Magnolia

Ten den nestál za nic, ale pro mnohé měl osudový význam... Divné věci se dějí stále. Někdy za to možná může souhra životních náhod, jindy lidé, kteří činí omyly, páchají hříchy, konají zlé i dobré skutky. Anebo jsou za vším „nebesa“ hrozící apokalypsou a přitom dávající novou naději a snad i možnost začít znovu. O tom všem vypráví film Magnolia prostřednictvím devíti příběhů, jež se navzájem prolínají v barvité mozaice, propojené televizní znalostní show. Hrdiny jsou umírající otec – televizní producent, jeho mladá žena, slavný syn, učící muže, jak svést a zničit ženy, chlapec s neuvěřitelnou pamětí, ohleduplný ošetřovatel, po lásce toužící policista, muž, jenž byl v dětství považován za génia a těžko se smiřuje se svou upadající existencí, na smrt nemocný moderátor televizní soutěže a ztracená dcera. Ti všichni a jejich blízcí se díky řadě značně absurdních náhod dostávají do nečekaných situací, které mění běh jejich života a vedou je na práh pekla i k novým nadějím… Všechny příběhy se odehrávají v jednom městě a během jednoho dne, místem děje se stala ulice Magnolia vedoucí východo-západně přes losangeleskou předměstskou část San Fernando Valley. Silnou stránkou této černé komedie je pozoruhodně napsaný, nápady nabitý scénář Paula Thomase Andersona (Hříšné boogie), jenž zároveň film i natočil se suverénním a oslňujícím filmařským nadhledem. Snímek zaujme také působivými hereckými výkony. Tom Cruise v roli Franka T. J. Mackeye dostal Zlatý glóbus: za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Z dalších představitelů připomeňme Jasona Robardse (Tenkrát na Západě, Všichni prezidentovi muži) v úloze umírajícího televizního magnáta Earla Partridge, Julianne Mooreovou (Big Lebowski, Ztracený svět) v postavě jeho mladé ženy Lindy či Williama H. Macyho (Fargo, TV seriál Pohotovost) v postavě Donnieho Smithe. K nepřehlédnutelným kladům rovněž patří hudba skladatele Jona Briona a písničky Aimee Mannové. Její skladba "Wise Up" údajně Andersona inspirovala při psaní scénáře, navíc patří k nejpůvabnějším pasážím filmu (při jejím poslechu se ke zpívající Claudii symbolicky postupně připojují i ostatní postavy). (Česká televize)

edie sedgwic

Uz jednu hviezdicku musim dat len za fakt, ze som pocas tych troch hodin a nezaspala a zivla som len par razy. Je to zaujimava mozaika postav a osudov, ktore spolu navonok nesuvisia, spoja ich az padajuce zaby. Neviem, ci v tomto filme treba hladat nejaku hlbsiu myslienku, skor ide o ironiu osudu a ako sa s nami vie zivot obcas kruto pohrat. Osobitnu hviezdicku davam Tomovi Cruisovi, ktory spolu s Nicolasom Cageom spada do kategorie mojich najneoblubenejsich hercov, v tejto ulohe vsak naozaj exceluje. ()

Martyr

Film s neuveritelne premrstenou a naataahoovaannoouuu stopaaazou. Ani vynikajuce herecke obsadenie, ktore v tejto zostave priam zboznujem a ocenenia hodny strih ma nedonutil nezaspavat, kedze tempo je velmi pomale a zaujimavych a hlavne emotivnych momentov pri tolkych rozohratych pribehoch je ako zelenej travy na mojej zahrade. Treti krat na to rozhodne silu nenajdem. ()

andaa

Divné věci se dějí pořád. Někdy za to možná může souhra životních náhod, jindy lidé, kteří činí omyly, páchají hříchy, konají zlé i dobré skutky... a takle nějak vypadala situace, v níž jsem se k tomuhle filmu dostala... těžko říct, která z příčin, filmem se prolínající, za to vlastně mohla, ale každopádně, byl to skvělý zážitek... většina filmů nabývá a ztrácí svoji hodnotu s tím, v jaké situaci, v jakém prostředí a s kým ho vidíte... a mě Magnolia chytla v té správné náladě. Možná bych ji hodnotila jinak, vidět ji sama po náročném pracovním dni na mininoťasu, možná bych u ní i usnula... ale tenkrát jsem měla skutečně "eyes wide shut" a nepotřebovala snad ani jít čůrat, což je u takle dlouhého filmu s podivem... člověka jakoby vtáhne do jiného světa, než je ten tady teď a kolem.. a pár hodin si užívá daleko, s osudy, které s hrdiny i s váma řádně zatřesou. Soundtrack jen jako dokonalá poleva na už tak kvalitním dortu. Nezbývá než doporučit k vidění, a to možná i víckrát než jednou... já už si ho víckrát nepustím, protože to překryje první dojem.. a navíc.."opakovaný vtip už není vtipem" a to platí o všech žánrech ()

ondrin

Sice to je dlouhé tři hodiny, ale stále to má dynamiku a tak vám to nepřipadá zdlouhavé či nudné. Je to unikátní mozaika skvěle pracující s různými lidskými charaktery. ()

Aere

Neobyčejný film, to zajisté, ale k Olympu mi tam ještě něco málo chybí. Nejprve klady, rozhodně herecké výkony všech zúčastněných, hlavně Toma Cruise, mě velmi příjemně překvapily. Soundtrack nadprůměrný, ať už rychlejší skladby stupňující napětí, či nádherná píseň Wise Up v opěvované scéně. Film i přes svou stopáž uteče velmi rychle a rozhodně se těch tří hodin nebojte. :) Obzvlášť první půlka se nese v opravdu svižném tempu, později film zpomaluje, abyste lépe vychutnali propojení osudu účastníků. A tady se dostavuje ten kámen úrazu. Po skvělém startu, kdy jste doslova vrženi do děje, chcete stále víc a víc, těšíte se na to vygradované finále, nabité emocemi, které se ale v takové míře zkrátka nedostaví. Mozaika propojených příběhů byl skvělý nápad, ale kvůli jejich počtu si nevybudujete dostatečné pouto k postavám. V plačících scénách jsem měl ze sebe až skoro špatný pocit, že to se mnou nic nedělá, když jsou všichni tak naměkko, ale co jsem také mohl dělat, když jsem umírající postavu de facto skoro neznal? A finální pointa, na kterou vás film připraví už na začátku, a to že „To prostě stává.“ je už taková uspěchaná, nemá dost prostoru. „Rychle sem hoďte ty žáby a balíme!“ Právě proto, že má film tři hodiny, jsem se těšil, že závěrečná gradace dostane potřebný prostor, což se úplně nestalo, a je to podle mě škoda. Nicméně film byl i tak nevšedním zážitkem a jsem rád, že jsem se mohl nechat unášet v této mozaice příběhů ze života. Času stráveného tímto filmem nelituji ani trochu. ()

Vrata88

Dobrá knížka je jako dobrý film. U obou je potřeba nějak upoutat diváky/čtenáře. No a když je to film, jehož stopáž skoro přesahuje hranici tří hodin a navíc je to dramatický film o lidech, několika příběhových liniích, které se všechny protnou a zároveň se odehrávají během jednoho dne tak jsem čekal, že s postavami sžiji, že budu mít dost času na to je pochopit, chápat jejich rozhodnutí, některé si oblíbit, zkrátka, že mě film na tři hodiny vtáhne do děje. Přesně tohle všechno se ale nestalo. Asi mě něco uteklo, nebo jsem něco nepochopil, protože na mě Magnolia působila prázdně, žádná pointa a žádné ponaučení. Nechápu proč tady má tenhle film tak vysoké hodnocení, asi mě to někdo bude muset vysvětlit ale do té doby zůstanu u třech hvězd. ()

spoonman

Viděl jsem Magnolii zase po letech a asi bych jí dnes plný počet nedal, ale chápu, proč jsem z ní byl v roce 99 na větvi, stejně jako to, že jí čas zas tak moc neublížil. Myslím si, že kdyby se Anderson držel jenom trochu na uzdě, a 40 minut vystříhal, byla by úplně perfektní v jakémkoli čase. Shodou okolností jsem ji teď viděl na dvakrát a uvědomil si, jak mocně se film v půlce zlomí...jejich škoda, kdyby například Cruise zůstal slizkým šovinistou a nesnažil se o charakterní herectví, mohl mít oskara, takhle má tak akorát hovno ()

Szajter

Tak nějak nevím co s tímto filmem, protáhl se mi na 3 dny (každý den 1 hodina), nemá zrovna spád nebo humor. Čekal jsem větší osudovost, dynamičnost a propletenost postav (asi už jsem moc ovlivněn dnešní hollywoodskou tvorbou) , ale dokážu si představit, že v 99tém to byla pecka , pro mě však je to jen utahaný film se skvěle zahranými a (psychologicky) napsanými postavami. ()

Druury

Výbornej film! Osudy hlavních hrdinů nejsou vůbec růžové.. tolik nešťastných lidí. To že má film 3h vůbec nevadí protože neni hluchého místa. Fakt doporučuju všem milovníkům dramatických filmů. Ještě dodám že super hudba. ()

heihatchi

Potápěč na stromě, ze sebevraždy se nakonec stane vražda atd.. Tohle vám Anderson naservíruje hned na začátku, abyste už nebyli ničím překvapení. Těžko říct, co je náhoda a co není. Kor když se díváte na tříhodinovej film, u kterého jsem po velmi hektickém začátku začal ztrácet pozornost, naštěstí to po první hodince alespoň trochu zmírní tempo.. I tak jsou ale tři hodiny příliš a konec mi nebyl za ten strávenej čas dostatečnou satisfakcí. Nejvíce se mi tak na filmu líbil soundtrack! a fantastickej Cruise! ()

adriane9

Tak tohle mě absolutně nebavilo, ne pro tu zamotanost kopy příběhů a minimální protnutí, ale mě se ani nechtělo o tom přemýšlet, člověk si nestihl udělat k nikomu vztah ačkoli to mělo takovou stopáž. Zaujaly mě samozřejmě nejvíc ty žáby a výkon Julliane Moore. O vulgárnosti a frekvenci sprostých slov nemluvě, to byl fakt extrém a to jsem sama kolikrát jak dlaždič. ()

EvilMari

Úvod filmu skvělej, strašně jsem se těšila, co přijde dál. Pak jsem tak nějak furt nechápala, co se stalo, že už mě to vůbec nebaví a pak už jsem jen čekala, kdy bude konečně konec. Škoda, podle hodnocení jsem čekala, že mě to chytne mnohem víc. ()

drozdy1

Krásný film, který má úplně všechno ! Je to tak originální a poutavé, že byste ani neřekli, že tento film má tři hodiny. Po dlouhé době opravdu velmi příjemný filmový zážitek, který si nesmíte nechat ujít. Hodnocení: 87%. ()

theSaint

Magnolii považuji za naprosto dokonalý výtvor ve všech směrech, který se do mě zaryl už navždy. Konečná katarze mě neminula a to je něco, co se rozhodně počítá. ()

Hogo Fogo odpad!

Strašná nuda. Idiotská zlátanina citového vydierania a a umelo naťahovaného deja, absolútne nevierohodné charaktery postáv ešte k tomu zle zahrané. Po hodinke som začal v kine veľmi netrpezlivo očakávať koniec. Keď naozaj prišiel moje utrpenie bola na vrchole a takmer som z kina ušiel. ()

gusman

Veliké zklamání. Celé měsíce kdy jsem neměl čas se na tento film podívat, jsem se na něj strašně moc těšil, o to víc mě zaskočil dosti nudný, zybtečně dlouhý příběh jenom s pár zajímavými místy. Ińárritu rulezz. ()

Joll

Říkejte si co chcete, pro mne naprostá nuda a většinou hodně o ničem.Naprosto mi uniká takto vysoké hodnocení, takový Crash, hodně magnolii podobný a přesto ve všech směrech lepší je dle mne daleko záživnější a příjemnější pokoukání než tohle. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

05.09.2012

Jeho Až na krev patří k tomu nejlepšímu, co jsme viděli v kinech po roku 2000. Jeho novinku The Master před několika dny promítali na filmovém festivalu v Benátkách a šíří se zvěsti, že jde o… (více)