roce 1937 v Los Angeles, kde starý pán jménem Fuller při odchodu z hotelu nechal u barmana dopis se vzkazem pro pana Halla a pak odjel taxíkem domů. Když ulehl do postele, okamžitě se probudil a ocitl se v roce 1999. Pochopili jsme, že se tedy jednalo o virtuální realitu, kterou tým okolo Fullera, majitele firmy, vyvinul. Jenže vzápětí jej někdo zabil a policie začala podezřívat právě Halla, zaměstnance stejné firmy, kterému tak nezbylo nic jiného, než se vydat do virtuálního světa do roku 1937 a hledat zde důkazy o vlastní nevině. O té chvíle jsme začali sledovat interesantní děj, který nás ani chvilku nenechal v klidu, zkrátka pořád se něco dělo - a to buď v roce 1937 nebo 1999 a nakonec....Překvapivá zjištění nebrala konce až do úplného závěru. V jednu chvíli jsme si dokonce mysleli, že příběh skončil, ale bylo to jen zdání a film se ihned vřítil do poslední, strhující části. Ač Třinácté patro nedisponuje známými herci či velkým rozpočtem, mile nás překvapilo. Vzhledem k tomu, že se mi film tak líbil, zakoupil jsem si jej v únoru 2019 na blu-ray disku a pochopitelně jsme se doma na něj podívali znova. Kouzlo prvního překvapení bylo sice pryč, ale alespoň jsem si mohl více vychutnat samotný průběh filmu. Znovu jsem se tak ujistil, že se režiséru Josefu Rusnakovi povedlo v roce 1999 za malé peníze natočit velmi originální snímek, založený na problematice virtuální reality, která nás v 21. století čím dál více začíná obklopovat. Snad se jednou nedočkáme zjištění, že ten náš svět je také pouhou realitou. Co se týče hereckých výkonů, tak bych vyzdvihl Craiga Bierka, který ztvárnil hlavní roli Douglase Halla, jenž se při zjišťování své neviny nakonec dopátral překvapivého zjištění, že nic není tak, jak si myslel. Jeho milenkou se stala slečna Fullerová, kterou si zahrála rozkošná Gretchen Mol, jenž byla prostě k zulíbání. Radost pohledět. A jejího otce Hannona Fullera, majitele počítačové firmy, který se stal obětí vraždy, která dala vše do pohybu, toho si střihl sympatický Armin Mueller-Stahl. Jedinou postavou ve filmu, která mi nebyla sympatická vůbec, byl Hallův kolega Jerry Ashton, jehož si zahrál Vincent D'Onofrio, který pomáhal virtuální svět vytvořit. Od něj jsem očekával, že se stane tím zločincem, jenže jsem se zmýlil a tím mne režisér velmi překvapil. Vůbec takovýchto zvratů a překvapivých zjištění byla ve filmu celá řada a to se mi na něm líbilo nejvíce. A za to netradiční téma snímku bych rád filmařům poděkoval. Děkuji. Ten zvláštní příběh mne hodně bavil a tak jsme se na něj podívali už potřetí. Kouzlo prvního i druhého překvapení bylo sice pryč, ale z průběhu snímku jsem si toho moc nepamatoval, takže jsem si další podívání náležitě užil. Brutálně iluzivní film plný cestování mezi počítačovými světy se mi hodně líbil. stejně jako rozkošná Gretchen Mol. Své investice do modré krabičky jsem vůbec nelitoval a určitě se zase někdy na toto dílo podívám. Suma sumárum, snímek Třinácté patro ode mne získal čtyři virtuální hvězdy na třináctém podlaží ****. () (méně) (více)

burg

V podstatě jo, sice trochu zamotanější, trochu moc překombinované, ale kdo četl od Philipa K. Dicka povídku "Trampoty se světy" o tom ví své :) ()

stuj

První půlka dost slabá. Když se ovšem ukáže, o co opravdu jde, tak je to mnohem lepší. Problém ale je, že to trvá moc dlouho a ani vizuálně to dvakrát neuchvátí. Celé to působí jako televizní záležitost. Nápad tedy dobrý, ale zpracování nic moc. ()

Sejkorka

PODRUHÉ PŘIDÁVÁM 1*. PONECHÁVÁM (KURZÍVOU) PŮVODNÍ KOMENTÁŘ. POINTA MI TENTOKRÁT NEUNIKLA. U takového filmu by člověk neměl usínat (ne z nudy, ale únavou po úmorném vedru ve dne). Tudíž jsem prošvihl pointu, údajně je někde půl hodiny před koncem. Koukat na to znovu se mi nechce, tak budu raději nadále jen tušit. Prý něco jako Matrix, s nižším rozpočtem. Neznámí herci, kromě Gretchen Mol. A ta je skvělá a krásná ! ()

hovnocuc

Kdyz jsem si to dal poprve, po 20 minutach jsem to vypnul. Podruhy jsem chytil slinu a nelituju. Takovej Matrix v chudsim podani. Takovej Matrix, kterej si schovava pointu na pozdejs. Takovej...no...lepsi Matrix...za me. :-) ()

Cornelius

Jsem velmi rád, že jsem znovu viděl Armina Mueller-Stahla. Zamiloval jsem si ho jako německou verzi Majora Zemana - Neviditelné hledí. / Obdivuji Gretchen Mol v této roli za ukázku dvou různých úrovní člověka/ženy. Obě byly velmi uvěřitelné. / Obdivuji Vincenta D'Onofrio za další verzi záporáka. Správně odporného záporáka. / Pro mne přenositelná myšlenka: "Jsme jedinou realitou, která dokázala zprovoznit jinou realitu" / Možná to byl první film svého druhu. Možná ve své době byl vyjímečný. Dnes (pár dní před červnem 2024) už je to jen vzpomínka na to, co jsme obdivovali a překonali. Se shovívavým úsměvem lze shlédnout. ()